Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny > My třídíme nejlépe, soutěž obcí


 

Zápis ze zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č.2/2003

26. březen 2003
 

 
 

Zápis z jednání

Zemědělské komise – setkání se zástupci Libereckého kraje

konaného dne 26. 3. 2003

na KrÚ kraje Vysočina

 

 

Přítomno:

·        Ing. Miroslav Červený – člen Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

·        Ing. Karel Moravec – člen Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

·        Josef Simandl -  člen Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

·        Ing. Zdeněk Štefl – člen Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

·        Václav Vacek – předseda Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

·        Ing. Martin Drápela – tajemník Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

·        Ing. Petr Bureš – vedoucí odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství KrÚ

·        Ing. Milan Boleslav – Svaz marginálních oblastí

·        Ing. Karel Coufal – Agrární komora Třebíč

·        Ing. Bartošík – Svaz zemědělských družstev

·        Jiří Brychta – Agrární komora Jihlava

·        Ing. Stanislav Kodys – Agrární komora Žďár nad Sázavou

·        Ing. Josef Horák – Asociace soukromého zemědělství ČR

·        Jitka Merunková – odbor LVHZ KrÚ kraje Vysočina

·        Ivo Rohovský – člen Rady kraje Vysočina

·        Marie Brodinová – Agrární komora Havlíčkův Brod

·        Ing. Jaroslava Janečková – KrÚ Libereckého kraje, vedoucí OŽP

·        Kateřina Tomínová – KrÚ Libereckého kraje

·        Radim Zika – člen Rady Libereckého kraje

·        Ing. Robert Erlebach – předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje

·        Vítězslav Kverka – Agrární komora Liberec, Jablonec n. Nisou

 

Navržený program jednání:

1.      Zahájení

2.      Zpracování koncepce kraje Vysočina

3.      Zemědělství ve výhledu před a po vstupu do EU

4.      Navázání spolupráce se Svazem marginálních oblastí

5.      Problematika „Horizontálního plánu rozvoje venkova“ v souvislosti s jeho vlivy a dopady do oblasti zemědělství

6.      Sjednocení nároku na budoucí vývoj v mimoprodukčních oblastech

7.      Spolupráce resortu se zemědělskou veřejností

 

1. Zahájení

Předseda zem. komise Václav Vacek neoficiálně přivítal všechny přítomné členy a hosty (zástupci Libereckého kraje prozatím nebyli přítomni).

Na počátku bylo stanoveno datum na setkání se zástupci Zemědělského výboru PČR – předběžný termín byl stanoven na 25. dubna 2003.

Ivo Rohovský poté již oficiálně přivítal zástupce Libereckého kraje  v čele s radním Radimem Zikou, přítomné hosty a členy zemědělské komise.

Radim Zika dále představil přítomné zástupce z Libereckého kraje.

I. Rohovský předal slovo Ing. Burešovi, aby shrnul program, který je předmětem dnešního setkání. Navržený program byl přijat bez připomínek.

Václav Vacek ještě na počátku jednání zdůraznil, že by  jednotlivé kraje měly sloučit svá stanoviska pro vládu ČR, ale především pro vstup do EU. Informace o založení Svazu marginálních oblastí.

 

2. Zpracování koncepce zemědělství kraje Vysočina

Ing. Bureš pohovořil k bodu „Zpracování koncepce kraje Vysočina“ – konečné výsledky výběrového řízení prozatím nejsou oficiálně k dispozici. Liberecký kraj už svoji koncepci má vytvořenou. Přítomní se shodli, že především by měla být vypracována koncepce celostátní.

Předseda V. Vacek ještě doplnil, že koncepce kraje Vysočina je ve fázi výběru zpracovatele. Poté dodal, že by se spíše ale mělo jednat o zpracování celostátní koncepce zemědělství, než o koncepce jednotlivých krajů, neboť s celostátní koncepcí souvisí nejen státní dotace, ale i vstup naší republiky do EU.

 

3. Zemědělství ve výhledu před a po vstupu do EU

            V. Vacek řekl, že v tomto ohledu by měl Liberecký kraj a kraj Vysočina sjednotit svá stanoviska pro vládu, ve vazbě na vstup ČR do EU.

Poté V. Vacek přednesl jednotlivé body návrhu na spolupráci Libereckého kraje a kraje Vysočina:

-         je nutno požadovat vypracování celostátní koncepce zemědělství, aby pak jednotlivé kraje mohly vytvářet své vlastní koncepce

-         případné ponížení produkce ve zvlášť nepříznivých lokalitách musí být v rámci údržby krajiny ze strany státu plně vykompenzováno

-         požadovat na příslušných ministerstvech a na vládě, aby včas zpracovala všechna

opatření, předpisy a vyhlášky potřebné pro vstup ČR do EU, včetně jejich realizace a uvedení v život, plnou funkčnost s ohledem na čerpání přímých plateb a dotací z EU již v roce 2004

-         zasadit se o to, aby se stát formou zákona zavázal k dorovnání přímých plateb ze státního rozpočtu v letech 2004, 2005 a 2006 na úroveň 55, 60 a 65 % plateb zemědělců v EU

-         přidělit dostatečné množství kvót krav bez tržní produkce mléka, ovcí a koz LFA  do méně příznivých oblastí. Zachovat přidělené kvóty mléka v těchto oblastech

-         referenční výnos jeden pro celou republiku – 4,2 t/ha

-         obce, které patří svou polohou a výnosností do vymezených oblastí LFA a samosprávou spadají pod velká města a byly z těchto oblastí vyřazeny, aby byly zpětně zařazeny

-         nediferencovat vyrovnávací příspěvek v oblastech LFA a horských podle půdních bloků, ale dle katastrálních území (jako nejmenší území pro stejný vyrovnávací příspěvek)

-         nepřesunovat žádné finanční prostředky z programu HRDP ve prospěch přímých plateb

-         stop vstupu dalších obchodních řetězců do ČR. U stávajících jasně vymezit dobu splatnosti zemědělských komodit a potravinářských výrobků – 14 dnů

-         znovu zavést normy potravinářských výrobků – zlepšení kvality

-         humanitární pomoc poskytovanou ČR realizovat formou potravinářských výrobků, nikoliv finanční

 

 

4. Navázání spolupráce se svazem marginálních oblastí

Ing. Boleslav pohovořil a seznámil všechny přítomné členy a hosty s informacemi o Svazu marginálních oblastí. Uvedl, že v současnosti svaz nemá v kraji Vysočina žádného svého zástupce.

Dále uvedl své připomínky k návrhu na spolupráci našich krajů s tím, že by měly být stanoveny 3 – 4 body a ostatní, méně prioritní neuvádět. V následné diskusi bylo dohodnuto, že bude v přestávce zasedání sepsán dopis ministrovi zemědělství a poslancům a senátorům kraje Libereckého a Vysočiny s požadavky za tyto dva kraje s převažujícím zařazení do marginálních oblastí. Na vyhotovení dopisu se budou podílet Ing. Boleslav, Ing. Bartošík, p. Vacek a Ing. Brodinová.

            Ing. Brychta uvedl, že je třeba zabezpečit stejné podmínky v EU. V současné době není funkční SZIF, nejsou stanoveny prahové ceny.

 

5. Problematika „Horizontálního plánu rozvoje venkova“ v souvislosti s jeho vlivy a       dopady do oblasti zemědělství

K tomuto bodu pohovořila Marie Brodinová. Termín připomínkového řízení byl stanoven na 16. 7. 2003. Marie Brodinové zdůraznila, že by se měla opravdu vláda k tomuto vyjádřit a pokud bude souhlasit, pak důrazně požadovat vypracování plánu.  Pokud  by však vláda nesouhlasila, pak by bylo nutné hledat jiná řešení.

 

HRDP má tři části

-         podpora podle obcí

-         celostátní podpora

-         podpora starších farmářů nad 55 let věku

 

Jak dále M. Brodinová uvedla, je třeba požadovat vyšší sazby v oblastech LFA.

Ing. Bartošík následně doplnil informaci k referenčním výnosům – záležitost ohledně referenčních výnosů by měla být uzavřena k 31. 3. nebo 1. 4..

Radim Zika se poté vyjádřil, že by se  nejdříve měli sjednotit jednotliví členové komise, protože na stejné věci mají různé názory. Dále pohovořil o nejednosti agrárních komor. Dále je podle Radima Zíky naprosto zanedbatelné snažit se komunikovat s hejtmany jednotlivých krajů. Ti jako představitelé jednotlivých krajů se spíše soustředí na jiné resorty, než na zemědělství. Řešení vidí ve spojení poslanců z různých krajů, kteří pak mohou společně snáze něco prosadit.

V. Vacek následně konstatoval, že 60 % území ČR leží v LFA.

 

V přestávce  byl přítomnými členy napsán dopis adresovaný ministru zemědělství Ing. Jaroslavu Palasovi. Obsahem tohoto dopisu byla opatření, jejichž projednání a realizaci požadují zástupci Libereckého kraje a kraje Vysočina po Ministerstvu zemědělství a vládě ČR.

 

6. Diskuse

Na závěr setkání V. Vacek otevřel diskusi k výše zmíněným bodům.

Celostátní koncepce zemědělství – ze strany přítomných byla vznesena připomínka, že je zapotřebí usilovat o vytvoření celostátní koncepce, protože bez ní je nemožné vykázat jakýkoliv zisk.

Přidělení dostatečného množství kvót – byla navržena změna přidělení kvóty na masný skot do oblasti LFA. Pokud by byla poskytnuta pomoc z rezervy, může být přidělena pouze do oblasti LFA, ale z LFA už by neměla být přesouvána do oblasti jiné.

Byl odsouhlasen návrh – jeden referenční výnos pro celou republiku.

Nediferencovat vyrovnávací příspěvek v oblastech LFA a horských podle půdních bloků, ale dle katastrálních území – oblasti LFA jsou zařazovány v současné době podle katastrálních území, ale po vstupu do EU se změní zařazení podle obcí.

Nepřesunovat žádné finanční prostředky – byl vysloven ze strany přítomných nesouhlas, aby se tyto finanční prostředky přesunovaly do přímých plateb.

Ing. Erlebach pohovořil o partnerství mezi Libereckým krajem a agrární komorou, o financování vzdělávacích akcí krajem pořádaných komorou. Jak na závěr uvedl, zemědělci nejsou v republice jednotní, svoje požadavky potom následně špatně prosazují.

 

7. Závěr

            Na závěr setkání poděkoval předseda Zemědělské komise Rady kraje Vysočina Václav Vacek zástupcům Libereckého kraje a všem členům a hostům za účast.

 

Václav Vacek v. r.

předseda Zemědělské komise Rady kraje Vysočina

 

Záznam pořízení na jednání dne 26. 3. 2003

Zapsala: Veronika Tomášková /zápis pořízen na základě záznamu/

 

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 14.4.2003 / 14.4.2003

Počet návštěv: 5827
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek