Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Zásady


 

Zásady

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 3/2004

22. duben 2004
 

 
 

Zápis ze zasedání

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 3/2004

konaného dne 22. dubna 2004

 

Přítomni:

Členové:

-         Ing. Jana Fischerová, CSc. (předsedkyně)

-         Zdeněk Jirsa

-         Emílie Katolická

-         Hana Müllerová

-         Bohuslav Nahodil

-         Ing. Jaroslav Sochor

-         Ing. Zdeněk Studenec (místopředseda)

-         Ing. Jaromír Tomek

-         Ing. Marta Vondráčková

-         Ing. Dagmar Zvěřinová

-         Ivana Mahelová (tajemnice)

 

 

Navržený program jednání:

1.       Zahájení jednání;

2.       Čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů formou grantových schémat;

3.       Zaměření a finanční alokace grantových schémat na základě analýzy projektových záměrů;

4.       Prezentace služeb Památníku Bible kralické a diskuse nad jejich začleněním do turistické nabídky;

5.       Diskuse a různé;

6.       Závěr.

 

 

1.       Zahájení jednání

Předsedkyně přivítala přítomné na radnici v Kralicích nad Oslavou a přednesla program jednání, který byl bez připomínek schválen.

 

2.       Čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů formou grantových schémat

I. Mahelová představila postup tvorby grantových schémat, poukázala na  náročnost jejich administrace. Grantová schémata lze použít v rámci podopatření 4.1.2 Podpora regionálních a místních služeb cestovního ruchu a 4.2.2. Podpora  regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu. Grantová schémata musí být schválena zastupitelstvem kraje, vyhlašována budou prostřednictvím několika Výzev (2004 – 2006).

-         4.1.2. (služby): GS může být určeno pro veřejné subjekty, neziskový sektor a podnikatelské subjekty, minimální objem uznatelných nákladů činí 500 tis. Kč, celková alokace podpory z ERDF pro podopatření a kraj Vysočina na celé programovací období cca 41 mil Kč (v r. 2004 9 mil. Kč, v r. 2005 14 mil. Kč, v r. 2006 18 mil. Kč);

-         4.2.2.(infrastruktura) – GS může být určeno pro podnikatelské subjekty, minimální objem uznatelných nákladů projektu 2 mil. Kč, celková alokace podpory z ERDF pro podopatření a kraj Vysočina na celé programovací období cca 83 mil Kč (v r. 2004 19 mil. Kč, v r. 2005 28 mil. Kč, v r. 2006 36 mil. Kč);

Pro obě podopatření platí, že podnikatel musí mít dvouletou historii, pro podnikatelské subjekty nesmí míra veřejné podpory ze zdrojů EU a ČR přesáhnout 48% objemu projektu (NUTS II Jihovýchod), pro nepodnikatelské subjekty musí míra spolufinancování z veřejných zdrojů ČR dosáhnout minimálně 25 %.

Dále odkázala na www.strukturalni-fondy.cz, kde jsou k dispozici veškeré podklady.

Programy Fondu Vysočiny, navržené pro realizaci opatření stanovených Programovým dodatkem PRKu, by charakterem podpory měly doplnit grantová schémata (typ žadatele, objem projektu). Do oblasti cestovního ruchu je po schválení ZK kraje Vysočina ze dne 20. 4. 2004 alokováno 10,68 mil. Kč.

Diskuse:

D. Zvěřinová

-         možnosti etapizace;

-         průběh finálních plateb a jejich časový horizont;

H. Müllerová

-         problematika stejně zaměřených projektů z jedné lokality.

 

3.       Zaměření a finanční alokace grantových schémat na základě analýzy projektových záměrů

Ne všechny záměry jsou v současné době vyhodnoceny, převažují záměry do oblasti turistické infrastruktury – výstavba a modernizace sportovišť, rekonstrukce kulturních zařízení, rozšíření lůžkové a stravovací kapacity, budování jízdáren, budování multifunkčních zařízení.

 

4.       Prezentace služeb Památníku Bible kralické a diskuse nad jejich začleněním do turistické nabídky

Ing. Emil Dračka, starosta obce, přivítal členy komise na radnici v Kralicích nad Oslavou a stručně pohovořil o historii Kralic a o Památníku Bible kralické. Zmínil se o záměrech obce v oblasti cestovního ruchu, o celkové návštěvnosti Památníku a snaze propagovat jeho nabídku přímo ve školských zařízeních.

E. Dračka předložil a okomentoval podkladový materiál k projektu „Skanzen středověké vesnice“, jehož cílem je zvýšení počtu pracovních příležitostí, změna skladby zemědělské výroby, rozšíření zdrojů příjmů, ekonomické oživení celého mikroregionu Chvojnice, vytváření podmínek pro rozvoj dalšího turistického, sportovního a společenského vyžití obyvatel mikroregionu i návštěvníků.

Starosta obce se zmínil o připravované publikaci o kraji Vysočina, kterou by měl vydat a finančně podpořit Krajský úřad kraje Vysočina ve spolupráci s obcemi. Obce jsou oslovovány nabídkami na finančně náročnou prezentaci. I. Mahelová na dotaz upřesnila, že publikace je v kompetenci Odboru sekretariátu hejtmana krajského úřadu kraje Vysočina.

 

5.       Diskuse a různé

I. Mahelová představila graficky znázorněnou analýzu čerpání prostředků z Fondu Vysočiny na projekty z oblasti cestovního ruchu v roce 2003, zpracovanou oddělením GIS. Analýza, zaměřená na územní i sektorový rozsah čerpání podpor, bude představena na jednání komise CR AKČR a projevil o ni zájem odborný tisk.

Dále pohovořila o účasti na regionálním veletrhu cestovního ruchu v Ostravě, kde se regionální turistická nabídka setkala s velkým zájmem veřejnosti.

Tlumočila žádost J. Mattyašovské o spolupráci při  realizaci projektu „Krásná země“ (projekt agentury CzechTourism, 13 etapová cyklistické putování napříč ČR, červenec 2004) a při zajištění doprovodného programu. Podrobné informace obdrží členové komise elektronicky.

J. Sochor zmínil 13 nově vyhlášených grantových programů, které byly schváleny Zastupitelstvem kraje Vysočina č. 2/2004, které se konalo dne 20. 4. 2004 (Webové stránky měst a obcí II, Obce na síti IV, GIS III, Sportoviště 2004, Tábory 2004, Cizí jazyky – brána k novému poznání, Lidské zdroje ve firmách, Rozvoj vesnice 2004, Životní prostředí – zdroj bohatství Vysočiny 2004, Čistá voda 2004, Zemědělské projekty 2004 II, Prevence kriminality 2004, Vysočina bez bariér).

 

6.       Závěr

Předsedkyně poděkovala přítomným za účast a ukončila jednání. Termín zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 4/2004 byl stanoven na úterý 18. května 2004, v 9:00, v Lipnici nad Sázavou, v penzionu U České koruny.

 

 

Ing. Jana Fischerová, CSc v. r.

předsedkyně Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

 

 

Záznam pořízen na jednání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina dne 22. 4. 2004.

Zapsala Kateřina Kubová dne 26. 4. 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 4.5.2004 / 18.5.2006

Počet návštěv: 6692
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek