Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Muzea, galerie, pamětní síně a expozice v Kraji Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Muzea, galerie, pamětní síně a expozice v Kraji Vysočina

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zahrazené bystřiny jsou nejen akumulátorem vody v lese, ale i zdrojem při hašení lesních požárů

Bystřina
Usměrnění vydatnějšího toku, zadržování vody v lese, optimalizace vodního režimu, revitalizace krajiny, ale v případě nutnosti i zdroj pro hasební účely při požáru lesa – i to všechno zastanou hrazené bystřiny v lesích. Na území Kraje Vysočina jich přibyla za posledních 25 let zhruba třicítka. „Pokud vzniká nová bystřina tzv. z veřejného zájmu, hradí náklady na její vybudování stát. Tak je tomu např. u aktuálně dokončované bystřiny na Kněžickém potoce v katastru Jestřebí u Brtnice. Už v minulosti se zde již nacházela vodní nádrž. Údolnice je široká 50 metrů a z obou stran sevřená lesním porostem. Lokalita je navíc předmětem archeologického naleziště středověká osada Srnčí, proto se zde musí dodržovat návrhy archeologů při výstavbě,“ popsal jednu z právě upravovaných lesních lokalit radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Cílem hrazení bystřin jsou biologická a technická opatření zaměřená na ochranu půdy a péči o vodohospodářské poměry. Hrazení bystřin v lesích je povinností vlastníka lesa, pokud orgán státní správy lesů, popřípadě orgán státní správy vodního hospodářství nerozhodne o tom, že jde o opatření ve veřejném zájmu. Pokud jsou tato opatření prováděna z rozhodnutí orgánu státní správy lesů ve veřejném zájmu, hradí náklady s tím spojené stát.

V případě lokality U malovaného mostku jde o odbornou úpravu údolí při soutoku Kněžického  potoka a bezejmenného pravostranného přítoku, kde jsou nevyužívané zemědělské pozemky, které jsou částečně podmáčené, zarostlé buření a křovinami. Lesy České republiky, s.p. jako vlastník území citlivě realizují stavby pro lesní hospodářství. „Vytvořením vodní nádrže s navržením litorální zóny budou vytvořeny příznivé podmínky pro život vodních organismů vázaných na stojaté vody a jejich litorální zónu,“  uvedla Eva Horná, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.  Lokalita vznikající bystřiny Jestřebí je přístupná po místní zpevněné komunikaci vedoucí k loveckému zámečku Aleje a dále po lesní cestě. Stavba bude dokončena v roce 2019. Zatopená plocha bude 14 320 m2. Opevnění hráze a bezpečnostní přeliv jsou zhotovena z materiálů přírodního charakteru. Hráz bude dlouhá 111 metrů s korunou hráze na kótě 590 m n. m. Šířka hráze bude 3 metry.

 

Další v Kraji Vysočina budované stavby podobného charakteru prostřednictvím LČR, s.p.:

  • Obnova vodní nádrže Kožichovice, okres Třebíč – 33,7 mil. Kč a stavba budována 2018-2020
  • Oprava rybníků Šilhan a Pařezitý Roštýn, okres Jihlava, 9,3 mil. Kč, dokončení 2019
  • Stavba 2 retenčních nádrží Kralická obora, okres Třebíč, 11,6 mil. Kč, stavba 2019-2021
  • Nová nádrž U Malovaného mostku, okres Jihlava, 7,1 mil.Kč, dokončení 2019

 

Bystřina

BystřinaBystřinaBystřinaBystřina

  • Eva Horná, obor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.8.2019 / 5.8.2019

Počet návštěv: 3019
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek