Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina > Vysočina a krajský úřad
Zápis ze zasedání
Rady pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina č. 2/2004
konaného dne 3. března 2004
Přítomno:
12 členů Rady pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina (dále jen RRLZ) – viz prezenční listina, 6 z jednání omluveno.
Program jednání:
1. Zahájení
2. Opatření 3.3. OP RLZ – příprava grantových schémat
3. Informace o Centru dalšího vzdělávání
4. Představení projektu Adaptabilní škola (část I. a II.)
5. Různé
1. Zahájení
Účastníky jednání
přivítal člen rady Kamil Ubr a krátce pohovořil o hlavních tématech, které
bude rada projednávat.
2.
Opatření 3.3. OP RLZ – příprava grantových schémat
Kamil Ubr přítomné seznámil s nejnovějšími informacemi v oblasti přípravy projektu, na jehož základě bude kraj Vysočina čerpat prostředky z Opatření 3.3. (Rozvoj dalšího profesního vzdělávání) Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů (OP RLZ). Tyto finanční prostředky bude kraj dále rozdělovat na základě vypsaného grantového schématu. V současné době kraj ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí připravuje základní projekt, v němž se objevují dva základní programy podpory:
1.
Příprava a implementace programů vzdělávání dospělých
2. Zvýšení odborné způsobilosti organizací zajišťujících další profesní vzdělávání
Kamil Ubr seznámil přítomné se základními informacemi týkající se vzniku Centra dalšího vzdělávání (CDV). V současné době se hledají vhodné prostory pro jeho umístění. Václav Pavlosek v této souvislosti upozornil, že by bylo vhodné, aby centrum vzniklo jinde než v Jihlavě. Přimlouvá se za pátrání po vyhovující lokalitě mimo krajské město tak, aby rozvoj byl zajištěn i v jiných místech kraje. Rostislav Dvořák navrhl, že by centrum mělo být ve vhodné lokalitě hlavně co se týká spádovosti. Nemusí to nutně být Jihlava, podle něj je však jasné, že v centru kraje by umístění CDV mohlo mít své výhody. Podle Kamila Ubra musí mít centrum fyzicky jedno sídlo, konkrétní kursy by se však mohly realizovat v rámci celého kraje.
Mezi konkrétními návrhy na sídlo CDV se hovořilo o bývalém internátu v Jihlavě, nyní se vedou jednání zda by budova byla vhodná. Centrum by mělo mít několik tříd a rovněž praktické učebny. V případě praktické výuky by však bylo možno využít i kapacit stávajících škol. V návrhu Marie Brodinové zaznělo, že by výcvik mohl probíhat i v dílnách soukromých podnikatelů. Podle ní by se tak dosáhlo nejen kvalitní výuky, ale i dalšího rozvoje výše jmenovaných firem. Rostislav Dvořák upozornil na to, že centrum by mělo provádět výcvik v co nejlépe technologicky vybavených dílnách. Střední odborná učiliště podle něj takovými zařízeními nedisponují, některé firmy však ano. Návrh proto zní podpořit z hlediska výcviku nejen učiliště, ale také firmy, které by mohly zvýšit úroveň výcviku. Vratislav Výborný v této souvislosti připomněl, že firma Bosch Diesel se chystá navýšit kapacitu a zároveň s tím se chystá vybudovat vlastní centrum odborného vzdělávání. Bylo by proto dobré uvažovat v této souvislosti tak, aby se některé instituce nebudovaly zbytečně dvakrát. Václav Pavlosek potvrdil, že větší spolupráce špičkových firem a středního školství by byla prospěšná, hlavně z pohledu možnosti provádět praxi na technologicky co nejvyspělejším zařízení.
Centrum dalšího vzdělávání by podle Rostislava Dvořáka mělo pomáhat hlavně středním a malým podnikatelům, kteří nemají možnost zajistit náročné školení zaměstnanců tak, jako se to dělá ve velkých firmách. Centrum by pak mělo sloužit nejen nezaměstnaným, ale rovněž uchazečům o změnu zaměstnání či zaměstnancům se zájmem o zvýšení kvalifikace.
Jaroslav Bezchleba uvedl, že by v každém případě měl v rámci kraje existovat nějaký ucelený systém dalšího vzdělávání, který bude jasný, srozumitelný a průhledný. Budou mu rozumět jak zaměstnavatelé, tak uchazeči o vzdělání. Diskuse se přitom vedla i o tom, zda by mělo CDV vzniknout jako jedna centrální „kamenná“ instituce, nebo pouze jako organizační centrála s mnoha pobočkami po celém kraji.
Předsedkyně rady Alena Štěrbová, která se dostavila později, se omluvila přítomným za pozdní příchod. Poté informovala členy rady o pozadí vzniku projektu CDV, o jeho vývoji a rovněž o tom, že v současné době nabízí kraj Vysočina pro zřízení centra dalšího vzdělávání některé budovy v areálu staré nemocnice v Jihlavě.
Složitou diskusi o umístění a činnosti CDV ukončil návrh Jaroslava Bezchleba. Členům RRLZ podle něj bude rozeslán projekt týkající se CDV, v němž jsou již stanovena základní témata, která by měla být připomínkována. Členové si připraví své připomínky k CDV, které poté zašlou na adresu tajemníka RRLZ Zdeňka Navrátila. Příští jednání RRLZ by se pak těmto připomínkám věnovalo ve větší míře i za účasti Jiřího Hrdličky, který by měl být v otázce CDV nejvíce kompetentní.
Projekt Adaptabilní škola představil v krátkosti Kamil Ubr. Podle něj jde především o posílení dalšího vzdělávání v kraji, a to v tom rozsahu, který má kraj přímo ve své kompetenci. Týká se tedy především SOU a SOŠ. Základem projektu je názor, že by školy měly mít multifunkční charakter. Jednalo by se o významnou změnu v současném pojetí středního školství, která by zahrnovala dvě hlavní oblasti, jež jsou zároveň dvěma dílčími částmi projektu, propojení počátečního vzdělávání se vzděláváním dospělých. V současné době je projekt ve fázi posuzování a technické asistence pro dopracování. V této souvislosti probíhá spolupráce s firmou Ecorys, kterou zastupuje zahraniční expert Michael Bolton. Rýsuje se zde možnost spolupráce i poté, co bude projekt dopracován. V rámci podpory z ESF pak bude možno využití prostředků i ze SROP na technickou podporu ve školách, tzn. na technické vybavení.
Alena Štěrbová navrhla svolat pracovní poradu, kde by byl prezentován nejen projekt Adaptabilní škola, ale i ostatní zajímavé projekty směrem k firmám a významným zaměstnavatelům v kraji. To podpořil i pan Rostislav Dvořák z Hospodářské komory (HK), který přislíbil spolupráci s oslovením podnikatelů. Připomněl však, že je třeba firmám předložit konkrétní návrhy s jasnými výsledky a dopady. Podnikatelům je přitom třeba předvést návrhy, které řeší investici jak do personálního obsazení lektorů, tak do moderních technologií a strojů, na nichž by měl výcvik probíhat
Tento návrh podpořila i Marie Brodinová, která zároveň nabídla podobnou formu spolupráce i ze strany Agrární komory (AK).
Usnesení 001/02/2004/RRLZ
Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina doporučuje
dopracování a realizaci obou dílčích částí projektu Adaptabilní škola – síť profesního vzdělávání. Projekt rozvíjí školy jako jeden z prvků rozvoje lidských zdrojů v kraji a vytváří podmínky pro inovaci počátečního odborného vzdělávání a dalšího profesního vzdělávání, a to v souladu spotřebami zaměstnavatelů a trhu práce. Takto fungující školy mají předpoklady být jedním z přirozených partnerů centra dalšího vzdělávání v kraji.
Usnesení bylo přijato (pro 12, proti 0, zdrželo se 0).
Postavení seniorů a
programové dokumenty pro čerpání z ESF
Petr Švíka upozornil, že při projednávání programových dokumentů na další plánovací období (od roku 2007) by se mělo více pamatovat na seniory, kterých u nás každoročně přibývá. Martin Černý, jako pracovník kraje odpovědný za regionální rozvoj, přislíbil, že bude tuto otázku vést v patrnosti. Podle něj je třeba, aby v příštích programových dokumentech, které vstoupí v platnost v roce 2008, byla těmto otázkám věnována podstatně větší pozornost.
Týden vzdělávání
Jaroslav Bezchleba pozval všechny členy rady na konferenci věnovanou vzdělávání dospělých, která se uskuteční v rámci Týdne vzdělávání dospělých ve Žďáru nad Sázavou. Termín konference je stanoven na 17. března 2004 a uskuteční se v prostorách Úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou.
Návštěva RRLZ
v Irsku a Velké Británii
Jaroslav Bezchleba informoval členy rady o přípravě projektu financovaného z programu Leonardo, jehož náplní by byla cesta vybraných zástupců RRLZ v Irsku a Velké Británii. Tento projekt by měl sloužit k výměně zkušeností mezi partnery ze zúčastněných zemí.
Setkání se zástupci
RRLZ JM kraje
Alena Štěrbová informovala, že ji zástupci nově vytvořené RRLZ Jihomoravského kraje požádali o společné setkání. Toho se jménem RRLZ Vysočina zúčastní Václav Pavlosek (ÚP), Jiří Švíka (NNO), Rostislav Dvořák (HK), Marie Brodinová (AK) a Kamil Ubr (KrÚ).
Další zasedání Rady pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina se uskuteční ve středu 14. dubna od 9.30 hodin, v místnosti B 2.21, Krajský úřad, Žižkova 57, Jihlava.
Zapsal: Zdeněk Navrátil (navratil.z@kr-vysocina.cz), dne 3. března 2004
Zápis ověřila: Alena Štěrbová, předsedkyně RRLZ
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se