Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Zápisy ze zasedání


 

Zápisy ze zasedání

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina č. 1/2006

17. leden 2006
 

 
 

Zápis z jednání

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina č. 1/2006

konaného dne 17. 1. 2006

 

Přítomni:

1. Jiří Blažek

5. Jiří Jež, ml.

9. Ivo Novotný

2. Martin Čížek (předseda)

6. Josef Matějek

10. Jaroslav Poborský (místopředseda)

3. Pavel Gregor

7. Josef Nedvěd

11. Jan Joneš (tajemník)

4. Tomáš Havlík

8. Václav Němec

 

 

Nepřítomni:

1. Karel Moravec

2. Václav Vacek

3. Petr Zgarba

 

Hosté:

1. Ivo Rohovský (člen Rady kraje Vysočina)

 

2. Marie Brodinová (OHK Havlíčkův Brod)

 

3. Václav Grubauer (KAK Vysočina)

4. František Halásek (zemědělský svaz)

5. Vladimír Matějka (SUS Havlíčkův Brod)

 

6. Jaroslav Mikyna (OLVHZ KrÚ)

 

7. Radek Zvolánek (OLVHZ KrÚ)

 

8. Eva Navrátilová (OŽP KrÚ)

 

9. Jitka Merunková (OLVHZ KrÚ)

 

 

Program:

1.      Zahájení;

2.      Problematika oprav sjezdů ze silnic II. třídy na přilehlé pozemky;

3.      Informace z úseku vodního hospodářství;

4.      Aktuální informace z odboru životního prostředí;

5.      Plán činnosti komise na rok 2006;

6.      Různé;

7.      Závěr.

 

1. Zahájení

Martin Čížek, předseda komise, přivítal všechny přítomné a zahájil jednání. Dle počtu členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl návrh programu zasedání – ten by schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Předseda se znovu vrátil k problematice návratných finančních výpomocí a bezúročných půjček poskytovaných do agropotravinářského komplexu v letech 1991 až 1995.  Členové komise se na minulem jednání  shodli v tom, že by se měl kraj Vysočina připojit ke stanovisku Libereckého kraje. Tento návrh řeší problematiku z minulosti, která ale ovlivňuje situaci současného zemědělství i v našem regionu.

Kraj se přidal k podpoře a ke stanovisku Libereckého kraje a pan Rohovský, radní kraje, se v  této věci angažoval. Stanovisko kraje bylo zasláno na parlament a k odkladu půjček došlo a to k 31. 3. 2006.

 

2. Problematika oprav sjezdů ze silnic II. třídy na přilehlé pozemky

K diskuzi o této problematice byl přizván Ing. Matějka, ředitel  SUS Havlíčkův Brod  a náměstek pana Krupička.

Pan Matějka nastínil krátce problematiku oprav sjezdů ze silnic II třídy na přilehlé pozemky. Tento problém vyvstal, když začali občané upozorňovat SUS na nedostatečně pročištěné příkopy kolem silnic. SUSky začaly na čištění pracovat a zjistily se nedostatky na sjezdech ze silnic. Havlíčkobrodská SUS oslovila majitele sjezdu (cca 200 oslovených)  a  vyzvala je, aby nedostatky byly odstraněny. Prozatím se ozvala cca 50% oslovených. Některé odpovědi byly ve smyslu, že to majitele opraví a pak se objevily i různé právní výklady, ve  kterých se řeší kdo  má sjezd opravit.

Na toto téma členové zemědělské komise diskutovali. Jako sporné vidí, nedostatečný právní výklad k otázce vlastnictví. Dále jeden z členů komise podotkl, že je potřeba rozlišovat mezi stavbou a zavážkou.

Paní Merunková z odboru dopravy citovala zákon o pozemních komunikacích, kde se výslovně říká, že sjezdy ze silnic II. třídy na přilehlé pozemky nejsou součásti silnice, dálnice.

Pan Rohovský vyjádřil názor, že tady v tomto případě  nemůže být paušální rozhodnutí na vše stejné, jediné řešení je řešit  případ od případu a tam potom řešit vzniklé spory či problémy.

Komise nezaujala jednoznačné stanovisko a ujednotila se, že v případě problematiky oprav sjezdů se bude postupovat případ od případu a odbor dopravy řediteli SUS přislíbil pomoc při řešení. Také členové komise přislíbili pomoc a součinnost v této věci.

Ředitel SUS poděkoval za pomoc v řešení této věci a slíbil, že bude komisi o dalším průběhu informovat.

 

3. Informace z úseku vodního hospodářství

K tomuto bodu se vyjádřil J. Mikyna, krátce se vrátil k problematice PRVKUKu, který byl schválen Zastupitelstvem kraje Vysočina a je rovněž zveřejněn na webových stránkách kraje. PRVKUK řeší koncepci optimálního rozvoje zásobování pitnou vodou, odkanalizování a čištění odpadních vod ve všech obcích na území kraje. Krajský úřad obdržel řadu žádostí obcí o změnu – z tohoto důvodu se připravuje změna PRVKÚK.

