Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada > Komise RK


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Zápis ze zasedání Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina č. 4/2006

22. květen 2006
 

 
 

Zápis z jednání

Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina č. 4/2006

konaného dne 22. 5. 2006

 

Přítomni:

1. Ladislav Bárta

7. Pavel Pípal

2. Zdeněk Kopecký

8. Jindřich Skočdopole (místopředseda)

3. Jiří Kučera (předseda)

9. Petr Stoček

4. Libuše Mrázová

10. Jiří Šmrha

5. Alois Nováček

11. Jan Burda (tajemník)

6. Roman Ondrušek

 

 

Nepřítomni:

1. Josef Havel

2. Dagmar Nejedlá

 

Hosté:

1. Martina Matějková (kraj Vysočina)

2. Martin Paclík (RDMKV – Rada dětí a mládeže kraje Vysočina)

3. Oldřich Bína  (RS ČSTV HB, Všesportovní kolegium kraje Vysočina)

4. Vilibald Prokop (KrÚ)

 

Program:

1.       Zahájení jednání a schválení programu;

2.       Kontrola usnesení z minulého jednání;

3.       Podpora sportovních akcí a krajské reprezentace z rozpočtu kraje;

4.       Diskuse a různé;

5.       Závěr jednání.

 

1.       Zahájení jednání a schválení programu

Jiří Kučera, předseda Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina (dále jen Komise), zahájil jednání a přivítal všechny přítomné, zvláště pak M. Matějkovou. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že Komise je usnášeníschopná. Přednesl program zasedání. J. Burda požádal o zařazení bodu „Návrh na provedení rozpočtového opatření – podpora Šachového centra talentované mládeže Vysočiny“ do programu jednání:

 

1.       Zahájení jednání a schválení programu;

2.       Kontrola usnesení z minulého jednání;

3.       Podpora sportovních akcí a krajské reprezentace z rozpočtu kraje;

4.       Návrh na provedení rozpočtového opatření – podpora Šachového centra talentované mládeže Vysočiny;

5.       Diskuse a různé;

6.       Závěr jednání

Upravený program jednání byl schválen 8 hlasy. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

2.       Kontrola usnesení z minulého jednání

Jiří Kučera shrnul závěry a usnesení ze zasedání Komise pro sport a volný čas č. 3/2006 a konstatoval jejich plnění. Zmínil diskusi k žádosti města Třebíč o dotaci na rekonstrukci atletické dráhy, která byla na programu minulého zasedání Komise. Upozornil, že na komisi mohou být směrovány další žádosti a je potřeba zavést určitý systém v jejich hodnocení. V souvislosti s tím pohovořil o úloze Rady kraje Vysočina ve schvalovacím procesu poskytování finančních prostředků organizacím v oblasti sportu a volného času.

Na zasedání Komise se dostavila L. Mrázová.

J. Kučera vznesl dotaz na M. Matějkovou, zda-li rada kraje neuvažuje o vytvoření řádku rozpočtu pro investice do sportu na kalendářní rok a stanovit pravidla pro rovnoměrné rozdělování finančních prostředků do jednotlivých okresů. M. Matějková uvedla následující informace:

Existuje předběžná politická dohoda krajské koalice, kdy v průběhu volebního období by mohli být podpořeny investiční akce v každém okrese a to za předpokladu splnění základních kriterií (akce minimálně regionálního rozsahu, shoda všech partnerů – především zastřešujících sportovních svazů, akce bude nejméně z poloviny financována městem – případně sdružením obcí či měst, druhou část by financoval kraj). Uvedla okresy, které tyto kritéria již splnily a finanční podpora jim byla z krajského rozpočtu poskytnuta.

V případě žádosti města Třebíč se očekává doložení usnesení Zastupitelstva města Třebíč, ve kterém je vyjádřeno stanovisko zastupitelstva k finančním záležitostem týkající se této investiční akce.

Sdělila, že u všech těchto žádostí je vyžadováno stanovisko Komise. Rada kraje nevylučuje podání individuálních dotací na malé akce v řádu do milionu korun. Na radu kraje směřovala dotaz ke koncepci sportu a volnočasových aktivit. Po diskusi rada kraje sdělila, že další případné modely či doplnění koncepce, které časově přesahují rok 2008, schválí, pokud jí budou Komisí předloženy.

J. Kučera se dále dotázal, zda-li se žádosti předkládají libovolně nebo je stanoven termín, do kterého by měli být žádosti doručeny, aby s nimi mohlo být počítáno v rozpočtu kraje. Dotaz vypořádala M. Matějková. Zatím žádný systém v přijímání žádostí není. V případě, že žadatelé doručí žádost po schválení rozpočtu, je možné finanční prostředky uvolnit z Nespecifikované rezervy.

M. Paclík se optal M. Matějkové, zda-li by podobná podpora mohla být připravena pro nesportovní organizace, např. na vzdělávací centrum. Je to velmi obecný dotaz a je potřeba ho více specifikovat. Zmínila jednání k návrhu Regionálního operačního programu, ze kterého bude zřejmě možné čerpat finanční prostředky těmito organizacemi. Je však potřeba vyvolat jednání s radou kraje,  odborem regionálního rozvoje, odborem školství mládeže a sportu a zástupci neziskových organizací, kde by se hovořilo o konkrétních záměrech.

M. Matějková dále vypořádala dotaz J. Skočdopole k výši finančních prostředků alokovaných v Nespecifikované rezervě, uvedené v předloženém materiálu. V Nespecifikované rezervě je již uvedena dotace městu Jihlava ve výši 35 milionů na rekonstrukci fotbalového stadionu FC Vysočina a 100 milionů korun poskytnutých zastupitelstvem kraje Správám a údržbám silnic pro vypořádání se se škodami zapříčiněnými letošní zimou.

J. Burda zmínil jednání s městem Třebíč k jejich žádosti, na kterém se budou sjednávat detaily a konkrétní podmínky.

3.       Podpora sportovních akcí a krajské reprezentace z rozpočtu kraje

V. Prokop okomentoval pracovní verzi materiálu „Přehled žadatelů o podporu na mistrovství“ a pohovořil o Pravidlech Rady kraje Vysočina pro přidělování příspěvků na pořádání mistrovství ČR, Evropy a světa ve sportovních disciplínách a Pravidlech Rady kraje Vysočina pro přidělování příspěvků na účast na mistrovství ČR, Evropy a světa ve sportovních disciplínách (dále jen „pravidla“).

M. Matějková doplnila V. Prokopa o informaci, že tato pravidla byla přijata už v lednu a fungují jako pilotní projekt. Uvedla, že pravidla jsou pro pořadatele nastavena velice mírně a je pravděpodobné, že se pravidla pro poskytování podpory od nového školního roku 2006/2007 zpřísní. Na jednání rady kraje proběhla k této problematice velká diskuse, která se také dotkla nastavení propozic podporovaných akcí. Je potřeba, aby daná akce svým rozsahem byla skutečně mistrovstvím republiky či světa dle platných měřítek a kritérií (např. celorepubliková působnost zajišťující organizace, národního svazu apod.).

Proběhla krátká diskuse, ve které se přítomní shodli na tom, že je vhodné pokračovat v podpoře účastníků a pořadatelů těchto akcí dle propozic, ze kterých vyplývá, že se jedná o mistrovství světa či mistrovství republiky.

 

Úkol: Členům Komise zaslat Přehled žadatelů o podporu na mistrovství.

Odpovědnost: J. Burda, J. Jaroš

Termín: 19. června 2006 (zasedání Ksvč č. 5/2006)

 

Komise pro sport a volný čas vzala na vědomí informace o podpoře sportovních akcí a krajské reprezentace z rozpočtu kraje.

 

4.       Návrh na provedení rozpočtového opatření – podpora Šachového centra talentované mládeže Vysočiny

J. Burda okomentoval předložený materiál Ksvč-04-2006-4 „Návrh na provedení rozpočtového opatření – podpora Šachového centra talentované mládeže Vysočiny“. Zmínil předchozí žádosti, o kterých Komise jednala.

J. Kučera uvedl, že je potřeba se zamyslet nad tím, jakým způsobem by Šachové centrum fungovalo a otevřel diskusi k tomuto bodu.

V diskusi zazněli tyto připomínky:

·                Existuje možnost, že si podobné žádosti podají další sportovní svazy (např. hokejisté, plavci;

·                Šachisté mají malý počet dobrých trenérů – nemožnost „pokrýt“ celý kraj;

·                Zmíněno mistrovství republiky v šachu v Havl. Brodě;

·                Shoda v tom, že je potřeba podporovat talentovanou mládež;

·                Dobrá prostupnost hráčů mezi jednotlivými kategoriemi;

·                Na jednání se Všesportovním kolegiem byla sjednána podmínka pro dlouhodobé financování systémovou dotací, která říká, že by se jednotlivé kluby měli sdružit a vytvořit organizaci s celokrajskou působností (např. házená, tenis) – J. Šmrha byl toho názoru, že v případě malého počtu oddílů je splnění této podmínky problematické. V tom případě dochází ke slučování se do oblastí.

·                Investice směrované do oblasti sportu a volnočasových aktivit jsou vždy přínosem, v případě podpoření této žádosti budou prostředky efektivně vynaloženy.

 

Usnesení 07/04/2006/Ksvč

Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina

doporučuje

radě kraje a zastupitelstvu kraje rozhodnout o poskytnutí dotace Krajskému sdružení ČSTV, Evžena Rošického 6, Jihlava ve výši 100.000,- Kč pro Krajský šachový svaz Vysočina na podporu projektu Šachové centrum talentované mládeže Vysočiny.

 

Usnesení bylo přijato 10 hlasy, zdržel se 0, proti 0.

 

 

5.       Diskuse a různé

 

Podpora handicapovaných sportovců

Velká diskuse proběhla k podpoře handicapovaných sportovců. Bylo řečeno, že neexistuje samostatná rozpočtová kapitola kraje k tomu určená. Tito sportovci si mohou žádat o příspěvky dle stejných pravidel, jako každá jiná organizace či osoba. Hovořilo se o dalších možnostech k získání finančních prostředků (dotace Ministerstva práce a sociálních věcí, podpora z obcí, vlastní výdělečná činnost). A. Nováček zmínil vznik klubu handicapovaných sportovců ve Velkém Meziříčí. Zástupci OŠMS vidí také problém v oslovování handicapovaných sportovců v případě, že si o podporu sami nepožádají. M. Matějková vysvětlila, že většinou se řeší individuální žádosti, což není z pohledu krajské samosprávy šťastné řešení. Kraj má pracovat koncepčně a systémově.

J. Kučera považoval za vhodné, vznik zastřešující právnické osoby, která by získané prostředky dále rozdělovala mezi handicapované sportovce. Zazněl také názor proškolit osoby pohybující se v této oblasti, aby získali přehled o možnostech, jak získat finanční prostředky.

J. Burda vyslovil žádost na členy Komise, mají-li možnost, aby informovali organizace sdružující handicapované sportovce o možnosti získání podpory a předali jim kontakty na pracovníky OŠMS (J. Burdu, V. Prokopa, P. Horkého).

 

Hokejové centrum mládeže

A. Nováček se vrátil k informacím o Hokejovém centru mládeže, uvedené v minulém zápise ze zasedání Komise. Byl toho názoru, nepodporovat vznik Hokejového centra, ale pravidelnou činnost vyvíjenou jednotlivými kluby. J. Burda objasnil vznik myšlenky hokejového krajského výběru. L. Bárta, že je pro systém plošné dotace, která by se poté rozdělila mezi jednotlivé hokejové kluby. Upozornil na to, že o talentované juniory mohou projevit zájem kluby z jiných krajů. M. Matějková podotkla, že pokud chceme, aby tu vzniklo hokejové centrum, pak to musí být nadstavba toho, co zde již existuje.

P. Stoček zopakoval důležité informace, které přednesl na minulém zasedání Komise. Tato koncepce by byla přizpůsobenou analogií k fungující koncepci fotbalové.

 

Dále bylo zmíněno:

·                Letošní ročník „Cup of Highland - světový pohár žáků a juniorů a Evropský pohár kategorie B v akrobatickém rokenrolu“;

·                M. Paclík přítomným rozdal pozvánky na letošní ročník Bambiriády. Reagoval na dotaz M. Matějkové a shrnul zkušenosti s organizací této akce v minulých letech. Krátce představil letošní ročník.

 

Z jednání se omluvil Z. Kopecký a J. Skočdopole.

 

6.       Závěr jednání

J. Kučera poděkoval za účast a aktivní přístup při jednání a ukončil jednání. Termín zasedání Komise pro sport a volný čas č. 5/2006 byl stanoven na pondělí 19.  června  2006 od 14:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost  2. 15).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Kučera v. r.

předseda Komise pro sport a volný čas Rady kraje Vysočina

 

Zpracoval: Jan Jaroš, dne 23. května 2006

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 30.5.2006 / 22.9.2006

Počet návštěv: 4386
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek