Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Výkaz rozpočtu kraje a obcí
Zápis z jednání Bezpečnostní komise Rady
kraje Vysočina č. 2/2003
konaného dne 11. 3. 2003 v zasedací místnosti Městského úřadu v Třebíči
Program:
1. zahájení
2. Krizové plánování a havarijní plánování, činnost obcí
3. Žádost obce Radotice o příspěvek na opravy požární techniky a doplnění výstroje
4. Žádost obce Lovčovice o příspěvek na výstavbu místnosti pro potřeby civilní ochrany a požární techniky
5. žádost obce Smrk o příspěvek na požární ochranu
6. Zpracování plánu činnosti komise na rok 2003 – členové Bezp. komise
7. různé
8. závěr
Zahájení
Jednání zahájil předseda bezpečnostní komise Pavel Maslák. K navrženému programu jednání nebyly vzneseny připomínky, předseda bezpečnostní komise navrhl, aby bod programu č. 2, a to část prezentace krizového štábu, byl přeložen na další jednání komise. Členové komise s návrhem souhlasili. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.
Krizové plánování a havarijní plánování, činnost obcí
O tomto bodu pohovořil předseda bezpečnostní komise. Sdělil, co bylo obsahem jednání krizového štábu, představil program jednání krizového štábu:
Prezentace účastníků; úvodní slovo zástupce kraje Vysočina; činnost, možnosti činnosti v rámci HZS kraje Vysočina při krizových situacích; praktické poznatky z činnosti krizových štábů při povodních v roce 2002; bioterorismus, činnost laboratoří HZS ČR; zkušenosti v rámci IZS, legislativa, vazby na obce 3. stupně; diskuse.
Pplk. Ing. Bureš, náměstek ředitele HZS Jihočeského kraje byl na jednání KŠ pozván a pohovořil o rozsahu povodní v Jihočeském kraji v roce 2002. Uvedl složení krizového štábu Jihočeského kraje. Poukázal na problém volby vhodných prostor pro činnost krizového štábu a skutečnost, že je dobré mít předem zajištěno veškeré nutné zásobování k činnosti krizového štábu. Není vhodné, aby krizový štáb sídlil jinde než u HZS, v případě krizové situace je problém s komunikací. Nejdůležitější je, aby byl dopředu dán systém organizace a existovala komunikační podpora krizového štábu.
Pavel Maslák zdůraznil potřebnost oprav obecních rozhlasů. Diskutovalo se o tom, zda bude kraj opravy podporovat formou grantových programů nebo pomocí utvořených zásad na přidělení příspěvků. Je dobré se informovat zda by MV Generální ředitelství HZS ČR nespolufinancovali společně s krajem Vysočina opravy koncových zařízení pro varování obyvatelstva. Závěrem diskuse na výše uvedené téma se přítomní shodli, že by nebylo vhodné financovat opravy z fondu Vysočiny. Pavel Maslák přislíbil, že všechny možné varianty financování prodiskutuje s HZS kraje Vysočina a po té připraví návrh pro jednání orgánů kraje Vysočina.
Pan Jiří Pospíšil navrhl, aby občané byli informováni o tom, co dělat v případě krizové či mimořádné situace. Tato informace by měl být předána všem občanům formou informativního letáku. Na toto téma nastala diskuse, jakým vhodným způsobem zajistit, aby se informace dostali k rukám všech občanů. Ing. Murárik zajistí na další zasedání komise účast zástupců HZS kraje Vysočina (téma ochrana obyvatelstva).
Žádost obce Radotice o příspěvek na opravy požární techniky a doplnění výstroje
Žádost obce Lovčovice o příspěvek na výstavbu místnosti pro potřeby civilní ochrany a požární techniky a žádost obce Smrk o příspěvek na požární ochranu
Pavel Maslák sdělil, že na kraj Vysočina se obrací starostové obcí se žádostmi o příspěvky na vybavení Sborů dobrovolných hasičů obcí. Sdělil také svůj postoj k těmto žádostem. Žádosti tohoto typu budou předloženy radě kraje a poté zastupitelstvu kraje k posouzení. Přítomní se shodli, že vyhovět žádostem není vhodné, vzhledem ke skutečnosti, že kraj poskytuje ze svého rozpočtu v roce 2003 příspěvky obcím na rozvoj akceschopnosti jednotek požárních ochrany obcí na základě zastupitelstvem schválených zásad.
Usnesení 001/02/2003/BK
Bezpečnostní komise rady kraje Vysočina
nedoporučuje
Radě kraje Vysočina schválit žádost o příspěvek výše uvedených obcí na vybavení hasičů
Usnesení bylo přijato všemi hlasy
Pavel Maslák přislíbil, že na setkání starostů obcí kraje Vysočina dne 26. 3. 2003 vysvětlí financování kraje určené pro dobrovolné hasiče.
Zpracování plánu činnosti komise na rok 2003
Pavel Maslák krátce shrnul práci komise za rok 2002. Přednesl návrh plánu na rok 2003. Plán se musí každoročně předkládat Radě kraje.
Některé navržené body programu:
1. příprava návrhu na použití státní účelové dotace na požární ochranu obcí
2. Hodnocení dotací
3. zásady poskytování příspěvků obcím kraje Vysočina a SDH na požární ochranu, včetně zpětné kontroly využití těchto dotací
4. zpracování návrhu dotačního titulu na koncové zařízení pro vyrozumění obyvatelstva
5. Koncept krajské zdravotnické radiosítě
6. Nařízení rady kraje Vysočina
7. projednání reorganizace Policie ČR Reforma Armády ČR
Pan Koutenský navrhl výjezdní zasedání na Vojenskou základnu do Jindřichova Hradce. Pavel Maslák vyzval členy, aby se k navrženému plánu činnosti vyjádřili a případné návrhy zaslali e-mailem.
Různé
Pan Stanislav Mastný znovu otevřel diskusi na téma civilní ochrana a počty plynových masek v kraji. Na příštím zasedání komise projednání koncepci ochrany obyvatelstva za účasti zástupců HZS kraje Vysočina.
Dále členové komise diskutovali na téma prevence kriminality a protidrogové politiky.
Pavel Maslák v.r.
předseda Bezpečnostní komise Rady kraje Vysočina
Zápis pořízen na jednání dne 11. 3. 2003
Zapsala Šárka Polívková dne 19. 3. 2003
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se