Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Mládež a sport > Volný čas dětí a mládeže
Vyberte:
Zápis ze zasedání Bezpečnostní Rady kraje Vysočina č. 7/2005
konané dne 16. 12. 2005
Přítomni:
1. Miroslav Březina |
4. Václav Kodet |
7. Drahoslav Ryba |
2. Dionýz Domik |
5. Zdeněk Linhart |
8. Edita Richterová |
3. Roman Heinz |
6. Pavel Maslák (místopředseda) |
9. Miloš Vystrčil (předseda) |
Nepřítomni:
1. Simeona Zikmundová |
2. Jan Murárik |
Hosté:
1. Martin Kalivoda (OSH KrÚ) |
2. Marie Filakovská (VARS Brno) |
Program:
Zahájení (Miloš Vystrčil, hejtman kraje);
1. Bezpečnostní situace na území kraje za období ½ 2005 (plk. JUDr. Roman Heinz);
2. Statistika činnosti HZS za období ½ 2005 (plk. Ing. Drahoslav Ryba);
3. Informace o zpracování studie proveditelnosti monitorovacího a informačního systému na dálnici D1 v úseku procházejícím krajem Vysočina (Ing. Jan Murárik, Mgr. Martin Kalivoda);
4. Schválení Pracovního plánu BRK na rok 2006 (Pavel Maslák);
5. Projednání revize havarijního plánu kraje (plk. Ing. Drahoslav Ryba);
6. Diskuse a různé;
7. Závěr, pracovní oběd
Zahájení (Miloš Vystrčil, hejtman kraje)
M. Vystrčil, hejtman kraje Vysočina a předseda Bezpečnostní Rady kraje Vysočina (dále jen BRK), uvítal přítomné a zahájil jednání. Zvláště uvítal Václava Kodeta, nového člena BRK, který byl jmenován do této funkce po Františku Dohnalovi. Omluvil nepřítomné členy BRK – Simeonu Zikmundovou a Jana Murárika. V souladu s čl. 2, odst. 4 Jednacího řádu Bezpečnostní rady kraje Vysočina dal souhlas s tím, aby nepřítomná Simeona Zikmundová byla zastoupena Miroslavem Březinou. Na základě tohoto souhlasu bude mít Miroslav Březina při jednání právo hlasovací. Konstatoval, že BRK je usnášeníschopná. Přednesl program jednání – ten byl 9 hlasy schválen (0 proti, 0 se zdrželo).
1. Bezpečnostní situace na území kraje za období ½ 2005 (plk. JUDr. Roman Heinz)
BRK uložila P ČR Správě Jihomoravského kraje předložit vyhodnocení bezpečnostní situace v kraji Vysočina.
Roman Heinz sdělil, že dle výše zmiňovaného úkolu, byla na základě dostupných statistických výstupů a vyžádaných písemných zpráv ředitelů OŘ PČR Havlíčkův Brod (Správa Východočeského kraje), OŘ PČR Pelhřimov (Správa Jihočeského kraje) a OŘ PČR Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou (vše Správa Jihomoravského kraje) zpracována písemná zpráva „Vyhodnocení bezpečnostní situace v kraji Vysočina za období od 1. 1. do 31. 8. let 2004 a 2005“. Tato zpráva obsahuje statistické ukazatele po jednotlivých problematikách, vyhodnocení dopravní nehodovosti, zhodnocení všech oblastí trestné činnosti a celkové shrnutí.
Roman Heinz poukázal na celkový nárůst trestné činnosti v ČR, vyzdvihl kvalitní výsledky P ČR v objasněnosti kriminálních případů.
Miloš Vystrčil vznesl dotaz, zda by bylo možné předložit statistické ukazatele po jednotlivých problematikách za rok 2004 a 2005 i za ostatní kraje v ČR. Roman Heinz konstatoval, že je to možné. Toto bude zapracováno jako úkol do usnesení.
Usnesení 021/07/05/BRK
Bezpečnostní rada kraje
bere na vědomí
vyhodnocení bezpečnostní situace v kraji Vysočina (porovnání) r. 2004-2005 dle materiálu BRK 07-2005-1P, BRK 07-2005-1P pr1,
ukládá
zajistit předkládání obdobné zprávy vždy za uplynulé období roku (1/2) do posledního dne následujícího měsíce,
ukládá
zajistit předložení statistických ukazatelů za rok 2004 a 2005 za všechny kraje v ČR do 31. 1. 2006.
Odpovědnost: plk. JUDr. Roman Heinz, Policie ČR, Správa Jihomoravského kraje
Termín: vždy k 31. 6. a 31. 12.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo.
Zdrojové materiály BRK 07-2005-01P, BRK 07-2005-01Ppr1
2. Statistika činnosti HZS za období ½ 2005 (plk. Ing. Drahoslav Ryba)
Usnesením Bezpečnostní rady kraje Vysočina bylo uloženo řediteli HZS v pravidelných pololetních termínech předkládat Statistiku činnosti HZS kraje Vysočina.
Drahoslav Ryba uvedl, že předložený materiál obsahuje přehled událostí, vyhodnocení počtu kontrol provedených HZS a přehled požárů v kraji Vysočina za období od 1. 1. 2005 do 30. 6. 2005 včetně vyčíslení uchráněných hodnot. Ucelené zprávy jsou kraji Vysočina předloženy každoročně v Roční zprávě o stavu požární ochrany v kraji Vysočina.
Pavel Maslák informoval, žeBezpečnostní komise Rady kraje Vysočina projednala uvedený materiál na svém zasedání č. 7/2005 dne 29. 9.2005 a doporučuje materiál vzít na vědomí.
Václav Kodet vznesl dotaz, jak je prováděn výpočet hodnoty uchráněného majetku. Drahoslav Ryba sdělil, že tyto výpočty provádí odborník a u požárů je povinen vyčíslit tyto hodnoty do haléře.
Miroslav Březina se dotázal, z jakého důvodu počet planých poplachů za okres Třebíč převyšuje ostatní okresy. Drahoslav Ryba uvedl, že důvodem zvýšeného počtu planých poplachů za okres Třebíč je umístění JE Dukovany.
Usnesení 022/07/05/BRK
Bezpečnostní rada kraje
bere na vědomí
statistiku činnosti Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina za ½ pololetí roku 2005 dle materiálu BRK 07-2005-2P, BRK 07-2005-2P pr1,
ukládá
řediteli HZS kraje Vysočina předložit statistiku činnosti Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina vždy za uplynulé období roku (1/2) a za celý rok.
Odpovědnost: plk. Ing. Drahoslav Ryba ředitel HZS kraje Vysočina
Termín: vždy k 31.6. a 31. 12.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo.
Zdrojové materiály BRK 07-2005-02P, BRK 07-2005-02Ppr1
3. Informace o zpracování studie proveditelnosti monitorovacího a informačního systému na dálnici D1 v úseku procházejícím krajem Vysočina (Ing. Jan Murárik, Mgr. Martin Kalivoda)
Martin Kalivoda informoval členy BRK, že po zapracování připomínek předal zhotovitel ve smluvním termínu upravenou studii proveditelnosti objednateli – s touto verzí dnes seznámí členy BRK Marie Filakovská formou prezentace. Členové bezpečnostní rady kraje mohou před konečným převzetím díla vznášet připomínky ke studii proveditelnosti k jejich zapracování zhotovitelem anebo doporučit další připomínky neuplatňovat.
Zmínil, že odbor dopravy a silničního hospodářství neměl k materiálu připomínky, odbor informatiky je s předkládanou podobou studie seznámen a svoje technické připomínky již uplatnil.
Marie Filakovská seznámila členy BRK formou prezentace s upravenou studí proveditelnosti. Představila:
- cíle studie proveditelnosti,
- obsah studie proveditelnosti (analýza současného stavu a rizik, návrhová část – projekt MIS (vazba na JSDI), komplexní závěr a doporučení (závěry a doporučení dostali členové BRK v písemné podobě),
- přínosy studie proveditelnosti pro kraj Vysočina,
- další možný rozvoj.
Členové BRK kvitovali strukturu a zpracování studie proveditelnosti.
Miloš Vystrčil vznesl připomínku, že v studii proveditelnosti postrádá přehled prvků (kromě monitoringu), které se lze využít k zajištění bezpečnosti D1. Martin Kalivoda konstatoval, že tento úkol nebyl v zadání studie. Členové BRK vyzdvihli význam a potřebnost tohoto přehledu.
Václav Kodet vznesl dotaz na propojitelnost zařízení v souvislosti se zavedením elektronického mýtného. Marie Filakovská ho ujistila, že je s tím počítáno.
Pavel Maslák konstatoval, že pracovní skupina k D1, koordinační řídicí výbor a firma VARS Brno zaslouží poděkování, první výsledky jejich práce jsou již vidět.
Roman Heinz a Drahoslav Ryba poukázali na část studie, která hovoří o liniové komunikaci, shodli se na tom, že by měla být více akcentována role kraje, jako nového regionálního uspořádání, a význam kvalitního krajského operačního řízení. Svůj názor oba pánové podpořili i konkrétními zkušenosti ze zásahů na D1. Edita Richterová jejich připomínku rovněž podpořila. Dionýz Domik v této souvislosti zdůraznil význam prevence.
Pavel Maslák sdělil, že studie proveditelnosti je „živý“ materiál – je tedy možno stále vznášet podněty a připomínky.
Na základě proběhnuvší diskuse byly zaznamenány dvě zásadní připomínky:
- akcentovat roli kraje, jako nového regionálního uspořádání, a význam kvalitního krajského operačního řízení,
- zapracovat jako součást studie přehled prvků, které se lze využít k zajištění bezpečnosti D1 (kromě monitoringu, pouze soupis, nerozvádět podrobně).
Zprostředkování připomínek v písemné podobě firmě VARS Brno zajistí tajemník.
Členové bezpečnostní rady se shodli, že návrh usnesení bude rozšířen o úkol pro tajemníka: zajistit dopracování studie proveditelnosti dle připomínek.
Usnesení 023/07/05/BRK
Bezpečnostní rada kraje
bere na vědomí
studii proveditelnosti monitorovacího a informačního systému na dálnici D1 v úseku procházejícím krajem Vysočina dle materiálu BRK-07-2005-03P BRK 07-2005-03P,pr1a BRK 07-2005-03Npr2 a
ukládá
tajemníkovi bezpečnostní rady kraje:
- zajistit dopracování studie proveditelnosti dle připomínek,
- oslovit příslušné instituce - především vlastníka a správce dálnice D1 – s požadavkem na upřesnění jejich vlastních záměrů v oblasti zvyšování bezpečnosti provozu na dálnici D1,
- předložit podrobnou informaci o možnostech realizace monitorovacího a informačního systému na dálnici D1 na nejbližším jednání bezpečnostní rady.
Odpovědnost: tajemník bezpečnostní rady
Termín: 31. 1. 2006
Usnesení bylo přijato 9 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo.
Zdrojové materiály BRK 07-2005-03P, BRK 07-2005-03Ppr1, BRK 07-2005-03Ppr2
4. Schválení Pracovního plánu BRK na rok 2006 (Pavel Maslák)
Na základě Jednacího řádu BRK čl. 3 byl předložen návrh Pracovního plánu BRK na rok 2006. Pavel Maslák uvedl, že jednání BRK se řídí Pracovním plánem na rok. Pracovní plán byl zpracován na základě připomínek a návrhů členů BRK.
Usnesení 024/07/05/BRK
Bezpečnostní rada kraje
doporučuje
hejtmanovi kraje schválit návrhPracovního plánu BRK na rok 2006 dle materiálu BRK 07-2005-04P, BRK 07-2005-04Ppr1.
Odpovědnost:hejtman kraje, tajemník BRK
Termín: do 16. 12. 2005
Usnesení bylo přijato 9 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo.
Zdrojové materiály BRK 07-2005-04P, BRK 07-2005-04Ppr1
5. Projednání revize havarijního plánu kraje (plk. Ing. Drahoslav Ryba)
Drahoslav Ryba v úvodu zrekapituloval dosavadní vývoj: HZS kraje Vysočina zpracoval v součinnosti s dalšími krizovými orgány kraje a v souladu se zák. č. 239/2000 Sb., o IZS a o změně některých zákonů, ve znění zák. č. 320/2002 Sb., Havarijní plán kraje Vysočina. Ten byl dne 27. 10. 2004 projednán v BRK a doporučen hejtmanovi kraje ke schválení. Zároveň byla řediteli HZS kraje Vysočina uložena povinnost pravidelně plán aktualizovat.
Vzhledem k tomu, že v průběhu roku 2005 došlo k významným změnám, zasahujícím do více částí plánu, bylo přistoupeno k celkové revizi dokumentu. HZS revidoval informační a operativní část dokumentu a všichni věcně příslušní zpracovatelé plánů konkrétních činností byli požádáni o provedení revize jejich částí plánu.
Tento proces se týkal zejména oprav souvisejících s:
- změnou hranic kraje Vysočina,
- změnou organizační struktury HZS – utlumení činnosti územních OPISů,
- změnami v plánu vyrozumění,
- aktualizací nebezpečných objektů,
- změnou struktury ZZS,
- aktualizací údajů ve všech plánech konkrétních činností.
