Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT
Vyberte:
Zápis ze zasedání Zemědělské komise
Rady kraje Vysočina č. 1/2003
konaného dne 12. března 2003
Přítomni:
Navržený program jednání:
1. Zahájení;
2. Informace ke grantovému programu Zemědělské projekty a náměty pro směřování
finančních prostředků z Fondu Vysočiny pro potřeby zemědělství v kraji v návaznosti na
Program rozvoje kraje;
3. Informace ke grantovému programu Čistá voda 2003;
4. Odsouhlasení plánu činnosti komise na rok 2003;
5. Informace ke koncepci zemědělství v kraji Vysočina;
6. Společné jednání s Libereckým krajem;
7. Diskuse a různé;
8. Závěr.
1. Zahájení
Předseda zemědělské komise Václav Vacek zahájil zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č. 1/2003. Přivítal všechny přítomné. Poté přednesl program zasedání zemědělské komise, ke kterému přidal další dva body k projednání: „Informace ke koncepci zemědělství v kraji Vysočina“, „Společné jednání s Libereckým krajem“. Program byl přijat bez připomínek.
2. Informace ke grantovému programu Zemědělské projekty a náměty pro směřování finančních prostředků z Fondu Vysočiny pro potřeby zemědělství v kraji v návaznosti na Program rozvoje kraje.
Jitka Merunková, z odboru LVHZ KrÚ kraje Vysočina, informovala o grantovém programu „Zemědělské projekty“, počtu žádostí, složení řídícího výboru, výši finanční částky, vyhodnocení a následném průběhu.
V současné době je připravován nový grantový program stejného zaměření (počet žádostí, složení řídícího výboru, výše finanční částky, vyhodnocení a následný průběh). Návrh tohoto grantového programu bude projednáván v Radě kraje Vysočina 9/2003, dne 18. března 2003.
Předseda komise sdělil zúčastněným změny a rozdíly v jednotlivých výzvách grantového programu.
Byl vznesen dotaz, čeho se nejvíce obsahově týkaly žádosti v grantovém programu Zemědělské projekty. Jak bylo dále uvedeno, jsou podrobné informace veřejně dostupné na webových stránkách kraje Vysočina (www.kr-vysocina.cz).
3. Informace ke grantovému programu „Čistá voda“ 2003
Ing. Drápela informoval, že tento grantový program byl schválen na zasedání zastupitelstva kraje č. 1/2003 dne 18. února 2003. Přiblížil přítomným podrobně obsah výzvy tohoto programu a dále sdělil, že termín pro předkládání žádostí byl stanoven do 15. dubna 2003. Veškeré informace k tomuto programu jsou taktéž veřejně přístupné na internetových stránkách kraje.
4. Odsouhlasení plánu činnosti komise na rok 2003
Návrh plánu činnosti byl s předstihem rozeslán členům komise. Tajemník komise krátce komentoval obsah toho plánu.
Úkol:
Připomínky k plánu činnosti zemědělské komise pro rok 2003 zaslat elektronicky Ing. Martinu Drápelovi, tajemníkovi komise (drapela.m@kr-vysocina.cz).
Odpovědnost: členové komise
Termín: 31. března 2003!
5. Informace ke koncepci zemědělství v kraji Vysočina
Jitka Merunková přítomným sdělila, že v souladu se zemědělskou koncepcí byla vypsána veřejná zakázka, ve které byly osloveny 3 subjekty. Byla jmenována komise pro otevírání obálek v tomto složení: Ivo Rohovský, Ing. Petr Bureš, Ing. Hana Strnadová, Václav Vacek a Jitka Merunková.
Otevírání obálek se uskuteční v pátek 14. března 2003. Před podepsáním smlouvy s vybraným subjektem se bude vyhodnocení veřejné zakázky projednávat na zasedání zemědělské komise.
6. Společné jednání s Libereckým krajem
Jak informoval předseda komise, dne 26. března 2003 v 10:00 se v budově Krajského úřadu kraje Vysočina uskuteční setkání se zástupci Libereckého kraje. Za kraj Vysočina se zúčastní Ivo Rohovský, zástupci odboru ŽP a LVHZ a členové Zemědělské komise Rady kraje Vysočina. Předmětem jednání bude mimo jiné i celostátní koncepce zemědělství. Výsledky jednání se budou následně projednávat s hejtmany jednotlivých krajů.
Následně se rozvinula diskuse o námětech pro toto jednání.
7. Diskuse a různé
Rozvinula se diskuse k tématům, která by měla být projednávána na společném zasedání z ministrem zemědělství a zemědělským výborem Parlamentu ČR. Diskutovala se témata: problémy, které zemědělcům a malovýrobcům mohou nastat po vstupu do EU, ať už se zatravňováním pozemků nebo vývozu obilí, vepřového masa apod., obchod mezi zeměmi EU, dotační systém státu, marketingové činnosti a řetězce, splňování norem EU, rovnost podmínek všech zemí EU, vývoj a navyšování kvót, platby za údržbu travních porostů, referenční výnos a další.
V. Vacek nastolil otázku, zda má stát zájem vytvořit celorepublikovou koncepci zemědělství. Kraje si svoje koncepce zpracovávají, tyto by však měly mít návaznost na koncepci celostátní. Dále uvedl, že Agrární komora nepracuje v zájmu všech zemědělců, ale pouze zemědělců produkčních.
Nastínil problematiku jednotného referenčního výnosu a přímých plateb.
Ing. Votava uvedl, že bude jednotný referenční výnos pro celou ČR. Vyslovil požadavek, aby výbor sdělil, jaký bude tento výnos. Oblasti LFA budou asi přizpůsobeny standardům EU, kraj Vysočina by byl mimo oblast LFA.
Pan Brychta uvedl, že je třeba říci minimální garantovanou cenu referenčního výnosu. Sdělil, že ceny můžou spadnout ještě níže.
Dále byla diskutována otázka financí, které plynuly v loňském roce do zemědělství (18 mld. Kč). Tato částka by se měla v roce vstupu do EU zvýšit na 22 mld.
Ing. Moravec se vyjádřil k problematice vývozu a dovozu masa.
V. Vacek uvedl, že by bylo potřeba ukončit výstavbu marketů v ČR. Minimální cena nebude podle něj stanovena.
Ing. Votava řekl, že by měl kraj Vysočina s ostatními marginálními oblastmi prosadit minimální ceny. Uvedl požadavek, že by SZIF měl nakupovat podle norem platných v EU, jež jsou mírnější.
Ing. Čížek sdělil, že se nesmí navyšovat kvóta mléka, což bylo určeno EU, i když zatím nejsme členským státem. K tomu uvedla Ing. Brodinová, že je rozdáno více kvót, než je možno.
Ing. Karel Coufal konstatoval, že by se kraj Vysočina měl více prosazovat, bylo by dobré navázat hlubší spolupráci se 3 místopředsedy zemědělského výboru PČR (všichni tři jsou z Vysočiny). Rozdal přítomným propagační materiály týkající se zemědělství. Zdůraznil nekoordinovanost a nekoncepčnost přístupu státu k zemědělství. Jako důležitou označil snahu zapojovat připomínky již při přípravě zákonů a vyvinout tlak na poslance z našeho kraje.
V. Vacek informoval o schůzce zemědělců se zástupci Ministerstva zemědělství, jež se konalo v Havlíčkově Brodě.
Pan Brychta zdůraznil potřebu stanovení prahové ceny.
Ing. Miroslav Červený otevřel otázku zemědělského školství. Uvedl, že se zde odráží i špatná zemědělská politika, v současné době je velká poptávka po technicích i po manuálních pracovnících. Hovořil o postavení zemědělců ve společnosti, situaci školních statků, zdůraznil význam zemědělství pro krajinu. Předseda komise k tomuto dodal, že pokud se podaří získat pro zemědělství nějaké další dotace a podpory, nejen od státu, ale i od EU, bude mít samozřejmě kladný dopad i na zemědělské školství. To se týká i školních statků.
Předseda vznesl jako námět k zamyšlení do příštího zasedání komise možnost podpory zemědělství formou grantových programů na přímé investice.
8. Závěr
Na závěr poděkoval předseda Zemědělské komise Rady kraje Vysočina Václav Vacek všem přítomným za účast.
Václav Vacek v. r.
předseda Zemědělské komise
Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina dne 12. 3. 2003.
Zapsala V. Tomášková a K. Nedvědová dne 13. 3. 2003 /zápis pořízen na základě záznamu/.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se