Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zápis ze zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 2/2003

27. únor 2003
 

 
 

Zápis ze zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 2/2003 konaného dne 27. 2. 2003

 

Přítomno: 6 členů komise

 

Program:

  1. Zahájení jednání;
  2. Holiday World 2003 – vyhodnocení prezentace;
  3. Národní strategie cyklistické dopravy;
  4. Pravidla pro poskytování příspěvků na výstavbu a údržbu cyklistických stezek ze SFDI;
  5. Výzva grantového programu "Doprovodná infrastruktura";
  6. Plnění plánu činnosti v roce 2002;
  7. Plán činnosti na rok 2003;
  8. Diskuse a různé.

 

1.      Zahájení jednání

Zasedání zahájila předsedkyně komise, přivítala všechny přítomné a omluvila chybějící členy komise. Provedla kontrolu úkolů z minulého jednání.

Z minulého zasedání komise vyvstal úkol projednat s RNDr. Pospíchalem, zástupcem hejtmana a předsedou dopravní komise rady kraje, usnesení k rozšíření rekreační dopravy z brněnské aglomerace do oblasti Žďárska, směřované jako doporučení dopravní komise komisi cestovního ruchu. Na základě osobního jednání Ing. Fischerové a RNDr. Pospíchala bylo dohodnuto, že k danému problému dá případně komise doporučení,až se bude aktuálně v rámci Programu rozvoje kraje o této dopravě jednat.

Dalším úkolem bylo dohodnout společné jednání s komisí kulturní. Schůzka se uskuteční pravděpodobně v dubnu, navržené místo zasedání – prostory Horácké galerie v Novém Městě na Moravě – členové komise akceptovali.

Navržený program jednaní komise byl schválen bez připomínek.

Tajemnice komise představila pracovnice oddělení cestovního ruchu: Jitku Mattyašovskou (zabývá se přípravou propagačních materiálů a tuzemských prezentací, připravuje strukturu databází na www stránkách kraje) a Ing. Renatu Běhanovou (zabývá se přípravou propagačních materiálů a zahraničních prezentací, sleduje strategické materiály na čerpání fondů EU v oblasti cestovního ruchu).

 

2. Holiday World 2003 - vyhodnocení prezentace

S průběhem veletrhu seznámila členy komise Ivana Mahelová. Expozice kraje Vysočina byla připravena s využitím prvků stavby stánku na veletrhu Regiontour. Zmínila velkou účast široké veřejnosti, se zájmem se setkaly letáky „Tipy na výlety“ i nový materiál „Kouzlo přírody“. Ve dnech pro odbornou veřejnost se proti minulým ročníkům překvapivě častěji objevovaly dotazy na ubytovací kapacity pro školy v přírodě. Pozitivní dojem z prezentace, z dostatečného množství materiálů jednotlivých měst a mikroregionů i personálního zabezpečení expozice potvrdil Ing. Sochor, který veletrh přijel navštívit spolu s Ing. Zvěřinovou a B. Nahodilem (z jednání komise byli oba omluveni).

V této souvislosti se rozvinula diskuse na téma propagačních materiálů. Stávajících 15 zpracovaných tipů na výlety bude do podzimu rozšířeno o další, zatím jich je zpracovatelem navrženo 23. Návrh jejich trasování byl rozeslán k připomínkování KČT a infocentrům. Kromě eventuální korektury vedení tras mohou předložit své další návrhy, případně si své individuální výlety nechat ještě do letošní sezóny zpracovat na vlastní náklady stejným způsobem.

Ivana Mahelová zmínila problém s distribucí propagačních materiálů. Pokud se v médiích objeví informace o novém materiálu – informační centra jsou zavalena požadavky na jejich poskytnutí. Ve finančních možnostech kraje však není vydat takové množství katalogů, aby pokrylo veškeré potřeby jejich širokého a bezplatného rozsevu (např. české mutace katalogu Historická města by 31 informačních středisek potřebovalo minimálně 5 tis ks, přičemž pro potřeby prezentací kraje byly vydány 3 tis ks). Jako možnost řešení je zvažováno kofinancování ze strany obcí při jejich realizaci nebo následný dotisk na vlastní náklady. Tento problém byl diskutován při společném setkání pracovníků infocenter kraje Vysočina dne 20. 2. 2003 (podrobnou zprávu z jednání připraví tajemnice pro další zasedání). Mnohá informační střediska materiály objednala, požadavky jsou nyní sumarizovány. Diskutované tipy na výlety budou součástí katalogu „Aktivní dovolená“, který se připravuje na podzim. Hana Müllerová doporučila kontaktovat Domy dětí, které v rámci letních programů mají podobné trasy nejen vytipované, ale i ověřené. 

 

3. Národní strategie cyklistické dopravy

S obsahem rozsáhlé studie seznámila členy komise tajemnice. Národní strategie je od počátku roku 2003 prezentována postupně ve všech krajích – v Jihlavě na semináři „Udržitelná doprava a životní styl“ dne 31. 1. 2003. Této prezentace se zúčastnili pracovníci odboru dopravy a čtyři zástupci dopravní komise.

Jedná se o ambiciózní plán, který v sobě skrývá možnost rychlé přeměny populární a neregulované cyklistiky směrem k cyklistice kultivované a systematicky podporované. Vládním usnesením č. 706 ze dne 12.7.2000 vzala ČR na vědomí naplňování Charty o dopravě, zdraví a životním prostředí. Jeden z bodů Charty hovoří o tvorbě cyklostrategie – ministerstvo dopravy pověřilo jejím vypracováním Centrum dopravního výzkumu. Od počátku roku 2001 se na přípravě podílel pracovní tým, složený i ze zástupců měst, neziskových organizací a specialistů. Na základě vstupní informace o stavu cyklistické dopravy byly postupně zformulovány vize, cíle i akční plány.

Hlavní vizí strategie je mít naše města bezpečná (obyvatelé musí mít při jízdě na kole pocit bezpečí), zdravá (obyvatelé musí mít příležitost ke změně životního stylu, který přispívá k upevnění jejich zdraví), čistá (s kvalitním životním prostředím, s přijatelnou hladinou hluku a emisí), vzdělaná (obyvatelé musí mít informace o svobodné volbě dopravního prostředku, o ochraně životního prostředí, o trvale udržitelném rozvoji, o změně životního stylu i o nových podnikatelských možnostech) a pro návštěvníky přátelská a atraktivní.

V návaznosti na vize byly stanoveny čtyři hlavní cíle: zajistit bezpečnost cyklistům (snížit nehodovost cyklistů, snížit poptávku po motorizované dopravě nabídkou alternativní dopravy, zlepšit cyklistickou a pěší infrastrukturu, zajistit osvětu ke zvýšení bezpečnosti cyklistů a chodců), posílit informovanost o výhodách a rovnoprávnosti cyklistiky (informovat o příznivém dopadu na lidské zdraví, vést ke spoluzodpovědnosti za stav životního prostředí, zvyšovat přitažlivost cyklistiky a chůze, podporovat vzájemné návaznosti mezi cyklodopravou a veřejnou dopravou), propagovat produkty a opatření na podporu cyklistiky (prohloubit pomocí cykloturistiky podporu cestovního ruchu a sportovní vyžití obyvatel) a růst image ČR.

Cyklostrategie by se měla realizovat ve třech prioritních osách. Osa A je zaměřena na organizaci, legislativu a výzkum (cyklostrategie by měla být součástí trvale udržitelného plánování, k podpoře cyklistiky by měla být upravena legislativa, do celého procesu je třeba začlenit výzkum a využívat zahraniční poznatky). Osa B je zaměřena na výchovu, vzdělávání a produkty (zvýšit povědomí veřejnosti o cyklistické dopravě, vytvářet produkty pro podporu kola jako běžného dopravního prostředku a pro podporu cestovního ruchu). Prioritní osa C má za cíl vybudovat  bezpečné cyklotrasy s příslušnou infrastrukturou nejen pro volný čas, ale i pro cesty do škol, do zaměstnání, mezi městem a obcemi.

Aby mohly být záměry strategie naplněny, je zapotřebí spolupráce širokého spektra zainteresovaných subjektů, prioritní osy je třeba je chápat je celek, plán musí být zároveň propojen se strategickými materiály jednotlivých krajů i měst. Základní témata spolupráce při realizaci konkrétních úkolů byla nastíněna již na lednovém jihlavském semináři: diskuse o možnosti správcovství dálkových cyklotras v působnosti kraje, aktualizace databáze vybudovaných a navrhovaných cyklistických komunikací, spoluúčast na vytváření národního produktu „Cykloturistika bez hranic“,  monitoring, cyklistická politika ve městech.

Členům komise předala tajemnice pozvánku na konferenci v Srní (28.5. – 30.5.2003), na níž by mělo být podepsáno Memorandum o spolupráci při realizaci cyklostrategie.

Členové komise zkonstatovali, že vzhledem k šíři problematiky cykloturistické dopravy je nezbytné, aby se tomuto tématu v rámci úřadu věnoval naplno jeden pracovník.

 

Usnesení 001/02/2003/CrK

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

se seznámila s národní strategií cyklistické dopravy a

doporučuje

radě kraje plně podpořit Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy a vzhledem k náročnosti a šíři této problematiky určit pracoviště s odpovídající personální kapacitou, které se tomuto tématu bude plně věnovat.

Usnesení přijato 6 hlasy

 

4. Státní fond dopravní infrastruktury - příspěvky na výstavbu a údržbu cyklistických stezek

V souvislosti s častými dotazy mikroregionů a jednotlivých měst a zejména z důvodu záměny pojmu cyklotrasa a cyklostezka, upozornila Ivana Mahelová na podmínky poskytování příspěvků na výstavbu a údržbu cyklistických stezek z rozpočtu SFDI na rok 2003. Příspěvek bude poskytován na výstavbu cyklostezek budovaných současně s výstavbou nové komunikace, cyklostezek budovaných souběžně nebo v blízkosti stávajících průjezdních komunikací v obcích, souběžně nebo v blízkosti jiných dopravních cest, na výstavbu mimoúrovňových křížení cyklostezek s jinými dopravními cestami a na údržbu stávajících cyklistických stezek.

 

5. Výzva grantového programu "Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu"

Členové komise cestovního ruchu znovu detailně prošli znění Výzvy s upravenými připomínkami z minulého zasedání a shodli se, že v této podobě může být předložen radě kraje dne 11. 3. 2003.

 

Usnesení 002/02/2003/CrK

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

doporučuje

radě kraje schválit grantový program „Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu“.

Usnesení bylo přijato 6 hlasy.

 

6. Plnění plánu činnosti v roce 2002

K tomuto bodu pohovořila předsedkyně komise, která shrnula práci komise za rok 2002. Konstatovala, že veškeré úkoly, které měla komise pro rok 2002, byly splněny: komise se podílela na přípravě prezentací turistických možností kraje na veletrzích, podle možností se jich členové komise účastnili a hodnotili je, komise intenzivně pracovala na přípravě výzvy grantového programu na podporu propagace „Vítejte u nás“ a na jeho vyhodnocení,  s komisí konzultovalo oddělení cestovního ruchu ediční plán propagačních materiálů, plán prezentačních akcí, záměry na budování organizační struktury cestovního ruchu, iniciativu na širší zapojení podnikatelských subjektů do stávajících marketingových aktivit apod.    

 

7. Plán činnosti na rok 2003

Program KCR při RK

na 1. polovinu roku 2003

Komise se schází zpravidla jednou měsíčně

Jednání se řídí jednacím řádem komise rady

 

LEDEN

Regiontour 2003 hodnocení prezentace

Fond Vysočina – grantové programy

Výzva „Doplňková infrastruktura“

ÚNOR

Holiday World 2003 – hodnocení prezentace

Struktura výroční zprávy za rok 2002

Plán činnosti na rok 2003

BŘEZEN

Národní strategie cyklistické dopravy

Projekt Rozvoj venkovské turistiky

DUBEN

Společné jednání s komisí vnějších vztahů rady kraje

Fond Vysočiny  - příprava další výzvy programu

KVĚTEN

Informace o TIC v kraji, jejich certifikace

Plán činnosti na druhé pololetí roku 2003

 

Usnesení 003/02/2003/CrK

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

schvaluje

návrh plánu činnosti na první pololetí roku 2003.  

Usnesení přijato 6 hlasy

 

8. Diskuse

            Členové komise diskutovali o propagačních materiálech, které vydal kraj Vysočina, zajímali se též o ediční plán na rok 2003. Dále byl vysvětlen systém distribuce těchto propagačních materiálů i mezi informační centra v rámci kraje Vysočina.

Členové komise se shodli, že další zasedání bude společné s kulturní komisí. Termín a místo jednání budou upřesněny na pozvánce.

 

Ing. Jana Fischerová, CSc. v. r.

předsedkyně Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

 

Záznam pořízen na jednání dne 27. února 2003.

Zapsala Šárka Polívková dne 4. března 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 25.4.2003 / 25.4.2003

Počet návštěv: 4414
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek