Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje


 

Zápis ze zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 2/2006

1. únor 2006
 

 
 

Zápis ze zasedání

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 2/2006

konaného dne 1. února 2006

 

Přítomni:

1. Jaroslava Bambasová

7. Richard Štrobl

2. Jiří Běhounek (předseda)

8. Marie Topolovská

3. Miroslav Havlík

9. Jaroslav Veselý (místopředseda)

4. Tomáš Snížek

10. Hana Šmardová

5. Soňa Pokorná

11. Věra Švarcová (tajemnice)

6. Tomáš Preininger

 

Nepřítomni (omluveni):

1. Simona Kafoňková

2. Jaroslava Straková

3. Vladimír Novotný

Hosté:

1. Pavel Hájek

2. Soňa Měrtlová

3. Václav Miláček

Program:

1.       Zahájení zasedání, schválení programu, kontrola úkolů;

2.       Léčebny TBC v kraji;

3.       Analýza výkonů nemocnic od firmy STAPRO;

4.       Problematika LSPP;

5.       Různé;

6.       Závěr.

 

Zahájení zasedání, schválení programu, kontrola úkolů

Jiří Běhounek, předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina, přivítal přítomné a zahájil jednání. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl návrh programu. Věra Švarcová požádala o přeložení bodu č. 3 „Analýza výkonů nemocnic od firmy STAPRO“ na příští jednání zdravotní komise. Tento návrh byl 10 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Předseda shrnul závěry, úkoly a usnesení z jednání zdravotní komise č. 1/2006.

 

2. Léčebny TBC v kraji

Členové komise s předstihem obdrželi podkladový materiál zpracovaný Tomášem Snížkem.

 

Tomáš Snížek pohovořil o těchto událostech v časové následnosti:

-          racionalizaci a transformaci lůžkového fondu v oboru TRN připravená MZd ČR;

-          jednání na úrovni kraje Vysočiny (Matějková,Veselý, Švarcová, Drasnar, Snížek) - pracovní skupina vycházela z podkladů MZd ČR a odmítla zřizovat v kraji TBC léčebnu s minimálně 60 lůžky;

-          jednání členů odborné plicní společnosti s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou (podány  základní informace o lůžkovém fondu oboru TRN);

-          členové odborné společnosti seznámeni na jednání MZd ČR s rozhodnutím paní ministryně, kterým na základě  názoru odborné společnosti, krajských konsultantů a krajských zdravotních radů vyčlenila lůžka OLÚ TRN pro isolaci a léčbu TBC - schváleno 9 zařízení místo původních 6 - z kraje Vysočina pak jen OLÚ TRN Humpolec s 10 vyčleněnými lůžky.

 

Podrobně charakterizoval OLÚ TRN Buchtův Kopec:

-          součást Nemocnice v Novém Městě  na Moravě, zřizovatel kraj Vysočina;

-          162 lůžek –  62 lůžek léčebna dlouhodobě nemocných, 100 lůžek následné odborné péče v oboru TRN, z toho 22 lůžek pro léčbu TBC;

-          počet hospitalizovaných, počet ošetřovacích dnů;

-          spádová oblast je rozsáhlá (kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj, ostatní kraje již zcela omezeně. Spádová oblast kraje Vysočina. Jihomoravského kraje a Zlínského kraje má celkem 2,240 mil.obyvatel. O tuto oblast se OLÚ TRN Buchtův Kopec dělí částečně s Léčebnou  Žamberk a Jevíčko);

-          personální obsazení zařízení odpovídá odborným požadavkům;

-          do června 2006 má léčebna smlouvu se zdravotními pojišťovnami na tuto činnost;

-          pokud by se rada kraje vyslovila pro zachování léčby TBC v léčebně, je nutno řešit následující návaznosti:

1.      Stavební úpravy dle doporučeného standardu MZd ČR o odborných kritériích k izolaci nemocných s tuberkulózou . Jde především o vytvoření bariérové isolace (hygienické smyčky). Doporučený standard byl vydán v roce 2002, ale do dnešní doby jen minimu plicních zařízení splňuje jeho ustanovení.

2.      Jednání s VZP ohledně nasmlouvání léčby TBC v dalším období.

3.      Projednat s výborem plicní společnosti záměr ponechat léčbu TBC v léčebně i v dalším období (možno prostřednictvím Tomáše Snížka, krajského konsultanta pro TBC kraje Vysočina).

4.      Projednat záměr na úrovni MZd ČR.

 

Jaroslav Veselý tlumočil postoj VZP.

 

Rozvinula se rozsáhlá diskuse – většinový názor: udržení léčebny OLÚ TRN Buchtův kopec.

 

Usnesení 002/02/2006/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

po obsáhlé diskusi radě kraje v případě jednání o zabezpečení péče o pacienty s tuberkulózou v kraji Vysočina tuto péči nadále podporovat v OLÚ TRN Buchtův kopec a v případě změny podmínek financování či legislativních tuto otázku znovu projednat.

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

3. Analýza výkonů nemocnic od firmy STAPRO

Dle smlouvy má mít firma STAPRO do 31. 1. 2006 závěry zjišťování projednány s managementy jednotlivých nemocnic, takže na jednání zdravotní komise dne 1. 2. 2006 není možné tyto závěry předložit. Věra Švarcová požádala o přeložení tohoto bodu na příští jednání komise.

 

4. Problematika LSPP

Členové komise obdrželi od OSVZ s předstihem podrobný pokladový materiál včetně příloh. Předseda kvitoval kvalitu zpracování tohoto materiálu.

 

Věra Švarcová popsala historii vývoje LSPP, současnou organizaci LSPP, vyzdvihla legislativní problém (k zajišťování LSPP není legislativní podklad). Uvedla, že v průběhu podzimu 2005 bylo s OSVZ konzultováno několik podnětů týkajících se jak ponechání stávajícího systému zabezpečování LSPP, tak i změn systému. V příloze č. 4 materiálu ZdK-02-2006-04 jsou uvedeny na základě vyhodnocení VZP počty kontaktů – jednotlivých návštěv v rámci lékařské služby první pomoci na jednotlivých stanovištích LSPP, tak jak byly na zdravotní pojišťovnu vykázány. Tlumočila stanovisko ředitelů zřizovaných nemocnic - umístění lékařské služby první pomoci do nemocnic a s tím související poskytnutí finančních prostředků dle spádové oblasti okresu, je z jejich pohledu vhodné.

 

Přednesla návrhy 4 variant možného řešení, které zpracoval OSVZ. Sdělila, že OSVZ doporučuje s účinností od 1. 7. 2006 přistoupit k variantě 3.

 

Jiří Běhounek uvedl, že zdravotní komise se organizací LSPP zabývala již v roce 2002 a doporučila zřídit jednu nevýjezdovou LSPP pro dospělé na okres (ordinační hodiny ve všední den 17 - 7 hod., v sobotu, v neděli a ve svátek 24 hodin) a jednu nevýjezdovou LSPP pro děti na okres (ordinační hodiny ve všední den 17 – 22 hod., v sobotu, v neděli a ve svátek 8 – 18 hod.). Po prostudování aktuálního podkladového materiálu sdělil, že doporučuje variantu 3                 od 1. 1. 2007.

 

Rozvinula se diskuse o:

-          obecně o organizaci a umístění LSPP;

-          termínech spuštění jednotlivých variant;

-          možnost fungování LSPP při nemocnicích;

-          politická rovina problému;

-          myšlenka nízkoprahových příjmů;

-          většina členů podpořila variantu 3 (do diskuse se zapojili všichni kromě Soni Pokorné, Marie Topolovské a Tomáše Preiningera).

 

Usnesení 003/02/2006/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

po rozsáhlé diskusi variantu 3 dle materiálu ZdK-02-2006-04 ve znění:

Zdravotní komise doporučuje radě kraje ke schválení

zajištění LSPP v kraji Vysočina prostřednictvím jednoho střediska LSPP pro dospělé a jednoho střediska LSPP pro děti a dorost v každém z okresů kraje Vysočina. Zajištěním LSPP pověřit nemocnice zřizované krajem, finanční prostředky rozdělit dle počtu obyvatel spádového území daného okresu. V kraji Vysočina by tak pracovalo pět středisek lékařské služby první pomoci (Havlíčkův Brod, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pelhřimov, Třebíč).

odpovědnost: rada kraje, OSVZ

termín: od 1. 7. 2006

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

5. Různé

Jiří Běhounek informoval, že na jednání rady kraje č. 2/2006 dne 17. 1. 2006 byl schválen nový Jednací řád komisí Rady kraje Vysočina. K této změně došlo, protože dosavadní způsob označování a číslování podkladových materiálů nepodléhal zvláštní úpravě. Zavedení systémového řešení agend samosprávných orgánů by mělo mít své ukotvení i v Jednacím řádu komisí Rady kraje Vysočina. Obsahové změny se týkají čl. 3 „Podkladové materiály pro jednání“ (vložen nový článek). Ostatní změny mají pouze formální charakter a týkají se čl. 4 „Jednání komisí“ a čl. 5 „Závěrečná ustanovení“ (přečíslování článků). Jednotným způsobem označování materiálů bude dosaženo vyšší přehlednosti a usnadnění orientace v problematice pro členy komisí i koordinátory.

 

Usnesení 004/02/2006/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

nově schválený Jednací řád komisí Rady kraje Vysočina.

Všichni členové zdravotní komise si přejí zasílání materiálů elektronickou poštou.

Usnesení bylo přijato 10 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

Pavel Hájek podal informace o probíhajících jednáních a přípravě investičních a finančních plánů nemocnic na rok 2006.

 

Rozvinula se diskuse k novému katalogu prací – co to přinese zaměstnancům a nemocnicím.

 

6. Závěr

Jiří Běhounek poděkoval přítomným za účast a ukončil jednání. Zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 3/2006 bylo stanoveno na středu 8. 3. 2006 od 16:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost 2.21).

 

 

Jiří Běhounek v. r.

předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

 

 

Zpracovala Kateřina Nedvědová dne 3. 2. 2006.

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 7.2.2006 / 22.9.2006

Počet návštěv: 3641
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek