Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zahradníček Jan

 

 
 

Jan Zahradníček (1905 Mastník u Třebíče - 1960 Uhřínov u Velkého Meziříčí) - básník, překladatel 

 

pamětní deskaJan Zahradníček je pokládán za nejvýznamnějšího básníka české spirituální poezie. I když je básníkova poezie pevně zasazena do křesťanské víry, není to pouhá sakrální adorace, nýbrž tvorba se silným dramatickým napětím, které má původ v barokní inspiraci, a zároveň je to poezie ve svém tvaru zcela moderní.

Pocházel z početné rolnické rodiny. Po maturitě na gymnáziu v Třebíči (1926) studoval na filosofické fakultě u F. X. Šaldy a V. Tilleho. Studia však z důvodů svého špatného zdravotního stavu (následky po úrazu páteře) nedokončil a krátce pracoval jako knihovník.

První verše publikoval v katolické revue Tvar a brzy se seznámil s předními pražskými literáty, především s F. Halasem. Pro jejich přátelství i uměleckou blízkost budou kritikou označeni za rodné bratry.

Svojí tvorbou se zařadil mezi nejtalentovanější představitele katolického směru. Navázal na březinovskou spiritualitu a propracovával se od kultu smrti a bolesti k hymnické oslavě života, přírody a rodného kraje (Pokušení smrti, Návrat, Jeřáby, Žíznivé léto, Pozdravení slinci, La Salletta). Z pozůstalosti uspořádal Bedřich Fučík ještě sbírky Dům strach a Čtyři léta. V roce 1991 byly vydány sbírky Znamení noci a Rouška Veroničina.

Po okupaci, roku 1940, se Zahradníček stal vedoucím redaktorem brněnské katolické revue Akord a řídil ji až do jejího zastavení nacistickou cenzurou roku 1944. Na počátku okupace vydává sbírku Korouhve (1940), v níž převažuje náboženská symbolika k vyjádření stavu ohrožené národní existence. Do konce války vychází ještě sbírka milostné poezie, ovšem zabarvená duchovně a mysticky - Pod bičem milostným (1944). Těsně po osvobození pak reflektuje národní vinu a vykoupení ve skladbě Svatý Václav.

Po roce 1945 se Zahradníček a básníci jemu blízcí ocitli v pro ně velmi obtížné situaci. Byla jim vyčítána jejich kritika prezidenta Edvarda Beneše a českého liberalismu. Zahradníček sice obnovil Akord a vydával své nové sbírky, ale ty se, jak napsal Z. Rotrekl, ocitaly ve vzduchoprázdnu.

Zahradníček byl také významným překladatelem. Vynikají především přetlumočení lyriky Hölderlinovy a Rilkovy. Spolu s Otto Františkem Bablerem se podílel na překladu Dantovy Božské komedie.

V červnu 1951 byl Zahradníček v Brně zatčen a v červenci roku 1952 (spolu s V. Renčem, Josefem Kostohryzem, Václavem Prokůpkem a dalšími) odsouzen k 13 letům žaláře za velezradu. Trest si odpykával v Praze, v Brně, na Mírově a v Leopoldově. Později mu byl trest snížen na 9 let (patrně na přímluvu J. Seiferta u A. Zápotockého). Těžkou ranou pro něj byla v roce 1956 smrt jeho dvou dětí na otravu houbami. V květnu 1960 byl Zahradníček na amnestii propuštěn, krátce nato zemřel selhání srdeční činnosti.
 
 
Zodpovídá: Simona Hniličková
Vytvořeno / změněno: 1.4.2009 / 1.4.2009

Počet návštěv: 13247
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek