Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Zápis z jednání
Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina č. 3/2007
konaného dne 22. 5. 2007
Přítomni:
1. Jiří Blažek |
4. Jiří Jež |
7. Ivo Novotný |
2. Martin Čížek (předseda) |
5. Karel Moravec |
8. Jaroslav Poborský |
3. Pavel Gregor |
6. Josef Nedvěd |
9. Jan Joneš (tajemník) |
Nepřítomni (omluveni):
1. Tomáš Havlík |
3. Václav Němec |
2. Josef Matějek |
4. Václav Vacek |
Nepřítomni (neomluveni):
1. Petr Zgarba |
Hosté:
1. Petr Bureš (OLVHZ) |
2. Olga Kameníková (OLVHZ) |
3. Pavla Bendová (OŽP) |
4. Zdeněk Fixa (OŽP) |
5. Marek Brom (OLHVZ) |
Program:
1. Zahájení;
2. Vyhodnocení plnění plánu odpadového hospodářství kraje Vysočina;
3. Vyhodnocení projektu kraje a společnosti EKOKOM 2006;
4. Projekt kraje a společnosti EKOKOM 2007;
5. Projekt kraje a společnosti ASEKOL 2007;
6. Různé;
7. Závěr.
1.Zahájení
Martin Čížek, předseda komise, přivítal všechny přítomné a zahájil jednání. Dle počtu členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl návrh programu zasedání – ten byl všemi přítomnými schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.
2. Vyhodnocení plnění plánu odpadového hospodářství kraje Vysočina
Členové komise obdrželi podkladové materiály k tomuto bodu s předstihem v elektronické podobě.
Pavla Bendová uvedla, že Zastupitelstvo kraje Vysočina schválilo usnesením č. 261/04/2004/ZK ze dne 27. 7. 2004 Plán odpadového hospodářství kraje Vysočina (dále jen POH KV). Ve smyslu § 43 odst.11 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění, bylo v 11/2006 firmou ISES, s. r. o., na základě smlouvy s krajem Vysočina, zpracováno vyhodnocení plnění POH KV za rok 2005, a to na základě soustavy indikátorů stanovené v závazné části Plánu odpadového hospodářství ČR a dle zpracované metodiky pro vyhodnocení plnění cílů POH ČR zpracované MŽP. Cílem vyhodnocení POH KV bylo zjistit stav plnění cílů stanovených v závazné části POH KV v roce 2005. K vyhodnocení plnění cílů POH KV byla použita data z evidence o produkci a způsobech nakládání s odpady za rok 2005 vedené ORP a zasílané na Krajský úřad. Dále byly použity údaje zasílané provozovateli zařízení pro nakládání s odpady, provozovanými na území kraje Vysočina a data z ČSÚ.
POH KV v závazné části stanovuje 35 strategických cílů a dále určuje zásady pro vytváření jednotné a přiměřené sítě zařízení k nakládání s odpady. Z 35 cílů jich je 17 plněno bez výhrad, 6 s výhradami a plnění jednoho cíle se nedaří vůbec. Jedenáct cílů nebylo hodnoceno, jelikož na úrovni kraje není dostatek informací pro jejich přesné vyhodnocení. Jedná se především o údaje o zpětném odběru vybraných výrobků.
Vůbec se nedaří plnit cíl číslo 3.1.7.III Snížit skládkování kompostovatelných a spalitelných odpadů. Podíl skládkovaných kompostovatelných a spalitelných odpadů naopak stoupá.
Další cíle jejichž plnění probíhá s výhradami se týkají materiálového využívání komunálních odpadů a řešení problematiky starých zátěží.
Z vyhodnocení POH KV je zřetelný trend vedoucí k využívání některých odpadů. Na druhé straně je alarmující stále narůstající dovoz komunálních odpadů za účelem jejich skládkování. Dále je zřejmá potřeba dovybavení území kraje technologickými zařízeními pro nakládání s odpady, aby bylo reálné v požadovaném časovém horizontu plnit cíle stanovené v POH KV, POH ČR a v platné legislativě.
Kraj Vysočina, jak z vlastních prostředků, tak ve spolupráci se společností EKO-KOM podporuje rozvoj infrastruktury a technického vybavení území systémem grantů například na předrealizační přípravu staveb na zpracování bioodpadů, na rozšíření sítě sběrných nádob, na separované komodity, apod.. Velká pozornost je také věnována výchově a vzdělávání občanů.
Úplné znění POH KV za rok 2005“ je k dispozici na webových stránkách kraje Vysočina.
Martin Čížek vznesl dotaz na aktuální situaci ve věci skládky Rychnov. Petr Bureš tento dotaz uspokojivě zodpověděl. 31. 5. je zde kontrolní den. Kraj se zavázal ke dofinancování v operačním programu, zatím vše řeší a financuje obec Dolní Cerekev. Čerpání nemá v tuto chvíli tak intenzivní průběh z důvodu sucha.
Jiří Jež vznesl dotaz, zda-li je uvažováno o výstavbě spalovny v kraji. Pavla Bendová uvedla, že v tuto chvíli se o spalovně neuvažuje, ale řešení energetického využití se hledá – vše je zatím ve fázi vizí a projektů. Zdeněk Fixa v této souvislosti informoval, že v kraji se o výstavbě energetického zařízení na zpracování odpadu vede diskuze, vznikla pracovní skupina k řešení odpadů, (členové jsou z různých částí kraje Vysočina), v současné chvíli se vyjednávají finanční prostředky na zpracování studie proveditelnosti a připravuje se materiál do RK.
Rozvinula se rozsáhlá diskuse k výchově občanů ve věci třídění a správného nakládání s odpadem, o možnostech legislativních a možnostech obcí toto řešit.
Usnesení 005/03/2007/Kzžp
Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
informaci o hodnocení Plánu odpadového hospodářství kraje Vysočina za rok 2005.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).
3. Vyhodnocení projektu kraje a společnosti EKOKOM 2006
Členové komise obdrželi podkladové materiály k tomuto bodu s předstihem v elektronické podobě.
Pavla Bendová informovala, že kraj Vysočina dne 9. 7. 2004, na základě usnesení Rady kraje Vysočina č. 632/17/2004/RK ze dne 18. 5. 2004, uzavřel smlouvu s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. o řešení pilotního projektu „Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití komunálních odpadů včetně jejich obalové složky“.
Kraj Vysočina zpracoval v samostatné působnosti POH KV, který byl schválen Zastupitelstvem kraje Vysočina v červenci 2004. Z tohoto plánu vyplývají mimo jiné povinnosti naplňovat cíle v oblasti třídění odpadů a omezování skládkování. Stejným cílem je svázána také autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., jíž ze zákona č. 477/2001 Sb., o obalech, vyplývají povinnosti v oblasti třídění využitelných složek obalového odpadu.
Z důvodů společných cílů kraje Vysočina a společnosti EKO-KOM, a.s. vznikl v roce 2004 společný projekt, který úspěšně pokračoval již 3. rokem. Veškeré výstupy z realizace projektu jsou k dispozici k nahlédnutí či využití na OŽP, případně zveřejněny na webových stránkách kraje Vysočina, sekce životní prostředí.
Josef Nedvěd vznesl námitku, aby finanční prostředky nebyly vynakládány pouze na osvětu, jejíž význam je samozřejmě nepochybný, ale také přímo obcím na likvidaci černých skládek, které musí řešit za vlastní peníze. Tyto finanční prostředky by mohly být přidělovány například formou grantového programu, byly by pro obce velmi přínosné a motivační. OŽP vzal na vědomí tuto připomínku a námět na vyhlášení grantového programu na likvidaci malých černých skládek.
Usnesení 006/03/2007/Kzžp
Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
zprávu o realizaci projektu kraje Vysočina a společnosti EKOKOM, a.s., v roce 2006.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).
4. Projekt kraje a společnosti EKOKOM 2007
Členové komise obdrželi podkladové materiály k tomuto bodu s předstihem v elektronické podobě.
Pavla Bendová podala informaci, že smlouva o řešení pilotního projektu „Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití komunálních odpadů včetně jejich obalové složky“ se společností EKO-KOM, a.s. byla uzavřena dne 9. 7. 2004 na základě usnesení Rady kraje Vysočina č. 632/2004/17 ze dne 18. 5. 2004. Z důvodů společných cílů kraje Vysočina a společnosti EKO-KOM, a.s. vznikl společný projekt i na rok 2007. EKO-KOM, a. s., se v dodatku č. 3 Smlouvy na rok 2007 zavazuje, že v rámci projektu poskytne finanční hotovost ve výši 5 000 000,- Kč. Tato finanční hotovost může být krajem použita pouze na aktivity, které souvisí s odpadovým hospodářstvím. Aktivity byly upřesněny smlouvou.
V rámci projektu 2007 budou financovány tyto aktivity:
· Posílení systému odděleného sběru využitelných složek komunálního odpadu a obalového odpadu, environmentální výchovy a osvěty na území kraje Vysočina, (včetně podílu na financování krajem Vysočina prostřednictvím GP FV)
· Krajská komunikační kampaň
· Školení „Komunální odpady v praxi“ pro zastupitele a pracovníky obcí s rozšířenou působností a pověřených obcí
· Informační kampaň na SŠ
· Informační kampaň na ZŠ v obcích s rozšířenou působností
· Průzkum veřejného mínění
· Soutěž obcí
Z poznatků roku 2006 vyplynula potřeba pokračování informování občanů o významu třídění odpadů, intenzivněji informování i středoškoláků a rozšíření informování i pro žáky základních škol. Množství vytříděných využitelných složek komunálního odpadu podpoří i posílení systému odděleného sběru prostřednictvím úspěšných žadatelů grantových programů Fondu Vysočiny. Školení pracovníků obcí a soutěž obcí v rámci krajské kampaně se v roce 2006 setkaly s velkým zájmem a kladnou reakcí. Zhodnocení dosavadního čtyřletého úsilí bude zmapováno v průzkumu veřejného mínění.
Usnesení 007/03/2007/Kzžp
Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
zprávu o projektu kraje a společnosti EKOKOM, a. s., 2007.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).
5. Projekt kraje a společnosti ASEKOL 2007
Členové komise obdrželi podkladové materiály k tomuto bodu s předstihem v elektronické podobě.
Pavla Bendová sdělila, že smlouva o projektu „Zpětný odběr elektrozařízení na území kraje Vysočina“ se společností ASEKOL s. r. o. byla uzavřena dne 21. 2. 2007 na základě usnesení Rady kraje Vysočina. Kraj v samostatné působnosti a jako orgán veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství podle zákona o odpadech, zpracoval POH KV, který byl schválen zastupitelstvem kraje v červenci 2004. Jeho závazná část obsahuje mimo jiné zásady pro nakládání s elektrošrotem, zásady pro nakládání s komunálními odpady a kraj zajišťuje následně jeho realizaci v rozsahu svých pravomocí. Společnost ASEKOL s. r. o. je oprávněna zajišťovat společné plnění pro skupiny elektrozařízení 3, 4, 7, 8 a 10 dle přílohy č. 1 zákona o odpadech. Z důvodů společných cílů kraje Vysočina a společnosti ASEKOL s. r. o. vznikl společný projekt - "Zpětný odběr elektrozařízení na území kraje Vysočina".
ASEKOL s. r. o. se ve smlouvě na rok 2007 zavazuje, že poskytne spolufinancování projektu ve výši 300 000,- Kč. Tato finanční hotovost může být krajem použita na aktivity, které souvisí se zpětným odběrem elektrozařízení. Aktivity byly upřesněny smlouvou.
V rámci projektu budou spolufinancovány tyto aktivity:
· Krajská komunikační kampaň
· Soutěž obcí
Kraj Vysočina se na společném projektu bude podílet finanční hotovostí ve výši 100 tis. Kč.
Rozvinula se diskuse k nakládání s elektrošrotem a stavebním odpadem a jejich dalším využitím. Členové komise zdůraznili nutnost osvěty občanů už od školy. Pavla Bendová dále na dotaz Jiřího Blažka popsala podrobně poptávání a průběh výběrového řízení, při kterém byla vybrána firma ASEKOL s. r. o.
Usnesení 008/03/2007/Kzžp
Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
zprávu o projektu kraje a společnosti EKOKOM, a. s. 2007.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).
6. Různé
Zdeněk Fixa podrobně pohovořil o návrhu grantového programu „Energetické využívání obnovitelných zdrojů 2007“ na podporu přípravy projektů na využívání obnovitelných zdrojů energie (členové komise obdrželi podkladové materiály k tomuto bodu s předstihem v elektronické podobě). Zdůraznil, že tento grantový program povede k plnění cílů stanovených v Územní energetické koncepci kraje Vysočina. Tento grantový program byl již vyhlášen s úspěchem v minulých letech – vždy byl převis poptávky nad nabídkou. Jediná změna oproti verzím v minulých kolech je přidělení největší priority solárním systémům.
Usnesení 009/03/2007/Kzžp
Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
doporučuje
radě kraje vzít předkládanou výzvu grantového programu „Energetické využívání obnovitelných zdrojů 2007“ na vědomí a doporučit ji zastupitelstvu kraje ke schválení.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).
Olga Kameníková připomněla, že Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina na svém prvním zasedání v tomto volebním období odsouhlasila, aby všechna resortně příslušející připomínková řízení k návrhům zákonů, které obdrží krajský úřad, byla přeposílána v elektronické podobě k možnému vyjádření i všem členům komise. Při zasílání odpovědí ze strany členů komise však zaznamenal krajský úřad problém – vyjadřují se nejen samotní členové, ale někdy také kolegové z jejich zaměstnání, či ostatní blíže neidentifikovatelné osoby.
Závěr:
Členové Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina se jednomyslně shodli, že vyjádření k připomínkovým řízením k návrhům zákonů budou akceptovány pouze od členů komise. To samozřejmě nevylučuje, aby posudek byl zpracován někým z jejich kolegů či podřízených, pod samotným vyjádřením však musí být podepsán příslušný člen komise.
Případné připomínky je dobré konzultovat s příslušnými pracovníky krajského úřadu, OLVHZ.
Marek Brom poděkoval Jiřímu Ježovi za jeho aktivitu ve věci zaslání témat pro disertační a doktorandské práce, tak jak k tomu vyzval členy komise na jednom z minulých zasedání.
7. Závěr
Závěrem předseda poděkoval všem přítomným za aktivní účast na komisi a termín dalšího jednání komise stanovil na úterý 11. 9. 2007 od 14:00 hodin.
Martin Čížek v. r.
předseda Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina
Zpracovala a zapsala Kateřina Nedvědová dne 23. 5. 2007
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se