Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Informace a pokyny pro


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zápis ze zasedání Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 1/2006

12. leden 2006
 

 
 

 

Zápis z jednání

Sociální komise Rady kraje Vysočina č. 1/2006

konaného dne 12. 1. 2006

 

Přítomni:

1. Herzán Martin

4. Jašek Petr

7. Ostatnická Marie

2. Hormandl Jiří (místopředseda)

5. Krábek Petr

8. Vondráček Jiří (předseda)

3. Nekula Jan

6. Nováček Ladislav

9. Bína Jiří (tajemník)

 

Nepřítomni:

1. Dvořáková Jaroslava

2. Havránková Helena

3. Chvistková Eliška

4. Kondýsková Iva

5. Ondráček Oldřich

 

Hosté:

1. Nápravníková Marie (OSVZ)

 

Program:

1.      Zahájení;

2.      Prezentace legislativních změn v sociální oblasti účinných od 1. 1. 2006;

3.      Informace o návrhu grantových programů zařazených do Fondu Vysočiny na rok 2006;

4.      Informace o schválené podobě programové části Programu rozvoje kraje;

5.      Informace o problematice nárůstu osobních výdajů v sociálních službách v roce 2006;

6.      Témata pro využití prostředků z Evropské unie v 2007 – 2013;

7.      Návrh Zásad pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby;

8.      Informace o jednání se zástupci Národní rady zdravotně postižených;

9.      Příprava plánu činnosti Sociální komise Rady kraje Vysočina;

10.  Diskuse a různé;

11.  Závěr.

 

1. Zahájení jednání a schválení programu

Jiří Vondráček, předseda Sociální komise Rady kraje Vysočina, zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání – ten byl 8 hlasy schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Jiří Vondráček shrnul závěry a usnesení z minulého zasedání sociální komise. Konstatoval, že všechny úkoly byly splněny.

 

2. Prezentace legislativních změn v sociální oblasti účinných od 1. 1. 2006

Marie Nápravníková a Jiří Bína informovali, že dne 1. ledna 2006 se mění některé právní předpisy, které spadají do působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Předali členům komise materiál popisující změny, ke kterým dochází v těchto oblastech:

-          oblast zaměstnanosti;

-          oblast sociální;

-          oblast důchodového pojištění;

-          oblast nemocenského pojištění;

-          oblast pracovněprávní.

Marie Nápravníková podrobněji popsala změny na úseku dávek sociální péče a státní sociální podpory.

Jiří Bína dále pohovořil o změnách v legislativě od 1. 1. 2006, které ovlivnily úhrady v zařízeních sociální péče a které byly také uvedeny v materiálu předaném členům komise:

 

K tomuto tématu se rozvinula diskuse. Členové komise se shodli na tom, že kromě těchto informací o samotných změnách by byl potřebný kompletní materiál o dávkách sociální péče, který přinese přehled v této oblasti. Tento materiál je potřeba připravit pro členy komise a následně mohou být i s informacemi o změnách poskytnuty organizacím, které se zabývají poskytováním sociálních služeb.

 

Úkol:

Zpracovat informace o dávkách sociální péče v ucelené podobě a poskytnout členům komise.

Odpovědnost: tajemník komise

Termín: zasedání komise č. 2/2006 (23. 2. 2006)

 

3. Informace o návrhu grantových programů zařazených do Fondu Vysočiny na rok 2006

Jiří Bína sdělil, že vždycky na počátku kalendářního roku je pro jednání rady kraje připravován materiál, na jehož základě se určuje alokace pro jednotlivá opatření v rámci Fondu Vysočiny. OSVZ navrhuje zařazení následujících grantových programů (podrobně popsal jejich obsah):

-          Generely bezbariérových tras (požadavek 1.500.000,- Kč);

-          Dobrovolnictví 2006 (požadavek 2.500.000,- Kč).

 

Jiří Vondráček uvedl, že celkem je navrhováno 45 grantových programů  za 94,6 mil. Kč, což není pro rok 2006 reálné. O dalším postupu zatím není rozhodnuto. Je pravděpodobné, že tyto náměty ještě budou u některých odborů projednány s členy RK a následně rada kraje rozhodne, které grantové programy budou pro rok 2006 do alokace zahrnuty.

 

Rozvinula se diskuse o grantových programech navrhovaných OSVZ pro rok 2006.

 

Usnesení:

Sociální komise

doporučuje radě kraje zahrnout grantové programy Generely bezbariérových tras a Dobrovolnictví 2006 do čerpání Fondu Vysočiny na rok 2006.

 

4. Informace o schválené podobě programové části Programu rozvoje kraje

Jiří Bína podal informaci, že na jednání Zastupitelstva kraje Vysočina č. 9/2005 byla projednána nová podoba programové části Programu rozvoje kraje. Podrobně členy komise informoval o podobě opatření, které se zabývá sférou sociálních věcí (Opatření 2.3.2: Udržení a zlepšení podmínek v oblasti služeb sociální péče a sociální prevence, rozvíjení mechanizmů boje proti společenské marginalizaci ohrožených skupin obyvatelstva).

 

Program rozvoje kraje lze považovat za základní dokument, od něhož se odvíjí další politika kraje v různých sférách rozvoje regionu.

 

5. Informace o problematice nárůstu osobních výdajů v sociálních službách v roce 2006

Jiří Bína pohovořil o tom, že výkon zřizovatelské působnosti na úseku sociálních služeb se v posledním období potýká s obtížemi souvisejícími s dotacemi nekrytým zvyšováním platových tarifů pracovníků v příspěvkových organizacích. Problémem však není jen samotný fakt zvyšování, ale také nerovný přístup vlády k jednotlivým skupinám zaměstnanců podílejících se v témže pracovním týmu na péči o uživatele. Vedle tohoto růstu nákladů dochází i k růstu dalších nákladových položek. Celý vývoj situace podrobněji popisuje materiál předložený členům komise, který Jiří Bína okomentoval.

 

Sdělil, že příspěvek na výkon zřizovatelské působnosti krajů zůstává i pro rok 2006 nezměněn ve výši 286 mil. Kč.

 

Zmínil, že celkový nárůst osobních a dalších nákladů se podobným způsobem dotýká také obcí a nestátního neziskového sektoru a v souvislosti s uvedenými dopady bude potřebné dále posoudit dostatečnost zdrojů pro dotační řízení v této oblasti.

 

Členové komise souhlasili s postupem, kdy jsou prostřednictvím vhodných dotazníků zjištěna data o domovech důchodců a ústavech sociální péče v kraji Vysočina. Data se budou týkat oblasti ekonomiky, cílové skupiny klientů a rozsahu poskytovaných služeb. Sumarizovaná data pak budou všemi zařízeními sdílena, poslouží ke zpětné vazbě a k aktuálnímu porovnání stávajících podmínek v zařízeních. Ze sumarizace dat bude možné vycházet při rozhodování o financování z úrovně kraje.

 

6. Témata pro využití prostředků z Evropské unie v 2007 – 2013

Jiří Bína informoval, že krajský úřad se v současné době zabývá přípravou témat, k jejichž naplnění by bylo možné využít finančních prostředků z Evropské unie v plánovacím období 2007-2013. Na základě formulace obecných témat a se znalostí zásobníku možných projektů bude prosazováno jejich zohlednění v příslušných programových dokumentech ve zobecněné podobě – v regionálním operačním programu (program vyhlašovaný regionem soudržnosti) i v sektorových operačních programech (programy vyhlašované jednotlivými ministerstvy v případné spolupráci s dalšími ministerstvy). Při přípravě na uvedené plánovací období se bude pracovat také s rozsáhlou databází projektů vzniklou v rámci Partnerství pro Vysočinu. V něm zadali projekty, které chtějí realizovat obce s rozšířenou působností za sebe, své partnery a často i za své regiony.

 

Rozvinula se diskuse o jednotlivých tématech přednesených tajemníkem komise. V případě dalších nápadů, podnětů či připomínek je možné se obrátit přímo na tajemníka komise (bina.j@kr-vysocina.cz, 564 608 818).

 

7. Návrh Zásad pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby

Jiří Bína uvedl, že Zastupitelstvo kraje Vysočina schválilo zásady dotačního řízení pro přerozdělení dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí pro nestátní neziskové organizace, které poskytují sociální služby seniorům a zdravotně postiženým. Na jejich základě nyní probíhá dotační řízení a po vyhodnocení a po obdržení rozhodnutí o přidělení státní dotace bude předložen návrh na poskytnutí dotací jednotlivým žadatelům.

 

Zároveň bude kraj v roce 2006 přerozdělovat vlastní rozpočtové prostředky na provozování sociálních služeb nestátními neziskovými organizacemi i obcemi jak pro seniory a zdravotně postižené tak i pro další cílové skupiny. K tomuto účelu OSVZ navrhuje vyhlásit zvláštní dotační řízení a nyní zpracovává návrh jeho zásad. Obsah těchto zásad Jiří Bína podrobně okomentoval.

 

Rozvinula se rozsáhlá diskuse k obsahu připravovaných Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby.

V diskusi se členové zaměřili především na otázku, které z obcí poskytujících pečovatelskou službu budou mít povinnost vyplňovat formulář žádosti v plném rozsahu a které budou vyplňovat pouze zjednodušenou žádost. Jíří Vondráček navrhl, aby zjednodušená forma mohla být použita všemi obcemi, u nichž rozsah pečovatelské služby nepřekračuje 4 přepočtené pracovní úvazky. Petr Jašek vznesl protinávrh, aby tato hranice byla snížena na 1 přepočtený pracovní úvazek. Proběhlo hlasování o obou návrzích a žádný z nich nezískal nadpoloviční podporu.

Dále komise hlasovala o doporučení návrhu zásad ke schválení v radě a v zastupitelstvu kraje.

 

Usnesení:

Sociální komise

doporučuje radě kraje, aby návrh zásad doporučila zastupitelstvu kraje ke schválení s tím, že rozhodnutí o formuláři žádosti pro obce ponechává na uvážení rady kraje.

 

 

8. Informace o jednání se zástupci Národní rady zdravotně postižených

Jiří Bína uvedl, že na kraj Vysočina se se žádostí o spolupráci obrátili zástupci Národní rady zdravotně postižených. Nejprve proběhlo jednání s panem Petrem Běhunkem, který je jejím koordinátorem pro kraj Vysočina, a s jeho kolegou Lukášem Zavřelem.

 

Jiří Vondráček sdělil, že v rámci Sociální komise Rady kraje Vysočina je nezbytné projednat problematiku Krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením. Jedná se o dokument, jehož účelem je konkretizace realizace Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením a nověji schváleného Národního plánu podpory a integrace občanů se zdravotním postižením na období 2006 – 2009. Především však tento dokument může sehrát roli závazku kraje k tomu, jaké opatření je připraven ve prospěch lidí se zdravotním postižením realizovat.

 

Informaci o žádosti Národní rady zdravotně postižených o spolupráci při přípravě Krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením připraví odbor sociálních věcí a zdravotnictví pro jednání Rady kraje Vysočina.

 

Členové sociální komise vyjádřili souhlas se zpracováním Krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením.

 

9. Příprava plánu činnosti Sociální komise Rady kraje Vysočina

Jiří Vondráček sdělil, že v souvislosti se zahájením činnosti Sociální komise Rady kraje Vysočina v roce 2006 je nezbytné připravit pro jednání rady kraje návrh plánu její činnosti. V lednu 2006 zasedání sociální komise předchází zasedání pracovní skupiny pro protidrogovou problematiku, a proto v ní nemohla být problematika plánu činnosti zatím projednána.

 

Za oblast sociálních věcí jsou navžena do plánu činnosti tato témata:

-          příprava politiky kraje na úseku sociálních věcí v prostředí legislativních změn účinných od 1. 1. 2007;

-          příprava víceletého financování sociálních služeb se zohledněním změn zavedených zákonem o sociálních službách;

-          koncepce paliativní a hospicové péče;

-          koncepce specializace rezidenčních sociálních služeb;

-          příprava na plánovací období 2007 – 2013 v Evropské unii;

-          pokračování projektu benchmarkingu sociálních služeb;

-          projednání střednědobého plánu investic v zařízeních kraje se zohledněním zjištění z energetických auditů.

 

Tato témata je možné připomínkovat elektronicky na e-mailovou adresu tajemníka komise – bina.j@kr-vysocina.cz.

 

Rozvinula se diskuse o navržených tématech do plánu činnosti komise na rok 2006.

 

10. Diskuse, různé

Nebyly vzneseny žádné další náměty k diskusi.

 

11. Závěr

Termín zasedání sociální komise č. 2/2006 byl stanoven na čtvrtek 23. února 2006 od 10:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost 2.21).

 

 

Jiří Vondráček v. r.

předseda Sociální komise Rady kraje Vysočina

 

 

Zpracoval Jindřich Špringer dne 17. 1. 2006.

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 23.2.2006 / 22.9.2006

Počet návštěv: 4744
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek