Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Informace pro zdravotníky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Zápis ze zasedání Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 4/2006

23. červen 2006
 

 
 

Zápis z jednání

Komise  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 4/2006

konaného dne 23. 6. 2006

 

Přítomni:

1. Dvořáková Jaroslava

5. Nekula Jan

9. Vondráček Jiří (předseda)

2. Herzán Martin

6. Nováček Ladislav

10. Bína Jiří (tajemník)

3. Hormandl Jiří (místopředseda)

7. Ondráček Oldřich

 

4. Jašek Petr

8. Ostatnická Marie

 

 

Nepřítomni:

Havránková Helena

Kondýsková Iva

Chvistková Eliška

Krábek Petr

 

Program:

  1. Zahájení
  2. Informace o zavádění metody komunitního plánování – prezentace Agory – CE
  3. Informace o průběhu dotačního řízení z vlastních prostředků kraje
  4. Grantový program Generely bezbariérových tras
  5. Grantový program Dobrovolnictví
  6. Informace o přípravě Strategie protidrogové politiky kraje Vysočina na léta 2006 až 2010
  7. Různé
  8. Závěr

 

  1. Zahájení jednání a schválení programu

 

Zasedání komise bylo zahájeno prezentací občanského sdružení Agora Central Europe, která je součástí jednání k bodu 2, následně na to přivítal všechny přítomné Bc. Jiří Vondráček, předseda Sociální komise Rady kraje Vysočina. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání – ten byl 10 hlasy schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.    

 

2. Informace o zavádění metody komunitního plánování – prezentace Agory – CE

Ředitelka občanského sdružení Agora Central Europe paní RNDr. Ivana Bursíková prezentovala činnost občanského sdružení Agora CE, jeho cíle i úkoly a popsala projekty, které výše jmenované občanské sdružení v současnosti realizuje. Následně na to Ing. Jitka Materová seznámila přítomné s  projektem Komunitní plánování sociálních služeb v kraji Vysočina. Tento projekt byl zahájen 1. září 2005 a jeho cílem je podpořit vytvoření komunitních plánů (střednědobých plánů rozvoje) sociálních služeb v obcích s rozšířenou působností v kraji Vysočina. Mezi další cíle projektu patří zajistit jednotnou formu podkladů pro komunitní plán sociálních služeb kraje Vysočina, proškolení zástupců pověřených obecních úřadů 3. typu a zavedení komunitního plánování jako metody komunikace mezi aktéry jednotlivých procesů a s veřejností. Výstupem projektu bude jednotné zpracování komunitních plánů sociálních služeb pro jednotlivé obce s obecním úřadem s rozšířenou působností nebo jejich spádová území, s předpokladem jejich aktualizace, nastavení systému komunitního plánování sociálních služeb ve městech, proškolení odborníků v oblasti komunitního plánování a zpracování analýzy poskytovatelů i uživatelů sociálních služeb. V závěru byly představeny 4 etapy celého projektu i s časovým harmonogramem a přehledem uskutečněných aktivit ke dni 23. 6. 2006.

Mgr. Jiří Bína upozornil na povinnost Kraje Vysočina zpracovat střednědobý plán kraje, z toho důvodu je nutno dohodnout způsob sladění střednědobého plánu a komunitního plánování. Střednědobý plán kraje bude součástí metodiky pro vytváření žádostí o dotace na provoz sociálních služeb. Bc. Jiří Vondráček upozornil, že je nutno časově sladit všechny kroky při vytváření strategického plánu a požádal občanské sdružení Agora CE o spolupráci. Mgr. Jiří Bína podal informaci o potřebě sestavení pracovní skupiny pro zpracování střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb.

Byla zde rovněž zveřejněna informace o volbě nového předsedy krajské sekce Asociace poskytovatelů sociálních služeb v kraji Vysočina, kterým se stal ředitel Domova důchodců v Telči Ing. Miloš Roudenský.

Dále bylo projednáno, že bude informována Rada pro rozvoj lidských zdrojů - paní Pěchotová – o tvorbě střednědobého plánu a spolupráci Rady pro rozvoj lidských zdrojů při tvorbě střednědobého plánu sociálních služeb v kraji Vysočina. Vhodné rovněž bude oslovit další subjekty pro tvorbu střednědobých plánů – např. Rada seniorů, Rada zdravotně postižených a dalších subjektů.

Komisí  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina bylo schváleno následující složení pracovní skupiny pro zpracování střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb:

3 zástupci uživatelů:              1 zdravotně postižený

                                               1 senior

                                               1 rodič postiženého dítěte

5 zástupců poskytovatelů:     2 zástupci nestátních neziskových organizací

1zástupce příspěvkové organizace (bude oslovena Asociace poskytovatelů sociálních služeb v kraji Vysočina)

2 zástupci zadavatelů:           2 zástupci kraje Vysočina

                                               2 zástupci obcí

 

 

Usnesení 013/04/2006/KSPP

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky rady kraje

bere na vědomí

informaci o procesu zavádění metody komunitního plánování v kraji Vysočina a

doporučuje

·         zajistit vzájemnou provázanost mezi procesem komunitního plánování a procesem přípravy a aktualizace střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb a

·         mezi partnery, jimž budou poskytovány informace a možnost podávání připomínek, zařadit Radu pro rozvoj lidských zdrojů.

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).

 

3. Informace o průběhu dotačního řízení z vlastních prostředků kraje

 

Bc. Jiří Vondráček seznámil přítomné s dosavadním vývojem projednávání dotací a s návrhem na provedení rozpočtového opatření – poskytnutí dotací na provozování sociálních služeb z rozpočtu kraje. Informace k tomuto bodu byla doplněna materiálem zpracovaným pro jednání rady kraje, který byl členům komise rozdán. Komise  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina navrhuje radě kraje schválit dotace pro nestátní neziskové organizace a obce poskytující sociální služby z rozpočtu kraje dle materiálu RK-20-2006-xx, př. 1. K jejich krytí je potřeba převést rozpočtové prostředky v rámci kapitoly Sociální věci na příslušné paragrafy a položky, ze kterých bude možné vyplatit dotaci. Toto rozpočtové opatření je popsáno v materiálu RK-20-2006-xx, př. 2. Přerozdělení je navrženo v rámci již schváleného rozpočtu a dochází pouze k přesunům mezi paragrafy v rámci rozpočtové skladby na kapitole Sociální věci.

Bc. Jiří Vondráček uvedl, že zastupitelstvo navržené změny odsouhlasí na svém zasedání 11. 7. 2006.

 

Usnesení 014/04/2006/KSPP

Komise  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

návrh na provedení rozpočtového opatření – Poskytnutí dotací na provozování sociálních služeb z rozpočtu kraje

a podporuje návrh

na poskytnutí dotací na provozování sociálních služeb

 

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).

 

4. Grantový program Generely bezbariérových tras

Mgr. Jiří Bína představil grantový program na podporu obcí při zpracování generelů bezbariérových tras - Generely bezbariérových tras. Uvedl stanovení specifických kritérií pro posuzování předložených projektů v programu (počet obyvatel, počet zastávek v daném městě, počet obyvatel s potřebou bezbariérovosti, atd.) a že u počtu veřejně přístupných prostor na bezbariérové trase bude při předkládání žádosti o grant nutné vycházet z odhadu. Do textu grantového programu byla zapracována připomínka předsedy komise pana Vondráčka ve smyslu změny formulace specifického kritéria d).

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina navrhuje radě kraje projednat návrh grantového programu „Generely bezbariérových tras“ na podporu postupného odstraňování architektonických, přístupových a orientačních bariér v dopravní infrastruktuře a doporučit jej zastupitelstvu kraje ke schválení.

 

Usnesení 015/04/2006/KSPP

Komise  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

doporučuje

radě kraje projednat a doporučit ke schválení předložený návrh grantového programu „Generely bezbariérových tras“

 

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).

 

5. Grantový program Dobrovolnictví 2006

 

Předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina Bc. Jiří Vondráček vysvětlil funkci dobrovolnictví, jako významné doplňkové činnosti v profesionální péči o občany a zdůraznil využití dobrovolnictví v návaznosti na nový zákon o sociálních službách, který vstoupí v účinnost na začátku roku 2007. V diskusi byla zdůrazněna potřeba prostředků na financování osobních nákladů na koordinátory a supervizory nezbytné k realizaci dobrovolnictví. Je vhodné využití zkušeností již fungujících projektů dobrovolnictví na Vysočině i v jiných krajích republiky. V další části proběhla diskuse na téma rozšíření uznatelných nákladů v programu „Dobrovolnictví 2006“ o další položky s tím, že bylo doporučeno mezi uznatelné náklady zařadit náklady na cestovné koordinátora a supervizora. Je třeba posoudit, zda jsou další náklady nezbytně nutné a každý další náklad (osobní a cestovní náklady) je nutno objektivně posoudit.

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky navrhuje radě kraje projednat návrh grantového programu Dobrovolnictví 2006 na podporu rozvoje této aktivity a umožnit těm, kteří mají s touto prací zkušenosti, rozšířit ji mezi další poskytovatele sociálních služeb na území kraje.

 

Usnesení 016/04/2006/KSPP

Komise  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

doporučuje

radě kraje projednat a doporučit ke schválení předložený návrh grantového programu „Dobrovolnictví 2006“

 

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).

 

Úkol:

Doplnit projekt o rozšířenou definici uznatelných nákladů o náklady na cestovní náhrady koordinátora s tím, že cestovné bude započitatelné pouze ve výši úhrad veřejnou za hromadnou dopravou.

 

Odpovědnost: OSVZ

Termín: 11. 7. 2006

 

6. Informace o přípravě Strategie protidrogové politiky kraje Vysočina na léta 2006 – 2010

 

Tajemník Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Mgr. Jiří Bína informoval, že rada kraje na svém zasedání dne 13. 6. 2006 projednala návrh postupu při přípravě Strategie protidrogové politiky kraje Vysočina na léta 2006 – 2010 a způsob zadání této zakázky externímu subjektu. Navržený způsob  zpracování uvedeného dokumentu schválila rada s tím, že bylo vyhlášeno zadání této zakázky. V diskusi Mgr. Jiří Bína tlumočil poděkování Bc. Mileny Werlové za připomínkování a podporu předloženého postupu přípravy Strategie protidrogové politiky.  Bc. Jiří Vondráček dále upozornil, že pro další činnost pracovní skupiny i pro další rozhodování na úrovni kraje nebo na centrální úrovni je nutné, aby zpracování strategie a předcházela analýza, která zmapuje potřebnost a fungování protidrogových služeb. Petr Jašek zdůraznil potřebu objektivního posouzení situace a podpořil provedení analýzy poskytovatelů.

 

Usnesení 017/04/2006/KSPP

Komise  sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informaci o přípravě Strategie protidrogové politiky kraje Vysočina na léta 2006 – 2010.

 

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdržel).

 

7. Různé

 

Jiří Vondráček upozornil účastníky na jednání pracovní skupiny protidrogové politiky   čele s panem Kačabou (ředitel RVKPP), ve dnech 26. a 27. 7. 2006 a nabídl všem přítomným účast na tomto jednání.

Petr Jašek poděkoval zástupcům kraje za vstřícnost při hledání řešení k rozdělení dotací a informoval o certifikaci a velmi pozitivním hodnocení K-centra v Třebíči jako nejlepšího v rámci kraje.

Jiří Vondráček navrhl termín další schůzky Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky na 7. 9. 2006 a navrhl toto setkání uskutečnit formou výjezdního zasedání např. do DD Proseč u Pošné, ÚSP Těchobuz a vybrané nestátní neziskové organizace. Současně doporučil na další setkání připravit koncepci k řešení péče o klienty s Alzheimerovým onemocněním v zařízeních kraje Vysočina.

 

8. Závěr

Termín zasedání komise sociální a pro protidrogovou oblast č. 5/2006 byl stanoven na čtvrtek 7. 9. 2006 od 10:00 – toto zasedání bude výjezdní.

 

 

Jiří Vondráček v. r.

předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

 

 

Zpracovala a zapsala Táňa Křížová.

 

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 10.7.2006 / 22.9.2006

Počet návštěv: 4632
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek