Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje > Komise


 

Zápis ze zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 4/2003

21. květen 2003
 

 
 

Zápis ze zasedání Zdravotní komise

Rady kraje Vysočina č. 4/2003

konaného dne 21. května 2003

 

Přítomni:

·        Jaroslava Bambasová – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        MUDr. Soňa Pokorná – členka Zdravotní komise Rady kra

·        MUDr. Jiří Běhounek – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        Ing. Jan Palán – místopředseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        MUDr. Miroslav Skačáni – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        MUDr.Richard Štrobl – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        PhDr. Jindra Stříbrská – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        MUDr. Jaroslava Horáková – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;

·        MUDr. Jiří Kořán – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

·        MUDr. Václav Miláček;

·        PaedDr. Martina Matějková – radní kraje Vysočina;

·        Bc. Soňa Měrtlová – oddělení zdravotnictví KrÚ

·        JUDr. Věra Švarcová – tajemnice komise.

 

Návrh programu:

1.      Zahájení jednání;

2.      Žádost Nemocnice Dačice o spolupráci;

3.      Organizace zdravotnické záchranné služby;

4.      Různé;

5.      Závěr.

 

1. Zahájení

Ing. Jan Palán, místopředseda komise, omluvil neúčast předsedy komise a přivítal přítomné. Dle počtu přítomných konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program jednání, tlumočil návrh na zařazení bodu „Aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina“(přednese Ing. Jan Murárik) a bodu „Informace k vstupní analýze nemocnic“ (přednese PaedDr. Martina Matějková) – tento návrh byl 9 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

2. Aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina

K této problematice pohovořil Ing. Jan Murárik. Prezentoval přítomným materiál zpracovaný Mgr. Alenou Beranovou, který se zaměřuje na prosazení problematiky protidrogové prevence do Programu rozvoje kraje Vysočina.

Dále podal informaci o průběhu a vyhodnocení grantového programu „Protidrogová prevence“.

 

3. Informace k vstupní analýze nemocnic

PaedDr. Martina Matějková rozdala všem přítomným materiál „Vstupní analýza řízení nemocnic kraje Vysočina“ zpracovaný firmou M. C. TRITON, spol. s r.o. Uvedla, že materiál hodnotí ekonomickou situaci v nemocnicích, metody řízení, nemocnice v kraji rozděluje do 3 skupin dle stability, závěrem navrhuje dlouhodobá a krátkodobá opatření, která by měla být v nemocnicích provedena. PaedDr. Martina Matějková podrobně pohovořila o prezentaci výsledků této analýzy v jednotlivých nemocnicích (PE, HB, TR) – o průběhu těchto jednání a reakce nemocnic, nejčastějších dotazech (systém zdravotní péče, hospodaření nemocnic, oddlužování nemocnic). Pohovořila o hledání finančních prostředků k řízení nemocnic, hledání řešení krizové situace v nemocnici JI, TR, hledání úspor uvnitř nemocnic. Zdůraznila, že vítá veškeré náměty a připomínky členů komise.

            Rozvinula se diskuse o odborné péči a ekonomické stránce v nemocnicích, finančních rezervách nemocnic, problematika unicitního rodného čísla, krizovém řízení, stanovení priorit.

PaedDr. Martina Matějková konstatovala, že v úterý 27. 5. 2003 budou na jednání rady kraje opět předloženy plány hospodaření nemocnic v kraji – zmínila 2 možné varianty dalšího postupu.

Členové komise diskutovali o možnosti čerpání z předvstupních strukturálních fondů, čerpání dotací, připravenost fondů na EU, převodech finančních prostředků, lidském faktoru. Shodli se, že na příštím zasedání bude tato problematika znovu otevřena.

 

4. Žádost Nemocnice Dačice o spolupráci

JUDr. Věra Švarcová přednesla žádost Nemocnice Dačice o spolupráci při zřízení oddělení chronické intenzivní péče . Zmínila, že zřizovatelem Nemocnice Dačice je město, je zde částečná spádovost kraje Vysočina.

MUDr. Václav Miláček uvedl, že termín chronická intenzivní péče není nikde přesně definován. Tlumočil představy nemocnice o činnosti a kapacitě tohoto oddělení, zdůraznil nutnost splnění personálních a kapacitních podmínek.

            K tomuto tématu se rozvinula diskuse. Závěrem bylo přijato usnesení.

 

Usnesení 006/04/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

po zevrubném projednání žádosti Nemocnice Dačice konstatovala, že podporuje spolupráci zdravotnických zařízení, ale vzhledem k úkolům a stavu zdravotnictví v kraji nemůže vyjádřit podporu pro zřízení a využívání lůžek chronické intenzivní péče při Nemocnici Dačice.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

5. Organizace zdravotnické záchranné služby

Členům komise byly s předstihem rozeslány podkladové materiály. JUDr. Věra Švarcová prezentovala současnou organizaci ZZS v kraji (historicky vzniklá). Informovala o situaci v jiných krajích. Tlumočila usnesení Zdravotnické komise Asociace krajů ČR: 1 právní subjekt z hlediska zdravotní záchranné služby. Otevřela diskusi k tématu.

MUDr. Jiří Běhounek požádal o doplnění podkladových materiálů (HB nedodal úvazky zaměstnanců, externistů atd.; není jasný náklad na jeden výjezd). Uvedl, že struktura policie ani hasičů nemůže v ZZS fungovat, tlumočil své stanovisko: připojení ZZS pod nemocnice podkládá za nejefektivnější, ztotožňuje se myšlenkou 1 centrálního dispečinku, 1 metodického vedení.

MUDr. Richard Štrobl se vyjádřil k současné ekonomice ZZS, ekonomické situaci v případě 1 právního subjektu. Kladně zhodnotil zřízení 1 celokrajského dispečinku a myšlenku 1 krajského centrální zařízení.

MUDr. Jaroslava Horáková se zmínila o zastaralém přístrojové vybavení některých ZZS, podpořila myšlenku 1 krajské centrální ZZS.

MUDr. Jiří Běhounek se dotázal na rozpočty jednotlivých ZZS. Bc. Soňa Měrtlová podala k tomuto dotazu podrobné vysvětlení.

MUDr. Jiří Kořán polemizoval o důvodech markantních rozdílů mezi rozpočty za jednotlivé okresy.

K tématu se rozvinula diskuse. Komise se shodla na nutnosti nastavení systému, na tom, že rozhodně nemůže být ponechán stávající stav organizace ZZS. Tajemnice komise vyzdvihla fakt, že rada kraje požaduje od zdravotní komise stanovisko k organizační struktuře a způsobu řízení ZZS, komise by měla stanovit zásady a kritéria.

Závěr diskuse:

·        Zřízení centrálního dispečinku.

·        Sjednocení mzdových nákladů.

·        Ředitelé ZZS vytvoří pracovní skupinu s cílem předložení unifikace fungování ZS v kraji Vysočina.

 

Členové komise se shodli, že diskuse k organizaci ZZS v kraji bude pokračovat i na příštím zasedání.

 

JUDr. Věra Švarcová o možnostech prostorových podmínek pro samostatnou RZP v Pelhřimově (2 možnosti: areál hasičů - dlouhodobý pronájem; areál CO - vlastní prostory).

 

6. Různé

Členové komise hovořili o programu příštího zasedání (společné setkání s GAREPem k aktualizaci Programu rozvoje kraje Vysočina; přizvání Pavla Masláka (krizový management); návrhy grantových programů).

 

7. Závěr

            Místopředseda komise poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín dalšího zasedání byl stanoven na středu 11. června 2003 od 16:00 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57 (pavilon A, zasedací místnost č. 2.21).

 

Ing. Jan Palán v. r.

místopředseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

 

Záznam pořízen na jednání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 21. 5. 2003.

Zapsala Kateřina Nedvědová dne 2. 6. 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 16.6.2003 / 16.6.2003

Počet návštěv: 3990
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek