Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada > Komise RK


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Zápis ze zasedání Sociální komise Rady kraje Vysočina č. 4/2005

15. září 2005
 

 
 

Zápis ze zasedání

Sociální komise Rady kraje Vysočina č. 4/2005

konaného dne 15. září 2005

 

Přítomni:

Sociální komise:

·        Jaroslava Dvořáková;

·        Jiří Hormandl (místopředseda);

·        Petr Jašek;

·        Petr Krábek;

·        Jan Nekula;

·        Ladislav Nováček;

·        Oldřich Ondráček;

·        Marie Ostatnická;

·        Jiří Vondráček (předseda);

·        Jiří Bína (tajemník).

 

Návrh programu:

  1. Zahájení;
  2. Pracovní skupina protidrogové politiky kraje Vysočina, informace o protidrogové problematice;
  3. Nové projekty nestátních neziskových organizací v sociálních službách;
  4. Informace o financování NNO;
  5. Informace z odboru sociálních věcí a zdravotnictví;
  6. Diskuse a různé;
  7. Závěr.

 

1. Zahájení

            Jiří Vondráček zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání - ten byl 9 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

2. Pracovní skupina protidrogové politiky kraje Vysočina, informace o protidrogové problematice

Problematika Pracovní skupiny protidrogové politiky kraje Vysočina (dále jen „PSPP“) již byla projednávána na zasedání sociální komise č. 1/2005. Jiří Vondráček shrnul základní informace, že se jedná o pracovní skupinu radního kraje pro oblast sociální. Tato skupina nemá ve vztahu k radě a zastupitelstvu kraje přímou iniciativní a poradní roli, ale návrhy a doporučení předkládá prostřednictvím sociální komise. PSPP se schází dle potřeby minimálně 2x až 4x do roka. V odůvodněných případech (např. tvorba akčního plánu, strategických dokumentů apod.) se může scházet častěji. Složení PSPP odráží výraznou mezioborovost protidrogové politiky.

Jiří Vondráček zdůraznil, že vysoký počet členů pracovní skupiny má negativní vliv na její operativnost a kvalitu komunikace mezi nimi, proběhlo nové posouzení, kteří zástupci plní jako členové pracovní skupiny nezastupitelnou úlohu a jakým způsobem lze počet členů skupiny snížit. Základním uplatněným hlediskem se stala otázka, zda členové patří mezi aktivní aktéry na poli protidrogové politiky. Redukce se tedy týkala pouze případů, kdy vysílající instituce se touto problematikou nezabývá anebo kdy docházelo k duplicitnímu zastoupení některých oblastí. Sociální komise je v pracovní skupině nadále zastoupena přímo svým předsedou, přičemž nikdo z jejích členů nepůsobí v protidrogové oblasti. Zachováno zůstane pravidlo předkládání výsledků jednání pracovní skupiny na zasedáních sociální komise.

            Jiří Bína pohovořil o dosavadním financování protidrogové prevence formou grantového programu – rada kraje zadala odboru sociálních věcí a zdravotnictví úkol začít řešit tyto věci systémově, tzn. zahrnout příspěvky přímo do rozpočtu kraje.

 

Usnesení 012/04/2005/SocK

Sociální komise Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informace z oblasti protidrogové politiky a

souhlasí

s předloženým složením Pracovní skupiny pro protidrogovou politiku kraj Vysočina.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

3. Nové projekty nestátních neziskových organizací v sociálních službách

Jiří Bína uvedl, že někteří žadatelé o dotaci kraje Vysočina nebyli zatím podpořeni, protože jejich služba byla natolik specifická, že vyžadovala doplnění údajů a projednání na zasedání Sociální komise. Jedná se o níže uvedené projekty:

·        o.s. STŘED Třebíč podává nový projekt „Poradenství a sociální asistence pro ženy a dívky v situaci nechtěného těhotenství nebo neplánovaného rodičovství“.

·        Společnost pro ranou péče – střediska Brno a České Budějovice.

·        Centrum J.J. Pestaloziiho, o.p.s. – projekt Dům na půli cesty Havlíčkův Brod.

Podrobně komentoval obsah těchto projektů a sdělil stanovisko odboru sociálních věcí a zdravotnictví ke každému z nich. Potřebnost a kvalita uvedených projektů byla předmětem další diskuse, ve které Jiří Vondráček zmínil nerovnoměrnost pokrytí území kraje některými typy služeb a rozdílnost v jejich nákladnosti. Výrazný je tento rozdíl například na úseku občanského poradenství. Dále představil záměr zabezpečit poskytování rané péče cílové skupině nevidomých poskytovateli, kteří se touto péčí v kraji zabývají u ostatních cílových skupin.

 

Usnesení 013/04/2005/SocK

Sociální komise Rady kraje Vysočina

nedoporučuje

na základě stávajících informací předložené projekty k podpoře.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Úkol:

Zaslat starostům pověřených obcí druhého a třetího stupně požadavek o doplnění organizací, které působí v sociální oblasti v daném obvodu a na základě získaných údajů doplnit informace o síti a zabezpečení sociálních služeb.

Odpovědnost: předseda a tajemník komise

Termín: do jednání sociální komise č. 5/2005 (13. 10. 2005)

 

Úkol:

Informovat dopisem předkladatele výše zmiňovaných projektů o rozhodnutí.

Odpovědnost: tajemník komise

Termín: do jednání sociální komise č. 5/2005 (13. 10. 2005)

 

            Rozvinula se diskuse, členové komise se shodli, že je třeba, aby žádosti nebyly podporovány duplicitně.

 

4. Informace o financování NNO

Jiří Bína rekapituloval situaci v roce 2005. Po vyplacení dotací pro nestátní neziskové organizace a pro obecní domovy důchodců z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR byly zastupitelstvem kraje dne 22. 8. 2005 schváleny a následně z rozpočtu kraje vyplaceny prostředky na podporu sociálních služeb. Kromě toho mají obce i neziskové organizace příležitost získat prostředky na některé aktivity související se sociální oblastí v různých grantových programech vypisovaných z Fondu Vysočiny např. na úseku školství, protidrogové politiky nebo prevence kriminality. Provozní náklady jejich projektů byly také financovány z grantového programu Protidrogová prevence.

Pohovořil o výhledu na rok 2006. Uvedl, že MPSV ČR opět předpokládá vyhlášení programu, v němž budou kraje příjemci dotací na podporu NNO poskytujících služby seniorům a zdravotně postiženým. Ostatní služby spadají do celostátních programů, v nichž MPSV přiděluje dotace přímo NNO, přičemž zvláštní postavení mají azylové domy pro muže, které budou dotovány s využitím Evropských strukturálních fondů. V současné době probíhají práce na přípravě systému pro rok 2006, ve kterém by kraj po projednání se zástupci NNO chtěl vycházet s níže uvedených principů:

·        NNO budou vstupovat do víceletého financování se zjednodušeným procesem podávání žádostí pro předem dohodnuté kategorie služeb a cílové skupiny (zejména seniory a zdravotně postižené).

·        Vstupu do víceletého financování bude předcházet hlubší posouzení projektů.

·        Předmětem posouzení bude také územní působnost služby (místní, regionální)

·        Zohledňována bude odbornost a potřebnost služby v rámci sítě.

·        Poskytovatelé budou postupně motivováni k zavádění standardů kvality.

·        Z definování podporované sítě bude vyplývat také role obcí při financování sociálních služeb.

Členové sociální komise si vyměnili poznatky z praxe vztahující se k problematice. Jiří Vondráček tlumočil poznatky z ostatních krajů.

 

Usnesení 014/04/2005/SocK

Sociální komise Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

informace o financování NNO na úseku sociálních služeb a

podporuje

přípravu systému financování podle předložených principů s tím, že státní prostředky na podporu sociálních služeb pro seniory a zdravotně postižené budou přerozdělovány z úrovně kraje.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Úkol:

Zpracovat materiál „Zásady pro poskytování dotací nestátním neziskovým organizacím a obcím poskytujícím sociální služby pro rok 2006“ včetně postupu dotačního řízení a zaslat jej s předstihem členům komise, aby mohly být projednány na jejím příštím zasedání. Tento materiál bude při přípravě diskutován se zástupci nestátních neziskových organizací, přičemž bude popsána síť sociálních služeb s typologií navazující na připravovanou legislativu. Součástí materiálu bude také koncepce sítě poradenství.

Předložit Radě kraje Vysočina návrh žádosti o dotaci MPSV a návrh „Zásad pro poskytování dotací nestátním neziskovým organizacím a obcím poskytujícím sociální služby pro rok 2006“ nejpozději na jednání 1. listopadu. V návaznosti na projednání v radě kraje bude podána žádost na MPSV a vyhlášen sběr žádostí nestátních neziskových organizací.

Odpovědnost: tajemník komise

Termín: dle zpracování materiálu

 

5. Informace z odboru sociálních věcí a zdravotnictví

            Jiří Bína informoval o tom, že krajský úřad řešil ukončení smluvního vztahu se dvěma pěstounskými rodinami, podrobně komentoval vzniklou situaci.

            Jiří Vondráček tlumočil přítomným závěry a výstupy z návštěvy ombudsmana Otakara Motejla v kraji Vysočina.

            Jiří Bína popsal aktuální stav, vývoj, financování a realizaci jednotlivých etap projektu komunitního plánování.

            Dále pohovořil o vzdělávání v oblasti standardů kvality a aktuálním vývoji projektu benchmarking v sociálních službách.

 

6. Diskuse a různé

Jiří Bína přiblížil členům komise harmonogram projednávání stěžejních materiálů v sociální oblasti radou a zastupitelstvem kraje.

 

Petr Krábek otevřel diskusi k problematice osobních asistentů u zdravotně postižených.

 

7. Závěr

            Předseda komise poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín zasedání sociální komise č. 5/2005 byl stanoven na čtvrtek 13. října 2005 od 10:00 do 13:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost 3.15).

 

 

Bc. Jiří Vondráček v. r.

předseda Sociální komise Rady kraje Vysočina

 

 

Záznam pořízen na jednání Sociální komise Rady kraje Vysočina dne 15. 9. 2005.

Zapsala Kateřina Nedvědová dne 19. 9. 2005 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 22.9.2005 / 22.9.2005

Počet návštěv: 4682
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek