Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Analýzy a koncepce


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Analýzy a koncepce

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Zápis ze zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 7/2004

18. srpen 2004
 

 
 

Zápis ze zasedání

Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 7/2004

konaného dne 18. srpna 2004

 

Přítomni:

Zdravotní komise:

·        Jaroslava Bambasová;

·        MUDr. Jiří Běhounek;

·        MUDr. Tomáš Drasnar;

·        Ing. Vladimír Novotný (předseda);

·        Ing. Jan Palán (místopředseda);

·        MUDr. Soňa Pokorná;

·        MUDr. Miroslav Skačáni;

·        MUDr. Hana Šmardová;

·        MUDr. Richard Strobl;

·        JUDr. Věra Švarcová (tajemnice).

Hosté:

·        PaedDr. Martina Matějková;

·        MUDr. Václav Miláček;

·        Bc. Soňa Měrtlová;

·        zástupci nejvyššího managementu Nemocnice Jihlava, Třebíč a Havlíčkův Brod.

 

Návrh programu:

1.      Seznámení s vedením nemocnice;

2.      Výsledky hospodaření za I. pololetí roku 2004;

3.      Vývoj nemocnice do dalších let.

 

Toto jednání komise bylo výjezdní. Členové komise navštívili Nemocnice Třebíč, Jihlava a Havlíčkův Brod dle předem sestaveného časového harmonogramu. Hlavním cílem jednání bylo vzájemné představení zdravotní komise a nejvyššího managementu nemocnic, diskuse o výsledcích hospodaření nemocnic za I. pololetí roku 2004, vývoj nemocnice do dalších let, výměna zkušeností a připomínek.

Dle počtu přítomných členů byla komise usnášeníschopná. Program zasedání byl schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

Nemocnice Třebíč

            Ing. Vladimír Novotný zahájil jednání. Představil všechny přítomné členy zdravotní komise, pohovořil o činnosti zdravotní komise. PaedDr. Martina Matějková pohovořila o významu zdravotní komise a jejím vztahu k radě kraje. Ing. Petr Mayer, ředitel nemocnice, představil zástupce nejvyššího managementu nemocnice a jejich funkce.

            Členové zdravotní komise obdrželi podkladový materiál „Měsíční zpráva o hospodaření 6/2004“. Ředitel tento materiál podrobně komentoval, pohovořil o plnění závazných ukazatelů, hospodářském výsledku, výši závazků a pohledávek z obchodních vztahů celkem, výši z závazků a pohledávek z obchodních vztahů po lhůtě splatnosti, provozních nákladech, výnosech, plnění rozpočtu organizace za I. pololetí 2004, personální oblasti organizace, fondu reprodukce majetku, lůžkovém fondu. Vyzdvihl, že hospodářský výsledek je v zisku, byly sníženy závazky nemocnice, už došlo téměř k vyrovnání závazků s pohledávkami. Zmínil problémy s placením ze strany pojišťovny, chystané investice do některých oddělení.

            Rozvinula se diskuse o problematice specializované péče.

            PaedDr. Martina Matějková uvedla, že po převzetí nemocnic pod kraj bylo hospodaření nejdůležitější ukazatel, nyní se nemocnice stabilizovaly – hlavním ukazatelem se stala kvalita a specializace péče. Zdůraznila nutnost vytvoření komunikačního a hierarchického systému do budoucna v souvislosti se specializovanou péči. Sdělila, že nemocnice zpracovaly seznam požadovaných investic do vybavení (výhled do roku 2008) – některé požadavky v tomto seznamu jsou zdvojené.

            Ing. Vladimír Novotný pohovořil o problematice zdravotního plánu a analýzy, kterou prováděla firma STAPRO. Uvedl, že některé údaje v analýze nejsou reálné, data byla čerpána pouze z ÚZISu, je třeba je konzultovat s nemocnicemi.

            V této souvislosti JUDr. Věra Švarcová uvedla, že ředitelé obdrželi 1. verzi tohoto materiálu, probíhají diskuse s jednotlivými nemocnicemi.

            MUDr. Tomáš Drasnar vznesl dotaz, jakým způsobem se v nemocnici docílilo zisku. Ředitel uvedl, že základem bylo rozhodnutí vedení o stabilizaci nemocnice, byl nastaven individuální plán jednotlivých oddělení, zaceleny slabiny ve vykazování. V současné době jsou platy zaměstnanců dle zákoníku, spadnutí 13. platu se podařilo kompenzovat, kolektivní smlouva není podepsána.

            MUDr. Soňa Pokorná vznesla dotaz, zda nemocnice podporuje vzdělávání středního zdravotnického personálu, a zda se jejich získané odborné vzdělání odrazí na platech. Ředitel sdělil, že nemocnice má zpracovány plány vzdělávání dle potřeby nemocnice.

            Ing. Vladimír Novotný vznesl dotaz na postup při rekonstrukci kuchyně. Ředitel uvedl, že probíhá příprava projektové dokumentace.

            MUDr. Miroslav Skačáni se dotázal na případný odliv lékařů po vstupu ČR do EU. Ředitel sdělil, že tento odliv dosud nezaznamenal. Spíše poukázal na problém zajistit mladé české lékaře (nemocnice Třebíč zaměstnává cca 10 lékařů ze Slovenska).

            Ředitel se dále zmínil o historické spádovosti Třebíče na Brno, sdělil své stanovisko: zásadně podpořit standardní a základní péči a ne na úkor toho podporovat specializovanou péči. Přítomní toho stanovisko kvitovali.

            MUDr. Richard Štrobl vznesl dotaz na ekonomický dopad rekonstrukce stravovacího provozu. Dále se dotázal na to, co může nemocnice nabídnout lékařům. Ředitel uvedl, že jsou připraveny 2 varianty rekonstrukce stravovacího provozu (využití malé kuchyně v ulici Družstevní nebo využití kuchyně na letišti v Náměšti nad Oslavou) – zdůraznil snahu, aby výpadek při rekonstrukci stravovacího provozu byl co nejkratší (odhad 4 měsíce). K druhé otázce sdělil, že Nemocnice Třebíč nabízí svým lékařům profesní uspokojení v užší specializaci, poradnách, možnost dalšího vzdělávání.

            Rozvinula se diskuse o možnostech a uplatnění českých lékařů v EU.

            MUDr. Hana Šmardová se dotázala na představy vedení nemocnice o vývoji oddělení nukleární medicíny. Ředitel uvedl, že probíhají diskuse k této problematice, dosud není znám konkrétní závěr. Termín pro vyřešení není stanoven, výhodami přestěhování tohoto oddělení do Jihlavy by byly časové, personální a prostorové podmínky.

            Ing. Vladimír Novotný poděkoval všem přítomným za účast na jednání, aktivní diskusi a ukončil jednání.

 

Nemocnice Jihlava

Ing. Vladimír Novotný zahájil jednání. Představil všechny přítomné členy zdravotní komise, pohovořil o činnosti zdravotní komise. PaedDr. Martina Matějková pohovořila o významu zdravotní komise a jejím vztahu k radě kraje. MUDr. Jiří Madar, ředitel nemocnice, představil zástupce nejvyššího managementu nemocnice a jejich funkce.

            MUDr. Jiří Madar připravil pro členy zdravotní komise podrobnou prezentaci. V rámci této prezentace byly představeny

-         organizační struktura Nemocnice Jihlava (nový organizační řád, kompetence, odpovědnosti, konkursy);

-         hospodaření za I. pololetí 2004 – objem fakturace služeb, závazky z obchodních vztahů po lhůtě splatnosti;

-         navržená vize a strategie;

-         očekávané problémy a přínosy v II. pololetí roku 2004;

-         nastavené úkoly do II. pololetí roku 2004;

-         krátkodobé a dlouhodobé cíle;

-         audity (byl zaměřen na poznání chodu oddělení, možné úspory a rozvoj) – byly připomínkovány vedením, budou rozeslány primářům spolu s výstupy, termíny a úkoly pro oddělení;

-         specializovaná péče nemocnice;

-         plánované kroky: systemizace zaměstnanosti, motivace pro zaměstnance, restrukturalizace chodu nemocnice, audity oddělení. Prioritou je vždy klient!

-         celkové shrnutí finanční situace (do konce roku předpoklad vyrovnaného hospodaření, žádost o půlroční odklad půjčky od kraje).

            Členové komise kvitovali prezentaci a přístup vedení. Představená prezentace bude společně se zápisem ze zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 7/2004 zaslány členům komise.

            Rozvinula se diskuse k problematice specializované péče, dostupnosti informací o nemocnici na internetu.

            MUDr. Soňa Pokorná vznesla dotaz k propouštění a vzdělávání středního zdravotnického personálu. Ředitel uvedl, že k propouštění středního zdravotnického personálu už nedochází – situace byla stabilizována. Nemocnice podporuje vzdělávání středního zdravotnického personálu.

            Ing. Vladimír Novotný pohovořil o problematice zdravotního plánu a analýzy, kterou prováděla firma STAPRO. Uvedl, že některé údaje v analýze nejsou reálné, data byla čerpána pouze z ÚZISu, je třeba je konzultovat s nemocnicemi. Ředitel uvedl, že management nemocnice byl již s touto analýzou seznámen.

            MUDr. Miroslav Skačáni se dotázal na umožňování souběhu činnosti v nemocnici. Ředitel uvedl, že souběh je povolen pouze primářům oddělení.

            Ing. Vladimír Novotný vznesl dotaz na existenci kolektivní smlouvy. Ředitel sdělil, že pro letošní rok byla mezi managementem a odbory vyslovena důvěra, kolektivní smlouva bude vyjednávána až pro příští rok.

            Ředitel zdůraznil, že problém, který nemocnici nejvíce trápí, je vyřešení starých dluhů.

            Ing. Vladimír Novotný poděkoval všem přítomným za účast na jednání, aktivní diskusi a ukončil jednání.

 

Nemocnice Havlíčkův Brod

Ing. Vladimír Novotný zahájil jednání. Představil všechny přítomné členy zdravotní komise, pohovořil o činnosti zdravotní komise. PaedDr. Martina Matějková pohovořila o významu zdravotní komise a jejím vztahu k radě kraje. Ing. Josef Pejchl, ředitel nemocnice, představil zástupce nejvyššího managementu nemocnice a jejich funkce.

            Členové zdravotní komise obdrželi podkladové materiály „Výsledky hospodaření k 31. 7. 2004“ a „Vývoj pohledávek a závazků k 31. 7. 2004“. Ředitel tento materiál podrobně komentoval, pohovořil o výnosových ukazatelích, nákladech a hospodářském výsledků, vývoji pohledávek, vývoji pohledávek z obchodních vztahů po lhůtě splatnosti, vývoji závazků, vývoji závazků z obchodních vztahů po lhůtě splatnosti. Zdůraznil vyrovnaný stav hospodaření za poslední měsíce. Zmínil snížení stavu zaměstnanců oproti loňsku. Největším problémem je přetrvávající dluh z minulých let, nedofinancování nemocnice po přestavbě přístroji, nutnost obnovení přístrojové techniky tak, aby splňovala normy EU. Uvedl, že nemocnice poskytuje nadstandardní péči (zejména dětská péče, úrazoví pacienti, poradna pro poruchy metabolismu skeletu, snaha o zřízení osteologického centra).

            Rozvinula se diskuse o problematice specializované péče.

            PaedDr. Martina Matějková uvedla, že po převzetí nemocnic pod kraj bylo hospodaření nejdůležitější ukazatel, nyní se nemocnice stabilizovaly – hlavním ukazatelem se stala kvalita a specializace péče. Zdůraznila nutnost vytvoření komunikačního a hierarchického systému do budoucna v souvislosti se specializovanou péči. Sdělila, že nemocnice zpracovaly seznam požadovaných investic do vybavení (výhled do roku 2008) – některé požadavky v tomto seznamu jsou zdvojené.

            Rozvinula se diskuse o plánovaných investicích nemocnice, problému nedofinancování rekonstrukce nemocnice, stavu přístrojové techniky, závazcích po lhůtě splatnosti.

            Jaroslava Bambasová se dotázala na platovou situaci v nemocnici, struktuře propuštěných zaměstnanců a spolupráci v rámci nemocnice. Ředitel uvedl, že v Nemocnici Havlíčkův Brod jsou v porovnání v kraji Vysočina vysoké průměrné platy, z těch, co v poslední době odešli z nemocnice, tvoří velké procento mateřské dovolené, v organizaci práce a služeb není zásadní problém.

Ing. Vladimír Novotný pohovořil o problematice zdravotního plánu a analýzy, kterou prováděla firma STAPRO. Uvedl, že některé údaje v analýze nejsou reálné, data byla čerpána pouze z ÚZISu, je třeba je konzultovat s nemocnicemi.

            Jaroslava Bambasová vznesla dotaz na existenci kolektivní smlouvy a spolupráci s odbory. Ředitel uvedl, že část kolektivní smlouvy byla podepsány, odbory mají dostatečný přísun informací.

MUDr. Soňa Pokorná se dotázala na umožňování souběhu činnosti v nemocnici. Ředitel uvedl, že povolování souběhů bylo sníženo – každá žádost je řešena individuálně.

            Rozvinula se diskuse k problematice plateb při ošetřování cizinců, zkušenosti z DRG.

            Ředitel pohovořil o kumulované ztrátě a problematice odpisů – požádal zástupce kraje o pomoc při řešení.

            Ing. Vladimír Novotný poděkoval všem přítomným za účast na jednání, aktivní diskusi a ukončil jednání.

 

 

            Termín zasedání zdravotní komise č. 8/2004 byl stanoven na středu 29. září 2004 v 16:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost A 2.21).

 

 

Ing. Vladimír Novotný v. r.

předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina

 

 

Záznam pořízen na jednání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 18. 8. 2004.

Zapsala Kateřina Nedvědová dne 25. 8. 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 29.9.2004 / 29.9.2004

Počet návštěv: 5104
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek