Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Pravidla Rady Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Pravidla Rady Kraje Vysočina

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zadluženost se mnohdy dotýká i seniorů

Zadluženost se mnohdy dotýká i seniorů
Občanské poradny v Kraji Vysočina se snaží pravidelně řešit problémy se zadlužením domácností na Vysočině. Prevencí by podle občanských poraden bylo prohloubení finanční a funkční gramotnosti občanů. Problematiku zadlužování domácností zejména seniorů a prevenci, společně s jednotlivými poradnami, pravidelně řeší také radní pro sociální oblast a rodinnou politiku Petr Krčál. České domácnosti totiž dlužily koncem roku 2009 bankám téměř bilion korun (973,5 mld. korun). Mimoto měly od ostatních poskytovatelů aktiv napůjčováno podle statistik leasingových společností a ostatních finančních zprostředkovatelů (společnosti splátkového prodeje) dalších 104,1 mld. korun. Proti roku 2000 se zadluženost domácností zvýšila osmkrát. I v Kraji Vysočina přibývá zadlužených rodin, které se dostávají do bludného kruhu.
 

 
 

Zadlužením jsou postižena i dvě procenta starobních důchodců. Ti také mnohdy čelí exekuci. Většinou jde přitom o mladé penzisty do 63 let, nezřídka bývalé živnostníky. Důvody jejich problémů pocházejí ještě z doby pracovního života. Zkušenosti s exekutorem má přes 45,2 tisíce starobních důchodců. Vyplývá to z aktuální analýzy občanských poraden. Nelehké životní situaci tak čelí v Kraji Vysočina zhruba dvě procenta seniorů pobírajících penzi. Jde přitom ve valné většině o lidi ve věku mezi 60 a 63 roky, tedy relativně mladé důchodce.

 

„Důvody exekuce důchodců přitom často leží v době, kdy ještě aktivně pracovali. Nepotvrzuje se tak teze, že většina penzistů se dostane do problémů vinou neuvážených nákupů na předváděcích akcích. Ne všichni lidé si uvědomují důsledky odchodu do důchodu, tedy snížení disponibilního příjmu. Méně jim pak zbývá na splátky půjček z minulosti,“ říká radní kraje pro sociální oblast a rodinnou politiku Petr Krčál.  Zatímco jako pracující neměli problémy své nakupené úvěry na spotřebiče či dovolené splácet, po odchodu do penze jim příjmy nestačí a dostávají se do dluhové pasti. Podle Krčála tak z finančního hlediska patří odchod z produktivního života vedle rozvodu a zařizování domácností mladými rodinami mezi nejrizikovější fáze života.

 

Důvody, proč se do finančních potíží a exekucí dostávají starší penzisté, jsou jiné. Kromě zmíněného podlehnutí nátlaku prodejců na předváděcích akcích jde často o snahu pomoci dětem či vnoučatům. „Z našich informací vyplývá, že dluhy seniorů mnohdy vznikají zejména kvůli tomu, že chtějí pomoci někomu z rodiny či někomu blízkému,“ říká krajský radní Petr Krčál. Pohledávky penzistů se v průměru pohybují kolem 68,5 tisíce korun.

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 9.1.2013 / 9.1.2013 | Zveřejnit od: 9.1.2013

Počet návštěv: 9312
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek