Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina > Vysočina a krajský úřad
Zápis ze zasedání Komise cestovního ruchu
Rady kraje Vysočina č. 1/2003
konaného dne 29. ledna 2003
Přítomni:
Návrh programu:
1. Zahájení jednání;
2. Fond Vysočiny
– záměry a harmonogram grantových programů na podporu cestovního ruchu pro rok 2003;
– grantový program na podporu doplňkové infrastruktury na cykloturistických a turistických trasách – návrh Výzvy;
– zpráva o průběhu grantového programu Vítejte u nás;
3. Projekt Rozvoj venkovské turistiky;
4. Hodnocení prezentace měst a mikroregionů na veletrhu Regiontour;
5. Národní strategie cyklistické dopravy;
6. Usnesení Dopravní komise Rady kraje Vysočina ze dne 13. 12. 2002 k problematice rekreační dopravy do oblasti Žďárska;
7. Plnění plánu činnosti v roce 2002;
8. Plán činnosti na rok 2003;
9. Diskuse a různé;
10. Závěr.
1. Zahájení jednání
Ing. Jana Fischerová, CSc., zahájila jednání a přivítala všechny přítomné. Přednesla program dnešního zasedání, ten byl 9 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.
2. Fond Vysočiny (záměry a harmonogram grantových programů na podporu cestovního ruchu pro rok 2003, návrh Výzvy grantového programu na podporu doplňkové infrastruktury na cykloturistických a turistických trasách, zpráva o průběhu grantového programu Vítejte u nás)
Ivana Mahelová podala podrobnou zprávu o průběhu grantového programu „Vítejte u nás“ a představila tištěné výstupy již realizovaných projektů. K hodnocení programu obdrželi členové komise rovněž písemný materiál, předkládaný jako podklad pro zprávu o Fondu Vysočiny za rok 2002. Dále tajemnice informovala o průběhu společného jednání rady fondu s garanty jednotlivých programů dne 28. 1. 2003 o záměrech na nové programy a návrzích na rozdělení finančních prostředků do jednotlivých oblastí.
Členové komise podrobně diskutovali záměry grantových programů navrhovaných pro podporu cestovního ruchu v roce 2003 – podpora infrastruktury sportovně-rekreačního charakteru, modernizace lůžkové kapacity, propagace turistické nabídky mikroregionů, podpora informačního systému. Rozvinula se diskuse k rozdělení finančních prostředků, časovému harmonogramu a náročnosti procesu schvalování jednotlivých grantových programů.
Tajemnice komise informovala přítomné, že Výzva grantového programu na modernizaci lůžkové kapacity, která byla zformulována na posledním zasedání komise cestovního ruchu, byla po projednání radou kraje předložena Výboru regionálního rozvoje Zastupitelstva kraje Vysočina. Ten aktuální zařazení grantového programu „Příjemný pobyt“ na program jednání zastupitelstva kraje v listopadu 2002 nedoporučil (usnesení č. 22/06/2002/VRR). Členové komise se shodli na tom, že rozhodnutí Výboru regionální rozvoje budou respektovat a jako prioritní bude schvalovací proceduře podroben návrh Výzvy pro program zaměřený na podporu budování doprovodné infrastruktury pro sportovně-rekreační aktivity využitelné pro turistický produkt Aktivní dovolená (objem programu 3 miliony Kč, předpoklad vyhlášení duben 2003).
Pro tento grantový program připravila Ivana Mahelová rámcový návrh Výzvy s pracovním názvem „Doplňková infrastruktura“. Členové komise průběžně diskutovali ke všem bodům a v návrhu byly učiněny drobné úpravy. Členové komise uložili tajemnici zapracovat všechny připomínky do návrhu Výzvy a zaslat její upravenou verzi v elektronické podobě všem členům komise. Diskutovalo se o variantách názvu programu.
Úkol:
Další návrhy a připomínky k návrhu a názvu grantového programu „Doplňková infrastruktura“ zaslat v elektronické podobě Ivaně Mahelové, tajemnici komise (mahelova.i@kr-vysocina.cz).
Odpovědnost: členové komise
Termín: 27. února 2003 (zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003)
3. Projekt Rozvoj venkovské turistiky
Ivana Mahelová podala informace o projektu Rozvoj venkovské turistiky (členům komise rozdala i písemný materiál k této problematice). Cílem projektu je zlepšení infrastruktury služeb, vytvoření nabídky produktů venkovského turismu a zvýšení schopnosti kraje Vysočina čerpat finanční prostředky z fondů ČR a EU využitelných pro rozvoj venkovského turismu. Rozsahem by měl být tento projekt nadregionální, předkladatelem projektů bude kraj, obce i podnikatelské subjekty. Zdůraznila, že kraj Vysočina získal pro tento projekt podporu ČCCR a záměr projektu byl schválen radou kraje. V současné době byly zahájeny práce na dopracování zmiňovaného projektu, na němž se kromě pracovníků ČCCR podílí i zástupci sdružení ECEAT a nadace Partnerství. Tajemnice uvedla, že by uvítala zapojení širšího okruhu odborníků.
Rozvinula se diskuse o záměrech venkovské turistiky v souvislosti s doplňkovou infrastrukturou.
4. Hodnocení prezentace měst a mikroregionů na veletrhu Regiontour
Členové komise, kteří osobně veletrh navštívili, průběh prezentace na veletrhu Regiontour hodnotili kladně. Pozitivní byl zejména zájem jednotlivých měst představit své turistické možnosti v rámci společné expozice a ochota podílet se na organizačním zajištění veletrhu – ve spolupráci s místními firmami byly např. zajištěny nápoje a ochutnávky gastronomických specialit. Tajemnice komise konstatovala, že na rozdíl od loňského roku se podařilo všem spoluvystavovatelům zajistit nejen dostatek propagačních materiálů, ale i personálně obsadit informační pulty po celé čtyři dny veletrhu.
Tajemnice dále informovala, že od roku 2004 nebude prezentace krajů na veletrhu v Brně dotována příspěvkem ČCCR na úhradu expoziční plochy. Bude proto nezbytné prodiskutovat s jednotlivými obcemi i komerčními subjekty podobu a rozsah veletržní prezentace a podmínky kofinancování zvýšených nákladů. Subjekty z regionu je také třeba vyzvat k účasti na doprovodných aktivitách – např. k hudebním a tanečním vystoupením na centrálním pódiu.
5. Národní strategie cyklistické dopravy
Krátkou vstupní informaci podala Ivana Mahelová s tím, že podrobná informace bude předložena na příštím zasedání komise na základě výsledků konference „Udržitelná doprava a životní styl“ (Jihlava, 31. 1. 2003 Jihlava). V rámci programu konference bude tento dokument prezentován a diskutovány možnosti a způsob zapojení kraje do realizace Strategie.
6. Usnesení Dopravní komise Rady kraje Vysočina ze dne 13. 12. 2002 k problematice rekreační dopravy do oblasti Žďárska
Dne 13. 12. 2002 přijala Dopravní komise Rady kraje Vysočina usnesení č. 021/11/2002/DK, ve kterém doporučila komisi cestovního ruchu řešit otázku rekreační dopravy z brněnské aglomerace do oblasti Žďárska.
K tomuto usnesení se rozvinula diskuse. Žádný z členů komise cestovního ruchu neobdržel ke zmiňovanému problému upřesňující podklady, proto o ně bude dopravní komise požádána.
Úkol:
Kontaktovat RNDr. Petra Pospíchala, předsedu dopravní komise, a požadovat analýzu důvodů, které vedly k formulaci uvedeného usnesení.
Odpovědnost: předsedkyně komise
Termín: 27. února 2003 (zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003)
7. Plnění plánu činnosti v roce 2002
Tento bod programu byl přeložen na zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003.
8. Plán činnosti na rok 2003
Tento bod programu byl přeložen na zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003 s tím, že předsedkyně komise na toto zasedání připraví návrh plánu činnosti pro rok 2003.
Úkol:
Zaslat náměty pro plán činnosti v elektronické podobě předsedkyni komise (fischerova@adatour.cz).
Odpovědnost: členové komise
Termín: 27. února 2003 (zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003)
9. Diskuse a různé
Ivana Mahelová podala informaci o změnách v personálním obsazení oddělení cestovního ruchu od 1. 1. 2003 a požádala o možnost představit své kolegy na příštím zasedání komise. Poskytla přítomným písemný materiál „Informace z oblasti cestovního ruchu“, který byl součástí prvního setkání odboru regionálního rozvoje s klíčovými regionálními partnery (aktivity oddělení cestovního ruchu, informace z České centrály cestovního ruchu, možnosti grantové podpory, organizační a institucionální podpora, informační servis). Popsala význam jednání se zahraničními novináři během famtripů a komunikaci se slovenskými partnery v souvislosti s uvažovanou prezentací turistických možností Vysočiny odborné i laické veřejnosti na Slovensku. Dále hovořila o společném jednání s předsedou kulturní komise a vyzdvihla snahu obou komisí o spolupráci zejména v oblasti přípravy tématicky zaměřených tištěných materiálů, způsobu prezentace muzeí a galerií na veletrzích cestovního ruchu, vytváření databáze kulturních akcí apod. Všichni členové komise byli pozváni na veletrh Holiday World v Praze (13. 2. – 16. 2. 2003).
Úkol:
Předjednat program a termín společného zasedání komise kulturní a cestovního ruchu.
Odpovědnost: předsedkyně komise
Termín: 27. února 2003 (zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003)
Úkol:
Zaslat všem členům komise cestovního ruchu aktualizovanou tabulku kontaktů.
Odpovědnost: zapisovatelka
Termín: 27. února 2003 (zasedání komise cestovního ruchu č. 2/2003)
10. Závěr
Předsedkyně komise poděkovala všem přítomným za účast, příspěvky a náměty do diskuse a ukončila jednání. Termín dalšího zasedání stanovila na čtvrtek 27. února 2003 v 9:30 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina (pavilon A, zasedací místnost č. 2.21).
Ing. Jana Fischerová, CSc. v. r.
předsedkyně Komise cestovního ruchu
Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina dne 29. 1. 2003.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 7. 2. 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se