Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Zápis ze zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 4/2004

18. květen 2004
 

 
 

Zápis ze zasedání

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 4/2004

konaného dne 18. května 2004

 

Přítomni:

Členové:

-         Ing. Jana Fischerová, CSc. (předsedkyně)

-         Emílie Katolická

-         Hana Müllerová

-         Ing. Stanislav Kropáček

-         Ing. Jaroslav Sochor

-         Ing. Zdeněk Studenec (místopředseda)

-         Ing. Jaromír Tomek

-         Ing. Marta Vondráčková

-         Ivana Mahelová (tajemnice)

Hosté:

-         Bc. Lubomír Muzikář

-         Marek Hanzlík

 

Navržený program jednání:

1.       Zahájení jednání;

2.       Prezentace turistické nabídky Lipnice nad Sázavou (Ing. Ladislav Horký, starosta obce);

3.       Stav pasportizace cyklotras na Vysočině (Bc. Lubomír Muzikář, RRAV);

4.       Znění výzvy navrhovaných grantových programů Fondu Vysočiny;

5.       Upřesněné zaměření grantových schémat předkládaných v rámci SROP;

6.       Diskuse a různé;

7.       Závěr.

 

 

1.       Zahájení jednání

Předsedkyně přivítala přítomné v penzionu U České koruny v Lipnici nad Sázavou a přednesla program jednání, bod č. 2 „Prezentace turistické nabídky Lipnice nad Sázavou“ byl po dohodě přesunut za bod č. 6 „Diskuse a různé“.

 

2.       Stav pasportizace cyklotras na Vysočině (Bc. Lubomír Muzikář, RRAV);

Zpracování projektu je realizováno v několika etapách: v zimním období byly zpracovány informace z veřejně dostupných zdrojů (kartografická nakladatelství, databáze KČT,…), výsledkem je 1768 km evidovaných cykloturistických tras. V současné době je dokončována metodologie terénního šetření – při fyzickém projíždění tras bude monitorován stav značení z hlediska platné legislativy, kvalita povrchu tras, zároveň bude pomocí satelitního navigačního systému prováděno zaměření tras, odpočívek, piknikových míst a atraktivit na trase. Výstupem projektu budou evidenční karty jednotlivých tras (celková délka, výškový profil, kilometráž, GPS souřadnice míst křížení a atraktivit, autor návrhu, investor, zpracovatel projektu, realizace, stav údržby a propagace), zákresem do GIS budou trasy postupně přístupné na turistických webových stránkách kraje. Nutná bude úzká spolupráce s OI, s oddělením GIS již řada záležitostí byla konzultována.

L.Muzikář dále pohovořil o posunu v kvalitě značení cyklotras a informoval o konání konference v Lázních Bohdaneč (28. 5. – 30. 5. 2004), věnované Národní strategii cyklistické dopravy ČR.

Informoval o záměru ČD, zřídit v nejvýznamnějších uzlových bodech půjčovny kol. Regionální zástupce ČD předpokládá pomoc RRAV s vytipováním míst s největším potenciálem.

Široce byla diskutována otázka vzniku „cykloautority“ jako odborné zastřešující skupiny pro koordinaci cykloturistických aktivit v kraji, složené z odborníků i zástupců veřejnosti – častých uživatelů cyklotras s praxí z terénu.

Diskuse:

-         rozsah zveřejnění výstupů;

-         problematika financování;

-         kategorizace a hodnocení jednotlivých cyklotras;

-         jednoznačné určení správců cyklotras;

-         možnost apelu na politické kluby v této oblasti;

-         provázanost a návaznost na dopravní infrastrukturu;

-         možnosti dopravního a cyklistického značení;

-         existence databáze zřizovatelů cyklotras;

-         množství a stav opraven a půjčoven kol;

-         celkový stav a údržba cyklotras;

-         pravidelná aktualizace vznikajících databází v oblasti cyklotras;

Závěr z diskuse:

Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina podporuje záměr vzniku odborné zastřešující skupiny s cílem koordinovat činnost subjektů v oblasti cykloturistiky v kraji Vysočina.

Předsedkyně přivítala Marka Hanzlíka, kastelána hradu v Lipnici nad Sázavou.

 

3.       Upřesněné zaměření grantových schémat předkládaných v rámci SROP

I. Mahelová shrnula výsledky analýzy sběru projektových záměrů, která je hlavním vodítkem pro zaměření grantových schémat. Téměř všechny záměry  řeší problematiku infrastruktury – nejčastěji objekty pro sportovně rekreační využití (multifunkční hřiště, sportovní komplexy, přírodní koupaliště, bazény, cyklotrasy), pro kulturní vyžití (rekonstrukce stávajících objektů na víceúčelová zařízení), pro stravovací a ubytovací služby, několik záměrů se týká obnovy památek. Značná část těchto záměrů se týká projektů v rozsahu od 400 tis – 1700 tis Kč, jejichž předkladateli jsou většinou veřejnoprávní subjekty. Připomněla možnosti grantových schémat v rámci obou podopatření priority 4, zejména alokaci finančních prostředků na jednotlivé roky, typy žadatelů,  druhy aktivit, minimální objemy projektů předkládaných v rámci GS, výši spolufinancování žadatelů, míru veřejné podpory pro MSP. Po rozsáhlé diskusi komise podpořila rozhodnutí vyhlásit v rámci opatření 4.1.2. na podporu regionálních a místních služeb cestovního ruchu GS pro veřejné subjekty (uznatelné náklady min. 500 tis Kč), pro opatření 4.2.2. na podporu regionální a místní infrastruktury vyhlásit GS pro podnikatelské subjekty (uznatelné náklady min. 2 mil Kč). Čerpání ročních alokací a podporované druhy aktivit budou nastaveny jednotlivými Výzvami.

 

4.       Znění výzvy navrhovaných grantových programů Fondu Vysočiny

I. Mahelová připomněla prioritní opatření specifikovaná Programovým doplňkem PRKu, jejichž naplnění by mělo být dosaženo pomocí využití programů FV. Programy by přitom měly doplnit GS v rámci SROP a nedublovat aktivity jednotlivých Výzev GS. Počet GP je třeba stanovit i s ohledem na personální kapacitu oddělení CR a předpokládanou administrativní náročnost zpracování GS. Do oblasti CR je pro rok 2004 alokováno 10,68 mil. Kč, vzhledem k původně požadovaným 15 mil. Kč je třeba navržené aktivity mírně redukovat, popř. je spojovat.

Po rozsáhlé diskusi se přítomní shodli na rozdělení finančních prostředků, specifikovány byly typy žadatelů a podporovaných aktivit, stanoven minimální a maximální podíl kofinancování pro jednotlivé GP takto:

·        Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu II.

Objem finančních prostředků 5 mil Kč, určeno pro veřejný sektor a NNO, podporované aktivity: budování, obnova, údržba a zkvalitnění pěších tras, naučných stezek, lyžařských běžeckých tras, cyklotras (vč.přeznačení podle platné legislativy) a hippostezek, infrastruktura lyžařských sjezdových areálů, předmětem podpory nebude výstavba hřišť, bazénů, tenisových kurtů apod., výše podpory 40% celkových nákladů, rozsah podpory 20 tis – 200 tis Kč, maximální objem projektu 700 tis Kč.

·        Vítejte u nás III.

Objem finančních prostředků 2 mil Kč, určeno pro podnikatelský sektor, aktivity: tvorba balíčků služeb a turistických produktů vč. jejich marketingu, kromě ubytovacích a stravovacích služeb musí package obsahovat nabídku minimálně 2 dalších služeb, výše podpory 50% celkových nákladů, rozsah podpory 10 – 100 tis, maximální objem projektu neomezen.

·        Podpora činnosti turistických informačních center

Objem finančních prostředků 3 mil Kč, určeno pro zřizovatele TIC, rozsah podpory 50 tis – 120 tis Kč podle základních a doplňkových certifikačních kritérií, podpora nebude určena na úhradu mzdových ani provozních nákladů.

 

5.       Diskuse a různé

V rámci aktualizace PRKu byl aktualizován Profil kraje a SWOT analýzy jednotlivých rozvojových oblastí, Profil bude předložen ke schválení ZK koncem června. I. Mahelová vyzvala členy komise, aby připomínkovali SWOT analýzu týkající se rekreace a cestovního ruchu, jejíž znění obdrželi elektronicky s dostatečným předstihem.

Závěry z diskuse:

-         S.6 – prověřit aktuálnost zařazení hradu Pernštejna v souvislosti se změnou hranic kraje

-         S.12 – vypustit druhou část věty o zvýšení cen nemovitostí

-         T.4 – přeformulovat: absence atraktivních turistických programů vede ke zkrácení délky pobytu a odlivu návštěvníků do aktivnějších regionů

-         T.13 – přeformulovat: podcenění spolupráce s církví může ohrozit přístupnost památek a jejich využitelnost pro turisty

-         T.5 – vypustit

-         T.6 – vypustit

Dále tajemnice vyjádřila politování nad skutečností, že ke zpracování společného projektu UNESCO měst nebyl nikdo z pracovníků oddělení CR přizván (= žádost o podporu z dotačního programu MMR na realizaci společné propagační brožury), přestože OCR několikrát avízovalo, že většinu podkladů má zpracovánu pro podzimní ediční plán.

H. Müllerová se domnívá, že šlo o chybný přenos informací (identifikace předkladatele žádosti) a  vyslovila se pro jasnou spolupráci kraje a jednotlivých měst.

M. Hanzlík vznesl dotaz na značení turistických cílů v kraji.

I. Mahelová upřesnila, že CzT bude s velkou pravděpodobností v rámci SROP žádat o finanční podporu na toto značení na dálnicích a silnicích I. třídy. Kraj bude v průběhu června zadávat studii značení.  K následné realizaci dojde po stanovení finanční náročnosti, návrhu časového harmonogramu postupného „zahušťování“ značení a nalezení finančních zdrojů.

 

6.       Prezentace turistické nabídky Lipnice nad Sázavou (Ing. Ladislav Horký, starosta obce);

L. Horký se z časových důvodů z jednání komise omluvil. S turistickou nabídkou obce seznámil členy komise M. Hanzlík. Prohlídka gotického hradu a Muzea Jaroslava Haška byla, z časových důvodů, ponechána individuálnímu zájmu po skončení jednání.

 

7.       Závěr

Předsedkyně poděkovala přítomným za účast a ukončila jednání. Termín zasedání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina č. 5/2004 byl stanoven na 17. června 2004, v 9:00, v Telči.

 

 

Ing. Jana Fischerová, CSc v. r.

předsedkyně Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina

 

 

Záznam pořízen na jednání Komise cestovního ruchu Rady kraje Vysočina dne 18. 5. 2004.

Zapsala Kateřina Kubová dne 18. 5. 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 4.6.2004 / 4.6.2004

Počet návštěv: 6417
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek