Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Vysočina bezpečný region > Orgány krizového řízení kraje
Zápis z 2. zasedání komise pro životní prostředí
Rady kraje Vysočina
konaného 25. září 2001
Přítomno: 11. členů komise
(Viz prezenční listina)
Program:
1. Zahájení
2. Připomínky k Programu rozvoje kraje Vysočina a práce na jeho aktualizaci
3. Diskuse a různé
4. Rozhodnutí o termínu dalšího jednání komise
1. Zahájení
Zasedání komise zahájil předseda komise, který zároveň přivítal všechny členy komise i hosty.
Poděkoval všem za hojné připomínky k aktualizaci Programu rozvoje kraje Vysočina a otevřel diskusi na toto téma.
2. Připomínky k Programu rozvoje kraje Vysočina a práce na jeho aktualizaci
Předseda komise Bc. Zrtůst předal slovo Doc. RNDr. Hynkovi, zástupci firmy GaREP, spol., s.r.o., Brno. Ten podrobně pohovořil o charakteristice Programu rozvoje kraje Vysočina, jeho významu a smyslu pro kraj v souvislosti se vstupem do Evropské unie.
Trvalá udržitelnost krajiny Vysočina
Hovořilo se o trvalé udržitelnosti lesa, ta spočívá v druhové skladbě a způsobu obhospodaření. Jan Znojemský pohovořil k tomuto tématu. O kalamitní těžbě dřeva a nedovolené těžbě dřeva. Odborníci informovali, že zdravotní stav našeho lesa je dobrý, za posledních 5 let je příznivý vývoj počasí z toho vyplývá, že není tolik lesních škůdců. Co se týče nedovolené těžby dřeva (asi 7,5% veškeré těžby dřeva), toto procento je únosné. Panuje názor, že média tento problém nevysvětlila objektivně.
Nakládání s odpady
Ing. Jež informoval o jaderném odpadu. Jaderná elektrárna Dukovany vlastní mezi úložiště. Chybí trvalé úložiště. Je potřeba rozlišovat meziúložiště a trvalé úložiště. V meziúložišti se skladuje vyhořelé palivo na 30 – 70 let. Dále pohovořil o Dolní Rožínce – těžbě uranu. Toto téma ukončil konstatováním, že životní prostředí není prozatím ohroženo. Přítomní diskutovali o Jaderné elektrárně i o těžbě uranu.
Revitalizace vodních sítí
Hovořilo se o situaci na skládce nebezpečných odpadů v Pozďátkách. Stav se zde zhoršuje. Problém s majetkoprávními vztahy. To vše má dopad na kvalitu podzemních vod. Ing. Jež konstatoval, že je potřeba, aby se k tomuto problému vyjádřila rada v případě i zastupitelstvo.
Tato kapitola byla uzavřená debatou na téma staré ekologické zátěže.
Alois Hynek s firmy GaREP poděkoval všem přítomným za připomínky. Vysvětlil roli a přínos komise pro životní prostředí a úloze firmy GaREP v procesu aktualizace Programu rozvoje kraje. Poté zodpověděl přítomným jejich dotazy a poskytl potřebné informace k tématu.
3. Diskuse a různé
Mgr. Zrůst otevřel prostor pro dotazy a připomínky členů komise. Přítomní se bavili na téma rozpracované projekt. Je potřeba doptat se starostů, jaké projekty jsou rozpracované a hlavně jaké projekty chytají.
Úkol: Vytvořit dotazník ohledně projektů pro starosty, případně se obrátit na SFŽP.
Termín: 22.10. 01
Předseda navrhl sejít se nad rozpracovanými dotazníky v užší skupině a udal termín 24. 10. 2001.
4. Rozhodnutí o termínu dalšího jednání komise
Na závěr předseda poděkoval všem přítomným a termín dalšího jednání stanovil na 6. listopadu v 16:00 hodin.
Bc. Michal Zrůst
Předseda komise pro životní prostředí
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se