Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Dokumenty rozpočtu > Střednědobý výhled rozpočtu
Vyberte:
Zápis z jednání
Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina č. 3/2006
konaného dne 24.4. 2006
Přítomni:
1. Ladislav Bárta |
6. Pavel Pípal |
2. Josef Havel |
7. Jindřich Skočdopole (místopředseda) |
3. Jiří Kučera (předseda) |
8. Petr Stoček |
4. Libuše Mrázová |
9. Jiří Šmrha |
5. Roman Ondrušek |
10. V. Prokop (zástupce za J. Burdu) |
Nepřítomni:
1. Zdeněk Kopecký |
2. Dagmar Nejedlá |
3. Alois Nováček |
4. Jan Burda (tajemník) – v zastoupení V. Prokopa |
Hosté:
1. Martin Paclík (RDMKV – Rada dětí a mládeže kraje Vysočina) |
Program:
1. Zahájení jednání a schválení programu;
2. Kontrola usnesení z minulého jednání;
3. Informace o vyhodnocení grantových programů Tábory 2006, Jednorázové akce 2006 a Sportoviště 2006;
4. Žádost města Třebíč o dotaci na rekonstrukci atletické dráhy;
5. Diskuse a různé;
6. Ukončení jednání.
1. Zahájení jednání a schválení programu
Jiří Kučera, předseda Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina (dále jen komise), zahájil jednání a přivítal všechny přítomné. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že komise je usnášeníschopná. Přednesl program zasedání, který byl 9 hlasy schválen. Sdělil, že komise zasedá ve změněném termínu. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.
J. Kučera přednesl návrh, zda-li by se komise neměla scházet až tehdy, kdy tajemník J. Burda shromáždí dostatek námětů pro jednání komise a vyzval členy komise, aby se k návrhu vyjádřili. J. Kučera posléze učinil závěr, že zatím nenastanou změny ve stanovování termínů zasedání komise.
J. Kučera navrhl, aby se výjezdní zasedání komise konalo v podzimních měsících (přesný termín bude určen) na opraveném Zimním stadionu v Humpolci.
2. Kontrola usnesení z minulého jednání
Jiří Kučera shrnul závěry a usnesení ze zasedání Komise pro sport a volný čas č. 2/2006 a konstatoval jejich plnění.
3. Informace o vyhodnocení grantových programů Tábory 2006, Jednorázové akce 2006 a Sportoviště 2006
J. Kučera požádal V. Prokopa, aby podal informace k vyhodnocení vyjmenovaných grantových programů. V Prokop okomentoval předložený materiál. Ke grantovému programu Sportoviště 2006 navíc sdělil, že byly členy řídícího výboru vzneseny tyto připomínky:
· Vývoj grantového programu v příštích letech – lepší zaměření programu (každý rok zaměřit program na jinou oblast);
· Pozměnit specifická kritéria a přidat povinnou přílohu žádosti, kterou by tvořil konkrétně zaměřený rozpočet akce.
J. Kučera poděkoval V. Prokopovi za komentář a otevřel diskusi, ve které byly vzneseny tyto dotazy a připomínky:
· Jakým způsobem jsou vybíráni hodnotitelé do řídících výborů? Reagoval V. Prokop tím, že jsou dle politické dohody jmenováni zastupitelstvem kraje. Doplnil jej J. Skočdopole. L. Bárta objasnil přítomným systém hodnocení grantových programů;
· O programy je velký zájem – velký převis žádostí;
· V případě, že se projekt neuskuteční. Co se děje s poskytnutými finančními prostředky? Připomínku objasnil V. Prokop;
· Kolik finančních prostředků se procentuelně vrací zpět? V. Prokop odhadl, že se jedná o jeden či dva projekty, což činí 1% - 2%;
· Možné větší zatížení grantového programu Jednorázové akce po snížení finančních prostředků alokovaných do grantového programu Sportoviště. J. Skočdopole byl toho názoru, že je potřeba zaujmout takové stanovisko, aby k této situaci nedošlo.
Usnesení 06/03/2006/Ksvč
Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
informace o grantových programech Tábory 2006, Jednorázové akce 2006 a Sportoviště 2006 pro rok 2006.
Usnesení bylo schváleno 9 hlasy, zdržel se 0, proti 0.
4. Žádost města Třebíč o dotaci na rekonstrukci atletické dráhy
Členové komise obdrželi s předstihem podkladový materiál. J. Kučera uvedl tento bod jednání. Sdělil, že projednávané žádosti (viz konkrétní příklad města Třebíče) nejsou řešeny koncepčně v souvislosti s rozpočtem kraje Vysočina. Nejsou k dispozici informace, s jakou částkou počítá kraj Vysočina v rozpočtu na investiční výdaje v oblasti sportu. Vyslovil názor, že je potřeba zavést k této problematice systém a uvedl konkrétní příklad.
Dále byl tento bod projednáván formou diskuse. Bylo diskutováno:
· Sport by měl být podporován v kraji Vysočina rovnoměrně (z hlediska okresů);
· Nedostačující informace v žádosti města Třebíč, např. chybí stanovisko zastřešujícího sportovního svazu. P. Stoček k tomu dodal, že Krajský atletický svaz se vyjádřil k žádosti, kterou podala TJ JE Dukovany (stejná záležitost). Krajský atletický svaz žádost TJ JE Dukovany nepodpořil. Nastínil problém snižování počtu atletů a budování regionálních sportovních center;
· Vznést dotaz na vedení kraje, zda je v kraji Vysočina zpracována koncepce sportu a zda-li má komise dle tohoto žádosti doporučovat (reagoval V. Prokop, že koncepce sportu zpracována je, ale neřeší investiční výdaje do sportu);
· Návrh, aby radní Matějková a oddělení mládeže a sportu zpracovali koncepci rozvoje sportu, dle které by se pak mohli příchozí žádosti koncepčně projednávat. Ke koncepci by se vyjadřovaly i jednotlivé zastřešující svazy;
· Komise se jednomyslně shodla na tom, že na jednání komise je nutná přítomnost radní Matějkové, jako resortní radní. V případě, že radní Matějková na jednání komise nebude přítomna, komise nebude tyto záležitosti (žádosti) projednávat. Výstupy z jednání komise je potřeba tlumočit resortní radní na nejbližším jednání Rady kraje Vysočina, které následuje po zasedání komise;
· L. Bárta se pozastavil nad nesrovnalostí ve finanční příloze materiálu žádosti. Připomínka byla vypořádána v diskusi;
· Návrh na změnu způsobu financování investičních akcí v oblasti sportu. Místo z Fondu strategických rezerv by krajský rozpočet počítal s investičními výdaji do sportu na běžný rok;
· Při projednávání žádostí je potřeba přítomnost předkladatele žádosti na jednání rady kraje a žadatele či jeho zástupce.
Komise se shodla na odložení projednávání žádosti města Třebíč o poskytnutí finančních prostředků z Fondu strategických rezerv pro rok 2006 na realizaci akce „Stavební úpravy atletické dráhy včetně rozšíření sportovního areálu TJ JE Dukovany“.
Z diskuse vyplynuly tyto závěry:
Sport je potřeba podporovat rovnoměrně v celém kraji Vysočina. KSVČ požaduje vytvoření koncepce sportu, případně stanovení jasných pravidel přidělování finančních prostředků do sportu (investic), ke které se vyjádří i zastřešující sportovní svazy. Žádosti musí obsahovat úplné informace a žadatel by měl být přítomen na projednávání vlastní žádosti, aby mohl objasnit další případné skutečnosti. Na zasedáních komise je nutná přítomnost resortní radní.
5. Diskuse a různé
J. Skočdopole se omluvil z jednání.
J. Kučera požádal P. Stočka, zda-li by mohl podat nové informace týkající se záležitosti Hokejového centra v Havlíčkově Brodě. P. Stoček shrnul historii dosavadních jednání v této věci. Vyjádřil osobní názor, kterým se přiklání k myšlence realizace Hokejového centra v Havlíčkově Brodě. Své stanovisko zdůvodnil tím, že zpracovaný projekt HC Rebel je velice konkrétní a podrobný. Zmínil také existenci projektů hokejových klubů z Třebíče a Žďáru. Konstatoval, že vyjádření Krajského výkonného výboru neobsahovalo doporučení klubu HC Rebel, ale je pro formu „plošné dotace“. Tou by byly dotovány ty kluby, které hrají hokejovou soutěž na nejvyšší úrovni.
Původní záměr realizace jednoho hokejového centra zřejmě hokejové kluby nepodpoří. Pokračoval však tím, že na úrovni hokejových klubů se hovořilo o formě přípravy krajského hokejového výběru, který by kluby dotovaly za pomoci spolufinancování kraje Vysočina. Tuto myšlenka kluby podpořily.
Proběhla krátká diskuse.
M. Paclík pozval přítomné na akci „Bambiriáda 2006“, která se bude konat ve dnech 26. – 27. května 2006. V. Prokop pozval přítomné na akci „Světový pohár v akrobatickém rokenrolu“, která se koná dne 13. května 2006.
J. Šmrha vznesl návrh na zřízení fondu na periodicky se opakující se sportovní akce a předal V. Prokopovi podkladový materiál. Doplnil, že o částky vyplacené dle jeho návrhu, by nebyly kráceny finanční prostředky určené pro grantové programy.
Úkol: zpracovat daný návrh do podoby, který by mohl být předložen Radě kraje Vysočina
Odpovědnost: tajemník komise, oddělení mládeže a sportu
Termín: 22. května 2006, zasedání Komise pro sport a volný čas č. 5/2006
6. Závěr jednání
J. Kučera poděkoval za účast a aktivní přístup při jednání a ukončil jednání. Termín zasedání komise pro sport a volný čas č. 4/2006 byl, s ohledem na časové možnosti radní Matějkové, stanoven na pondělí 22. května 2006 od 13:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost 2. 15).
Jiří Kučera v. r.
předseda Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina
Zpracoval: Jan Jaroš, dne 26. dubna 2006
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se