Uvedl, že aktualizace PRVKUK se předpokládá jednou ročně. Bylo by dobré do plánu zapracovat také ochranu vodního hospodářství.

Ing. Zvolánek  informoval členy komise o problematice aglomerací a usnesení vlády ČR
č. 852 ze dne 7. 7. 2005 v souvislosti s aktualizací strategie financování implementace směrnice rady č. 97/271/EHS, o čištění městských odpadních vod. Seznámil přítomné s obsahem této směrnice i usnesením vlády. Pohovořil o dopadech a důsledcích aktualizace zejména o skutečnosti, že 10 měst a obcí z kraje Vysočina bylo výše uvedeným usnesením vlády vyřazeno ze seznamu aglomerací - obcí, které jsou zdrojem znečištění velikosti nad 2000 ekvivalentních obyvatel a které mají povinnost zajistit do konce roku 2010 odkanalizování a čištění svých odpadních vod na úroveň stanovenou nařízením vlády vydaným podle vodního zákona. Ing. Zvlánek vyjmenoval obce, které byly vyřazeny ze seznamu: Křižanov, Měřín, Svratka, Hrotovice, Kamenice u Jihalvy, Černovice,  Horní Cerekev, Ždírec, Bohdalov, Batelov.

V brzké době proběhne jednání s obcemi tak, aby měly připravené podklady pro další jednání. Obce i kraj budou usilovat o to, aby se vyřazené obce dostaly zpět na seznam.

Ing. Zvolánek ujistil členy komise, že v březnu bude opět informovat o dalším postupu.

Dále zástupci odboru lesního hospodářství a zemědělství informovali o problému staré ekologické zátěže  v Humpolci a Novém Rychnově

Obec Nový Rychnov podala žádost na státní fond ŽP, a  kraj dofinancuje potřebnou částku. Město Humpolce je podobný případ.

Kraj se rozhodl takto tuto celou záležitost řešit, protože oba subjekty nejsou původci zátěže.

Za dva měsíce bude OLVHZ vědět další informace, které přednese na komisi.

Ing. Bureš krátce informoval o nových skutečnostech, ke kterým dojde díky připravované změně zákona o lesích. Dosavadní příspěvky tak i mandatorní výdaje by platily v plné výši kraje ze svého rozpočtu. Pokud se toto uskuteční znamenalo by to úpravu rozpočtu.

 

4. Aktuální informace z odboru životního prostředí

Ing. Joneš informoval o problematice grantových programů. Grantové programy se připravují, ale momentálně se vede diskuse o alokaci na grantové programy. OŽP se intenzivně zabývá dvěma  grantovými programy, které by se měly předkládat do ZK. První program se týká systému Sběru a tříděni odpadů. Dle ohlasů tento program měl úspěch. Kriteria zůstala stejná, jen se snížila max. výše podpory a zaměření na plasty se mění na nápojové kartony.

Druhý program ŽP - zdroj bohatství Vysočiny, také proběhl v předchozích letech. Vše zůstává stejné jen je podán návrh na zvýšení alokace prostředků.

OŽP také uvažuje o přípravě grantového programu akce Krajina Vysočiny, ale zda bude předložen, se bude odvíjet od alokace prostředků. Dalším grantovým programem, který bude OŽP připravovat:  Obnovitelné zdroje.

Ing. Joneš vyzval členy komise, pokud budou mít připomínky k programům ať je pošlou na
e-mailovou adresu.

Pan Rohovský, jako člen rady, krátce informoval o postupech při alokaci fondu.

Ing. Joneš přislíbil členům komise, že pošle tabulku s vyhodnocením grantových programů za rok 2004/2005.

 

5. Plán činnosti komise na rok 2006

Předseda podal návrh na plán činnosti.

 - proběhne  5 zasedání včetně dnešního (17. 1. 2006)

14. 3. 2006

řešení problému odpady

vyhodnocení grantové program za rok 2004/05

13.6. 2006

problém ovzduší

ROPTOP

12. 9. 2006

vodní hospodářství,

14. 11. 2006

ochrana přírody

Průběžně během roku:

-          informace ke grantovým programům

-          aktualizace Programu rozvoje kraje

-          příspěvky na lesy

 

Předseda upozornil členy, že pokud budou mít téma do programu, je potřeba dát 14 dní před konáním jednání vědět a návrh na program  bude zařazen.

 

6. Různé

Byla diskutována problematika kolem asanace skládky Pozďátky. Byla vypracována EIA, ale objevila se negativní reakce obcí. Obce a města přilehlá ke skládce nesouhlasí se záměrem investora. V těchto dnech se na EIA bude psát posudek a proběhnou další jednání, zastupitelé měst a obcí jsou,  a budu o průběhu informováni.

 

Dále se diskutovalo o možnosti připomínkovat některé zásadní materiály týkající se zejména zásad dotací. Členové apelovali na radního, zda by se v této věci mohlo něco podniknout.

 

 

Martin Čížek, v. r.

Předseda Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

 

 

Zpracovala a zapsala Šárka Polívková dne 19. ledna 2006

 

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 26.1.2006 / 22.9.2006

Počet návštěv: 5642
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek