Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Fond Vysočiny > Rada Fondu Vysočiny > podklady pro jednání


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

podklady pro jednání

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 2/2004

16. března 2004
 

 
 

Zápis ze zasedání

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 2/2004

konaného dne 16. března 2004

 

 

Přítomni:

Členové:

-         Ing. Jana Fischerová, CSc. (předsedkyně)

-         Zdeněk Jirsa

-         Emílie Katolická

-         Bohuslav Nahodil

-         Ing. Jaroslav Sochor

-         Ing. Zdeněk Studenec (místopředseda)

-         Ing. Jaromír Tomek

-         Ing. Dagmar Zvěřinová

-         Ivana Mahelová (tajemnice)

Host:

-         Ing. Petr Kratochvíl, CzechTourism

 

 

Navržený program jednání:

1.       Zahájení jednání;

2.       Aktivity agentury CzechTourism (Ing. Petr Kratochvíl, ředitel odboru regionalistiky);

3.       Opatření na podporu cestovního ruchu v Programovém dodatku SROPu;

4.       Návrhy grantových programů Fondu Vysočiny na rok 2004;

5.       Diskuse a různé;

6.       Závěr.

 

 

1.       Zahájení jednání

Předsedkyně přivítala členy komise, hosta jednání P. Kratochvíla, shrnula průběh minulého zasedání a zahájila jednání. Přednesla program jednání, ten byl bez připomínek schválen.

 

2.       Aktivity agentury CzechTourism (Ing. Petr Kratochvíl)

P. Kratochvíl, formou prezentace, představil strategii agentury CzechTourism v oblasti propagace turistických možností ČR v zahraničí. Zpracována je do roku 2010 a vychází z  průzkumu vnímání ČR zahraničními turisty – jako pohodlné, pohodové, nenáročné, klidné, příjemné, přístupné a blízké destinace. Hlavními důvody návštěvy ČR jsou: historie a architektura, relaxace a příroda, spotřební zábava. V závislosti na připravenosti infrastruktury bude postupně propagováno 5 hlavních cílů (Praha, Karlovy Vary, Český Krumlov, Olomouc, Český ráj), 15 míst jako fakultativních výletů z nich (mezi nimi trojúhelník památek Unesco na Vysočině) a 2 časové produkty (vánoční oslavy, svátky jara).

Dále P. Kratochvíl přestavil materiál Cestovní ruch v regionech ČR, zpracovaný na základě regionálních analýz a strategických dokumentů. Informoval, že CzechTourism metodicky podporuje vznik regionálních turistických produktů. Postupně vytvářená databáze produktů je k dispozici cestovním kancelářím, diskutován je způsob stanovení ceny a prodeje produktu. Do tématických famtripů I. čtvrtletí byla zařazena Třebíč s cílem představit Unesco památky a turistickou infrastrukturu města.

Diskuse:

P. Studenec: Famtrip v Třebíči byl velmi úspěšný, workshopu se zúčastnilo 27 zástupců cestovních kanceláří.

J. Sochor, P.Kratochvíl: Přestože se vydává velké množství materiálů, je překvapující, že ČR je vnímána stále stejným způsobem. Poptávka po informacích je zejména v zahraničí stále velmi vysoká, ne všechny materiály byly v minulosti cíleně zaměřeny.

B. Nahodil, P.Kratochvíl: Mnozí klienti mají v oblibě Slavkov, přesto nebyl agenturou CzechTourism zařazen mezi prioritní turistické cíle. Lokalita je zajímavá jen pro část zahraniční klientely, rekonstrukce bitvy je jednorázovou akcí.

D.Zvěřinová: Snaha měst o zlepšení prezentace a přístupu ke svým památkám, problém s osvětlením kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

I.Mahelová: Je potřeba nezapomínat na domácí klientelu (80% všech návštěvníků, vzrůstající tendence), pokračovat bude snaha nalézt incomingovou cestovní kancelář pro poznávací městskou turistiku.

 

3.       Opatření na podporu cestovního ruchu v Programovém dodatku SROPu

I.Mahelová předložila podkladové materiály k projednávání tohoto bodu. V úvodu stručně shrnula problematiku Strukturálních fondů EU a principy využívání SF členskými státy. Informovala o jednotlivých operačních programech, průběhu jejich projednávání a Programových dodatcích. Podrobněji se věnovala Společnému regionálnímu operačnímu programu, který obsahuje rozvojové priority všech 7 regionů soudržnosti rozepsané do úrovně dílčích aktivit, které bude možné ze SF financovat. Jednou z priorit je rozvoj cestovního ruchu.  Podpora v rámci navržených opatření je zaměřena na rozvoj služeb a infrastruktury pro cestovní ruch (celkem 108 mil. EUR na programovací období 2004 – 2006). Obě opatření jsou rozdělena na dvě podopatření, na každé připadne vždy cca polovina rozpočtu. Liší se formou podpory, typem žadatele, u všech je dělení na národní a regionální úroveň. Přesně staveny jsou indikátory, finanční rámec, rozsah veřejné podpory, minimální výše celkových uznatelných  nákladů,  maximální doporučená výše dotace.

