Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Účetní výkazy Kraje Vysočina populárně
Zápis ze zasedání výboru pro
výchovu,
vzdělávání a zaměstnanost č.
1/2003
konaného dne 6. ledna 2003
Přítomno:
- 7 členů výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost – viz prezenční listina
- Zdeněk Ludvík – vedoucí odboru školství, mládeže a sportu (OŠMS)
- Kamil Ubr – vedoucí oddělení koncepce vzdělávání OŠMS
- Mgr. Milan Dušák – zástupce Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska
Program:
1. Zahájení a kontrola zápisu
z minulého jednání
Milan Šmíd, předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, přivítal přítomné a přednesl návrh programu jednání, který byl přijat. Dále vyzval členy k případnému doplnění nebo upravení zápisu z minulého zasedání a pohovořil o plnění usnesení.
2. Zpráva Mgr. Milana Dušáka o
Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska
Milan Dušák, zástupce Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska, představil přítomným toto sdružení, jeho činnost a především cíle, kterých chce dosáhnout.
Dále upozornil na nedobrou spolupráci kraje se soukromými školami. Domnívá se, že soukromé školy jsou oproti školám zřizovanými krajem znevýhodňovány. Alena Štěrbová k tomuto uvedla, že soukromé školy mají stejný přístup k dotacím jako školy zřizované krajem a taktéž jsou přizývány ke všem jednáním týkajících se školství. Kraj své školy nepřeplácí, zabezpečuje pouze jejich provoz, ale nemůže si dovolit vyšší standard.
Milan Dušák podotkl, že od soukromých škol je očekáván vyšší standard, který má být zajištěn penězi ze školného. Jelikož tyto školy dostávají nízké dotace od státu, které jsou ještě daněny a nepokryjí tak provozní náklady, jsou nuceny čerpat z peněz školného. Čímž nemohou zajistit požadovaný vyšší standard.
Členové výboru se vyslovili ke spolupráci s Milanem Dušákem jako zástupcem tohoto sdružení a jsou ochotni mu v jeho snaze pomoci.
bere na vědomí
informaci o soukromém školství včetně jeho financování podanou Mgr. Milanem Dušákem, zástupcem Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.
Usnesení bylo přijato (pro 7, proti 0, zdrželo se 0).
Odešel Milan Dušák.
3. Grantové programy na rok
2003
Zdeněk Ludvík pohovořil obecně o připravovaných grantových programech na rok 2003. V některých předešlých grantových programech se bude pokračovat a dále budou zpracovány nové. Především se zaměří na dlouhodobé vzdělávání dospělých.
Je nutné připravit harmonogram grantových projektů a jednat s komisí volnočasových aktivit ohledně rozdělení grantových programů a také se k nim vyjadřovat.
Odešla Alena Štěrbová.
žádá
OŠMS, aby připravil finanční rámec grantových programů na rok 2003 včetně návrhu grantových programů z oblasti vzdělávání a volnočasových aktivit.
Usnesení bylo přijato (pro 7, proti 0, zdrželo se 0).
4. Dlouhodobý záměr vzdělávání
a vývoje výchovně vzdělávací soustavy kraje Vysočina v současné fázi
přípravy
Kamil Ubr seznámil přítomné se současnou fází přípravy Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy kraje Vysočina a zároveň s druhou zkrácenou verzí tohoto materiálu. Do konce ledna tohoto roku bude dlouhodobý záměr předložen k připomínkování dotčeným stranám jako jsou školy, úřady práce, hospodářské komory, obce s rozšířenou působností a další. Na základě připomínek budou provedeny další změny a již konečná verze bude předložena ke schválení zastupitelstvu kraje, které se koná 31. března 2003.
bere na vědomí
informaci o další fázi vývoje Dlouhodobého záměru vzdělávání a vývoje výchovně vzdělávací soustavy kraje Vysočina – jeho zkrácenou verzi prosinec 2002 Kamila Ubra.
Usnesení bylo přijato (pro 6, proti 0, zdrželo se 0).
Odešli Antonín Daněk a Miroslav Bišof.
5. Návrh programu jednání
výboru pro I. polovinu roku 2003
Milan Šmíd předložil návrh programu jednání výboru pro I. polovinu roku 2003. Členové vzali tento program na vědomí a uložiti předsedovi k předložení zastupitelstvu kraje.
6. Různé
Zdeněk Ludvík informoval o změnách ve školství kraje Vysočina, které proběhly ke konci roku 2002:
- všechny školy přešly do právní subjektivity (mezi obecními školami je 277 zřizovatelů);
- se zástupci obcí s rozšířenou působností proběhlo obecné jednání a v nejbližší době se chystá již konkrétní jednání se zástupci pro školství těchto obcí;
- dokončil se výpočet finanční podpory školám od kraje – 920,- Kč na žáka.
7. Závěr
Předseda poděkoval přítomným za účast a stanovil termín dalšího zasedání výboru na 3. února 2003 a to mimořádně od 13:30 hod.
předseda Výboru pro výchovu,vzdělávání
a zaměstnanost ZK Vysočina
Záznam byl pořízen na jednání výboru dne 6. ledna 2003.
Zapsala: Markéta Nováková, dne 10. ledna 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se