Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina > Symboly kraje


 

Symboly kraje

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis za zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č. 6/2003

24. listopad 2003
 

 
 

Zápis ze zasedání

Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

č. 6/2003 ze dne 24. listopadu 2003

 

Přítomni:

·        viz presenční listina, která je přílohou zápisu.

 

Návrh programu:

1.      Zahájení;

2.      Informace obecně prospěšné společnosti Dům u Michala v Telči k projektu „Nový obnovitelný zdroj pro Vysočinu“ (pěstování technického konopí na Vysočině);

3.      Grantový program zemědělské projekty;

4.      Informace ke Koncepci zemědělství v kraji Vysočina;

5.      Možnost podpory akcí v kraji Vysočina krajem v návaznosti na opatření PRKu Vysočina;

6.      Připomínky p. Moravce k práci zemědělské komise;

7.      Diskuse a různé;

8.      Závěr.

 

1. Zahájení, schválení programu, kontrola usnesení

Václav Vacek přivítal všechny přítomné a zahájil zasedání zemědělské komise. Přednesl program jednání – návrh byl 8 hlasy schválen. Dále stručně zhodnotil průběh předešlého zasedání komise. K zápisu nebyly vzneseny připomínky.

 

2. Informace obecně prospěšné společnosti Dům u Michala v Telči k projektu „Nový obnovitelný zdroj pro Vysočinu“ (pěstování technického konopí na Vysočině)

Členové komise obdrželi podkladové materiály „Biomasa – významný zdroj ekologické energie“, „Zkušenosti s pěstováním biomasy“ a návrh pilotního projektu „Nový zdroj obnovitelných energií“. Její poznatky vycházejí ze studií Agritek Šumperk, který již obdobné projekty zpracovával.

J. Kudrnáčová podrobně pohovořila o významu energetické biomasy, pěstování energetických rostlin, zkušenostech v ČR a v zahraničí. Dále podrobně popsala pěstování a zpracování technického konopí, financování, využití, přínosu pro veřejnost, obce a zemědělce. Zmínila rovněž možnost v budoucnu na tyto projekty čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů EU. Jak dále uvedla, teplárenské využití není nejideálnější, vzhledem k vysokým investičním nákladům. Náklady na peletárnu postavenou na zelené louce se pohybují mezi 12 – 14 mil. Kč.

Dále bylo pohovořeno k mechanismu pěstování konopí. Výhodou konopí je jeho vysoká výhřevnost 16 – 17 MJa/kg, ze 100 ha lze získat energii pro 100 RD. Odbyt pro piliny lze zajistit u automobilového průmyslu. Dalšími možnými způsoby využití jsou zachytávání povodňových vln, pazdeří lze využít jako výborné stelivo. Nevýhodou jsou vysoké náklady na osivo – 17 000 Kč/ha. Bez státních subvencí je pěstování konopí na hranici ztrátovosti.

Výše uvedený projekt byl předložen v rámci systému sběračů na odbor regionálního rozvoje.

Ing. V. Sladký podal informace o praktické stránce výše zmiňované problematiky. Vyzdvihl klady a rizika tohoto projektu.

Jan Křižka - jako zástupce Ministerstva pro životní prostředí ČR - vyzdvihl nutnost přípravy kvalitního a reálně fungujícího projektu. Dále zdůraznil nutnost vzájemné domluvy mezi jednotlivými resorty (zemědělství, životní prostředí atd.). Projevil přání se blíže seznámit s projektem „Nový obnovitelný zdroj pro Vysočinu“ a vyjádřil podporu myšlence pěstování biomasy.

            K tomuto tématu se rozvinula rozsáhlá diskuse. Ivo Rohovský vyjádřil podporu prezentace výše zmiňovaného projektu na širší úrovni a nabídl zástupcům obecně prospěšné společnosti možnost využít prostory KrÚ pro případné uspořádání semináře. Předseda komise shrnul závěry z diskuse a požádal J. Kudrnáčovou, aby zpracovala seznam zástupců společnosti s kontakty a předala jej odboru zemědělství, lesního a vodního hospodářství KrÚ. Tento seznam bude přílohou zápisu.

Ing. Jan Šurovský pohovořil o popularizaci této nové výrobní technologie, jejím využití, hledání vhodné lokality pro tento projekt, zpracovaných studiích o této technologii, praktickém průběhu procesu. Nabídl přítomným, aby jej v případě jakýchkoliv dotazů kontaktovali.

·        Kontakt:

Instalace Praha, Kutnohorská 288, 109 00  PRAHA 10 - Ing. Jan Šurovský, zástupce ředitele (www.instalace.cz, surovsky@instalace.cz; telefon: 267 213 511, fax: 267 213 102, mobil: 737 200 473).

 

3. Grantový program zemědělské projekty

Jitka Merunková pohovořila o grantovém programu „Zemědělské projekty“, který byl vyhlášen na zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina č. 5/2003 dne 18. 11. 2003. Výzvu k předkládání projektů obdrželi členové komise jako podkladový materiál pro jednání.

Jitka Merunková podala informace o celkovém objemu finančních prostředků, cílu programu, přijatelných a nepřijatelných výdajích, kritériích, podílu příjemce, časovém harmonogramu, platebních podmínkách a povinných přílohách. Uvedla, že v případě jakýchkoliv dotazů je možno se na ni obrátit (merunkova.j@kr-vysocina.cz, 569 604 209). Výzva k předkládání projektu a formulář žádosti jsou na webových stránkách kraje Vysočina (www.kr-vysocina.cz).

Václav Vacek opětovně vyslovil názor, že by měl být řídící výbor grantového programu nahrazen zemědělskou komisí, vzhledem k odbornosti členů komise.

 

4. Informace ke Koncepci zemědělství v kraji Vysočina

Členové komise obdrželi podkladový materiál „Koncepce agrární politiky ČR pro období po vstupu do EU (2004 – 20013)“. K tomuto materiálu se rozvinula rozsáhlá diskuse.

V. Vacek pohovořil k semináři se zemědělskou tematikou, který proběhl na půdě krajského úřadu. Dále uvedl, že kraj bude sběrným místem pro připomínky k návrhu koncepce agrární politiky ČR.

Jitka Merunková a Ing. Petr Bureš informovali přítomné, v jaké fázi rozpracovanosti se Koncepce zemědělství v kraji Vysočina právě nachází. Přítomní diskutovali o významu a přínosu této koncepce, vznesli kritiku k neexistenci jasné koncepce či metodiky ze strany státu. Ing. Petr Bureš přiblížil přítomným zkušenosti z ostatních krajů.

M. Brodinová uvedla, že koncepce je příliš obecná. Na toto reagoval P. Zgarba, že ne vše lze v koncepci naplánovat.

 

Úkol:

Zaslat připomínky, náměty a návrhy k návrhu Koncepce zemědělství v kraji Vysočina.

Odpovědnost: členové komise, zástupci Agrárních komor

Termín: 8. 12. 2003

 

5. Možnost podpory akcí v kraji Vysočina krajem v návaznosti na opatření PRKu Vysočina

Jitka Merunková podala informace o možnosti poskytování dotací pro zemědělské subjekty v kraji Vysočina, které by byly v souladu s PRKem (nejde však o podporu z Fondu Vysočiny). Žadatelem by byly nezávislé neziskové organizace (NNO) v oblasti zemědělství a lesnictví, otevřela diskusi k výši minimálního a maximálního požadavku finančních prostředků. O tom, zda žadatel podporu pro danou akci získá či ne, by rozhodla rada kraje na základě doporučení zemědělské komise.

Rozvinula se rozsáhlá diskuse k tomuto návrhu. Hovořilo se především o tom, které typy akcí by měly být podporovány a jak by přesně probíhal proces projednávání a schvalování. Všichni přítomní se shodli, že tato problematika bude dořešena na příštím zasedání zemědělské komise, připomínky a názory je možno zasílat na e-mailovou adresu merunkova.j@kr-vysocina.cz.

M. Brodinová navrhla spolufinancovat školení BOZP, DPH a sociální a zdravotní pojištění. Ing. Kodys se vyslovil spíše pro podporu tradičních akcí.

Ing. Karel Coufal vznesl návrh, aby odbor zemědělství, lesního a vodního hospodářství KrÚ oficiálně oslovil všechny NNO v oblasti zemědělství, ať podají na kraj informace o připravovaných projektech do 15. 12. 2003. Všichni přítomní vyjádřili souhlas s tímto návrhem.

 

6. Připomínky p. Moravce k práci zemědělské komise

Ing. Karel Moravec ve svém příspěvku otevřel tato témata:

·        problematika prvovýroby v souvislosti se vstupem do EU;

·        představy o tom, jak by zemědělská komise měla fungovat;

·        představy o rozdělování podpory z Fondu Vysočiny v oblasti zemědělství (přínos pro zemědělce);

·        bilance zahraničního obchodu.

Vznesl návrh, aby na každém zasedání zemědělské komise byla vždy vyzdvižena a zdůrazněna jedna problematická oblast – k ní by komise přijala usnesení a zasadila se o to, aby byla projednávána dále (hejtman, rada kraje, ministerstvo atd.). Tento návrh členové komise kvitovali.

            Václav Vacek a Ivo Rohovský v této souvislosti vyzdvihli činnost a kompetence komise, pohovořili o přenosu informací směrem k radě kraje a problematice Fondu Vysočiny.

 

7. Diskuse a různé

Mgr. Jaroslav Mikyna informoval o přípravě Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina. Vyjádřil se k obsahu a přínosu tohoto dokumentu, zmínil souvislosti s čerpáním ze strukturálních fondů EU. Sdělil, že informace je možno získat na webové stránce www.aquaprocon.cz. Dále pohovořil o skupinových projektech větších než 10 mil. Euro. Na Vysočině se rýsují 3 velké projekty.

M. Drápela pohovořil k aktualizaci profilu PRKu profilu Životní prostředí, jež musí být provedena do 15.1.2004. Členové komise byli vyzváni k připomínkám k této aktualizaci a to do 10. 1. 2004.

Ivo Rohovský podal doplňující informace. K tématu se rozvinula diskuse.

 

 

Usnesení 002/06/2003/ZemK

Zemědělská komise Rady kraje Vysočina

požaduje,

aby prostředky na HRDP a OP zemědělství byly dány do rozpočtu kapitoly Ministerstva zemědělství ČR tak, jak byly dojednány s EU v rámci přístupové smlouvy: HRDP ve výši 670 milionů Kč a OP ve výši 390 milionů Kč a

pověřuje

Ivo Rohovského přenést tyto informace na jednání Rady kraje Vysočina a Rady Asociace krajů ČR.

Usnesení bylo přijato 8 hlasy.

 

8. Závěr

Předseda poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín dalšího zasedání komise byl stanoven na leden 2004 (přesné datum a program budou upřesněny na pozvánce).

 

Václav Vacek v. r.

předseda Zemědělská komise Rady kraje Vysočina

 

Zápis pořízen na jednání zemědělské komise č. 6/2003 dne 24. listopadu 2003.

Zapsala Kateřina Nedvědová dne 2. prosince 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).

 

Příloha – seznam s kontakty

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 15.12.2003 / 15.12.2003

Počet návštěv: 5291
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek