Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada > Komise RK
Zápis
ze zasedání Zdravotní komise
Rady
kraje Vysočina č. 3/2003
konaného dne
9. dubna 2003
Přítomni:
Návrh programu:
1.
Zahájení
jednání;
2.
Organizace
zdravotnické záchranné služby;
3.
Aktualizace
Plánu rozvoje kraje v oblasti zdravotnictví;
4.
Prezentace
záměrů grantových programů;
5.
Předběžné
informace o vstupní analýze řízení nemocnic;
6.
Hospicová
péče;
7.
Různé
- diskuse;
8.
Závěr.
1. Zahájení
Ing. Vladimír Novotný
zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Přednesl program zasedání, podal
návrh na zařazení bodu „Seznámení s prací na finančních plánech
zdravotnických zařízení“ hned za bod jednání č. 1. Tento návrh byl 7 hlasy
schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné
připomínky.
2. Seznámení s prací
na finančních plánech zdravotnických zařízení
PaedDr. Martina Matějková uvedla, že zdravotnické organizace každý rok zpracovávají plán hospodaření, první návrh byl radě předložen na konci měsíce března 2003, všechny zdravotnické organizace si naplánovaly finanční ztrátu v celkové výši 230 milionů Kč. Rada kraje tyto plány neschválila – vrátila je ředitelům organizací k přehodnocení a přepracování, zdůraznila snahu o vyrovnanost hospodaření a nutnost zdůvodnění plánovaného ztrátového hospodářského výsledku (uložila ředitelům organizací předložit písemně souhrn opatření). Informovala, že proběhla schůzka s řediteli všech zdravotnických organizací, při nichž byly podrobně projednány všechny plány hospodaření. Po přepracování plánů došlo ke snížení plánované ztráty na 190 milionů Kč, souhrn opatření dodali pouze 2 ředitelé nemocnic. Rada kraje přepracované plány hospodaření vzala na vědomí. V tuto chvíli není jasné, kdy budou výše zmiňované plány schváleny.
Předseda komise seznámil přítomné s průběhem výběrového řízení na audit nemocnic (první zasedání výběrové komise proběhlo 3. dubna, druhé se uskuteční 18. dubna). Informoval o přihlášených firmách, jejich zaměření, cenách, zmínil, že některé mají s nemocnicemi minimální zkušenosti.
Rozvinula se diskuse o úsporných opatřeních nemocnic v praxi, možnosti změn systému řízení. Martina Matějková informovala o tezích Komise pro zdravotnictví Asociace krajů ČR:
· potřeba transformace nemocnic na jinou právní formu (buď s.r.o. nebo a.s. – se 100% účastí kraje), některé kraje uvažují o vytvoření struktury „krajského holdingu“;
· do budoucna spolupodílení pacientů na registračních a hotelových poplatcích;
· za ztráty nemocnic do 31. 12. 2002 by měl nést odpovědnost stát,
Uvedla, že po vyhotovení auditů bude kraj Vysočina jednat s Ministerstvem zdravotnictví ČR o možnosti uhrazení dluhů nemocnic
Na základě dotazu MUDr. Miroslava Skačániho pohovořila PaedDr. Martina Matějková o problematice vnitřního auditu – zmínila, že do budoucna se počítá s přítomností interního auditora v každé z nemocnic. Zdůraznila význam provedení jednorázového auditu – bude sloužit jako výchozí bod pro další jednání a nakládání s nemocnicemi.
Rozvinula se diskuse k finančním plánům a hospodaření nemocnic.
Ing. Jan Palán v souvislosti s hotelovými službami zdravotnických zařízení se vyslovil pro financování pomocí zavedení přímé úhrady nebo formy komerčního připojištění nikoliv zdravotního pojištění.
MUDr. Jiří Běhounek otevřel diskusi k definici „zdravotní péče“, zdůraznil nutnost koordinace postupu krajů, vznesl úvahu o oddělení ambulantních služeb od nemocničních zařízení.
PaedDr. Martina Matějková zdůraznila nutnost vzájemné komunikace jednotlivých ředitelů zdravotnických organizací a „celokrajského“ systému uvažování a přístupu.
3. Organizace
zdravotnické záchranné služby
Po úvodním slově předsedy PaedDr. Martina Matějková informovala o tom, že proběhly jednotlivě schůzky se všemi řediteli, hovořilo se zde o finančních plánech zařízení, ředitelé byli upozorněni, že stanovování sítě stanovišť je věcí samosprávy, nikoliv jednotlivých zařízení. Informovala, že byla otevřena veřejná debata o systému řízení záchranných služeb – doposud byli vzneseny 3 návrhy: zachování stávajícího stavu, sloučení ZZS pod nemocnice, sloučení do jedné organizace s detašovanými pracovišti.
Rozvinula se diskuse o jednotlivých návrzích, nutnosti úzké spolupráce ředitelů, argumentech, problematice jednoho krajského dispečinku.
JUDr. Věra Švarcová přiblížila přítomným současnou strukturu ZZS v kraji Vysočina (přímo na jednání předložen materiál), tlumočila přítomným některé ekonomické údaje ZZS, personální a mzdovou politiku ZZS, vozový park, věcné vybavení, sazby (podrobné a konkrétní údaje budou spolu se zápisem členům komise).
Členové komise vznesli požadavek na zaslání podkladových materiálů od jednotlivých ředitelů ZZS před jednáním zdravotní komise č. 4/2003 – tyto materiály budou obsahovat:
· rozpočtové požadavky,
· organizační struktura,
· počty pracovníků podle kategorií (plus vzdělání, atestace),
· kolik externích a stabilních lékařů zaměstnávají,
· konkrétní sazby,
· počty a vybavení dispečinků, vozový park.
· písemné stanovisko jednotlivých ředitelů k Organizaci zdravotnické záchranné služby v kraji Vysočina (termín pro zaslání do 4. května 2003);
JUDr. Věra Švarcová, tajemnice komise, zajistí v týdnu od 5. do 11. května 2003 rozeslání těchto materiálů všem členům zdravotní komise.
Organizace zdravotnické záchranné služby v kraji Vysočina bude hlavním bodem zasedání zdravotní komise č. 4/2003. Všichni členové mají za úkol prostudovat podkladové materiály, které jim budou zaslány (viz výše), a připravit si konkrétní připomínky a náměty.
Rozvinula se diskuse k RLP v Počátkách.
PaedDr. Martina Matějková tlumočila přítomným pozvánku Společnosti urgentní medicíny na seminář 24. dubna 15:00 v Praze. Navrhla, že bude pozvánky tohoto typu směřovat rovněž na členy komise. Všichni přítomní souhlasili. Distribuci pozvánek členům komise zajistí zapisovatelka.
4. Aktualizace Plánu rozvoje
kraje v oblasti zdravotnictví
Podkladové materiály předloženy přímo na jednání. Předseda sdělil přítomným, že bude probíhat v měsíci květnu až srpnu aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina. Zdůraznil, že Program rozvoje kraje Vysočina bude sloužit jako podklad pro čerpání finančních prostředků z evropských strukturálních fondů.
Úkol:
Prostudovat materiály týkající se Programu rozvoje kraje Vysočina – část zdravotnictví. Připomínky a náměty předložit na jednání komise nebo elektronicky zaslat JUDr. Věře Švarcové (svarcova.v@kr-vysocina.cz) či Bc. Soně Měrtlové (mertlova.s@kr-vysocina.cz).
Odpovědnost: členové komise
Termín: 14. května 2003 (zasedání zdravotní komise č. 4/2003)
5. Prezentace záměrů
grantových programů
Předseda vyzval přítomné k diskusi nad záměry grantových programů z oblasti zdravotnictví. Kladně zhodnotil nápad MUDr. Jaroslavy Horákové, konstatoval, že by bylo dobré jej znovu rozpracovat.
Následovala rozsáhlá diskuse, z níž vyplynul úkol.
Úkol:
Náměty na záměry grantových programů elektronicky zasílat JUDr. Věře Švarcové (svarcova.v@kr-vysocina.cz) nebo Bc. Soně Měrtlové (mertlova.s@kr-vysocina.cz).
Odpovědnost: členové komise
Termín: trvale
6. Předběžné informace o
vstupní analýze řízení nemocnic
Tato problematika byla projednána v rámci bodu programu č. 2.
PaedDr. Martina Matějková přislíbila, že poté, co bude tato problematika projednána v radě kraje, bude tlumočit výsledky tohoto jednání zdravotní komisi.
7. Hospicová péče
Tajemnice konstatovala, že otázka hospicové péče byla znovu otevřena v sociální komisi. Stanovisko a výstup směrem k radě kraje by měl zaznít i od zdravotní komise. Prezentovala několik možných forem řešení hospicové péče. Konstatovala, že nejprve je třeba vyřešit otázku potřeby a zajištění hospicové péče v kraji Vysočina.
Předseda uvedl,
že zdravotní komise již tuto problematiku projednávala na výjezdním zasedání č.
7/2002 ,Tři studně, hotel Sykovec . Citoval usnesení, které na tomto
zasedání bylo přijato:
Usnesení 004/07/2002/ZdK
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
doporučuje
řešit otázku hospicové péče lůžkovou formou. Z tohoto
hlediska bude vhodné prověřit možnosti využití volného nemovitého majetku ve
vlastnictví kraje, zejména v resortu zdravotnictví a sociálních věcí.
Budoucího provozovatele doporučuje vybrat řádným výběrovým
řízením.
Na základě výše zmiňovaných informací přijala komise usnesení.
Usnesení 005/03/2003/ZdK
Zdravotní komise Rady
kraje Vysočina
považuje
usnesení zdravotní komise č. 004/07/2002 týkající se problematiky hospicové péče, které bylo přijato na zasedání č. 7/2002 dne 26. června 2002, za dostačující.
Usnesení bylo přijato 7 hlasy.
8. Různé – diskuse
MUDr. Václav Miláček se vyjádřil k potřebě lůžek v léčebně v Počátkách. Tlumočil přítomným poznatky ze semináře ČLK (zdůraznil především informace týkající se personálních prověrek a požadavků).
MUDr. Miroslav Skačáni otevřel diskusi k potřebě koordinace úvazku a vzdělání náměstků v nemocnicích, vyjádřil snahu definovat minimum úvazku.
MUDr. Richard Štrobl se zmínil o možnosti využití prázdných prostor pro zdravotnický archiv.
9. Závěr
Předseda komise poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín dalšího zasedání byl stanoven na středu 14. května 2003 od 16:00 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57 (pavilon A, zasedací místnost č. 2.21).
Ing. Vladimír
Novotný v. r.
předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 9. 4. 2003.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 10. 4. 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se