Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2014 > Září
Podle Pierra Doazana, francouzského lektora nově působícího na krajských středních školách je čeština v mnohém těžší jazyk než čínština, ale žádný jazyk není tak složitý, aby se student nedomluvil. Konverzaci s rodilým mluvčím mají 18 hodin týdně ve svých rozvrzích studenti v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Velkém Meziříčí a nově také v Pelhřimově. „Jeho působení v České republice je výsledkem dlouhodobé spolupráce mezi Krajem Vysočina a partnerským regionem Champagne-Ardenne. Oba regiony se dělí o náklady spojené s jeho pobytem,“ uvedla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.
Kraj Vysočina ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN a Muzeem Vysočiny přivážejí do Jihlavy ve dnech 5 – 7. září unikátní pojízdné Recyklatorium, které se v průběhu září vydá napříč celou Českou republikou a postupně vybídne návštěvníky 12 muzeí k odložení drobného vysloužilého elektrospotřebiče, a to za odměnu!
Vedení Kraje Vysočina touto cestou vyjadřuje zármutek a adresuje nejhlubší soustrast rodinám a blízkým obětí včerejšího neštěstí ve Vilémově. Chápeme míru bolu i pocitu ztráty, kterými rodiny prochází a stejně jako ony budeme chtít znát příčiny této nehody, případné viníky a důsledně budeme dbát na prošetření celé mimořádné události nejen ze strany společností, které stavbu provádějí.
Vedení Kraje Vysočina
Dnes 4. září 2014 krátce před 15:00 hod. došlo na silnici II/345 Golčův Jeníkov – Chotěboř v místě přemostění vodního toku Hostačovka ve Vilémově ke zřícení mostního objektu a zavalení několika stavebních dělníků. V současné době v místě události probíhají stavební práce, které jsou zcela v režii dodavatelského sdružení firem M-Silnice a Strabag, které získaly zakázku ve výběrovém řízení. Stavební práce na modernizaci mostu započaly v době letních prázdnin, silnice je z důvodu prací na mostě po celou dobu modernizace pro dopravu i pěší zcela uzavřena. „Je to obrovské neštěstí. Situaci stále sledujeme a jsem v kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému, byl ustaven řídící štáb na místě neštěstí. V tuto chvíli má pro mě nejvyšší prioritu záchrana životů, na druhou stranu budu chtít vědět, co bylo příčinou a zda bylo možné tomuto neštěstí předejít a zabránit,“ uvedl k situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
V pátek 5. září po 6:00 hod. bude opět umožněn průjezd přes most u sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě. Dokončovací práce na položení nové finální obrusné vrstvy včetně vodorovného dopravního značení se podařilo náhradní dodavatelské firmě předat o den dříve. „Ještě rychlejší zprovoznění komplikovalo pouze nepříznivé počasí ze začátku týdne. Vydatné deště neumožňovaly práce na mostě dokončit. Děkujeme řidičům za trpělivost,“ uvedl Libor Joukl, náměstek hejtmana Kraje Vysočina.
Neslyšící se nemusí obávat v Nemocnici Třebíč problémů s komunikací. Bezproblémovou domluvu jim nově umožňuje online tlumočník. Zdravotnický personál při vyšetření sluchově handicapovaného klienta využívá tablet umožňující tlumočení ze znakové řeči do mluveného jazyka a obráceně.
Včera se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě uskutečnilo jednání o problematice zemědělského klastru. Cílem pracovního jednání bylo setkání zástupců ze zemědělské prvovýroby, kteří řeší strategické problémy v oblasti zemědělství v Kraji Vysočina. Mezi často diskutované téma patřilo mimo jiné téma voda-půda-eroze a mnoho dalších problémů. Záštitu nad tímto jednání převzal Zdeněk Chlád, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
O nadcházejícím víkendu budou na silnici mezi Jihlavou a Pelhřimovem dokončovány práce v rámci realizované stavby II/602 hr. kraje – Pelhřimov, 6. Stavba. Na okružní křižovatce Bradlo provede zhotovitelská firma vodorovné i svislé dopravní značení, provoz zde budou řídit semafory. Na opatovském kopci dojde k pokládce finálních obrusných vrstev. V tomto případě bude silnice zcela uzavřena a motoristé objedou místo po objízdné trase. Níže je k nahlédnutí budoucí vizuální podoba dvouproudé okružní křižovatky Jihlava-Pelhřimov-Kostelec.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek přijal tento týden prezidenta Zemského sněmu Horního Rakouska Viktora Sigla. Hlavním důvodem pro pracovní setkání byla diskuze nad konkrétními oblastmi další spolupráce obou regionů nejen v Evropském regionu Dunaj – Vltava. Znalostní platforma, kterou v tomto uskupení řídí Kraj Vysočina – Trh práce a zaměstnanost, se bude v letech 2014 – 2020 zaměřovat především na oblasti spojené s vědou, výzkumem, inovacemi, spoluprací klastrů, vzděláváním, trhem práce a kvalifikací.
Čtvrt století po pádu „železné opony“ spojilo téma mapující historické příhraniční objekty sbírky Kraje Vysočina se sbírkami země Dolní Rakousko, Jihomoravského muzea ve Znojmě a Moravské galerie v Brně. Výstava Hrady česko-rakouského pomezí má přiblížit proměnlivou historii společného pomezí prostřednictvím maleb, akvarelů a grafik, na kterých se autoři soustředili na zachycení pevností, hradů, zřícenin, zámků a měst především v Podyjí a jeho okolí. „Je možné, že výstava zafunguje i jako impuls pro návštěvu u sousedů a možná během svého putování Podyjí objeví turisté nová inspirující a v přírodě umístěná díla – napadá mě například Kristkova podyjská glyptotéka,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který výstavu zahájil společně s Wolfgangem Sobotkou, náměstkem zemského hejtmana Dolního Rakouska.
Radon představuje po kouření druhou nejvýznamnější příčinu rakoviny plic, což v roce 2009 uznala také Světová zdravotnická organizace (WHO), a proto doporučila všem státům věnovat této problematice patřičnou pozornost. Česká republika přistupuje k řešení radonové problematiky formou státní dotace na ozdravení životního prostředí, a to jak v objektech veřejného zájmu do výše 1,5 mil. Kč na akci, tak i pro individuální bydlení v částce do 150 tis. Kč na byt, jakož i ozdravení veřejných vodovodů sloužících pro zásobování obyvatel pitnou vodou také v částce 1,5 mil. Kč na jednu realizaci. V případě zájmu o vyřízení dotace případně o získání více informací o radonové problematice a účinné ochraně proti radonu je možné kontaktovat krajský odbor životního prostředí a zemědělství.
Kraj Vysočina vyhlašuje další ročník úspěšné vědomostní soutěže určené pro středoškoláky. Úkolem soutěžících je co nejlépe a nejrychleji odpovědět na řadu otázek zaměřených na geografii, historii, osobnosti a události našeho kraje spolu s využitím anglického jazyka a internetu. Soutěží se prostřednictvím webových stránek www.ourregion.cz. Tři nejúspěšnější řešitele odmění Kraj Vysočina čtrnáctidenním vzdělávacím kurzem anglického jazyka ve Velké Británii.
Jihlavská nemocnice získala dva nové ultrazvuky za několik milionů korun. Přínosné jsou především pro pacientky s podezřením na rakovinu prsu. Jeden přístroj bude sloužit na oddělení zobrazovacích metod a druhý na mamografii. Přístroje mají široké využití a jejich největší výhodou je, že znamenají zjednodušení práce pro lékaře a včasnější diagnostiku pro pacienty. Díky přístrojům se rozšířila škála metod, kterými lze odhalit zhoubný nádor.
Vlhké počasí posledních dní přeje růstu hub, o čemž vypovídá i množství houbařů v lesích po celém kraji. Díky bohaté úrodě se uskuteční v budově Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí v pořadí už pátá výstava hub připravená ve spolupráci s Mykologickým klubem Jihlava, ale nachystány jsou i další zajímavé aktivity. V pátek 5. září 2014 se koná v přednáškovém sále Muzea Vysočiny Jihlava přednáška Jiřího Burela s názvem Naše muchomůrky.
Dnes odpoledne se uzavřou brány českobudějovického výstaviště a udělají tečku za 41. ročníkem Země živitelky, největší tuzemské výstavy zaměřené na zemědělství a potravinářství. Svůj stánek v pavilonu T1 měl i letos Kraj Vysočina, který prezentoval dvě typické regionální plodiny – kmín a mák. Sobotní program agrosalonu patřil už tradičně Národním dožínkám a program na krajském stánku zpestřili tento den dva studenti třetího ročníku Hotelové školy Světlá z Velkého Meziříčí. Hynek Ráček a Štěpán Šimánek připravovali po celý den návštěvníkům nealkoholický mléčný koktejl s lesním ovocem.
Také v aktuálním školním roce 2014/2015 bude pokračovat projekt První pomoc do škol, který si klade za cíl poskytnout mladým lidem základní znalost v poskytování laické zdravotnické první pomoci. V loňském roce se do projektu přihlásilo 199 škol, uskutečnilo se 411 výukových kurzů a proškoleno bylo více než 9 tisíc žáků a studentů. „Pozitivní zpětná odezva od žáků, rodičů i pedagogů nás přesvědčuje, že výuka první pomoci ve školách má své opodstatnění. Pokud by se žáci dostali k nějaké mimořádné situaci, budou si vědět rady a svojí pomocí mohou třeba zachránit lidský život,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. V loňském roce se náklady na realizaci projektu První pomoc do škol přiblížily částce 1,8 milionu korun.
Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek na jeden pracovní den přesedne z krajského Superbu do ekologického vozítka poháněného elektřinou. V rámci naplánovaných cest ho využije ve středu 3. září 2014. S ohledem na dojezdovou vzdálenost, která je u vybraného vozidla zhruba 110 km absolvuje cestu na úřad v ranní trase Pelhřimov – Jihlava a dále Jihlava – Třebíč a zpět na schůzku s pedagogy Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč. „Elektromobily chápu jako ideální dopravní prostředky do městského provozu. Protože přibývá dobíjecích stanic, mají elektromobily jistě zajímavou budoucnost, navíc není problém zaparkovat, protože testovací vůz měří pouze 2, 7 metrů,“ vzkazuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že s ohledem na délku trasy bude muset jet velice úsporně.
Pod názvem Den pro děti: Na suchu i na ledě pořádá už tento pátek 5. září 2014 Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod akci pro děti i dospělé na jihlavském Zimáčku. Program, který je pro veřejnost připraven na ledové ploše zdarma začíná v 10:00 hodin ukázkou krasobruslení s následnou možností volného bruslení nebo střelbou na brankáře. Na suchu budou připraveny pro děti závody v autíčkách, malování na obličej, skákací hrad, prohlídka zásahových vozidel hasičů a policistů nebo ukázka hadů. Program končí až v 18:00 hodin.
Česká zemědělská akademie v Humpolci a Školní statek Humpolec by se v budoucnu měly stát společně prestižním vzdělávacím zařízením zařazeným do sítě tzv. Národního centra odborného zemědělského vzdělávání se zaměřením na obecné zemědělství. „Maximální úsilí jsme připraveni cílit na podporu rozvoje tohoto perspektivního oboru, který k našemu regionu patří a má zde tradici. Za posledních deset let se podařilo škole ukázkově provázat teoretickou výuku s praxí, funguje spolupráce se zemědělskými firmami a vysokými školami,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.
Čínského investiční fóra, které hostil ve dnech 28. -29. sprna 2014 Pražský hrad, se zúčastnili i přestavitelé Kraje Vysočina v čele s hejtmanem Jiřím Běhounkem spolu se zástupci firem, které mají na Vysočině své sídlo. Nebývale velká delegace čínských provincií i podnikatelské sféry je odrazem zlepšujících se česko-čínských vzájemných vztahů.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se