Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT


 

Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina č. 1/2005

24. březen 2005
 

 
 

ZÁPIS

ze zasedání Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina č. 1/2005

konané dne 24. března 2005

 

Přítomni

-         Jiří Havlíček

-         Antonín Holub (místopředseda)

-         Pavel Kopecký

-         Jiří Malina

-         Pavel Maslák (předseda)

-         Antonín Mičán

-         František Plášil

-         Milan Plodík

-         Jiří Průža

-         Jan Slámečka

-         Miroslav Šimon

-         Jan Murárik (tajemník)

 

Návrh programu:

1.       Zahájení;

2.       Návrh sjednocení systému vyhlašování požárního poplachu jednotkám SDH obcí kraje Vysočina – systém Kanga+ (P. Maslák);

3.       Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování příspěvku obcím kraje Vysočina, Krajskému sdružení hasičů ČMS a Moravské hasičské jednotě kraje Vysočina na požární ochranu na rok 2005 (P. Maslák);

4.       Nařízení kraje Vysočina kterým se mění Nařízení kraje Vysočina č. 1/2004 ze dne 3. 8. 2004, kterým se stanoví Požární poplachový plán kraje Vysočina (P. Maslák);

5.       Aktuální informace ke stavu na vodním díle Mostiště (J. Murárik);

6.       Diskuse a různé;

7.       Závěr.

 

1.       Zahájení

P. Maslák, předseda Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina (dále jen BK) přivítal členy komise a zahájil jednání. Přednesl návrh programu, který byl přítomnými schválen. Dále pohovořil o činnosti komise v minulém volebním období a výhledu do dalšího období. V úvodu se přítomní vzájemně představili.

 

Úkol: zaslat aktuální kontakty členům BK

Odpovědnost: koordinátor

Termín: se zápisem č. 1/2005

 

A. Mičán vznesl dotaz k existenci a obsahu Jednacího řádu Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina. Tento bude předmětem jednání dalšího zasedání BK.

 

Přítomní se dohodli, že BK se bude scházet 1 – 2x měsíčně (dle potřeby) a to vždy ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Předseda upřesnil pojmy:

-         Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina – zřizuje ji Rada kraje Vysočina jako iniciativní a poradní orgán, svá stanoviska a náměty předkládají komise radě;

-         Bezpečnostní Rada kraje Vysočina – je koordinační orgán pro přípravu na krizové situace. Je zřízena na základě § 24 zákona 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 320/20002 Sb. a Nařízením rady kraje Vysočina č. 1/2001. Její složení a činnost je dále stanovena nařízením vlády ČR č. 462/2000 Sb., ze dne 22. listopadu 2000 k provedení § 27 odst. 8 a § 28 odst. 5 zákona 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 320/20002 Sb. Bezpečnostní radu kraje tvoří hejtman kraje, který jmenuje členy bezpečnostní rady kraje. Složení Bezpečnostní Rady kraje Vysočina pro volební období 2004 – 2008 je: M. Vystrčil – předseda, F. Dohnal, P. Maslák – místopředseda, S. Zikmundová, D. Ryba, R. Heinz, J. Sedlák, D. Domik, I. Kouklík, J. Murárik , který zároveň vykonává funkci tajemníka bezpečnostní rady.

Dále v této souvislosti odkázal na internetové stránky kraje.

J. Slámečka zdůraznil, že kraj Vysočina nemá krajské ředitelství Policie ČR, což přináší kraji nemalé problémy při komunikaci. Zdůraznil, že v kraji Vysočina jsou obvodní oddělení tří krajských správ Policie ČR a to Jihomoravské, Jihočeské a Východočeské. Podal návrh, aby BK se tímto stavem důrazně zabývala a připravila podkladové materiály pro radu kraje a iniciovala zřízení krajského ředitelství policie pro kraj Vysočina jako plnohodnotného orgánu Policie ČR. Tento bod bude diskutován na dalším jednání komise.

 

2.       Návrh sjednocení systému vyhlašování požárního poplachu jednotkám SDH obcí kraje Vysočina – systém Kanga+

Předseda BK stručně komentoval podkladový materiál, který byl přítomným zaslán elektronickou i papírovou poštou.

Pohovořil o schvalování tohoto materiálu, kterému dal kladné stanovisko odbor sekretariátu hejtmana. Materiál bude předložen Radě kraje Vysočina ke schválení. Schválení navrženého systému přinese potřebné sjednocení vyrozumívacího systému v kraji Vysočina.

J. Slámečka pohovořil o Krajském operačním středisku, potvrdil nejednotnost systému a podpořil navržený materiál. Dále doplnil výklad materiálu.

M. Šimon upřesnil, že Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina navrhuje sjednocení systému pro vyhlašování požárního poplachu. Kromě toho plní úkoly i ochraně obyvatel, kde se tento systém dá také využít. Varovat může kromě jiného i pomocí sirén, ale pokud nejsou elektronické sirény neumí už obyvatele vyrozumět o jaký nouzový stav se jedná a kde se odehrává – to by systém Kanga+ částečně odboural. Vyrozumění je problematika záležitosti obcí. Kraj projevil snahu obcím pomoci, což HZS podporuje. Vysvětlil pojmy JPO II. předurčené tj. – jednotky vyjíždějící k zásahu do 5 minut (zajíždějící k zásahu 15 minut jízdy) a u těchto by bylo nutné 11 ks Kanga+. Dále JPO II. a III ‑ jednotky vyjíždějící k zásahu do 10 minut (zajíždějící k zásahu do 10 minut jízdy). U těchto jednotek by bylo potřeba 111 ks Kanga +. Konstatoval, že všichni zasahující v těchto jednotkách jsou v pracovněprávním, či obdobném vztahu, tudíž je každá služba finančně ohodnocena.

J. Havlíček – vznesl dotaz na kompatibilitu s jinými operátory.

P. Maslák na tento dotaz reagoval kladně s tím, že v každém zařízení Kanga+ je 200 čísel, a u každého čísla se dají vytvořit další skupiny čísel. Upřesnil, že systém by sloužil především jako cenný zdroj informací.

Diskuse:

-         Množství jednotek SDH obcí kategorie JPO II a JPO III – JPO II a JPO III – 100 ks;

-         Elektronická ochrana objektů;

-         Metodika zařazování obcí do JPO II a JPO III – dle území nebezpečnosti a rychlosti poskytnutí pomoci;

-         Používání navrženého systému by vylepšilo tok informací mezi jednotlivými subjekty.

 

Usnesení 001/001/2005/BK

Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

Radě kraje Vysočina

schválit

návrh sjednocení systému vyhlašování požárního poplachu jednotkám SDH obcí kraje Vysočina kategorie JPO II, JPO III a JPO V s CAS.

Usnesení přijato 11 hlasy. Proti 0, držel se 0.

 

3.       Nařízení kraje Vysočina kterým se mění Nařízení kraje Vysočina č. 1/2004 ze dne 3. 8. 2004, kterým se stanoví Požární poplachový plán kraje Vysočina (P. Maslák)

P. Maslák komentoval podkladový materiál, který byl zaslán přítomným elektronickou i papírovou poštou. Materiál řeší změnu v souvislosti se změnou hranic krajů. V případě schválení materiálu Radou kraje Vysočina, bude tento distribuován k příslušným místům formou věstníku.

M. Šimon komentoval předložený podkladový materiál.

 

Usnesení 002/001/2005/BK

Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

Radě kraje Vysočina

schválit

nařízení kraje Vysočina, kterým se mění Nařízení kraje Vysočina č. 1/2005 ze dne 3. 8. 2004, kterým se stanoví Požární poplachový plán kraje Vysočina.

Usnesení přijato 11 hlasy. Proti 0, držel se 0.

4.       Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování příspěvku obcím kraje Vysočina, Krajskému sdružení hasičů ČMS a Moravské hasičské jednotě kraje Vysočina na požární ochranu na rok 2005

Předseda BK komentoval podkladový materiál, který byl zaslán přítomným elektronickou i papírovou poštou. Zásady řeší rozdělení 5.800 000 Kč z krajského rozpočtu a 3 770 000 Kč ze státního rozpočtu (odborná příprava, rozvoj akceschopnosti JPO II atd.).

Dále komentoval, dle materiálu, rozdělování finančních prostředků jednotlivým subjektům a důvody tvorby rezervy a kontrolní mechanismus rozdělování prostředků.

J. Slámečka vysvětlil existenci Hasičských sdružení na Vysočině.

J. Havlíček – oprava čl. 2, odst. 2., poslední věta: Čerpání rezervy navrhuje hejtmanovi kraje starosta KSH kraje Vysočina.

 

Usnesení 003/001/2005/BK

Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

Radě kraje Vysočina

schválit

Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování příspěvku obcím kraje Vysočina a Okresním sdružení hasičů ČMS a Moravské hasičské jednotě kraje Vysočina na požární ochranu na rok 2005.

Usnesení přijato 11 hlasy. Proti 0, držel se 0.

 

5.       Aktuální informace ke stavu na vodním díle Mostiště

J. Murárik, tajemník BK pohovořil o situaci na vodním díle Mostiště (VD Mostiště) a v této souvislosti informoval o svolání Bezpečnostní Rady kraje Vysočina dne 25. 2. 2005. Dále informoval o ustanovení pracovní skupiny ad hoc pod vedením I. Rohovského. Podal informace jak k prováděným pracím k opravě VD tak i k plánu nouzového zásobování pitnou vodou obyvatelstva. Sdělil, že problematice je věnována maximální pozornost a další jednání skupiny je 20. 4. na VD Mostiště.

 

6.       Diskuse a různé

Rozpočet kraje na rok 2005, kapitola požární ochrana a IZS

Předseda BK, dle podkladového materiálu, komentoval složky IZS a citoval běžné a kapitálové výdaje na rok 2005.

Přítomní se dohodli, že se zápisem bude zaslán i materiál týkající se finančních investic HZS v jednotlivých krajích ČR.

Členové BK vzali tuto informaci na vědomí.

 

Diskuse:

M. Plodík se v diskusi dále pozastavil nad fungováním zdravotnické záchranné služby v kraji v souvislostí integrací operačních středisek do jednoho centrálního v Jihlavě

J. Slámečka podal návrh na realizaci výjezdových zasedání v souvislosti s projednávanými problematikami, což se velice osvědčilo v minulém období.

 

7.       Závěr

Předběžné termíny jednání BK byly stanoveny na 21. dubna 2005, 12. května 2005, 2. června 2005, 23. června 2005 vždy ve 13:00.

Termín zasedání BK č. 2/2005 byl stanoven na 21. dubna 2005, v zasedací místnosti KrÚ B 1.32 (šatna).

V závěru bylo dohodnuto, že materiály na jednání budou členům zasílány pouze papírovou poštou.

P. Maslák dále poděkoval přítomným za účast a ukončil jednání.

Členové BK po ukončení zasedání navštívili Krajské operační a informační středisko HZS kraje a pracoviště krizového řízení kraje na krajském ředitelství HZS.

 

 

Pavel Maslák v. r.

předseda Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina

 

 

Záznam pořízen na jednání BK dne 24. 3. 2005.

Zapsala Kateřina Kubová dne 25. 3. 2005 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 29.3.2005 / 29.3.2005

Počet návštěv: 4413
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek