Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Jazykové verze publikací
Pod hlavičkou Kraje Vysočina a Ministerstva zdravotnictví je už více než čtyři roky postupně implementována a nasazována nová elektronická služba pro zdravotnictví, tzv. Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví. Tento informační systém veřejné správy slouží jako bezpečná brána pro tuzemskou i přeshraniční výměnu zdravotnických dat. „Služba prozatím řeší možnost poskytnutí základních, takzvaných emergentních údajů pacienta ošetřujícímu lékaři v jiném státě Evropské unie pod názvem Pacientský souhrn a pro příští rok se připravuje možnost vyzvednutí českého elektronického receptu v jiném státě. Při cestách v rámci EU jde o vítanou službu, kterou do budoucna ještě doplníme o možnost sdílení laboratorních výsledků, snímků nebo propouštěcích zpráv,“ říká Klára Jiráková, koordinátorka projektu.
Ministerstvo zdravotnictví ČR na svých www stránkách informuje o možnosti registrace k třetí dávce očkování proti COVID-19, a to od 20. září 2021. Tuto možnost mohou využít osoby nejdříve 8 měsíců od dokončení očkování. Aplikovat se budou látky od společností Pfizer a Moderna. Přeočkování mohou podstoupit i ti, kteří byli v minulosti očkovaní látkami firem AstraZeneca a Johnson&Johnson. Registrace bude probíhat prostřednictvím centrálního rezervačního systému na webové adrese crs.uzis.cz.
Anketa o nejlepší sýrovou etiketu probíhá pravidelně už od roku 1972. Do ankety se každoročně přihlašují nové etikety, které od září předchozího do srpna aktuálního roku firmy uvedly na trh. Každý hlasující má až 6 hlasů a hlasovat lze i online. Do letošní ankety bylo zařazeno celkem 102 etiket z 15 firem.
„Na Vysočině stále intenzivně pokračujeme v transformaci pobytových ústavních zařízení pro zdravotně postižené klienty a připravujeme již třetí etapu, která se bude týkat zejména příspěvkových organizací Domov ve Zboží a Domov Černovice-Lidmaň,“ přiblížil probíhající proces transformace krajský radní pro oblast sociálních věcí Jan Tourek. Příprava v této fázi spočívá v hledání vhodných nemovitostí, ověřování územně technických podmínek a v komunikaci se zástupci místních samospráv ve vytipovaných lokalitách. Výsledné investiční projekty budou předloženy k financování z evropských fondů prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027.
Sociální sítě mají v případě komunikace mezi samosprávami, spolky, neziskovými organizacemi a veřejností klíčové postavení. Zásadními kritérii pro úspěšnou komunikaci prostřednictvím Facebooku a Instagramu je nabídnout informaci rychle, srozumitelně, pravdivě, přitom zaujmout a udržet si přiměřenou dlouhodobější pozornost např. prostřednictvím dobře pořízených fotografií, „chytlavého“ textu, dobře zvolené komunikační linky. Vždy však při respektování názorů druhých a respektování vlastní identity. Více než třicítka jihočechů, moraváků, lidí z Vysočiny, realizátorů MA21 a Dolního Rakouska si tento týden v rámci projektu DigiVill vyzkoušela efektivní práci se sociálními médii.
Dnes byly zveřejněny výsledky krajského kola tradiční soutěže Zlatý erb. Nejlepší webové stránky provozuje na Vysočině statutární město Jihlava a obec Dolní Město. Mezi elektronickými službami a projekty Smart city porotu nejvíce oslovila praktická mapa pozemků pro investory připravená a provozovaná městem Jihlava. „Stejně jako ostatní vyhlašovatelé máme zájem prostřednictvím soutěže Zlatý erb podpořit města, obce i veřejné organizace při využívání informačních technologií při komunikaci s občany,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek při slavnostním předání ocenění. To proběhlo dnes v sídle Kraje Vysočina. Do soutěže bylo letos přihlášeno 19 webových stránek.
V září se na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) konal seminář Data jako základ digitalizace, který je součástí série seminářů Digitalizace MSP 2021 organizované agenturou CzechInvest a Národním centrem Průmyslu 4.0.
Digitalizace mění svět kolem nás a Kraj Vysočina nechce zůstat stranou. Velmi aktivně se zapojuje do řady digitálních projektů, a to včetně spolupráce s Českou agenturou pro standardizaci na pilotních projektech ověřujících využití metody BIM (Building Information Management) v praxi veřejné správy. V celkem devíti projektech zkouší využití metody BIM v různých fázích životního cyklu stavby od procesní analýzy, přes projekční a stavební práce, až po správu a údržbu staveb. Dva pilotní projekty probíhají navíc ve spolupráci s partnery z Dolního Rakouska.
U příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví 2021, které se konalo 10. září v Uherském Hradišti, byl Miroslavu Vrtěnovi ze Štěpánova nad Svratkou slavnostně předán prestižní celostátní titul Nositel tradice lidových řemesel. Stalo se tak na základě úspěšného přijetí nominace, kterou připravilo Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč a kterou schválilo Ministerstvo kultury v první polovině letošního roku.
Na konci minulého týdne se konaly Přibyslavské slavnosti, jejichž součástí byl už 30. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi, který je v rámci České republiky ojedinělou výstavou svého druhu. Zahájení slavností probíhá vždy společně s tiskovou konferencí, tentokrát na zámku v Přibyslavi, kde byly také vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší sýrové etikety Klubem sběratelů kuriozit, přičemž letos se hodnotilo 102 kusů etiket z 15 firem. Dále byla otevřena výstava k 30. výročí Mlékárenského dne v Přibyslavi, vyhlášení vítězů výtvarné a literární soutěže dětí ze základní školy a výstava s názvem Mléko. Kromě odborné soutěže probíhá také divácká soutěž Přibyslavský krajáč o nejlepší expozici mléčných výrobků. Součástí tiskové konference je i prezentace mlékárenských společností a ukázky jejich novinek. V letošním roce se zúčastnilo rekordních 23 mlékáren a statků.
V závěru minulého týdne zavítal krajský radní pro oblast majetku Karel Janoušek do Nové Říše. Na novoříšské radnici diskutoval s vedením městysu mimo jiné o programech Fondu Vysočiny, seznámil se s rozpočtem, s úspěšným čerpáním dotací nebo připravovanými investičními akcemi, kdy tou největší je plánovaná oprava tělocvičny v místní základní škole. Společně se starostou Jaroslavem Pachrem také zavzpomínali na prvního hejtmana Kraje Vysočina Františka Dohnala, který je pochován na hřbitově v Nové Říši.
Od 30. 8. 2021 byla spuštěna nová verze systému eAmbulance a po 9 letech byl ukončen provoz původního systému dodaného tchajwanským Institutem pro informační průmysl. Službu internetových registrací do ambulancí všech 5 nemocnic Kraje Vysočina za dobu svého fungování využívá více než 90 tis. uživatelů a v průběhu let byly vytvořeny stovky tisíc objednávek.
Dny otevřených ateliérů patří k již osvědčeným kulturním akcím, vyhledávaným a oblíbeným širokou veřejností. Letošní 11. ročník Dnů otevřených ateliérů na Vysočině se uskuteční první říjnový víkend, ve dnech 2. a 3. října. Jeho Slavnostní zahájení, určené především pro samotné umělce, výtvarníky a řemeslníky, kteří se ke Dnům otevřených ateliérů hlásí, probíhá vždy o něco dříve. V letošním roce připadlo na úterý 7. září a konalo se v prostorách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. I přes přetrvávající protiepidemická opatření se ho zúčastnilo na třicet ateliéristů.
Podpořit vzdělávací pobyty pro žáky 2. až 5. tříd základních škol by měla nová soutěž, kterou vyhlásil Kraj Vysočina ve spolupráci s ČEPS. „Hlavním cílem je motivovat a odměnit konkrétní základní školy, které se snaží aktivně zapojit školáky do vzdělávání, zvýšit pohybové aktivity dětí a usnadnit jim návrat do školy po dlouhé době distanční výuky,“ přibližuje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala. Společnost ČEPS jako finanční partner poskytne do soutěže 500 tisíc korun, stejnou částku přidá kraj ze svého rozpočtu. Soutěžní příspěvky lze posílat do 5. listopadu 2021.
„Je jich jako šafránu a přitom by mohli pomoci částečně vyřešit problém s odebíráním dětí do ústavní péče z rodin, kde z různých důvodů nefungují rodiče. Jde o speciálně proškolené sociální pracovníky, kteří jsou schopni systematicky pracovat se všemi členy rodiny, nastavují pravidla přirozeného chodu domácnosti, dbají na dodržování povinností, které rodiče vůči svým dětem mají, školí ve finanční gramotnosti, dávají směr denním aktivitám všech členů rodiny, následně už jen korigují její rutinní fungování,“ vyjmenovává některé ze zásadních činností nové sociální služby radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Jan Tourek. Dětský domov Trojlístek v Kamenici nad Lipou začne sociální rehabilitaci pro ohrožené rodiny s dětmi poskytovat jako jediný v regionu.
Slovenské regiony se připravují na budoucí čerpání evropských dotací, které bude mimo jiné zacílené i na SMART projekty. Řada úspěšně realizovaných projektů naplňujících koncept Smart regionu funguje díky spolufinancování ze strany Evropské unie i na Vysočině. Studijní skupina starostů, administrátorů projektů, ale i akademiků z vysokých škol a zástupců regionálních uskupení z partnerského Nitranského samosprávného kraje se přijela tento týden inspirovat na Vysočinu, načerpat zkušenosti s přípravou i vedením projektů, prohlédnout si hotové investice, diskutovat o výhodnosti provozů, o naplněnosti vizí.
První zářijovou sobotu se konalo přátelské setkání na zámku v Domově Kamélie v Křižanově. Akce nazvaná „Něco končí, něco začíná…“ byla symbolickým rozloučením s původním bydlením klientů na zámku a začátkem poskytování sociálních služeb v komunitních střediscích.
Kraj Vysočina ve spolupráci se Svazem podnikatelů ve stavebnictví vyhlásil v tomto týdnu už 4. ročník oblíbené žákovské soutěže Cihla k cihle. Soutěž je určena pro žáky 8. ročníků partnerských základních škol a finálové klání se uskuteční už 14. října v aule Střední odborné školy v Novém Městě na Moravě. Letošní úplnou novinkou je kreativní soutěž zaměřená na 3D tisk s názvem 3Déčkuj. Z přihlášených 3D tiskem zhotovených výrobků vybere porota pět nejlepších v obou kategoriích a tvůrčí týmy se pak spolu utkají ve velkém krajském finále v polovině prosince. Hlavním cílem soutěže „Cihla k cihle“ i „3Déčkuj“ je podpora polytechnické výchovy, technického myšlení a tvořivosti v základních a středních školách na Vysočině.
Už třetím rokem bude na Vysočině působit lektorka francouzského jazyka Marie Willerval, která pochází z jižní Francie. Výhodu konverzačních hodin s rodilým mluvčím budou moci využít na šesti krajských středních školách. Marie má na starosti šestnáct tříd na gymnáziích v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově, Havlíčkově Brodě a Telči. V letošním roce nově přibyla Obchodní akademie v Jihlavě (OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS Jihlava). Lektorka také úzce spolupracuje s krajskou příspěvkovou organizací Vysočina Education, kde bude pořádat semináře pro pedagogy nebo se zapojí do dalších frankofonních aktivit v kraji.
Českomoravská myslivecká jednota uspořádala na začátku září v sídle kraje pod záštitou náměstka hejtmana Kraje Vysočina Lukáše Vlčka odborný seminář určený zejména myslivecké veřejnosti a státní správě myslivosti. Na semináři zazněly příspěvky týkající se vývoje nákazy afrického moru prasat v Evropě, účinného snižování počtu černé zvěře a minimalizace ztrát na porostech i moderních trendů v myslivosti.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se