Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Zpravodaj > 2011


 

Zpravodaj

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 6/2006

19. říjen 2006
 

 
 

 

Zápis z jednání

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina č. 6/2006

konaného dne 19. 10. 2006

 

Přítomni:

1. Martin Herzán

3. Ladislav Nováček

5. Jiří Vondráček (předseda)

2. Petr Jašek

4. Marie Ostatnická

6. Jiří Bína (tajemník)

 

Nepřítomni:

1. Jaroslava Dvořáková

5. Iva Kondýsková

2. Helena Havránková

6. Petr Krábek

3. Jiří Hormandl (místopředseda)

7. Jan Nekula

4. Eliška Chvistková

8. Oldřich Ondráček

 

Hosté:

1. Dagmar Zápotočná (zástupce KOUS)

 

 

Program:

  1. Zahájení, kontrola úkolů, schválení zápisu;
  2. Informace o přípravách na aplikaci zákona o sociálních službách;
  3. Informace o dotačním řízení MPSV;
  4. Intervenční centra – domácí násilí;
  5. Regionální operační program;
  6. Diskuze, různé;
  7. Závěr.

 

1. Zahájení, kontrola úkolů, schválení zápisu

Jiří Vondráček, předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina, přivítal všechny přítomné a zahájil jednání. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že komise není usnášeníschopná. Přednesl program zasedání – ten byl všemi přítomnými schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Vzhledem k tomu, že je komise neusnášeníschopná a je nutné přijmout některá usnesení, shodli se přítomní na tomto postupu: diskuse i usnesení budou postižena v zápise, ten bude rozeslán všem členům komise, kteří se k němu vyjádří (tzv. forma elektronického hlasování).

 

Předseda shrnul závěry z minulého zasedání komise. Konstatoval, že všechny úkoly byly splněny, vyjma úkolu přípravy investičních záměrů i v nekrajských zařízeních (odpovědnost: OSVZ ve spolupráci s Petrem Jaškem) – tento úkol stále trvá.

 

Dagmar Zápotočná se představila členům komise. Byla delegována za Koordinační uskupení nevládních neziskových organizací Vysočiny (dále jen KOUS) – bude se jednání komise účastnit pravidelně jako host. Dagmar Zápotočná pohovořila o APLA-Vysočina, kde pracuje. Jedná se o asociaci pomáhající lidem s autismem (http://www.vysocina.apla.cz).

 

2. Informace o přípravách na aplikaci zákona o sociálních službách

Jiří Vondráček v úvodu pohovořil o tom, že od 1. 1. 2007 vstoupí v účinnost zákon o sociálních službách, který přinese do oblasti sociálních služeb celou řadu závažných změn. Některé z nich, především v oblasti financování, budou mít významný dopad v oblasti samostatné působnosti kraje, další přinášejí nové kompetence do oblasti přenesené působnosti kraje a obcí. Jak na úrovni ministerstva, tak i na úrovni krajů a obcí probíhají přípravy na jeho aplikaci.

 

Jiří Bína tlumočil informace z porady vedoucích odborů na MPSV ČR, která se konala dne 12. 10. 2006. Zástupci MPSV postupně informovali o krocích připravovaných k aplikaci zákona o sociálních službách v praxi:

  1. MPSV připravuje k vydání prováděcí vyhlášku k zákonu a zpracovává metodiky pro jeho aplikaci. Postupně by měly být vydávány ve druhé polovině října a na počátku listopadu.
  2. Informační systémy: Jsou připraveny aplikace pro systém hmotné nouze, příspěvku na péči a registr poskytovatelů. V průběhu listopadu bude dodáván software a částečně pro obce i hardware pro tyto aplikace. Dávkový systém bude mít u obcí vlastní připojení. Problémem je napojení více uživatelů a více pracovišť obecních úřadů, než se předpokládalo. Součástí systému bude také vlastní spisová služba. S tím souvisí nutnost doplnění spisového řádu KrÚ.
  3. Posuzování dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pro příspěvek na péči: Odbor posudkové služby nyní přímo vede posudkovou službu na úřadech práce. Tento způsob řízení posudkové služby podle současných poznatků funguje lépe než její řízení v rámci správy sociálního zabezpečení. V příštím roce bude důležitým podkladem pro posuzování zdravotního stavu na úřadech práce sociální šetření provedené obecním úřadem obce s rozšířenou působností. Pro tato šetření bude poskytnuta speciální metodika i formulář zápisu. V odvolacím řízení bude posuzování provádět detašované pracoviště posudkové služby MPSV. (Jejich struktura a územní působnost se nemění – pro Vysočinu tedy i nadále platí rozdělení do tří dřívějších krajů Brno, České Budějovice a Hradec Králové.) Pro jejich posudkovou činnost bude v některých případech vyžadováno místní šetření krajského úřadu v odvolacím řízení – především při napadení obsahu šetření prvostupňového orgánu, na žádost posudkové komise nebo na základě uvážení KrÚ.
  4. Rozpočet: Státní rozpočet počítá s prostředky na dotace pro poskytovatele sociálních služeb, pro financování sociálních služeb poskytovaných ve zdravotnických zařízeních, pro financování sociálních služeb zajišťovaných KrÚ při zrušení registrace poskytovatele a pro financování nezbytné péče obecního úřadu o osobu, které nejsou poskytovány sociální služby a jejíž zdraví nebo život jsou ohroženy.
  5. Příspěvek na péči: Překlopení zvýšení důchodu pro bezmocnost na příspěvek na péči podle přechodných ustanovení zákona o sociálních službách bude provedeno obecními úřady obcí s rozšířenou působností na základě podkladů, které jim předá správa sociálního zabezpečení. Postup při poskytování příspěvku na péči bude upraven zvláštní metodikou, která bude vydána na začátku listopadu.
  6. Intervenční centra: - Problematika je předmětem zvláštního materiálu.
  7.  Registrace poskytovatelů sociálních služeb: Poskytovatelé, kteří sociální služby poskytují před 31. 12. 2006 jsou povinni podat žádost o registraci (oprávnění k poskytování sociálních služeb – nahrazuje živnostenský list) do 30. 6. 2007. registračním místem budou krajské úřady. O poskytovatelích bude veden registr v elektronické a listinné podobě. Pro tuto agendu bude vydána zvláštní metodika, která mimo jiné doporučí i postup při posuzování materiálního a technického vybavení poskytovatelů (To není upraveno žádným právním předpisem a je nejproblematičtějším bodem výkonu agendy registrací.).
  8. Vzdělávání: Vznikne zvláštní zkouška odborné způsobilosti pro úředníky územních samosprávných celků zaměřená na sociální služby. Nutnost jejího absolvování se netýká úředníků, kteří již dříve absolvovali obecnější zkoušku opravňující k výkonu agendy na tomto úseku.
  9. Inspekce kvality: Inspekce kvality budou zabezpečovat krajské úřady ve vztahu k poskytovatelům, které kraj nezřizuje. K příspěvkovým organizacím kraje bude příslušným inspekčním orgánem MPSV. Inspekce budou zabezpečovány prostřednictvím zaměstnanců krajského úřadu (Pro kraj Vysočina předpokládáme 2 pracovníky.) v inspekčním týmu doplněné o vyškolené externí inspektory zařazené ve zvláštním seznamu MPSV. Inspektoři zařazení do krajského úřadu by měli absolvovat základní odbornou způsobilost ze sociálních služeb a v rámci průběžného vzdělávání úředníků speciální kurz inspektorů kvality.
  10. Dotační řízení: problematika je předmětem zvláštního materiálu.

 

Rozvinula se diskuse o aplikaci zákona o sociálních službách.

 

Jiří Bína informoval, že v měsíci listopadu 2006 se v sídle KrÚ uskuteční setkání se zástupci MPSV ČR právě k problematice aplikace zákona o sociálních službách. Pozvánka na toto setkání bude zaslána i členům Kspp (odpovědnost: tajemník komise).

 

Usnesení 022/06/2006/Kspp

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informaci o stávajícím průběhu příprav na aplikaci zákona o sociálních službách.

Usnesení bylo přijato x hlasy.

 

3. Informace o dotačním řízení MPSV

Jiří Bína informoval, že poskytovatelé sociálních služeb (příspěvkové organizace kraje, NNO, obce a příspěvkové organizace obcí) podali podle metodiky MPSV žádosti o dotace ze státního rozpočtu na provoz v termínu do 31. 8. 2006 na adresu KrÚ. OSVZ provádí sumarizaci žádostí poskytovatelů a připravuje souhrnnou žádost, která bude podána za kraj Vysočina (od ministerstva bude kraj požadovat poskytnutí dotací ve výši, kterou považuje za potřebnou).

 

V dotačním řízení bude podle stávajícího návrhu rozpočtu rozdělováno 3 695 476 tis. Kč. Navržené směrné číslo pro kraj Vysočina činilo 183 986 tis. Kč. Ke způsobu výpočtu směrných čísel, který zvýhodňoval kraje, v nichž výrazněji vzrostly požadavky oproti finančním tokům v roce 2006, vznesly námitky kraj Královéhradecký, Vysočina a Ústecký. Po těchto námitkách MPSV přislíbilo výpočet směrných čísel podle transferů roku 2006. Zástupci MPSV včetně pana náměstka Mariána Hoška přislíbili, že budou usilovat o navýšení celkového objemu prostředků (navýšení v rámci projednávání státního rozpočtu, popř. krizový scénář spočívající v případných přesunech v rámci kapitoly práce a sociální věci, pokud ve státním rozpočtu nebude schváleno navýšení). Rozhodnutí o výši dotace pro jednotlivé poskytovatele bude vydáno na začátku ledna. V případě, že bude výše přidělovaných dotací měněna až v průběhu roku 2007, vycházely by splátky v prvním čtvrtletí ze současného nízkého objemu.

 

V připravovaném rozpočtu kraje navrhuje OSVZ na příspěvek na provoz příspěvkovým organizacím, které zřizuje, použít vlastní prostředky kraje pouze v objemu roku 2006 (39 230 tis. Kč) a objem roku 2006 navrhuje dodržet i v případě dotací NNO a obcím. S výše uvedenou situací souvisí historický problém, kdy státní rozpočet nezohledňoval růst mzdových a dalších nákladů příspěvkových organizací kraje, přičemž především růst mzdových nákladů byl především přímým důsledkem rozhodnutí vlády o legislativních pravidlech odměňování zaměstnanců. Z toho yyplývá, že v současné době nejsou pokryty náklady příspěvkových organizací kraje v objemu kolem 120 mil. Kč.

 

Za velmi problematické považuje OSVZ zabezpečení podpory pro projekty, které dříve ze státního rozpočtu nebyly financovány vůbec. Jedná se o nové projekty NNO a především o pečovatelskou službu obcí.

 

Usnesení 023/06/2006/Kspp

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informaci o poskytování dotací MPSV a o financování příspěvkových organizací kraje a

vyjadřuje souhlas

s důrazným požadováním státní podpory poskytovatelů sociálních služeb v rozsahu nezbytném pro zachování provozu sítě sociálních služeb v kraji Vysočina a se zachováním podpory sociálních služeb z rozpočtu kraje v rozsahu roku 2006.

Usnesení bylo přijato x hlasy.

 

Jiří Vondráček tlumočil obsah dopisu Jaromíra Jecha a Radky Soukupové, předsedů Komise pro zdravotně postižené občany a Sociální komise Předsednictva Svazu měst a obcí ČR. Ten se týká nominace zástupců obcí do procesu hodnocení žádostí poskytovatelů sociálních služeb o dotaci ze státního rozpočtu. Jiří Bína uvedl, že Svaz měst a obcí ČR již dva zástupce delegoval, nyní je ještě nutná diskuse se Sdružením obcí Vysočina. Komunikaci se Sdružením obcí Vysočina zajistí tajemník komise tak, aby Jiří Vondráček mohl výslednou informaci tlumočil na setkání RK se starosty obcí Vysočiny.

 

4. Intervenční centra – domácí násilí

Jiří Vondráček podal informaci, že přijetím zákona č. 135/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti ochrany před domácím násilím, se ČR zařadila mezi státy EU, které ve svém právním řádu mají komplexně upravenou ochranu ohrožených osob před domácím násilím. Nejedná se pouze o instituty občanského a trestního práva, ale i o zajištění podmínek pro následnou pomoc osobám ohroženým domácím násilím. Zmíněný zákon mj. zavádí institut tzv. „vykázání“, pomoc „intervenčních center“.

 

Ve věci pomoci obětem domácího násilí bylo ministerstvu zasláno následující sdělení. V kraji Vysočina v současné době nepůsobí poskytovatel sociálních služeb, který by se přímo specializoval na podporu a pomoc této cílové skupině tak, aby jeho služba pokrývala komplex činností intervenčních center. Organizací, která se ve svých ambulantních poradenských službách touto cílovou skupinou částečně zabývá, je Psychocentrum – manželská a rodinná poradna kraje Vysočina, příspěvková organizace, která má vytvořenou celokrajskou síť poradenských míst ve všech okresech. Z toho důvodu ji kraj Vysočina považuje za nejvhodnějšího provozovatele intervenčního centra, za předpokladu, že jeho činnost bude financována příspěvkem ze státního rozpočtu. Za tohoto předpokladu kraj počítá s vytvořením prostorových podmínek pro fungování intervenčního centra. Z hlediska organizačního zabezpečení bude příspěvková organizace svou vlastní organizační strukturu přizpůsobovat specifickým potřebám pro pomoc obětem domácího násilí v závislosti na metodice MPSV ČR a na pokrytí výdajů daných touto metodikou státní dotací. S ředitelkou Psychocentra již bylo v této věci jednáno.

 

Rozvinula se diskuse k problematice domácího násilí (co všechno zahrnuje a její rozšíření), pověření Psychocentra koordinací pomoci obětem domácího násilí.

 

Usnesení 024/06/2006/Kspp

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informaci o problematice ochrany před domácím násilím a zřizování intervenčních center a

vyjadřuje souhlas

s tím, aby Psychocentrum – manželská a rodinná poradna, příspěvková organizace, bylo pověřeno koordinací pomoci obětem domácího násilí.

Usnesení bylo přijato x hlasy.

 

Dále komise přijala k této problematice následující závěry:

-          nutno informovat veřejnost (článek do krajských novin a zpravodaje, informace na akci „Srdce na dlani“);

-          obrátit se na poskytovatele služeb s nabídkou ubytování a stravování pro oběti domácího násilí;

-          pracovní náplň koordinátora – nutnost propojenosti a seznámení se se sítí a vzájemná spolupráce.

 

5. Regionální operační program

Jiří Vondráček uvedl, že v rámci jednotky NUTS II Jihovýchod byl připraven Regionální operační program (dále jen ROP). Jedná se o stěžejní dokument, na jehož základě budou čerpány prostředky na investice do rozvoje regionu z Evropského fondu regionálního rozvoje. V současné době byl odeslán do meziresortního připomínkového řízení na ústředních orgánech ČR. Informoval členy komise o těchto skutečnostech:

-          globální cíl ROP;

-          specifické cíle;

-          strategie;

-          hlavní oblasti podpory;

-          forma podpory;

-          nevratná pomoc formou dotace;

-          příjemci a cílové skupiny.

Jiří Vondráček dále uvedl, že tento materiál byl na jednání komise předložen na vědomí a jako námět k diskusi.

 

Rozvinula se rozsáhlá diskuse o hospicové péči. Dále členové komise vznesli dotaz k alokaci finančních prostředků z Evropských fondů (aktuální informace bude předložena na příští zasedání komise, zajistí: tajemník komise).

 

Usnesení 025/06/2006/Kspp

Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informace o ROP.

Usnesení bylo přijato x hlasy.

 

6. Diskuze, různé

Členové komise obdrželi informační leták o projektu „Rodinné pasy“. Jiří Vondráček uvedl, že kraj Vysočina se jako první v ČR připojil ke Kraji Jihomoravskému, kde Rodinné pasy fungují od počátku tohoto roku. Projekt je založen na systému poskytování slev v komerční i nekomerční sféře pro rodiny s alespoň jedním dítětem do 18ti let. Do systému lze zařadit i rodiny, kde vyrůstá dítě v náhradní rodinné péči. Kraj Vysočina tímto projektem podporuje rozvoj kvalitního

rodinného života a podnětného výchovného prostředí pro děti. Realizace projektu by měla současně přispět k podpoře podnikání, obchodu a služeb v kraji Vysočina. Slevy jsou poskytovány v rozsahu 5-50%.

 

Jiří Vondráček informoval členy komise, že dne 3. 11. 2006 se uskuteční zasedání Sociální komise Rady Asociace krajů ČR.

 

Členové komise řešili stabilní neúčast některých členů komise. Shodli se na tom, že předseda komise osloví dopisem předsedu politického klubu ČSSD, aby zvážil možnost jmenování nových zástupců v Kspp (text dopisu zajistí: tajemník komise). Přílohou dopisu bude přehled o presenci všech členů Kspp (zajistí: koordinátorka).

 

7. Závěr

Termín zasedání komise sociální a pro oblast protidrogové politiky č. 7/2006 byl stanoven na čtvrtek 7. 12. 2006 od 10:00 (místo bude upřesněno na pozvánce).

 

 

Jiří Vondráček v. r.

předseda Komise sociální a pro oblast protidrogové politiky Rady kraje Vysočina

 

Zpracovala a zapsala Kateřina Nedvědová dne 23. 10. 2006.

 

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 28.11.2006 / 28.11.2006

Počet návštěv: 4983
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek