Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Brožury


 

Zápis ze zasedání Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 5/2006

7. září 2006
 

 
 

Zápis z jednání

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 5/2006

konaného dne 7. 9. 2006

 

Přítomni:

1. Jiří Hormandl (místopředseda)

4. Jan Nekula

7. Jiří Vondráček (předseda)

2. Petr Jašek

5. Oldřich Ondráček

8. Jiří Bína (tajemník)

3. Petr Krábek

6. Marie Ostatnická

 

 

Nepřítomni:

1. Jaroslava Dvořáková

4. Eliška Chvistková

2. Helena Havránková

5. Iva Kondýsková

3. Martin Herzán

6. Ladislav Nováček

 

Hosté:

1. Simona Tomanová (ředitelka ÚSPMP Těchobuz)

2. Milena Hrušková (vrchní sestra, DD Proseč u Pošné)

 

 

Program:

  1. Zahájení, kontrola úkolů, schválení zápisu;
  2. Specializace péče v zařízeních kraje a problematika uživatelů s demencí;
  3. Informace o datačním řízení MPSV;
  4. Informace o investicích v příspěvkových organizacích na úseku sociálních služeb;
  5. Delegace zástupce Koordinačního uskupení NNO Vysočiny jako hosta komise;
  6. Diskuze, různé;
  7. Prohlídka Domova důchodců Proseč u Pošné;
  8. Prohlídka Ústavu sociální péče Těchobuz - záměr rozvoje zařízení;
  9. Závěr.

 

1. Zahájení, kontrola úkolů, schválení zápisu

Jiří Vondráček, předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina, přivítal všechny přítomné a zahájil jednání. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání – ten byl 7 hlasy schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Předseda shrnul závěry z minulého zasedání komise. Konstatoval, že všechny úkoly byly splněny. Informoval, že na zasedání ZK dne 11. 7. 2006 byly vyhlášeny grantové programy Dobrovolnictví a Generely bezbariérových tras. Bylo vyhlášeno výběrové řízení na zpracovatele Strategie protidrogové politiky kraje Vysočina na léta 2006 – 2010 (byly poptány 4 subjekty) – nikdo se však nepřihlásil.

 

7. Prohlídka Domova důchodců Proseč u Pošné

Členové komise absolvovali prohlídku Domova důchodců Proseč u Pošné doplněnou odborným výkladem Jiřího Hormandla.

 

3. Informace o datačním řízení MPSV

Jiří Vondráček informoval, že dnem 31. 8. 2006 skončila lhůta pro podávání žádostí o dotace Ministerstva práce a sociálních věcí pro poskytovatele sociálních služeb na rok 2007. Oproti dřívějším rokům znamená toto dotační řízení důležitou změnu. Kraj již totiž neobdrží dotaci na zřizovatelskou působnost pro provoz svých organizací ze státního rozpočtu a obce již neobdrží tradiční státní dotaci na lůžko ve svých domovech důchodců a ústavech sociální péče. Tito poskytovatelé žádají o dotace na příští rok společně s NNO.

 

Pracovníci OSVZ realizovali celou řadu kroků k tomu, aby poskytovatelé včas a správně podali žádosti o dotace. Informace o dotačním řízení prošla tiskem, všichni dosavadní příjemci krajských i státních dotací byli o možnosti podat žádost o dotace informováni elektronickou cestou a někdy i telefonicky kontaktováni. Odbor uspořádal tři konzultační dny, při nich poskytoval informace a doporučení k podávání žádostí. Zápisy z každého konzultačního dne pracovníci odboru rozesílali poskytovatelům. Až do konce srpna měl každý poskytovatel možnost přímo konzultovat své žádosti telefonicky, ústně i elektronickou cestou s pracovníky odboru. Mnozí z nich tuto možnost hojně využívali.

 

Jiří Bína sdělil, že žádosti se shromažďovaly na OSVZ. Podalo je 105žadatelů, přičemž se jedná o 194 samostatných sociálních služeb. V řadě případů tedy jeden poskytovatel zabezpečuje více služeb. Celkový rozpočet služeb obsažených v žádostech dosáhl částky 991 919 917 Kčs objemem požadavků v celkové výši 468 683 525 Kč. Pro srovnání: v roce 2006 činí státní dotace pro tyto žadatele v úhrnné částce 377 332 176 Kč (z toho 282 460 860 Kč jako dotace na lůžko z resortu MF ČR) a celkový objem rozpočtů letos dotovaných projektů činí 901 158 261 Kč. Částky uváděné za rok 2006 jsou odhad jednotlivých poskytovatelů, který se může změnit v závislosti na aktuální výši příjmů.

 

V návaznosti na podání žádostí probíhá jejich posouzení týmem OSVZ, který má za úkol do konce října zpracovat souhrnnou žádost za všechny poskytovatele v kraji. O takto podané žádosti rozhodne MPSV v návaznosti na schválený státní rozpočet s tím, že oficiální rozhodnutí budou zpracována na počátku roku 2007 a budou stanovovat konkrétní dotace pro jednotlivé poskytovatele. Dotace bude ministerstvo poukazovat poskytovatelům prostřednictvím kraje v postupných splátkách. V současné době společně s žadateli v souladu s příslušnou metodikou ministerstva řešíme odstraňování formálních nedostatků předložených žádostí.

 

Rozvinula se diskuse k těmto tématům:

-          státní rozpočet na rok 2007;

-          dotace poskytovatelům sociálních služeb na rok 2007.

 

Úkol:

Připravit scénář rozdělení finančních prostředků na rok 2007 tak, aby bylo možné rychle reagovat na schválený státní rozpočet na rok 2007 a předložit jej na zasedání KSPP v listopadu 2006.

Odpovědnost: OSVZ

Termín: na zasedání KSPP v listopadu 2006

 

Usnesení 018/05/2006/KSPP

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky rady kraje

bere na vědomí

informaci o průběhu dotačního řízení o prostředcích Ministerstva práce a sociálních věcí na úhradu provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb pro rok 2007 dle materiálu KSPP-05-2006-03 a materiálu KSPP-05-2006-03, př. 1.

odpovědnost: OSVZ

termín: 31. 10. 2006

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

4. Informace o investicích v příspěvkových organizacích na úseku sociálních služeb

Členové komise obdrželi s předstihem podkladový materiál.

 

Jiří Vondráček sdělil, že jsou průběžně mapovány investiční potřeby příspěvkových organizací zřizovaných na úseku sociálních služeb s cílem sestavit souhrn investic, jejichž realizace je potřebná a stanovit jejich priority a na základě toho i pořadí jejich realizace.

 

Dále popsal investiční záměry v oblasti nemovitého majetku ve všech DD a ÚSP zřizovaných krajem Vysočina. Uvedl, že v průběhu roku proběhlo několik společných jednání OSVZ a odboru majetkového. Na těchto jednáních byly všechny záměry OSVZ v oblasti investiční výstavby vzájemně projednány a upřesněny možnosti jejich realizace.

 

OSVZ spolu s majetkovým odborem posoudil stav všech budov jednotlivých DD a ÚSP. Na základě tohoto posouzení jsou stanoveny priority a stanoveny záměry investičních akcí pro příští rok a nejbližší léta ve všech těchto krajem Vysočina zřizovaných zařízeních v oblasti sociálních služeb.

 

Zdůraznil, že se jedná o průběžnou informaci, neboť materiál musí být pravidelně upravován (po zvážení aktuálních možností a potřeb jednotlivých zařízení, zpracování studií) – doplňován o nové záměry, případně může dojít i k vypuštění některých dříve přijatých záměrů.

 

Členové komise diskutovali o těchto tématech:

-          návaznost na komunitní plánování;

-          koncepční a rozvojové záměry X záměry, které řeší neúnosný stav.

 

Petr Jašek vznesl návrh na zpracování materiálu investičních záměrů i v nekrajských zařízeních (zařízeních NNO a obcí). Členové komise o tomto námětu diskutovali. Závěr byl ten, že OSVZ ve spolupráci s Petrem Jaškem připraví návrh realizace výše zmiňovaného námětu (nutno definovat zadání a termín).

 

Usnesení 019/05/2006/KSPP

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky rady kraje

bere na vědomí

komplexní průběžnou informaci o zamýšlených investičních záměrech pro nejbližší roky a s výhledem do budoucna ve všech příspěvkových organizacích zřizovaných krajem Vysočina na úseku sociálních služeb a

doporučuje

z tohoto zásobníku vybírat záměry určené v příštích letech k realizaci.

odpovědnost: OSVZ

termín: průběžně

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

5. Delegace zástupce Koordinačního uskupení NNO Vysočiny jako hosta komise

Jiří Vondráček sdělil, že z titulu funkce předsedy komise obdržel dopis od Koordinačního uskupení nevládních neziskových organizací Vysočiny (dále jen KOUS) – obsahem byl návrh na jmenování zástupců KOUS do příslušných resortních orgánů. Pro Komisi sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina byla navržena JUDr. Dagmar Zápotočná.

 

Jiří Bína pro informaci uvedl, že v minulém volebním období byl tímto způsobem delegován Petr Jašek, který byl pro toto volební období jmenován řádným členem komise.

 

Usnesení 020/05/2006/KSPP

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

schvaluje

pravidelnou účast delegáta koordinačního uskupení NNO na jednáních komise jako hosta.

odpovědnost: OSVZ

termín: průběžně

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

6. Diskuze, různé

Nebyly vzneseny žádné připomínky ani náměty k diskusi.

 

2. Specializace péče v zařízeních kraje a problematika uživatelů s demencí

Členové komise obdrželi s předstihem podkladové materiály.

 

Jiří Hormandl uvedl téma péče o uživatele s demencí. Z podkladových materiálů se členové komise seznámili s tím, že v současné době poskytují odbornou péči nemocným Alzheimerovou nemocí certifikovanou označením Vážka v kraji Vysočina pouze tři zařízení – Psychyatrická léčebna Jihlava a Havlíčkův Brod, Domov odpočinku ve stáří – Vážka v Myslibořicích. Kromě nich poskytuje péči této specifické skupině uživatelů také většina DD v kraji, přičemž některé mají speciálně uzpůsobená oddělení. Ta zařízení, která těmito specializovanými odděleními nedisponují, poskytují služby klientům s demencí z nutnosti v situaci, kdy byly klienti s takovou chorobou již přijati, protože neměli možnost jiného umístění. V některých případech choroba propukla až v průběhu pobytu. Předmětné DD však nejsou na péči o tyto nemocné stavebnětechnicky ani personálně vybaveny. Kapacita skutečně specializovaných zařízení je tedy pro nemocné touto chorobou nedostačující.

 

Cestou k zabezpečení této péče o takto nemocné lidi je specializace některých dalších zařízení sociální péče. V zařízeních zřizovaných krajem Vysočina se jeví jako nejvhodnější pro tuto formu péče o nemocné klienty s Alzheimerovou chorobou přestavba zařízení DD v Proseči u Pošné a DD Havlíčkův Brod na detašovaném pracovišti v Břevnici.

 

Jiří Hormandl dále pokračoval konkrétní informaci o situaci v Proseči u Pošné. Tam proběhne zavádění péče o osoby s výše uvedenou diagnózou ve dvou etapách. V první fázi se jedná o zřízení zvláštního oddělení ve stávajícím objektu. Hlavním cílem je vybudovat nový pavilon s 24 lůžky pro tyto klienty. Současný stav našich klientů však přinutil kraj se touto otázkou zabývat okamžitě – závěr: po určitých organizačních změnách je možné zřídit malé provizorní oddělení pro 8 klientů trpících Alzheimerovou chorobou. Zřízení tohoto oddělení nebude nikterak náročné na finance, ale je nutné na toto oddělení přijmout tři nové zaměstnance. Měly by zde pracovat 3 zkušené a zaškolené všeobecné sestry. Je skutečně nutné, aby zde pracoval personál na tuto práci dobře připravený. V tomto směru byly podniknuty první aktivity:

-          přednášky o Alzheimerové chorobě pro náš personál

-          návštěvy zařízení, které již pracují s touto skupinou klientů

-          navázání spolupráce s Českou alzheimerovskou společností

 

Ve druhé fázi bude připravena realizace specializovaného pracoviště pro klienty s Alzheimerovou chorobou v DD Proseč u Pošné v nově koncipované přístavbě. Specializace bude mimo jiné řešením i pro předpokládaný pokles poptávky po pobytu v tomto zařízení po dostavbě DD v Pelhřimově. I zde vyjadřuje ČALS výraznou podporu realizaci tohoto záměru.

 

Členové komise měli možnosti si prohlédnout studie, které poskytnou i prostorovou představu o obou zařízeních.

 

Milena Hrušková podrobně pohovořila o péči o pacienty s Alzheimerovou chorovou, systému práce s nimi.

-péče a podpora v aktivitách denního života

-podpora soběstačnosti

- nácvik dovedností prostřednictvím jednotlivých terapeutických metod,

-dohled na přiměřený pohybový režim klienta,

-verbální a neverbální komunikace s klienty,

-soustavné hodnocení aktuálního stavu klienta,

-komunikace s rodinou klienta,

-sestavování individuálního plánu a naplňování cílů klienta.

 

K tématu se rozvinula diskuse, ve které se členové komise dostali i k problematice definování a používání omezujících prostředků. Od 1. 1. 2007 podléhá jejich používání nové právní úpravě a s její aplikací nemají poskytovatelé dosud zkušenosti. Členové komise přišli s návrhem na uspořádání semináře k tomuto tématu.

 

Usnesení 021/05/2006/KSPP

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky rady kraje

bere na vědomí a doporučuje

záměr OSVZ na realizaci specializovaných zařízení pro zajištění odborné péče o klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými demencemi s předpokladem přístavby a přestavby stávajících zařízení sociální péče – v objektech DD v Břevnici a v Proseči u Pošné na takto specializovaná pracoviště.

odpovědnost: OSVZ

termín: průběžně

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

8. Prohlídka Ústavu sociální péče Těchobuz - záměr rozvoje zařízení

Simona Tomanová podala členům základní informace o organizaci. Podrobně popsala realizaci poskytování sociální služby. Pohovořila o návrhu koncepce rozvoje, návrhu čerpání stavebních investic a dopadu na úroveň poskytované péče při uskutečnění navrhované koncepce.

 

Podrobné materiály k ÚSPMP Těchobuz tvoří přílohu zápisu.

 

Členové komise absolvovali prohlídku Ústavu sociální péče Těchobuz doplněnou odborným výkladem Simony Tomanové.

 

9. Závěr

Termín dalšího zasedání komise sociální a pro oblast protidrogové politiky byl stanoven na čtvrtek 19. 10. 2006 od 10:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost 2.15).

 

 

Jiří Vondráček v. r.

předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

 

Zpracovala a zapsala Kateřina Nedvědová dne 10. 9. 2006.

 

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 17.10.2006 / 17.10.2006

Počet návštěv: 4643
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek