Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura
Zápis z jednání
Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 2/2006
konaného dne 23. 2. 2006
Přítomni:
1. Dvořáková Jaroslava |
5. Nekula Jan |
9. Vondráček Jiří (předseda) |
2. Hormandl Jiří (místopředseda) |
6. Nováček Ladislav |
10. Bína Jiří (tajemník) |
3. Jašek Petr |
7. Ondráček Oldřich |
|
4. Krábek Petr |
8. Ostatnická Marie |
|
Nepřítomni:
1. Havránková Helena |
2. Herzán Martin
|
3. Chvistková Eliška |
4. Kondýsková Iva |
Program:
1. Zahájení;
2. Organizační záležitosti – rozšíření názvu a činnosti komise (informace o projednání a schválení v radě kraje);
3. Informace z jednání Pracovní skupiny protidrogové politiky kraje Vysočina;
4. Příprava plánu činnosti Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina;
5. Aktuální informace o dotačním řízení MPSV a o materiálech schválených v zastupitelstvu kraje;
6. Diskuse a různé;
7. Závěr.
1. Zahájení jednání a schválení programu
Jiří Vondráček, předseda Sociální komise Rady kraje Vysočina, zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání – ten byl 9 hlasy schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.
Jiří Vondráček shrnul závěry a usnesení z minulého zasedání sociální komise. Konstatoval, že všechny úkoly byly splněny.
2. Organizační záležitosti – rozšíření názvu a činnosti komise (informace o projednání a schválení v radě kraje)
Jiří Vondráček informoval, že dle § 22 písmena e) zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, je uloženo kraji, aby v samostatné působnosti zřizoval svůj iniciativní nebo poradní orgán pro oblast protidrogové politiky.
Dle § 80 odst. 1 zákona č. 129/2000, o krajích (krajské zřízení), může rada kraje zřídit jako své iniciativní a poradní orgány komise. Na základě této kompetence byla dne 1. 3. 2005 radou kraje zřízena mimo jiné i sociální komise. Jako poradní orgán v oblasti protidrogové politiky byla dne 8. 3. 2005 ustavena Pracovní skupina pro protidrogovou politiku kraje Vysočina, která je složená z odborníků na danou problematiku a své návrhy a iniciativy předkládá radě kraje prostřednictvím sociální komise.
V této souvislosti rada kraje schválila rozšíření názvu Sociální komise Rady kraje Vysočina na Komisi sociální a pro oblast protidrogové politiky a uložila této komisi zpracování plánu činnosti na rok 2006 tak, aby zohledňoval i protidrogovou oblast a předložit jej do 28. 2. 2006 radě kraje ke schválení. Stávající systém fungování a spolupráce sociální komise a Pracovní skupiny protidrogové politiky kraje Vysočina zůstane zachován. Rovněž personální obsazení obou orgánů se nezmění.
Usnesení 003/02/2006/KSPP
Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
Informace o rozšíření názvu a činnosti komise a informace o projednání a schválení v radě kraje.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).
3. Informace z jednání Pracovní skupiny protidrogové politiky kraje Vysočina
Jiří Vondráček sdělil, že dne 24. 1. 2006 se na svém jednání sešla Pracovní skupina protidrogové politiky kraje Vysočina. Projednala plán své činnosti, financování protidrogových služeb v roce 2006, problematiku ukončení činnosti K-center v Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě a přípravu SWOT analýzy protidrogové politiky.
Usnesení 004/02/2006/KSPP
Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
informace z jednání Pracovní skupiny pro protidrogovou politiku kraje Vysočina ze dne 24. 1. 2006.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).
Úkol:
Zveřejňovat zápisy z jednání Pracovní skupiny protidrogové politiky kraje Vysočina na webových stránkách kraje.
Odpovědnost: koordinátorka + tajemnice pracovní skupiny
Termín: průběžně
Úkol:
Navrhnout na nejbližším jednání Pracovní skupiny protidrogové politiky kraje Vysočina personální výměnu Marka Holemáře za Jaroslava Žáka z důvodu, že prvně jmenovaný již v dané oblasti nepracuje.
Odpovědnost: předseda + tajemnice pracovní skupiny
Termín: průběžně
4. Příprava plánu činnosti Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina
Jiří Vondráček zmínil, že komise na svém zasedání dne 12. 1. 2006 projednala témata, která by měla být zahrnuta do plánu činnosti pro rok 2006. Dne 24. 1. 2006 se na svém jednání sešla Pracovní skupina protidrogové politiky kraje Vysočina a mimo jiné se zabývala plánem své činnosti. Závěry z jednání obou orgánů jsou zapracovány v celkovém návrhu plánu činnosti Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky rady kraje pro rok 2006.
Rozvinula se diskuse o návrh plánu činnosti. Bylo navrženo dodatečné zařazení těchto bodů: prezentace společnosti AGORA (komunitní plánování), kvalita sociálních služeb v sociálních zařízeních. Tajemník komise byl pověřen zapracováním těchto připomínek do návrhu plánu činnosti.
Usnesení 005/02/2006/KSPP
Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina
doporučuje
Radě kraje Vysočina plán činnosti Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky rady kraje Vysočina dle materiálu KSPP-02-2006-04, př. 2 (po zapracování připomínek vznesených v diskusi).
Usnesení bylo přijato 9 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).
Pánové Krábek a Jašek vznesli námět, aby se Pracovní skupina protidrogové politiky kraje Vysočina ve své činnosti zabývala i problematikou jiných návykových látek – např. alkoholu a kouření u mladistvých apod.
5. Aktuální informace o dotačním řízení MPSV a o materiálech schválených v zastupitelstvu kraje
Jiří Vondráček uvedl, že v současné době probíhá několik procesů, jejichž cílem je zabezpečit financování provozu sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými organizacemi.
Jiří Bína doplnil, že prvním z nich byl dotační program vyhlášený MPSV na podzim 2005 pro projekty realizované na celostátní úrovni nebo určené pro jiné cílové skupiny než seniory a zdravotně postižené. V současné době je vyhlášen výsledek tohoto dotačního řízení s tím, že konečná výše dotací se ještě může změnit v rámci námitkového řízení, které na MPSV probíhá. V současné době bylo z rozpočtu MPSV rozděleno pro neziskové organizace v kraji Vysočina celkem 16 468 tis. Kč (požadavky na dotace činily 24 773 tis. Kč a v nich nebyly zahrnuty očekávané dotace kraje).
Dále probíhá dotační řízení ohledně přerozdělení dotace, poskytnuté z rozpočtu MPSV kraji Vysočina pro nestátní neziskové organizace poskytující služby seniorům a zdravotně postiženým. Na žádost kraj MPSV poskytlo dotaci k tomuto účelu, ale pouze ve výši 50 176 tis. Kč, protože pro výpočet navýšení dotace pro kraj o 13 % nebyly zohledněny prostředky poskytnuté organizacím v kraji v rámci námitkového řízení v roce 2005. Kraj tuto výši rozporoval a příslušná komise doporučila poskytnout kraji Vysočina dodatečnou dotaci ve výši 6,5 mil. Kč.
Dne 13. 2. 2006 došlo také ke schválení Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací z vlastních prostředků kraje pro rok 2006 na podporu nestátních neziskových organizací a obcí poskytujících sociální služby s výjimkou drobných změn v podobě, v jaké byla projednána v sociální komisi. Hlavní změnou provedenou na základě projednání v radě kraje se stala možnost všech obcí poskytujících pečovatelskou službu podávat žádost na zjednodušeném formuláři. Na jejich základě nyní probíhá podávání žádostí obcí a nestátních neziskových organizací.
Usnesení 006/02/2006/KSPP
Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
informace o dotačním řízení MPSV a o materiálech schválených v zastupitelstvu kraje.
Usnesení bylo přijato 9 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).
6. Diskuse a různé
Členům komise byly s předstihem zaslány informační materiály ve věci dávek sociální péče.
Jiří Vondráček tlumočil pozvání na tyto akce:
Jiří Vondráček dále informoval o:
Jiří Hormandl podal podrobné informace o jednání ve věci zařízení v kraji Vysočina, které by staralo o lidi postižené Alzheimerovou chorobou. Podrobně komentoval projektové záměry.
Marie Ostatnická vznesla dotaz na definici dobrovolnické služby.
Úkol:
Zjistit definici dobrovolnické služby.
Odpovědnost: tajemník komise
Termín: jednání KSPP č. 3/2006 (30. 3. 2006)
7. Závěr
Termín zasedání komise sociální a pro protidrogovou oblast č. 3/2006 byl stanoven na čtvrtek 30. 3. 2006 od 10:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava.
Jiří Vondráček v. r.
předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina
Zpracovala Kateřina Nedvědová dne 23. 2. 2006.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se