Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Rada > Komise RK
Zápis ze
zasedání
Zemědělské
komise Rady kraje Vysočina
č. 4/2004
ze dne 19. května 2004
Přítomni:
Zemědělská komise:
· Ing. Miroslav Červený;
· Jan Fiala;
· Ing. Pavel Kapoun;
· Ing. Josef Macek;
· Ing. Karel Moravec;
· Václav Vacek (předseda);
· Ing. Martin Drápela (tajemník).
Hosté:
· Ing. Petr Bureš (OLVHZ);
· Ing. Olga Kameníková (OLVHZ);
· Ing. Marek Brom (OLVHZ);
· Ing. Kamil Zajíček (Krajská agrární komora);
· Ing. Jan Votava (Asociace soukromých zemědělců);
· Ing. František Halásek (Zemědělský svaz);
· Mgr. Václav Novák (ORR).
Návrh programu:
1. Zahájení;
2. Odsouhlasení aktualizované verze SWOT analýzy Programu rozvoje kraje (vodní a lesní hospodářství a zemědělství);
3. Informace k monitoringu projektů spolufinancovaných z GP Zemědělské projekty;
4. Informace k prvnímu kolu příjmu žádostí o podporu z Operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství;
5. Dohoda o spolupráci kraje Vysočina a nevládních neziskových organizací;
6. Diskuse a různé;
7. Závěr.
1. Zahájení
Ing. Petr Bureš přivítal všechny přítomné a zahájil zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č. 4/2004. Omluvil předsedu komise, který se na jednání dostaví později. Představil Ing. Marka Broma, nového pracovníka OLVHZ KrÚ (od 1. 5. 2004) a seznámil přítomné s náplní jeho práce. Poté přednesl program jednání – ten byl schválen. Dále stručně zhodnotil průběh předešlého zasedání komise. K zápisu nebyly vzneseny připomínky.
2. Odsouhlasení aktualizované verze SWOT analýzy Programu
rozvoje kraje (vodní a lesní hospodářství a zemědělství)
Členové komise obdrželi s předstihem podkladové materiály.
V úvodu seznámil Mgr. Václav Novák z ORR přítomné s tím, že rada kraje vyjádřila začátkem roku 2004 nespokojenost s dosavadním způsobem zpracování aktualizace profilu prostřednictvím soukromé firmy. Dne 10. 2. 2004 schválila rada kraje způsob provádění aktualizace Profilu Programu rozvoje kraje Vysočina v rámci Krajského úřadu kraje Vysočina za účasti všech dotčených odborů. Další etapa aktualizace je revize SWOT analýzy kraje. Je vhodné, aby dokument prošel strukturami jednotlivých odborů a dále příslušnými výbory zastupitelstva a komisemi rady kraje. Upravená SWOT analýza bude předložena na červnovém zastupitelstvu.
Rozvinula se rozsáhlá diskuse k aktualizaci SWOT analýzy (diskutovali se jednotlivé body), praktickému významu a přínosu SWOT analýzy. Závěrem bylo přijato usnesení.
Usnesení 006/04/2004/ZemK
Zemědělská komise Rady kraje Vysočina
doporučuje
aby předložená SWOT analýza „Zásobování pitnou vodou a odvádění a čištění odpadních vod a zásobování energiemi“ byla upravena takto:
· O.2 doplnit o termín „do konce roku 2010“, plné znění tohoto bodu je: do konce roku 2010 zajištění odvádění a čištění odpadních vod v obcích nad 2 000 EO v souladu se standardy EU a platnými právními předpisy (vodní zákon);
doporučuje
aby předložená SWOT analýza „Zemědělství, lesnictví, rozvoj venkova“ byla upravena takto:
· S.1 slovo „nadprůměrné“ nahradit slovem „vhodné“, znění: v rámci ČR vhodné podmínky pro produkci mléka, hovězího masa, brambor, lnu, kmínu, řepky;
· S.3 vypustit slovo „zainventovaný“, znění: stabilizovaný chov skotu;
· W.1 doplnit o termín „nízká konkurenceschopnost“, znění: špatná ekonomická situace a vysoká zadluženost řady zemědělských producentů a nízká konkurenceschopnost;
· O.8 doplnit o termín „agroturistika“, znění: rozvoj činností podporujících alternativní příjmy na venkově s využitím místních surovin a podmínek, agroturistika a rozvoj infrastruktury ve venkovském prostoru;
· přidat nový bod O.11 se zněním „sdružování vlastníků lesa“.
Usnesení bylo přijato 6 hlasy.
3. Informace k monitoringu projektů spolufinancovaných
z GP Zemědělské projekty
Ing. Olga Kameníková seznámila přítomné s průběhem monitoringu. Pozvánky byly členům komise a zástupcům NNO s předstihem rozeslány - přihlásil se pouze Václav Vacek. Bylo zmonitorováno celkem 8 projektů (6 subjektů) - konkrétně popsala zjištěné záležitosti a v jaké fázi se realizace projektů nachází (dokumentující zpráva a fotografie předložila k nahlédnutí přítomným). Jak dále O. Kameníková podotkla, zkontrolované subjekty využily poskytnutou finanční podporu.
Ing. Olga Kameníková konstatovala, že v monitoringu se bude pokračovat.
4. Informace k prvnímu
kolu příjmu žádostí o podporu z Operačního programu Rozvoj venkova a
multifunkční zemědělství
Podkladový materiál byl s předstihem rozeslán členům komise a zástupcům NNO.
Ing. Petr Bureš seznámil se snahou o maximální informovanost dotčené veřejnosti ze strany OLVHZ. Vyzval přítomné, aby vznesli připomínky a náměty, jak co nejlépe a nejefektivněji postupovat v informovanosti dotčené veřejnosti a jak dosáhnout maximálního pokrytí aktuálními informacemi.
Ing. František Halásek zhodnotil stávající způsob informovanosti jako dostatečný, všichni zemědělci mají možnost získat informace od NNO. Kladně zhodnotil přístup a pomoc KrÚ, především grantového programu „Zemědělské projekty“ k tomuto hodnocení se připojili i ing. Votava a ing. Zajíček a projevili zájem o to, aby se v programu „Zemědělské projekty“ dále pokračovalo.
Ing. Jan Votava uvedl, že neinformovaní budou pouze Ti zástupci zemědělské veřejnosti, kteří nejsou nikde organizovaní (zbytek pokryjí Krajská agrární komora Kraje Vysočina, Asociace soukromého zemědělství České republiky a Zemědělský svaz České republiky působících v regionu vysočiny). Vznesl kritiku ke složitosti zvládnutí projektů – z hlediska časového i administrativního.
Rozvinula se diskuse o smyslu semináře k této problematice a možnostech pomoci ze strany KrÚ, zkušenostech z praxe, problematice časového (především) a administrativního zvládnutí zpracování projektů. Zástupci NNO sdělili, že poměr u nich neorganizovaných zemědělců v rámci kraje Vysočina nepřevyšuje, co do rozsahu obhospodařované zemědělské půdy, hodnotu 5%.
Zástupci NNO konstatovali, že
zemědělské NNO jsou schopny v rámci kraje Vysočina zajistit předávání
aktuálních informací zástupcům zemědělské veřejnosti.
Hovořilo se o tom, že administrativu projektů jsou schopny zajistit specializované firmy – diskuse o hodnověrnosti těchto firem.
Zemědělský svaz již udělal plošné základní informační školení k této problematice včetně distribuce materiálů.
Asociace soukromých zemědělců již oslovila všechny své členy, zda mají či nemají zájem a další informace poskytují těm, kteří projevili zájem.
Agrární komora spolupracuje se Zemědělskou agenturou, probíhají společné konzultace a výměna informací, zaznamenávají zájem ze strany zemědělců o získání informací.
Ing. Jan Votava zdůraznil, že informace jsou zveřejněny i v Zemědělských novinách.
Ing. Olga Kameníková sdělila, Ministerstvo zemědělství ČR vydalo Koncepce zemědělského poradenství na roky 2004-2010 a k této problematice se uskuteční předběžná informační schůzka dne 8. 6. 2004 v 9:00 v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova B, zasedací místnost č. 3.26). Všechny přítomné na tuto schůzku srdečně pozvala (pozvánky nebudou již rozesílány).
Ing. Olga Kameníková dále informovala, že probíhá sběr Žádostí na poskytování dotací na ozdravení včelstev– žádat se může do 31. 5. 2004. Komentovala současný počet žádostí a jejich finanční požadavky. Tlumočila návrh na úpravu pravidel: žadatelé by měli dokládat registraci IČ.
5. Dohoda o spolupráci kraje Vysočina a nevládních
neziskových organizací
Podkladový materiál byl členům komise a zástupcům NNO s předstihem rozeslán.
Předseda komentoval obsah dokumentu a průběh jeho projednávání. Zdůraznil nutnost další diskuse s členy rady kraje (zorganizuje Ivo Rohovský) ke konkrétnější náplni výše zmiňované dohody. Finální verzi dokumentu projedná rada kraje, poté bude dohoda předložena k podpisu.
Rozvinula se rozsáhlá diskuse k významu a přínosu spolupráce kraje a NNO. Přítomní diskutovali o jednotlivých bodech rámcové smlouvy, úrovni spolupráce v ostatních krajích.
Usnesení 007/04/2004/ZemK
Zemědělská komise Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
znění Dohody o vzájemné spolupráci kraje Vysočina a NNO a pověřuje předsedu zemědělské komise a Ing. Petra Bureše pokračovat v dalších jednáních kolem tohoto dokumentu.
Usnesení bylo přijato 6 hlasy.
6. Diskuse a různé
Ing. Olga Kameníková pohovořila o spolupráci s Jihomoravským krajem. K námětu na návštěvu Rakouska ohledně spolupráce uvedla, že dosud k této aktivitě nebyla žádná odezva z rakouské strany.
Ing. Petr Bureš zmínil skutečnost, že spolupráce s Rakouskem je zakotvena ve vzájemné dohodě 3 krajů (Vysočiny, Jihočeského a Jihomoravského) a Dolního Rakouska.
7. Závěr
Předseda poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín dalšího zasedání komise byl stanoven na 30. června 2004 ve 13:00 v budově Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (pavilon B, zas. místnost 3.26).
Václav Vacek v. r.
předseda Zemědělská komise Rady kraje Vysočina
Zápis pořízen na jednání zemědělské komise č. 4/2004 dne 19. května 2004.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 24. května 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se