Zdeněk Linhart vznesl připomínku, že kontakty na JE Dukovany, které jsou uvedeny v materiálu, nejsou aktuální.
Miloš Vystrčil vyzdvihl nutnost a význam aktuálních údajů v Havarijním plánu kraje Vysočina. V této souvislosti Drahoslav Ryba konstatoval, že v operativní dokumentaci je prováděna aktualizace neprodleně, Havarijní plán kraje Vysočina je vzhledem ke své rozsáhlosti aktualizován jednou za čas.
Usnesení 025/07/05/BRK
Bezpečnostní rada kraje
bere na vědomí
revizi Havarijního plánu kraje Vysočina dle materiálu BRK 07-2005-05P, BRK 07-2005-05Ppr1
doporučuje
hejtmanovi kraje schválit revizi havarijního plánu kraje na základě § 11, odst. d) zákona 239/2000 Sb., o IZS a o změně některých zákonů, ve znění zák. č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů,
ukládá
1) řediteli HZS kraje Vysočina zpracovat a předat v souladu s § 25 odst. 6 vyhl. č. 429/2003 Sb., kterou se mění vyhl. č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení IZS, výpisy z revidovaného plánu složkám, správním úřadům a obcím, které plní úkoly z havarijního plánu kraje pro rozpracování jejich činnosti pro případ vzniku mimořádných událostí,
2) dotčeným členům BRK Vysočina činnosti z plánu rozpracovat do prováděcích plánů činností svých složek dle zabezpečované oblasti působnosti,
Odpovědnost: ředitel HZS kraje Vysočina, příslušní členové BRK Vysočina
Termín: I. čtvrtletí r. 2006.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo.
Zdrojové materiály BRK 07-2005-05P
6. Diskuse a různé
Miloš Vystrčil informoval členy BRK, že obdržel žádost ředitelky Krajské správy sociálního zabezpečení o zařazení do skupiny těch, kteří mají být mimořádně očkování proti chřipce. Odpověď hejtmana na tuto žádost zajistí tajemník BRK, BRK bude na svém příštím zasedání o znění odpovědi informována.
Pavel Maslák uvedl, že se uskutečnila porada ředitelů MP a P ČR – komentoval obsah a závěry, poděkoval Romanu Heinzovi za dosavadní dobrou spolupráci MP a P ČR. Informoval o rozšíření kompetencí MP. Tlumočil žádost o znovuvyhlášení grantového programu na GPS.
Drahoslav Ryba tlumočil informace z porady s generálem HZS – ten zvažuje, zda skutečně přistoupí k rušení požárních stanic, tento návrh bude znovu projednán s ministrem vnitra.
Drahoslav Ryba předal medaili za zásluhy Romanu Heinzovi.
Roman Heinz pohovořil o kompetencích MP dle nových platných zákonů a o dopisu od ministra vnitra, který se týkal bezpečnostní situace v kraji. V této souvislosti vyzdvihl význam krajského ředitelství P ČR. Miloš Vystrčil konstatoval, že dopis rovněž obdržel – tajemník BRK má již připravený koncept odpovědi.
Dionýz Domik sdělil, že počátkem roku 2006 navštíví Jihlavu náčelník generálního štábu A ČR. Vznesl dotaz na hejtmana, zda-li bude mít zájem o setkání. Miloš Vystrčil poděkoval za nabídku, přijal ji a požádal o sdělení přesného termínu, až bude znám.
Miloš Vystrčil informoval o tom, že projednání návrhu na začlenění 2 okresů kraje Vysočina pod správu P ČR Jihomoravského kraje bylo staženo z jednání. Vznesl dotaz na Zdeňka Linharta, zda-li nemá bližší informace k možnému zřízení hlubinného úložiště v kraji Vysočina. Zdeněk Linhart konstatoval, že o této věci nemá žádné informace. Miloš Vystrčil dále informoval, že se uskutečnila závěrečná tisková konference k problematice Mostiště – bylo konstatováno, že hlavní práce byly provedeny, havárie je zažehnána.
7. Závěr, pracovní oběd
Miloš Vystrčil poděkoval všem členům BRK za spolupráci, aktivní účast a přístup na jednáních, popřál příjemné a pohodové prožití svátků vánočních, vše dobré do nového roku a ukončil jednání.
Miloš Vystrčil v. r.
předseda Bezpečnostní rady kraje Vysočina
Pavel Maslák v. r.
místopředseda Bezpečnostní rady kraje Vysočina
Zpracovala Kateřina Nedvědová dne 20. 12. 2005
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se