Programový dodatek by měl být schvalován 30.3.2004. V něm jsou jednotlivá opatření detailně popsána, stanoven je finanční rámec, skupiny příjemců pomoci, kritéria pro výběr projektů, měřitelné indikátory a jejich kvantifikace,  popsán je systém řízení, implementace, monitorování, kontroly a hodnocení operačního programu. Po schválení Programového dodatku budou žadatelům k dispozici podrobné  příručky a manuály.

V souvislosti s připraveností pro čerpání ze SF pohovořila o stavu v kraji, o sběru projektových záměrů, jejich hodnocení a vytváření tzv. EU-teamu.

D. Zvěřinová uvítala tento materiál a pohovořila o zkušenostech s podáváním žádostí o dotace. Zmínila počáteční problematiku při podávání žádostí a podpořila spolupráci kraje a obcí.

 

4.       Návrhy grantových programů Fondu Vysočiny na rok 2004

I. Mahelová informovala, že pro oblast cestovního ruchu je pro letošní rok navržena alokace ve výši 13 mil Kč. O definitivním objemu finančních prostředků rozhodne Rada fondu na jednání dne 1. 4. 2004. Připomněla priority stanovené Programovým doplňkem PRKu, a vyzvala přítomné k diskusi o navrhovaných grantových programech.

Členové komise podpořili opakování GP na tvorbu turistických produktů a podporu doprovodné infrastruktury. Na základě zkušeností z hodnocení GP v loňském roce se členové komise shodli na rozdělení podpory infrastruktury pro letní a zimní sportovně rekreační aktivity s finanční preferencí letních aktivit. Diskutovali dále o rozsahu podpory v oblasti cyklotras: nové značení podmínit tématickým zaměřením trasy, údržbu značení podmínit existencí správce cyklotrasy, preferovat návazný vznik turistického produktu. Z časových důvodů bude návrh Výzvy zaslán tajemnicí komise k připomínkování elektronicky.

Stanovisko komise:

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina doporučuje stanovit finanční rámec pro „zimní“ infrastrukturu ve výši 3.000.000,- Kč, pro „letní“ infrastrukturu ve výši 4.000.000,‑ Kč.

 

5.       Diskuse a různé

Regionální konference cestovního ruchu

I.Mahelová informovala, že se v rámci kraje jednotlivé subjekty CR v průběhu roku sice setkávají, ale odděleně. Pro možnost konfrontace svých vizí a zároveň hledání možností vzájemné spolupráce by se všechny subjekty měly sejít ke společné diskusi. Proto oddělení CR uvažuje o regionální konferenci cestovního ruchu. S nabídkou na její realizaci se na I. Mahelovou obrátilo Westernové městečko Šiklův mlýn. Podobnou akci uspořádalo v loňském roce a spojilo ji s prezentací svých služeb. Kromě VIP hostů byli však pozváni jen zástupci obcí z nejbližšího okolí a tak konference nemohla dospět k žádnému výsledku. Členové komise se v diskusi zamýšleli nad tématy konference, strukturou zvaných účastníků a  prezentovali své zkušenosti z jiných konferenčních prostor. Uložili tajemnici prověřit  finanční náročnost vytipovaných míst.

Stanovisko komise:

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina podporuje každoroční uspořádání Konference cestovního ruchu v kraji Vysočina. Preferuje však její konání pokaždé v jiné části Vysočiny s důrazem na snadnou dopravní dostupnost pro všechny zvané subjekty.

 

Informace o projektu Středověké hrady na pomezí Čech a Moravy

Na základě dohody zástupců pěti krajů (Královéhradecký, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký) vzniká společný projekt, který se jako nadregionální bude ucházet o podporu ze SF. Postaven je na využití hradů a zřícenin pro turistické a kulturní využití. Realizací projektu by byly památky částečně opraveny (zamezení chátrání a zajištění bezpečného pohybu návštěvníků), rekonstruovány přístupové cesty, vybudováno zázemí pro kulturní akce a návazně vypracovány komplexní balíčky služeb. Významně se na projektu podílí odbor kultury, další jednání se uskuteční 18.3.2004. 

 

6.       Závěr

Předsedkyně poděkovala přítomným za účast a ukončila jednání. Termín zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 3/2004 byl stanoven na čtvrtek 22. dubna 2004, v 9:00, v Kralicích nad Oslavou (Památník Bible kralické).

 

 

Ing. Jana Fischerová, CSc v. r.

předsedkyně Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

 

 

Záznam pořízen na jednání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina dne 16. 3. 2004.

Zapsala Kateřina Kubová dne 17. 3. 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 6.4.2004 / 6.4.2004

Počet návštěv: 6628
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek