Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2008


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Začíná podzimní přednáškový cyklus Muzea Vysočiny Třebíč. Jste srdečně zváni do Centra tradiční lidové kultury

MVT
Stejně jako v minulých letech připravilo třebíčské muzeum cyklus přednášek, které se konají pravidelně v 14denním intervalu. „Využijte krátících se podzimních dní a vyrazte zpříjemnit si podvečer zajímavým povídáním,“ zve do Centra tradiční lidové kultury Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Letošní cyklus se skládá ze čtyř různorodých avšak velmi přitažlivých přednášek, které jsou v Centru tradiční lidové kultury přístupné veřejnosti zdarma.
 

 
 

Jako první se 12. října představí pracovník třebíčského muzea Jaroslav Bašta, který si pro své posluchače připravil přednášku s názvem První letecký den v Třebíči. Ten se bohužel zapsal do historie města tragickým způsobem. Konal se 6. září 1931. V jeho rámci předváděl akrobacii s letounem Aero A-18 bývalý vojenský pilot Václav Peřina. V plné rychlosti však narazil do stráně nad Kožichovickým potokem a po nárazu letoun vybuchl a shořel. V letošním roce je to již 90. let od nešťastné smrti tohoto akrobatického letce. Na tuto neblahou událost upozorňuje kamenná mohyla umístěná na místě nehody v Lorenzových sadech v roce 1932.

 

26. října se navzdory době covidové pomyslně přesuneme do vzdálené exotické oblasti na ostrovy nacházející se v tajfunovém pásmu západního Tichomoří. Vít Grulich z Masarykovy univerzity má připravenou poutavou přednášku s názvem Filipíny – ostrovy mnoha podob. Filipíny jsou souostrovím v jihovýchodní Asii. Čítají dokonce více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků. Geograficky se těchto sedm tisíc filipínských ostrovů děli do tří skupin ostrovů. Rozhodně stojí za vidění a je tam co obdivovat.  

 

A když už se přednášky odehrávají v Centru tradiční lidové kultury, nemůže chybět přednáška věnovaná fenoménu písně. Neboť píseň je esenciální součást lidské kultury a je všude kolem nás.  9. listopadu představí svůj záměr Píseň duše hudební publicista a muzikant Jiří Plocek z Brna, který prozradí také to, v čem je lidová píseň nadčasová a stále inspirativní. Pan Plocek si vyzkoušel muzikantské řemeslo snad ze všech možných hledisek – jako hráč, kapelník, vydavatel, producent i rozhlasový redaktor. V podstatě celý jeho život se točí kolem hudby a obzvlášť pak kolem písně.

 

Podzimní cyklus uzavře v úterý 23. listopadu přednáška archeologa Aleše Hocha z Muzea Vysočiny Jihlava s názvem Předběžné výsledky záchranného archeologického výzkumu Karlova náměstí v Třebíči. Přijďte se dozvědět, jaké zajímavé doklady o minulosti byly odkryty. Poodhaleny budou nejenom pozůstatky staveb, ale i drobné avšak zajímavé předměty. Výzkum by měl přinést upřesnění domněnek ohledně nejstarších dějin tohoto místa, které již v minulosti sloužilo jako veřejný prostor.   

 

Všechny přednášky se konají v Centru tradiční lidové kultury na ulici Cyrilometodějské. A začínají vždy v 17.30 hod. Vstup je volný. Doufáme, že situace ohledně pandemie koronaviru bude příznivá a letos se podaří realizovat celý cyklus přednášek. Počítat je však potřeba s dodržováním platných hygienických opatření.


mvt


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 5.10.2021 / 5.10.2021

Počet návštěv: 2033
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek