Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > O Kraji Vysočina > Symboly kraje


 

Symboly kraje

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 6/2003

9. červenec 2003
 

 
 

Zápis ze zasedání Zdravotní komise

Rady kraje Vysočina č. 6/2003

konaného dne 9. července 2003

 

Přítomni:

  • MUDr. Soňa Pokorná – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr. Jaroslava Horáková – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr. Miroslav Skačáni – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr. Hana Šmardová – členka Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr. Jiří Běhounek – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • Ing. Vladimír Novotný – předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • Ing. Jan Palán – místopředseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr. Tomáš Drasnar – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr.Richard Štrobl – člen Zdravotní komise Rady kraje Vysočina;
  • MUDr. Václav Miláček;
  • Ing. Jaroslav Veselý – krajský koordinátor VZP;
  • zástupci firmy Kardiocentrum Vysočina, a.s.;
  • Bc. Soňa Měrtlová – oddělení zdravotnictví KrÚ;
  • Jan Koten – odbor sociálních věcí a zdravotnictví KrÚ;
  • JUDr. Věra Švarcová – tajemnice komise.

 

Návrh programu:

1.      Zahájení zasedání;

2.      Kardiocentrum Vysočina;

3.      Žádost o dotaci Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace;

4.      Schválení záměrů grantových projektů;

5.      Různé – informace z Ministerstva zdravotnictví ČR;

6.      Závěr.

 

1. Zahájení

                Ing. Vladimír Novotný zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Představil novou členku komise MUDr. Hanu Šmardovou, která byla jmenována na místo PhDr. Jindry Stříbrské. Přednesl program zasedání, podal návrh na zařazení bodu „Aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina“. Tento návrh byl 9 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.

            JUDr. Věra Švarcová představila členům komise Jana Kotena, který na OSVZ KrÚ nastoupil k 1. 7. 2003 jako technický a investiční pracovník.

 

2. Kardiocentrum Vysočina

            Na zasedání zdravotní komise č. 5/2003 byla problematika Kardiocentra Vysočina projednávána a členové komise obdrželi Podnikatelský záměr „Kardiocentrum Vysočina“ – výstavba a provozování oddělení invazivní a intervenční kardiologie v Jihlavě. K dnešnímu projednávání byl rovněž přizván Ing. Jaroslav Veselý, krajský koordinátor VZP.

Zástupci společnosti Kardiocentrum Vysočina, a. s. představili záměr projektu výstavby a provozování oddělení invazivní a intervenční kardiologie v Jihlavě. Sdělili přítomným tyto skutečnosti: některé statistické údaje týkající se kardiovaskulárních chorob; představili PRAGUE studii (30-ti denní výsledky fungování), graf PTCA u AIM v ČR a rozdělení (rozložení) PTCA center; konstatovali, že 1 centrum je vhodné pro minimálně 300 000 obyvatel; hovořili o podmínkách pro vznik intervenčního kardiocentra; kladně zhodnotili nemocniční zázemí a fungování RZP v Jihlavě; zmínili se o problematice zajištění smluv se zdravotními pojišťovnami; zdůraznili nutnost politické vůle pro zřízení kardiocentra; vyslovili předpoklad úzké spolupráce s Nemocnicí Jihlava, spolupráce se spádovými nemocnicemi v regionu a lékaři; zdůvodnili, proč by provozovatelem mělo být právě Kardiocentrum Vysočina, a.s. (zkušenosti s vybudováním a úspěšným provozováním, lékařský tým vybudoval a provozuje největší centum pro léčbu akutního infarktu myokardu v ČR, má kapitálové zázemí k pokrytí nákladů); představili předpokládaný harmonogram prací; hovořili o personálním zabezpečení provozu kardiocentra.

            Následovala rozsáhlá diskuse. Byly vzneseny tyto dotazy:

-         zajištění provozu (non-stop provoz - řádná pracovní služba od 8 do 17 hodin, dále pak „pohotovostní služba“ – tzn. lékař na telefonu, který se dostaví do 20 minut);

-         vysoký počet kardiocenter v ČR (oblast kraje Vysočina není z hlediska kardiocenter dostatečně pokrytá - geografické důvody);

-         statistika pacientů s kardiovaskulárními chorobami za posledních 3 až 5 let na Vysočině (v současné době není možno přesně zjistit);

-         poměr mezi akutními a plánovanými výkony (1. místo v ČR u plánovaných výkonů);

-         absence kardiochirurgie v Jihlavě (pro činnost kardiocentra není rozhodující);

-         spolupráce s Nemocnicí Jihlava (pro nemocnici bude spolupráce výhodná - příliv pacientů, prestiž atd.);

-         zajištění dostatečně kvalifikovaných lékařů (2 odborníci zde budou na plný úvazek, 1 odborník na částečný úvazek, 1 lékař na zaškolování);

-         je počítáno se systémem intervence (ano);

-         postoj Nemocnice Jihlava (kladný postoj ředitele Nemocnice Jihlava JUDr. Černého a primáře interního oddělení MUDr. Svítila, kladný postoj i u ostatních primářů interních oddělení ostatních nemocnic);

-         systémovost vzniku kardiocenter (kardiocentra v ČR vznikají živelně).

 

Po skončení prezentace projektu zástupci Kardiocentra Vysočina a. s. se rozvinula diskuse mezi členy zdravotní komise. Ing. Jan Palán konstatoval, že tuto problematiku konzultoval s MUDr. Svítilem, primářem interního oddělení Nemocnice Jihlava. Ten kladně zhodnotil přínos zřízení kardiocentra pro kraj Vysočina. Ing. Jaroslav Veselý, krajský koordinátor VZP, zmínil, že VZP rozhodně nebude bránit technologickému pokroku, je však nutné, aby se výše zmiňovaná akciová společnost rovněž spojila s ústřední VZP a tuto problematiku s nimi konzultovala. Členové komise podrobně hovořili o efektivnosti zřízení kardiocentra, přínosu pro nemocnice v kraji, problematice souvisejících předzákrokových vyšetřeních a následné péči. Tajemnice komise prezentovala přítomným stanovisko JUDr. Černého, ředitele Nemocnice Jihlava (viz příloha zápisu), dále tlumočila názory primáře interního oddělení MUDr. Svítila a ředitelů okolních nemocnic. Členové komise si vzájemně vyměňovali zkušenosti z praxe. Dále se hovořilo v souvislosti ze zřízením kardiocentra o spolupráci a zajištění smluv s VZP, spolupráci s Nemocnicí Jihlava, školení a vzdělávání pro lékaře, rizicích projektu, personálním zajištění, financování projektu.

 

Usnesení 009/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

zřízení kardiocentra v kraji Vysočina

a dále doporučuje

radě kraje vyžádat si doložení finanční analýzy

a)      fungování kardiocentra v rámci nemocnice

b)      při provozování soukromou společností v prostorách Nemocnice Jihlava.

Usnesení bylo přijato 8 hlasy (1 se zdržel).

 

3. Žádost o dotaci Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace

JUDr. Věra Švarcová předložila členům komise obsáhlý materiál týkající se návrhu zřízení přístrojové komise a posouzení žádostí nemocnic o dotaci na pořízení přístrojového vybavení.

Jan Koten podrobně pohovořil o obsahu výše zmiňovaného materiálu.

Následovala diskuse. Členové komise především zdůraznili fakt, že na jednání přístrojové komise by měli být přizváni rovněž odborníci – specialisté a zástupce VZP, případně jiných zdravotních pojišťoven.

 

Usnesení 010/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

schvaluje

vytvoření přístrojové komise z ředitelů příspěvkových organizací kraje Vysočina poskytujících zdravotní služby s tím, že na jednání komise budou zváni nezávislí odborníci - specialisté a zástupce zdravotní pojišťovny.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Usnesení 011/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

schvaluje

pokračování rekonstrukce hlavní lůžkové budovy v Nemocnici Pelhřimov, příspěvková organizace, Slovanského bratrství 710, 395 38 Pelhřimov, kde budou umístěna stávající lůžková oddělení z této budovy s jejich ambulantními složkami, včetně řídícího a provozního zázemí a v návaznosti na podlaží intenzivní péče v PAM i JIP neurologického oddělení.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Usnesení 012/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

dovybavení Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace, Purkyňovo nám. 2, 674 01 Třebíč, IČO  00839396  (dále jen nemocnice) níže uvedenou zdravotnickou technikou:

·        Servovenilátor pro dospělé pro JIP – 1 ks

·        Defibrilátor s bifázickou defibrilací – 1 ks

·        Lůžkový monitor bedside pro dialýzu – 1 ks

·        Přenosné EKG  6-ti svodové   - 1 ks

·        Pulsní oxymetr pro interní oddělení – 1 ks

·        Přístroj pro elektrokoabulaci pro COS  - 1 ks

·        Elektroencefalograf  - 1 ks

·        Hemochron pro ARO  - 1 ks

·        Autotechnikon pro patologii  - 1 ks

·        Laminární box pro mikrogiologii –1 ks

Jedná se o přístroje, které jsou nezbytné pro řádnou funkci jednotlivých oddělení nemocnice, jejich vybavení je pro dané zdravotnické činnosti předepsané a je základní podmínkou pro snížení rizikovosti léčení. Užívání těchto přístrojů je vhodné i z hlediska efektivity léčebných zákroků.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Usnesení 013/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

a)      nahrazení stávající planární gamakamery v Nemocnici Pelhřimov, příspěvková organizace, Slovanského bratrství 710, 393 38 Pelhřimov novou dvouhlavou gamakamerou s možností SPECT.

b)      pořízení technologického souboru vyšetřovacích zařízení pro nukleární medicínu  a nahrazení stávající planární gamakamery v Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvková organizace, Husova 2624, 580 01 Havlíčkův Brod novým zařízením – gamakamerou s možností SPECT.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Usnesení 014/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

realizaci akce „Rekonstrukce a přístavba pavilonu A – 2. etapa lůžková část pavilonu A“ v Nemocnici Havlíčkův Brod, v budově v ulici Husova č.p. 2119 na pozemku st.p. 622 v katastrálním území Havlíčkův Brod.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

Tajemnice komise informovala přítomné o tom, že Ministerstvo zdravotnictví ČR obdrželo projekt na zřízení centra radiodiagnostických služeb v regionu Jihlava (materiál byl rovněž přímo na zasedání předložen členům zdravotní komise) a požádalo kraj Vysočina o stanovisko.

            K této problematice se rozvinula diskuse a bylo přijato usnesení.

 

Usnesení 015/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

nedoporučuje

zřízení centra radiodiagnostických služeb v kraji Vysočina.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

4. Schválení záměrů grantových projektů

Tajemnice komise představila přítomným 2 záměry grantových programů Fondu Vysočiny (1. Vzdělávání středního managementu ve zdravotnictví; 2. Výuka laické přednemocniční neodkladné péče (první pomoci) na školách). Požádala členy komise, aby vyjádřili k těmto záměrům svoje stanovisko – pokud budou záměry schváleny, bude OSVZ KrÚ pokračovat na jejich zpracovávání do podoby, která bude předložena radě a zastupitelstvu kraje.

MUDr. Jiří Běhounek předložil návrh záměru grantového programu, který zpracoval společně s MUDr. Marií Havláskovou, a který se zaměřuje na informace o prevenci. Vysvětlil přítomným podstatu záměru. Tento návrh předal v písemné podobě OSVZ KrÚ.

MUDr. Richard Štrobl předal OSVZ KrÚ zpracovanou kalkulaci pro záměr grantového programu „Výuka laické přednemocniční neodkladné péče (první pomoci) na školách“.

 

Usnesení 016/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

schvaluje

předložené záměry grantových programů.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

5. Aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina

Na zasedání zdravotní komise č. 5/2003 byla již problematika aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina (dále jen PRK) projednávána. Předseda předložil členům komise zpracovaný návrh usnesení k aktualizaci PRK. Toto usnesení bude předáno zpracovatelské firmě GaREP, spol. s r. o.

 

Usnesení 017/06/2003/ZdK

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

zaktualizovat tabulkovou část a na ni navazující textovou část Profilu PRK kraje Vysočina a zároveň doporučuje zařadit ke statistickým datům ÚZIS ještě tabulky další, které budou vycházet ze statistického sběru kraje Vysočina jako zřizovatele některých ZZ. Toto je třeba zařadit především z důvodů poskytnutí reálných statistických dat v oblasti následné péče a počtu státních a nestátních lůžkových zdravotnických zařízení.

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

doporučuje

ve SWOT analýze:

·        v části slabé stránky doplnit pod bod W.14 neexistence nadregionální specializované péče

W.15 nedostatečné zabezpečení RTO v kraji

W.16 neexistence jedné stejné org. struktury ZZS a věcného, technického a personálního vybavení ZZS

·        v části silné stránky doplnit pod bod S.7 v každém okrese existence jedné nemocnice okresního typu se srovnatelným kvalitním věcným, technickým a personálním vybavením

·        v části příležitosti O.8 vytváření podmínek pro spolupráci mezi jednotlivými LZZ a organizaci ambulantní péče

O.9 zajištění jednotné a dostupné struktury ZZS v kraji

O.10 vytvoření podmínek pro zabezpečení vzdělávání a doškolování zdravotnického personálu

O.11 vytvoření podmínek pro zabezpečení rozvoje preventivních programů v oblasti zdravotnictví

·        v části ohrožení T.7 zvyšující se podíl zadluženosti LZZ

T.8 nejednotnost v organizaci LSPP a ZZS

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

na základě změn, které nastaly ve zdravotnictví k 1. 1. 2003 především v oblasti převzetí zřizovacích funkcí u ZZS a lůžkových zdravotnických zařízení doporučuje začít s okamžitou platností pracovat na hlubší aktualizaci v oblasti zdravotnictví PRK kraje Vysočina a dále doporučuje zapracovat do této aktualizace hlavní teze koncepce zdravotnictví kraje Vysočina. Tuto aktualizaci směřovat k plánované aktualizaci v roce 2006.

Usnesení bylo přijato 9 hlasy.

 

6. Různé – informace z Ministerstva zdravotnictví ČR

Tajemnice komise tlumočila přítomným obsah porad na Ministerstvu zdravotnictví ČR, kterých se zúčastnila i ministryně zdravotnictví.

Členové komise si určili další termíny pro jednání zdravotní komise:

·        3 září 2003 od 16:00 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57 (pavilon A, zasedací místnost č. 2.21);

·        1. října 2003 od 16:00 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57 (pavilon A, zasedací místnost č. 2.21).

 

7. Závěr

            Předseda komise poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín dalšího zasedání byl stanoven na středu 3. září 2003 od 16:00 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57 (pavilon A, zasedací místnost č. 2.21).

 

Ing. Vladimír Novotný v. r.

předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

 

Záznam pořízen na jednání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 9. 7. 2003.

Zapsala Kateřina Nedvědová dne 11. 7. 2003 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 22.7.2003 / 22.7.2003

Počet návštěv: 3856
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek