Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Granty a dotace > Památky
Zápis ze zasedání Sociální komise č. 1/2003
Rady kraje Vysočina
konaného dne 10. 1. 2003 v Třebíči
Přítomno:
- 8 členů Sociální komise (viz presenční listina)
- JUDr. Božena Dolejská – tajemnice komise
- Ing. Jan Karas – místostarosta města Třebíč
- Dr. Jindra Stříbrská – vedoucí projektu Komunitního plánování (vedoucí projektu „Zdravé město“)
- Ing. Miroslav Řídký – vedoucí sociálního odboru města
- Ing. Jitka Běhanová – komise sociálních služeb
Navržený program jednání:
1. Zahájení
2. Komunitní plánování
3. koncepce převodu Pečovatelské služby
4. Systém financování ÚSP v kraji, jehož zřizovatelem není kraj Vysočina
5. Diskuse, závěr
Bc. Ladislav Bárta, předseda sociální komise, zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné členy a hosty na městském úřadě v Třebíči. Přednesl návrh programu 1. zasedání Sociální komise, který byl bez připomínek přijat. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky. Dle počtu členů komise prohlásil předseda zasedání za usnášení schopné.
Všechny přítomné poté přivítal na půdě města Třebíč místostarosta města Ing. Jan Karas, který má ve své gesci mimo jiné sociální problematiku.
Předseda Sociální komise, předal slovo Dr. Jindře Stříbrské, která členy komise podrobně seznámila s projektem komunitního plánování s názvem „Zdravé město“, za který má na MěÚ odpovědnost. Uvedla, že se jedná o plán zdraví a kvality života. Tento projekt má několik fází a to fázi přípravnou, konzultační a vstupní analýzu, která byla zpracována. První pracovní skupina již byla sestavena a bude pracovat průběžně. Je velká snaha o zapojení komunity města Třebíč. Předpokladem je vytvořit konzultační skupinu, která by měla motivovat, diskutovat a na základě sociologického průzkumu domácností, zajišťovat potřeby a služby občanů.
Dr. Jindra Stříbrská dále hovořila, že cílem komunitního plánování je posilovat sociální soudružnost komunity, podporovat sociální začleňování a předcházet sociálnímu vyloučení jednotlivců a skupin. Vysvětlila, jak funguje tzv. triáda - zadavatel, zpracovatel a uživatel a podrobně seznámila členy komise z výhledy a plány tohoto projektu. Na toto téma vznikla rozsáhlá diskuse. Padl zde dotaz, jek bude fungovat informační kampaň. Dr. Stříbrská odpověděla, že tuto problematiku vidí ve vydávání tiskových zpráv, v místní a regionální oblasti. Dále pak umístění na webových stránkách a nástěnkách. Diskusi ukončila tím, že do budoucna by bylo vhodné také vydávat letáky a brožury.
Poté se slova ujal vedoucí sociálních služeb, Ing. Miroslav Řídký, který pohovořil o situaci sociálních služeb ve městě Třebíč. Uvedl, že odbor soc. služeb zadal a nechal vypracovat sociálně – demografickou analýzu, která je již dokončená a nyní probíhá její připomínkování. Analýzu jim zpracoval Socioklub pod vedením Dr. Víška.
JUDr. Božena Dolejská, tajemnice sociální komise, doplnila informace o finančních prostředcích, určených na pilotní programy komunitního plánování, které byly předmětem jednání na ministerstvu financí. Na závěr vybídla k zamyšlení, vytvořit nový grantový program, určený pro komunitní plánování. Tajemnice komise dále informovala o pracovním jednání, které se uskuteční 30.1.2003. Na tomto jednání budou zástupci MPSV seznamovat Radu města Třebíč s porjektem komunitního plánování.
Místostarosta města Ing. Jan Karas velmi vítá, že jsou zapojeni do projektu komunitního plánování. Smysl vidí hlavně v tom, že ve městě Třebíč se problematikou sociálních služeb zabývá více subjektů a společný komunitní plán jim všem může pomoci. PO počátečním rozjezdu zde také počítají s rozšířením projektu na celé území v jejich přenesené působnosti.
Závěrem tohoto bodu popřáli členové komise úspěšnost tomuto projektu, který je společně s havlíčkobrodským, pilotní pro kraj Vysočina a je podporován MPSV.
Usnesení 001/01/2003/SocK
Sociální komise Rady kraje Vysočina
podporuje
komunitní plánování jako důležitou součást fungování systému sociálních služeb a bere na vědomí informace o projektu komunitního plánování ve městě Třebíč.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy.
3. Koncepce převodu Pečovatelské služby
Tohoto bodu se ujala JUDr. Božena Dolejská, která členy informovala, že Pečovatelské služby přešly pod kraj Vysočina, ale snahou kraje je uskutečnění delimitace na místně příslušná města a obce. Uvedla, že komise byla neoficiálně požádána Radou kraje Vysočina, zabývat se touto problematikou. V této chvíli je totiž velmi důležité najít akceptovatelný model převedení pečovatelské služby na nejnižší úroveň a přímo do míst, kde se v této záležitosti má rozhodovat. Na toto téma vznikla široká diskuse. Členové si vyměňovali své názory a zkušenosti z praxe. Hovořilo se o apelaci na hledání nových modelů i z jiných krajů, jakým způsobem poskytovat finanční příspěvky poskytovatelům pečovatelské služby v našem kraji, ať již z řad samospráv nebo nestátních neziskových organizací. Najít ten nejoptimálnější model financování bude objektivně asi možné až s přijetím zákona o sociálních službách. Na ten však není možné čekat a současný stav bude nutné řešit. V úvahu, po diskusi přítomných, připadají jako možné tyto modely: příspěvek za úkon, koeficientem, na klienta nebo pevnou částkou. Výrazné většině členů by se zamlouval model příspěvku, který by se poskytoval s ohledem k počtu jednotlivých výkonů a jejich úhradám. V této věci by proto bylo nutné zjistit rozsah úkonů v závislosti na úhradách u jednotlivých poskytovatelů. Komise se na závěr dohodla, že toto téma je natolik důležité a vážné, že zůstane otevřené a na dalším zasedání bude znovu projednáno.
Usnesení 002/01/2003/SocK
Sociální komise Rady kraje Vysočina
doporučuje
Radě kraje Vysočina, aby Pečovatelské služby, kde má nyní zřizovatelské kompetence kraj, přešly na příslušná města a obce společně s finančními prostředky, a poté si obce a města rozhodnou o způsobu zajištění pečovatelské služby (samostatně nebo jiný poskytovatel).
4. Systém financování ÚSP v kraji, jehož zřizovatelem není kraj Vysočina
Tohoto bodu se ujala JUDr. Božena Dolejská, která členy komise informovala, že kraj Vysočina chce podporovat a přispívat Domovům důchodců, kdy zřizovatelem je obec nebo nezisková organizace. Uvedla, že představa kraje je přispět pevnou finanční částkou 5.000,- Kč na osobu za rok, pro občana žijícího na území kraje Vysočina a pro občana z jiného kraje 10.000,- Kč. Na toto téma vznikla bouřlivá diskuse.
Na závěr tohoto bodu, tajemnice komise informovala přítomné členy o náplni činnosti sociálního odboru.
Usnesení 003/01/2003/SocK
Sociální komise Rady kraje Vysočina
doporučuje
aby při stanovování příspěvků pro ÚSP, jehož zřizovatelem není kraj Vysočina, bylo posuzováno bydliště uživatelů služeb. Vyšší příspěvek by měl být poskytován na klienta, který má bydliště v kraji Vysočina.
5. Různé, závěr
Všechny dotazy a připomínky byli již diskutovány při projednávání předchozích bodů.
Na závěr předseda sociální komise, Bc. Ladislav Bárta, poděkoval všem přítomným za aktivní účast a sdělil termín dalšího zasedání, který byl stanoven na 6. února 2003 od 9.hodin na Krajském úřadě v Jihlavě.
Bc. Ladislav Bárta, v.r.
předseda Sociální komise
Rady kraje Vysočina
Zápis ze zasedání Sociální komise, byl pořízen na základě záznamu dne 10. 1. 2003
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se