Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Metodiky
Zápis ze zasedání
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 8/2006
konaného dne 4. 10. 2006
Přítomni:
1. Jaroslava Bambasová |
6. Tomáš Preininger |
2. Jiří Běhounek (předseda) |
7. Richard Štrobl |
3. Miroslav Havlík |
8. Jaroslav Veselý (místopředseda) |
4. Vladimír Novotný |
9. Věra Švarcová (tajemnice) |
5. Soňa Pokorná |
|
Nepřítomni (omluveni):
1. Simona Kafoňková |
2. Tomáš Snížek |
3. Jaroslava Straková |
4. Hana Šmardová |
5. Marie Topolovská |
Hosté:
1. Miloš Vystrčil (hejtman kraje Vysočina) |
2. Pavel Hájek (1. náměstek hejtmana) |
3. Jiří Kořínek (ředitel Krajské pobočky VZP pro kraj Vysočina) |
4. Soňa Měrtlová (OSVZ) |
5. Dana Buřičová (OSVZ) |
Program:
1. Zahájení zasedání, schválení programu, kontrola úkolů;
2. Setkání se zástupci VZP;
3. Výkaznictví, spolupráce organizací zřizovaných krajem v oblasti zdravotnictví;
4. Různé;
5. Závěr.
1. Zahájení zasedání, schválení programu, kontrola úkolů
Jiří Běhounek, předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina, přivítal přítomné, hosty a zahájil jednání. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl návrh programu – ten byl 8 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné další připomínky.
Předseda shrnul závěry z jednání zdravotní komise č. 7/2006. Konstatoval, že všechny úkoly byly splněny.
OSVZ předložila zdravotní komisi podkladový materiál: nápravná opatření, která předložili ředitelé nemocnic při schvalování změn finančních plánů na rok 2006 (zasedání rady č. 26/2006 dne 5. 9. 2006).
OSVZ rovněž předložila podkladový materiál: informace o stavu dialýzy v roce 2006 v porovnání s rokem 2005. K dispozici jsou data z Nemocnice Nové Město na Moravě a Nemocnice Pelhřimov. Data z ostatních nemocnic budou předložena zdravotní komisi dodatečně.
2. Setkání se zástupci VZP
Předseda kvitoval přínos dosavadních jednání zdravotní komise se zástupci VZP.
Jiří Kořínek podal členům zdravotní komise tyto informace:
- velmi intenzivně se připravuje reorganizace VZP na krajské uspořádání, sjednocení organizačních řádů a organizačních schémat v rámci krajů, přechod na jednotné krajské vedení, zanikání samostatných územních útvarů – sjednocení vedení, postupů, rychlejší aplikování úkolů, personální dopad; předpoklad realizace reorganizace k 1. lednu 2007;
- nové typové smlouvy – vychází z vyhlášky o nových rámcových smlouvách – měly by být uzavírány k 1. 7. 2006 – v současnosti jsou vypracovány pouze 2 segmenty (praktiční lékaři a ambulantní specialisté), na dalších se pracuje, v nejbližších dnech budou smlouvy k dispozici na pobočkách VZP;
- zpracování a aktualizace příloh č. 2 těchto smluv (nedílná součást, obsahová složka typových smluv, bez ní smlouva nebude platná);
- prodlužování stávajících smluv (do 31. 12. 2006 nebo do 31. 12. 2007) – prodloužení bude po vyhotovení nové typové smlouvy stornováno;
- nová typová smlouva bude na dobu neurčitou;
- bude se dbát na aktualizaci a novelizaci obsahové složky výše zmiňovaných typových smluv;
- do všeho může ještě zasáhnout rozhodnutí vedení státu – v případě pozastavení vyhlášky o nových typových smlouvách (zatím v rovině spekulace);
- VZP má snahu pokračovat v dobrých vztazích s vedením kraje a OSVZ – nutná komunikace o síti smluvních partnerů - VZP informovala kraj o návrhu na restrukturalizaci smluvního lůžkového fondu (osvětlil, co to přinese, neznamená to snižování dostupnosti zdravotní péče v určitých odbornostech či uzavírání) – návrh bude projednán s vedením kraje a bude prezentován i na zdravotní komisi;
- snaha o vzájemnou informovanost, komunikaci, argumentaci a diskusi.
Předseda poděkoval za vystoupení Jiřímu Kořínkovi a vyzval všechny přítomné k diskuzi. Členové komise pokládali otázky anebo na některé části reagovali poznámkou. Ředitel krajské pobočky VZP pro kraj Vysočina odpovídal.
Richard Štrobl hovořil o problematice přílohy č. 2, úhradové vyhlášky, pojmu ordinační doba, a kritizoval nutnost znovu vyplňovat některé údaje ve smlouvě. Jiří Kořínek sdělil, že vyhláška o rámcových smlouvách jednoznačně specifikuje pojem ordinační doba – bude zapracována v příloze č. 2 (kopíruje legislativní normy). Vysvětlil důvod znovu vyplňování některých údajů ve smlouvách – tyto smlouvy se aktualizovaly velice těžkopádně, VZP nemá všechny potřebné údaje – nebude však vyžadováno potvrzení a registrace. Richard Štrobl kvitoval vysvětlení pojmu ordinační doba.
Vladimír Novotný osvětlil rozdíl mezi pojmy příloha č. 2 nové typové smlouvy a pojem úhradové vyhlášky.
Jiří Běhounek se dotázal, zda projednávání při tvorbě sítě bude s jednotlivými segmenty zvlášť nebo bude vytvořena pracovní skupina. Zmínil, že ČLK měla zájem se na tomto projednávání podílet. Jiří Kořínek odpověděl, že v tuto chvíli nepovažuje za účelné vytvářet skupinu, prvotní je pro VZP jednání s krajem, pak můžou být informovány další segmenty (vize: v pracovní fázi komunikovat v užší formě, širší fórum bude informováno až poté).
Na další dotaz předsedy komise odpověděl, že pro výstupy a vstupy nebudou stačit pouze materiály VZP, bude čerpáno i z materiálů jednotlivých subjektů.
Jiří Běhounek vznesl dotaz, jak se centrála staví k výrazným rozdílům nákladů na jednoho pojištěnce (včetně historicky vzniklých vazeb) – uvažuje se v této oblasti o srovnání? Jiří Kořínek
pohovořil o pojmu průměrné náklady na pojištěnce a vývoji nákladů v kraji Vysočina za poslední 2 roky (posouvá se průměrově nahoru). Informoval o postavení kraje Vysočina z hlediska nákladovosti mezi ostatními kraji. Vychází se z toho, co vykazují zdravotní zařízení.
Jiří Běhounek vznesl dotaz, jak se centrála staví ke kardiologii a onkologickému centru. Jiří Kořínek řekl, že postoj VZP je kladný, ale je nutno upřesnit spektrum výkonů, co nám tato zařízení budou nabízet a v jaké úrovni, spádovost, odborná úroveň. Zmínil, že dosud nebyla podána žádost k restrukturalizaci ve smyslu zřízení onkologického centra v Nemocnici Jihlava (pouze žádost na vyjasnění lékové úhrady, spektrum péče zůstává stejné).
Jiří Běhounek se dotázal, jak se VZP staví k souběhu praxí. Jiří Kořínek informoval, že u souběhů budou nadbytečné aktivity omezovány – bude to probíráno s vedením kraje, pokud to bude účelné a potřebné, bude zachován souběh.
Miroslav Havlík se dotázal na postoj VZP k otevření angiolinky v kraji Vysočina. Jiří Kořínek sdělil, že VZP nedostala nabídku, proto o tom nebylo uvažováno (o potřebě nechce spekulovat).
Vladimír Novotný se vyjádřil k tématu historické paušály nákladů na pojištěnce a regulační opatření – podpořil stanovisko Jiřího Kořínka. Ve věci specializovaná péče sdělil, že by nejdřív mělo být zahájeno jednání s jednotlivými zdravotními pojišťovnami.
Věra Švarcová vznesla dotaz, zda-li existuje návrh k restrukturalizaci lůžkového fondu (smluvní) - kritéria - a jak VZP postupuje v ostatních krajích. Jiří Kořínek pohovořil o tom, že vychází z obložnosti, sortimentu diagnóz, délce hospitalizace, což jsou základní vstupní údaje pro vytvoření určitého návrhu. Případná restrukturalizace se dotkne 5 oborů: infekční, oční, ORL, kožní, plicní. Pokyny pro ČR jsou jednotné, konkrétní postup bude individuální v jednotlivých krajích.
Vladimír Novotný se dotázal, v jaké fázi je analýza firmy STAPRO. Věra Švarcová sdělila, že údaje za rok 2005 jsou zpracovány, za rok 2006 (I. pololetí) zpracování probíhá. Uvedla, že analýza bude rozšířena o personalistiku a ekonomiku, spolupráce s firmou STAPRO bude pokračovat.
Miloš Vystrčil kvitoval racionální přístup VZP k problematice na Vysočině. Vyjádřil se k tématům: specializovaná péče v kraji, náklady na pacienta v kraji a srovnání v ČR (rozdíl není tak markantní jak čekal), restrukturalizace lůžkového fondu. Podpořil připomínku, že je nutné jednání s vedením více pojišťoven. Ve věci specializované péče uvedl, že bude nutno kompletovat představy kraje, pojišťoven a zdravotnických zařízení (výchozí materiály budou rovněž analýza firmy STAPRO a databáze VZP).
Pavel Hájek vysvětlil, proč nebyla podána oficiální žádost na VZP ve věci kardiocentra. Informoval jednání s firmou STAPRO o zřízení portálu nemocnic (popsal účel a přínos).
Usnesení 021/08/2006/ZdK
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
informace Jiřího Kořínka, ředitele Krajské pobočky VZP pro kraj Vysočina, ohledně vize VZP na nejbližší období a
doporučuje
radě kraje uložit OSVZ rozšířit jednání i na ostatní zdravotní pojišťovny kromě VZP.
Usnesení bylo přijato 8 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).
Pavel Hájek podal informaci, že kraj jednal kromě VZP i s pojišťovnou Ministerstva vnitra a Vojenskou pojišťovnou.
3. Výkaznictví, spolupráce organizací zřizovaných krajem v oblasti zdravotnictví
Jiří Běhounek objasnil, jak došlo k zadání tohoto bodu programu – na základě žádosti zdravotní komise, aby organizace ve výstupech postupovaly jednotně, tzn. měly jednotnou strukturu (OSVZ by měl korigovat), zdravotní komise rovněž považuje za důležitou spolupráci všech zdravotnických zařízení.
Vladimír Novotný připomněl materiál zpracovaný Jaroslavem Veselým – kvitoval jeho přehlednost a dobrou vypovídací hodnotu. V souvislosti s materiály o stavu dialýzy v roce 2006 v porovnání s rokem 2005 (data z Nemocnice Nové Město na Moravě a Nemocnice Pelhřimov), sdělil, že důvody, které nemocnice uvádějí, nepovažuje za věrohodné. Dana Buřičová v této souvislosti vysvětlila, jakým způsobem nemocnice údaje uvedené ve výše zmiňovaných materiálech vypočítaly. K tématu se rozvinula rozsáhlá diskuse. Věra Švarcová navrhla vymodelování konkrétní situace např. v Nemocnici Nové Město na Moravě, a ta by pak byla použita jako vzorek.
Rozvinula se rovněž rozsáhlá diskuse k formě a struktuře výstupů, které předkládají zdravotnické organizace v kraji. Diskutoval se pohled zdravotní komise a rady kraje k tomuto tématu.
Jaroslav Veselý se vyjádřil k údajům v materiálech Hospodaření zdravotnických zařízení za I. pololetí 2006, které byly předloženy na minulé zasedání zdravotní komise – za oblast pohledávek a závazků konstatoval, že nenašel žádný rozpor.
Otevřela se diskuse k důvodům výrazného nárůstu výkonů v Nemocnici Jihlava.
4. Diskuse a různé
Richard Štrobl poukázal na problémy s objednacími dobami v Nemocnicích Jihlava a Třebíč – uvedl konkrétní případy. OSVZ přijal toto upozornění a bude jej řešit.
Miroslav Havlík podal informaci, že dne 5. 10. 2006 proběhne nácvik hromadného neštěstí všech složek IZS „Horizont 2006“ v Jihlavě na Henčově.
5. Závěr
Jiří Běhounek poděkoval přítomným za účast a ukončil jednání. Zasedání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina č. 9/2006 se bude konat ve středu 8. 11. 2006 od 16:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zas. místnost 2.15).
Předseda poděkoval Jiřímu Kořínkovi za účast na jednání komise a Jaroslavu Veselému za organizační zajištění výjezdního zasedání zdravotní komise v sídle VZP v Pelhřimově.
Jiří Běhounek v. r.
předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
Zpracovala Kateřina Nedvědová dne 11. 10. 2006.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se