Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Výstavní činnost
Zápis ze zasedání
Rady pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina
č. 2/2006 ze dne 5. dubna 2006
Přítomno:
11 členů Rady pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina (dále jen RRLZ), 7 členů z jednání omluveno (viz prezenční listina), ředitel Úřadu práce v Třebíči a ředitelka Úřadu práce v Pelhřimově
Program jednání:
1. Zahájení
2. Pracovní skupiny
3. Plán činnosti RRLZ pro rok 2006
4. Různé
1. Zahájení
Martina Matějková, předsedkyně rady, zahájila jednání RRLZ č. 2/2006. Předsedkyně rady dále představila program jednání rady, který byl všemi účastníky odsouhlasen.
2. Pracovní skupiny
Martina Matějková otevřela diskusi, zda členové RRLZ souhlasí s tím, aby byly vytvořeny pracovní skupiny při RRLZ.
Jiří Hrdlička uvedl, že dle jeho názoru by se RRLZ měla scházet i nadále ve stávajícím složení a v případě potřeby by byly některé záležitosti řešeny v pracovních skupinách.
Rostislav Dvořák se přiklonil k tomu, aby pracovní skupiny byly vytvořeny za účelem zpracování potřebných materiálů, o kterých následně rozhodne RRLZ.
Jitka Číhalová navrhla vycházet při práci v pracovních skupinách z programových dokumentů kraje.
Jiří Kučera navrhl sloučit Pracovní skupinu pro počáteční vzdělávání s Pracovní skupinou pro další vzdělávání, čímž byla vyvolána diskuse nad podobou pracovních skupin. Diskuse byla uzavřena Martinou Matějkovou s tím, že pracovní skupiny zůstanou tak, jak byly navržené při minulém jednání RRLZ.
Do Pracovní skupiny I pro počáteční vzdělávání byli zařazeni: PaedDr. Martina Matějková (vedoucí skupiny), Ing. Radoslav Kučera, Věra Kovářová, Mgr. Zdeněk Ludvík, Mgr. Petr Kesl.
Do Pracovní skupiny II pro další vzdělávání byli zařazeni: Ing. Jiří Hrdlička (vedoucí skupiny), Mgr. Jaroslav Bezchleba, Ing. Zuzana Pěchotová, Ing. František Ryneš, RNDr. Kamil Ubr, Mgr. Zdeněk Ludvík.
Do Pracovní skupiny III pro rozvoj trhu práce byli zařazeni: Ing. Jitka Číhalová (vedoucí skupiny), Marie Brodinová, Ing. Marie Černá, RNDr. Ing. Martin Černý, MBA, JUDr. Rostislav Dvořák, ThDr. Václav Pavlosek, Ing. Jan Skala, CSc., RNDr. Kamil Ubr, Ing. Vojtěch Vymětal, Ing. Václav Špaček.
3. Plán činnosti RRLZ pro rok 2006
Za hlavní problémy RRLZ byly stanoveny:
- zakotvení RRLZ a její role v kraji;
- absence Rady na přípravě strategických dokumentů, analýz,…;
- absence spolupráce s institucemi zastoupenými v Radě i mimo kraj;
- nedostatečná koordinace aktivit RRLZ;
- převažující orientace na problémy školství na úkor jiných aktivit;
- chybí vazba na strukturální fondy ESF.
Tyto problémy budou odstraněny naplněním principů RRLZ uvedených v „Činnosti Rady pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina“.
Následně proběhla diskuse o náplni, kompetencích a cílech RRLZ. Rostislav Dvořák uvedl, že podnikatelé nejsou spokojeni se strukturou školství a že HK bude sumarizovat profese, které na trhu práce chybí.
Martina Matějková uvedla, že při jednání s hejtmanem kraje Vysočina byly stanoveny následující cíle:
- Rozvíjet spolupráci se zaměstnavateli při podpoře strojírenských a technických oborů;
- Založení bilingvní střední školy na území kraje Vysočina;
- Zaměřit se na uplatnění srovnání výsledků vzdělávání v kraji na základních školách formou srovnávacích testů.
Podrobnější informace jsou uvedeny v příloze č. 1 tohoto zápisu.
Následně proběhla diskuse o vazbě RRLZ a Rady kraje Vysočina (dále jen „RK“). Vojtěch Vymětal, ředitel Úřadu práce v Třebíči, poznamenal, že výstupy z jednání RRLZ by měly být projednávány v RK, která o nich nakonec rozhodne. Dle Jaroslava Bezchleby by si měla RRLZ hledat problémy především ona sama.
Martina Matějková uvedla, že v červnu proběhne setkání RRLZ s RK a hejtmanem kraje. Do té doby se uskuteční jednání všech tří pracovních skupin – PS I bude svolána Martinou Matějkovou, PS II Jiřím Hrdličkou a PS III Jitkou Číhalovou.
Jitka Číhalová uvedla, že ČSÚ chce vydat publikaci o RLZ, při jejímž zpracování se bude čerpat ze zdrojů statistiky a bude se zjišťovat, jaké výstupy jsou možné na stupních nižších než je kraj. Osnova bude členům RRLZ rozeslána k připomínkám.
4. Různé
Účastníci jednání byli informování o vyhlášení soutěže Dobrá rada nad zlato a jejích podmínkách.
Martina Matějková uvedla, že Rada vlády pro rozvoj lidských zdrojů rozhodla o zřízení Výboru pro spolupráci škol a zaměstnavatelů. Jako zástupce krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů v tomto výboru byl za RRLZ kraje Vysočina nominován Rostislav Dvořák.
Rostislav Dvořák a Václav Pavlosek informovali o jednání předsedů krajských rad pro rozvoj lidských zdrojů, které se konalo dne 17. 2. 2006 v Pardubicích. Výsledkem jednání bylo přijetí memoranda jakožto reakce na iniciativu ministryně školství zvýšit počet gymnázií v České republice.
Kamil Ubr informoval účastníky jednání o přípravě projektů v Ústeckém kraji a požádal RRLZ o vyjádření k možné realizaci těchto projektů i v kraji Vysočina. Projekt „Praxe v technických oborech – součást výuky“ se zaměřuje na podporu zapojování studentů do praxe ve firmách a podporuje zvýšení pedagogických schopností lidí ve firmách. Druhý projekt, „Výběr povolání – řemeslo má zlaté dno“ si klade za cíl podpořit zvýšení informovanosti žáků základních škol o technických oborech.
Rada kraje pro rozvoj lidských zdrojů přijala usnesení č. 0001/02/2006/RRLZ:
„Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina vyslovuje souhlas s podporou projektu „Praxe v technických oborech - součást výuky“ pro Opatření 3.1 Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, který podporuje zvyšování odbornosti vzdělávání v technických oborech středních škol a je příspěvkem k řešení potřeb formulovaných firmami v kraji Vysočina.“
Pro se vyslovilo 11 přítomných členů RRLZ, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.
Rada kraje pro rozvoj lidských zdrojů přijala usnesení č. 0002/02/2006/RRLZ:
„Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina vyslovuje souhlas s podporou projektu „Výběr povolání - řemeslo má zlaté dno“ pro Opatření 3.1 Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, který podporuje zvyšování informovanosti a motivace žáků základních škol k řemeslnému vzdělávání a je příspěvkem k řešení potřeb formulovaných firmami v kraji Vysočina.“
Pro se vyslovilo 11 přítomných členů RRLZ, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel hlasování.
Jaroslav Bezchleba požádal členy RRLZ, aby zasílaly návrhy aktivit pro Týden vzdělávání dospělých, který se uskuteční v první polovině listopadu 2006.
Martina Matějková poděkovala přítomným za účast na jednání a ukončila jednání.
Přílohy zápisu:
1. Dlouhodobé cíle kraje Vysočina v oblasti školství
Zapsala: Ing. Jana Zikánová, dne 5. dubna 2006
Zápis ověřila: PaedDr. Martina Matějková, předsedkyně RRLZ
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se