Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015
Zápis ze
zasedání
Zemědělské
komise Rady kraje Vysočina
č. 6/2004
ze dne 2. září 2004
Přítomni:
Zemědělská komise:
· Václav Vacek (předseda);
· Petr Zgarba (místopředseda);
· Martin Drápela (tajemník).
Hosté:
· Ivo Rohovský (radní kraje Vysočina);
· Petr Bureš (vedoucí OLVHZ);
· Olga Kameníková (OLVHZ);
· Jitka Merunková (OLVHZ);
· Kamil Zajíček (Krajská agrární komora);
· Stanislav Coufal (Krajská agrární komora);
· Jan Votava (Asociace soukromého zemědělství);
· František Halásek (Zemědělský svaz);
· Martin Mistr (ÚZPI);
· Jana Exnarová (VÚB Havl. Brod – poradenství);
· Vlastimil Vaněk (OAK Jihlava);
· Karel Coufal (OAK Třebíč);
· Pavel Mackerle (USB Brno);
· Petr Průža (OÚPSŘ);
· Jan Strejček (vedoucí OÚPSŘ).
Návrh programu:
1. Zahájení;
2. Informace pracovníků odboru územního plánování a stavebního řádu KrÚ ke stavbě vysokorychlostní tratě;
3. SWOT analýza a stanovisko komise k Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina
4. Vznik poradenského centra;
5. Veřejná podpora zemědělství;
6. Diskuse a různé;
7. Závěr.
1. Zahájení
V souvislosti s konáním národní výstavy „Den českého strakatého skotu“ v Radešínské Svratce se v administrativní budově firmy PROAGRO Radešínská Svratka a. s. uskutečnilo zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č. 6/2004.
Václav Vacek, předseda komise, přivítal všechny přítomné a zahájil zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č. 6/2004. Přednesl program jednání – ten byl schválen. Dále stručně zhodnotil průběh předešlého zasedání komise. K zápisu nebyly vzneseny připomínky.
2. Informace pracovníků odboru územního plánování a
stavebního řádu KrÚ ke stavbě vysokorychlostní tratě
V úvodu Jan Strejček uvedl, že odbor územního plánování a stavebního řádu KrÚ je pořizovatelem územního plánu. Pohovořil o fázích přípravy – byl zpracován koncept, které je v současné době projednáván. Podrobněji komentoval zásadní připomínky ke konceptu, které byly zatím vzneseny (nejvíce v oblasti dopravy a vodního hospodářství). Představil přítomným Pavla Mackerleho (Urbanistické středisko Brno) a požádal jej, aby seznámil přítomné blíže s problematikou stavby vysokorychlostní tratě (dále jen VRT)
Pavel Mackerle představil dvě varianty plánu – endogenní (lepší propojení uvnitř regionu) a exogenní (lepší propojení se sousedními regiony). Podrobně komentoval návaznost plánu na Plán rozvoje kraje Vysočina. Vyzdvihl priority kraje – důraz na ekonomický rozvoj, lidský faktor, pohodlné cestování a zachování krajiny. Uvedl, že stavba VRT je zájem státu – jsou navrženy 2 trasy – jižní a severní, podrobněji se zmínil o předpokládaných parametrech, evropském významu VRT, předpokladu využití i pro vnitrostátní dopravu. V této souvislosti zmínil problematiku ochrany krajiny, péče o krajiny, problematiku vodních ploch a vodních nádrží, problematiku ve struktuře osídlení. Dále uvedl, že koridor VRT o šířce cca 300 m bude znamenat zábor asi 1 300 – 1 600 ha půdy.
Jan Strejček uvedl, že informace o VRT vycházejí z usnesení vlády z roku 1999. Upozornil na nedostatek konkrétních informací. Uvedl, že cílem je vyjednat s ministerstvem podmínky, které by území regionu zatížily co nejméně. Zmínil se rovněž o kategorizaci vodních nádrží – snaha navrhnout Ministerstvu zemědělství ČR dohodu o podmínkách o co nejmenším zatížení území.
Petr Průža upozornil, že dohoda s ministerstvy je nutná – dříve není možno plán předložit ke schválení zastupitelstvu kraje.
Rozvinula se diskuse ke koncepci územního plánu, stavbě VRT, jejích parametrech, zásahu do krajiny, důsledcích pro zemědělce. František Halásek navrhl, aby trasa VRT přesně kopírovala trasu dálnice. Jan Strejček sdělil, že toto řešení není díky technickým parametrům možné. Hovořilo se rovněž o financování VRT.
3. SWOT analýza a stanovisko komise k Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina
Přítomní obdrželi přímo na jednání podkladový materiál SWOT analýzy části „Zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod a zásobování energiemi“ a „Zemědělství, lesnictví, rozvoj venkova“.
Martin Drápela uvedl, že problematiku SWOT analýzy projednávala zemědělská komise již na svém zasedání č. 4/2004. Materiál byl znovu předložen k projednání, protože v něm došlo k drobným změnám formálních charakteru. Tyto změny popsal.
Ivo Rohovský popsal projednávání a diskusi k problematice SWOT analýzy v radě kraje (snaha o vyváženost všech částí SWOT analýzy).
Stanovisko zemědělské komise:
Přítomní členové Zemědělské komise Rady kraje Vysočina byli seznámeni s upravenou SWOT analýzou, částmi „Zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod a zásobování energiemi“ „Zemědělství, lesnictví, rozvoj venkova“ a s provedenými změnami souhlasí.
Martin Drápela připomněl, že na minulém zasedání zemědělské komise byla projednávána problematika Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina. Požádal přítomné členy o závazné stanovisko k této problematice.
Stanovisko zemědělské komise:
Přítomní členové Zemědělské komise Rady kraje Vysočina byli seznámeni se zpracovaným „Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina“, nemají k němu námitek, považují jej za velmi potřebný a doporučují jeho předložení Radě kraje Vysočina a následně Zastupitelstvu kraje Vysočina ke schválení.
4. Vznik poradenského centra
Martin Mistr pohovořil o významu, charakteru, struktuře, financování a přínosu vzniku poradenských center v krajích. Tlumočil státní zájem v této oblasti. Uvedl, že ÚZPI byl od roku 2000 koordinačním centrem pro poradenství. Zmínil podmínky vzniku krajského informačního centra, jeho dostupnost pro zemědělce, základní pravidla pro fungování – Ministerstvo zemědělství vypíše výběrové řízení – budou se moci přihlásit zájemci o provozování výše zmiňovaného centra (i kraj) – s vybraným subjektem podepíše Ministerstvo zemědělství smlouvu.
Rozvinula se rozsáhlá diskuse o významu vzniku poradenských center, jejich struktuře, přínosu pro zemědělce, související platné legislativě, vývoji poradenství do budoucna. Všichni přítomní se shodli na tom, že by provozovatelem mohl být kraj, ale tento návrh ověří Martin Mistr.
K. Coufal uvedl, že kraj není schopen objektivně rozdělit finance a že tento systém není pro fungování systémů dobrý. Zástupci Zemědělského svazu a Svazu soukromého zemědělství na toto reagovali, že kraj by měl být subjektem pro rozdělování peněz. K. Coufalovi byly následně zodpovězeny jeho dotazy a připomínky.
5. Veřejná podpora zemědělství
Předseda pohovořil o nutnosti rozklíčování problémů přímých příspěvků zemědělcům. Vznesl žádost na Petra Zgarbu, aby zprostředkoval jednání na Ministerstvu zemědělství (bylo přislíbeno).
Petr Zgarba podal aktuální informace z oblasti veřejné podpory zemědělství a aktuální informace o novele zákona o RUD.
6. Diskuse a různé
Rozvinula se diskuse k problematice zemědělského poradenství.
7. Závěr
Předseda poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Zasedání zemědělské komise č. 7/2004 se uskuteční 25. října 2004 ve 12:00 – toto zasedání bude výjezdní a zároveň poslední jednání komise v tomto volebním období.
Václav Vacek v. r.
předseda Zemědělská komise Rady kraje Vysočina
Zápis pořízen na jednání zemědělské komise č. 6/2004 dne 2. září 2004.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 10. září 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se