Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Finanční zdroje z EU > Program spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Zápis ze zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 10/2003

10. prosinec 2003
 

 
 

Zápis ze zasedání

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 10/2003

konaného dne 10. prosince 2003

 

Přítomni:

Zdravotní komise:

  • MUDr. Jiří Běhounek;
  • MUDr. Tomáš Drasnar;
  • MUDr. Jaroslava Horáková;
  • MUDr. Jiří Kořán;
  • Ing. Vladimír Novotný (předseda);
  • Ing. Jan Palán (místopředseda);
  • MUDr. Soňa Pokorná;
  • MUDr. Miroslav Skačáni;
  • MUDr. Hana Šmardová;
  • MUDr. Richard Štrobl;
  • JUDr. Věra Švarcová (tajemnice).

Hosté:

  • PaedDr. Martina Matějková;
  • Bc. Soňa Měrtlová;
  • Jan Koten;
  • MUDr. Václav Miláček.

 

Navržený program:

1.      Zahájení zasedání;

2.      Plán práce komise na rok 2004;

3.      Vyhodnocení činnosti komise v roce 2003;

4.      Různé;

5.      Závěr.

 

1. Zahájení

            Ing. Vladimír Novotný zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Sdělil, že toto jednání bude pouze informační a přednesl program zasedání. Předseda navrhl, aby navržený program byl rozšířen o bod Studie rekonstrukce pavilonu interních odborů nemocnice v Novém Městě na Moravě. Změna program byla přijata. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

2. Studie rekonstrukce pavilonu interních odborů nemocnice v Novém Městě na Moravě

K tomuto bodu podal  pan Koten několik vysvětlujících informací.

Nemocnice Nové Město na Moravě, požádala zřizovatele o souhlas se záměrem rekonstruovat interní pavilon. Jedná se o objekt starší 60-ti let, který nevyhovuje současným hygienickým požadavkům (společné WC, společné koupelny na podlažích, pokoje pro pacienty až sedmilůžkové). Budova má nedostatečnou tepelnou izolaci obvodového zdiva a stropů, původní okna jsou netěsná a na konci své životnosti, střešní plášť vyžaduje rekonstrukci. Topení v budově je nehospodárné, není regulováno, spotřeba není měřena a instalace za současného stavu objektu nemá smysl.

V roce 2001 bylo MZ ČR vydáno souhlasné stanovisko k investičnímu záměru rekonstrukce. Byla provedena příprava území a v roce 2002 byla vypracována „Studie rekonstrukce pavilonu interních oborů ON v Novém Městě na Moravě“. Studie řeší výstavbu na pozemku zastavěném interním pavilonem a na nově zastavěném pozemku Náklady na akci včetně projektové dokumentace jsou předpokládány ve výši 297,5 mil. Kč, z toho náklady na projekt cca 14 mil. Kč. V roce 2004 je předpokládáno zpracování dokumentace a příprava území a v roce 2005 a 2006 rekonstrukce interního pavilonu v rozsahu studie.

Rada kraje Vysočina tuto žádost projednávala a souhlasí  s žádosti o dotaci ze státního rozpočtu na akci „Rekonstrukce pavilonu interních oborů.“

 

Usnesení zdravotní komise  č. 029/10/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

realizaci studie rekonstrukce pavilonu interních oborů.

 

3. Plán práce komise na rok 2004

Předseda komise vyzval členy komise, aby podali návrhy na témata, která jsou nutná zařadit do plánu komise na příští rok. Na toto téma nastala diskuse.

Předseda navrhl níže uvedená hlavní témata:

 

- Krajský zdravotní plán – následná péče

- Technické přístrojové vybavení

- Grantová politika kraje

- Koncepce záchranné služby

 

Členové začli diskutovat na téma restrukturalizace lůžek.

MUDr. Miláček podal vysvětlení.

Připomínky k plánované restrukturalizaci lůžek v pediatrii pro kraj Vysočina. V poslední verzi redukce lůžek vypracované MZ ČR by mělo být zrušeno 52 aktuálních lůžek. Podle názoru MZ  by mělo být zrušeno dětské oddělní v Třebíči.

Likvidace dětských lůžek se týká i hlavního města Prahy. Jediné dvě nemocnice by měly být zachovány v plném počtu a to  nemocnice v Motole a  Tomayerova nemocnice.

 

Dalším důležitým tématem, kterým by se měla komise zabývat je Koncepce záchranné služby. Koncepce zdravotnické záchranné služby v kraji Vysočina je na návrh komise zpracována a hotova a je k dispozici k diskusi komisi a následně radě.

Při tvorbě materiálu by měla být spolupráce mezi odborem a komisí co nejužší.

Bylo by užitečné zvát další zástupce rady, aby měli představu o tom co dělá komise.

Paní  Matějková podotkla, že diskuse jsou pro ni cenné  - utvrdí si názor nebo ho změní.

 

4.    Vyhodnocení činnosti komise v roce 2003

Tajemnice komise vyjádřila potěšení nad spoluprácí s komisí. Členové komise se shodli, že by mohla být lepší návaznost komise s Radou kraje. Práce s odborem je vynikající.

Lidé nemají povědomí o práci komisí, členové mají z hovoru s lidmi pocit, že v poslední době se zajímají o činnost komise a je dobré, že komise řeší důležitá témata.

 

5. Různé

Členové se vyjadřovali k různým problémům, které cítí jako aktuální. Na jejich dotazy reagovala tajemnice komise nebo Radní kraje Vysočina Martina Matějková.

Hlavním tématem bylo zadlužování nemocnic a jejich případná privatizace.

Paní Matějková vysvětlila, jak vedení kraje čelí různým mylným zprávám, které se šíří mezi veřejností.

V pondělí 15. prosince proběhne Beseda na téma nemocnice, kam jsou přizváni zájemci o privatizaci. Rada s tímto krokem nesouhlasí a veřejně opakuje, že nemá zájem na privatizaci nemocnic. Přistoupila na řešení, kdy všem nemocnicím zaslala  vysvětlující dopis, který by se měl dostat do rukou všem zaměstnancům.

Dále poukázala na to, že peníze, které dostaly nemocnice jsou peníze ze státního rozpočtu.

Rada kraje by se ráda domluvila s nemocnicí v Jihlavě a v Havlíčkově  Brodě na určitém sociálním smíru a v plánu je určit  období, které by ukázalo jestli tyto nemocnice jsou schopny ve stabilizovaném stavu fungovat. Bylo by přesně určeno do kdy by to takhle fungovalo a pak by došlo k vyhodnocení situace .

Paní Matějková znovu přednesla, že kraj má zájem udržet nemocnice jako veřejné, nechce pokud to bude nevyhnutelné nemocnice privatizovat. Proto se vedení kraje brání jakýmkoliv mylným informacím k tomuto tématu.

 

Dále se diskutovalo na téma LDN. Členové se dotazovali jak je to s LDN v Počátkách. Co je pravda na tom, že z nemocnice v Pelhřimově se udělá LDN?

 

Paní Matějková vysvětila, že je to opět mylná informace o tom, že z Pelhřimovské nemocnice bude LDN. Není to pravda.

Dále osvětlila jak je to s LDN v Počátkách. Pan Koneš chce v Počátkách zřídit LDN – Rada kraje Vysočina si chtěla ověřit jejich solidnost, ve Valticích vedou LDN na velice dobré úrovni. Po vyjednávání rada kraje dal souhlas k tomu, aby v Počátkách  LDN vznikla s max. počtem 100.

 

6. Závěr

Předseda komise poděkoval všem za celoroční spolupráci. A termín dalšího jednání ustanovil na 14. ledna 2004 v 16:00 hodin.

 

Ing. Vladimír Novotný v. r.

Předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

 

Zápis pořízen na jednání dne 10. 12. 03

Zapsala Šárka Polívková dne 17. 12. 03

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 19.1.2004 / 19.1.2004

Počet návštěv: 3611
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek