Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Tiskové zprávy - září 2022

 
 
 • Přibyslavské slavnosti a 31. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi (9.9.2022)
  Přibyslavské slavnosti a 31. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi

  Ve dnech 7.–11. září 2022 probíhají Přibyslavské slavnosti, jejichž součástí je už 31. ročník Mlékárenského dne v Přibyslavi, který je v rámci České republiky ojedinělou výstavou svého druhu. Zahájení slavností je vždy spojeno s tiskovou konferencí, která proběhla na zámku v Přibyslavi, kde byly zároveň vyhlášeny i výsledky odborné soutěže. Vedle toho může hlasovat o nejlepší expozici mléčných výrobků i veřejnost v soutěži Přibyslavský krajáč. Hlavní program mlékárenských slavností v Přibyslavi i soutěž pro veřejnost jsou připraveny už na tuto sobotu 10. září.

   
 • Vedení Kraje Vysočina řešilo s členy Vlády přípravu výstavby jaderného bloku v Dukovanech (9.9.2022)
  Obce kolem Jaderné elektrárny Dukovany nejsou spokojeny s jejími dotačními aktvitami

  Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a jeho náměstkyně pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová se tento týden setkali na vlastní žádost s premiérem Petrem Fialou, vybranými členy vlády a vedením energetické společnosti ČEZ ve věci dalšího postupu přípravy speciálního zákona, který by měl umožnit urychlit proces výstavby nového jaderného bloku Dukovan a dalších výroben energie z obnovitelných zdrojů. Vedení Kraje Vysočina vyvolalo jednání k zadání studie, která zmapuje sociální a ekonomické dopady stavby. Ta podle předběžných odhadů přivede do regionu s největší pravděpodobností několik tisíc nových pracovníků. Tématem jednání bylo možné zkrácení povolovacího řízení i snížení možných vedlejších efektů stavby na obyvatele žijící v okolí stavby.

   
 • Zvyšuje se zájem o veřejnou dopravu. Kraj posílí vybrané školní linky (9.9.2022)
  autobus

  V regionu roste zájem o cestování krajem dotovanou veřejnou dopravou. Ke skokovému nárůstu počtu cestujících došlo očekávaně se začátkem nového školního roku. I přesto, že kraj objednává školní autobusy podle dopravních modelů ověřených v předchozích letech a kapacita autobusů je kalkulována vždy s rezervou, došlo u jednotek spojů na Třebíčsku k hraničnímu naplnění jejich kapacity. „Po okamžitém upozornění dopravce, starostů i cestujících na tuto situaci bude na konkrétních linkách do několika dní sjednána náprava tak, aby nedocházelo ke stavům, že z daného sídla cestujícímu není umožněn odjezd,“ říká Martin Hyský, předseda výboru Zastupitelstva Kraje Vysočina pro strategické projekty.

   
 • Návrat studentů do regionů a k řemeslům – společné úsilí v Evropském regionu Dunaj Vltava (9.9.2022)
  Návrat studentů do regionů a k řemeslům – společné úsilí v Evropském regionu Dunaj Vltava

  V tomto duchu se neslo setkání politických představitelů Dolního Bavorska a Kraje Vysočina, které proběhlo v polovině tohoto týdne ve Žďáře nad Sázavou. Jednalo se už o druhou vzájemnou návštěvu členů prezídia Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV), v němž oba regiony spolupracují. Dolní Bavorsko zastupovali prezident krajského sněmu a starosta města Freyung Dr. Olaf Heinrich, ředitel organizace Euregio Bavorský les – Šumava – Dolní Inn pan Kaspar Sammer a kontaktní osoba ERDV v Dolním Bavorsku Barbara Daferner. Za Kraj Vysočina delegaci přivítala Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina.

   
 • Hejtman Vítězslav Schrek přijal medailisty z letní olympiády dětí a mládeže (8.9.2022)
  Hejtman Vítězslav Schrek přijal medailisty z letní olympiády dětí a mládeže

  Desítku nejúspěšnějších sportovců, kteří vybojovali v barvách Kraje Vysočina medaile na letošní Olympiádě dětí a mládeže přijal 7. září 2022 hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Statistika medailových úspěchů je složitější – deset sportovců přivezlo 16 medailí ze 13 disciplín. Nejúspěšnější byli vysočinští atleti, cyklisti, judisti a plavci. „Za jakýmkoli sportovním úspěchem je třeba kromě dlouhých hodin tvrdého tréninku a talentu mladého sportovce hledat i důslednou práci trenérů a realizačních týmů. Třetím podstatným článkem k úspěchu jsou rodiče. Jejich nadšení, trpělivost a finanční i morální podpora jsou pro budoucnost mladého sportovce klíčové. Jsou to nejvěrnější fanoušci,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

   
 • Příští týden se rozjede mobilní očkování proti COVID-19. K dispozici je nová vakcína (8.9.2022)

  Centrální sklad Nemocnice Jihlava tento týden přijal 8,5 tisíce nových očkovacích dávek proti COVID-19. Nová vakcína Comirnaty Original/Omicron BA.1 společnosti Pfizer má být účinná i proti variantě mutace omikron typu BA.1. „Vakcína má stejný objem, opět je aplikována injekčně, jen její aktivní část laboratoře rozšířily o další antigen. Modifikované vakcíny jsou schválené Evropskou lékovou agenturou a budou aplikovány jako posilující třetí a čtvrté dávky,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

   
 • Jan Břížďala: Střediska volného času nemají být ohrožována reformou jejich financování (8.9.2022)
  Jan Břížďala: Střediska volného času nemají být ohrožována reformou jejich financování

  Od 1. 1. 2023 připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR změnu ve financování středisek volného času, domů dětí a mládeže a dalších organizací poskytujících mimoškolní zájmové vzdělávání. Nově by se měl systém financování sjednotit napříč republikou a organizace budou dostávat peníze pouze na základě počtu unikátních účastníků aktivit, tzn. už nebude přihlíženo k tomu, jestli žák navštěvuje více kroužků nebo jede na více táborů v rámci jednoho střediska. Jak ale upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jan Břížďala zmíněná novela ministerské vyhlášky vážně ohrožuje fungování některých středisek volného času v Kraji Vysočina a její spuštění by se proto mělo odložit alespoň o rok, aby se na novou situaci mohla střediska dostatečně připravit.

   
 • Kraj Vysočina podpoří výstavbu nového domova pro seniory v Novém Městě na Moravě (7.9.2022)
  Pomněnka Nové Město na Moravě

  Zhruba v polovině příštího roku bude dokončena stavba nového sociálního zařízení se specializací na péči o lidi s demencí Pomněnka v Novém Městě na Moravě. Stavbu, jejímž investorem je Diakonie ČCE – středisko v Myslibořicích finančně podpoří v průběhu tří let i Kraj Vysočina, a to celkovou částkou 14,22 miliónu korun. Projekt za téměř 106 miliónů korun dále spolufinancuje MPSV, Nové Město na Moravě a Diakonie ČCE. O první klienty se zde budou starat od roku 2024.

   
 • Betlémy ze sbírek Kraje Vysočina ozdobí vánoční expozice ve Slovinsku (7.9.2022)
  Betlém

  Soubor 380 figurek tvořící čtyři samostatné různě velké tradiční české betlémy z depozitářů Muzea Vysočiny Jihlava bude letos premiérově zdobit vánoční výstavu České betlémy na zámku muzea ve slovinském Velenje. „Dvouměsíční prezentaci bude předcházet jejich několikadenní instalace podle přesně daného plánu. Převoz mobiliáře proběhne na přelomu října a listopadu. Součástí výstavy budou vysočinské vánoční originály až do začátku února příštího roku,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. Betlémy se staví i ve Slovinsku, ale zdaleka ne v nám známém velkorysém rozsahu a nejedná se o tradici tak rozšířenou. Smyslem výstavy je tuto tradici charakteristickou pro Kraj Vysočina představit.

   
 • Parlez-vous français? Kelly Priour bude učit středoškoláky francouzsky (6.9.2022)
  Parlez-vous français? Kelly Priour bude učit středoškoláky francouzsky

  Od letošního školního roku bude na šesti vybraných krajských středních školách působit nová lektorka francouzského jazyka Kelly Priour. Je jí 29 let, pochází z francouzského města Saint-Nazaire a kromě svého mateřského jazyka hovoří také italsky, anglicky a německy. „Kraj Vysočina zajišťuje pro své školy lektora francouzského jazyka už 14. rokem, v krajském rozpočtu je na úhradu nákladů spojených s pobytem lektorky ve školním roce 2022/2023 vyčleněno 480 000 korun,“ přiblížil krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala.

   
 • Nový most by měl v budoucnu pomoci dopravě ve Světlé nad Sázavou (6.9.2022)

  Kraj Vysočina a město Světlá nad Sázavou projektově připravují stavbu nového mostu pro automobily, cyklisty i pěší přes řeku Sázavu. Ten by měl odklonit hustou dopravu dosud vedenou přes světelské náměstí směrem na Habry. Nahradí stávající lávku pro pěší propojující ulice Zámeckou a Nádražní. „Předpokládané náklady, vycházející ze současných cen, jsou v rozmezí 110 až 140 miliónů korun. Projekt má vyřešit přetížení centra města osobní a nákladní dopravou a v návaznosti na vedení vysokorychlostní trati už diskutujeme s budoucím investorem i úpravu zdejší železniční stanice a jejího blízkého okolí včetně přejezdu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

   
 • Nezbytná sanace svahu prodlouží modernizaci krajské silnice z Dalečína do Unčína (5.9.2022)
  Nezbytná sanace svahu prodlouží modernizaci krajské silnice z Dalečína do Unčína

  Kraj Vysočina na konci června loňského roku předal sdružení dodavatelů MADOS MT, s. r. o., a ROCKNET, s. r. o., stavbu II/357 Dalečín – Unčín, 2. etapa, která je spolufinancována z Integrovaného regionálního operačního programu. Termín zprovoznění byl ve smlouvě stanoven do 31. 10. 2022. Kvůli havárii svahu s nutností následné sanace došlo k posunutí termínu do 31. 8. 2023. Přerušení stavebních prací v zimním období s možností průjezdu veřejné linkové dopravy a osobních vozidel je plánováno od 1. 11. 2022 do 31. 3. 2023.

   
 • Krajské dožínky v sobotu v Jihlavě (2.9.2022)
  Krajské dožínky v sobotu v Jihlavě

  Pouhé hodiny dělí Vysočinu od svátku regionálního zemědělství a tradic. V sobotu 3. září 2022 představí zemědělci veřejnosti na Krajských dožínkách v Jihlavě na Masarykově náměstí výsledky letošní sklizně a hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek převezme dožínkovou kytici. Půjde především o symbolickou oslavu s ukázkami zemědělských produktů, pochutin, zemědělské techniky a přehlídku menších užitkových zvířat. „Součástí programu letošních krajských dožínek bude také předání ocenění Regionální potravina,“ připomíná radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek. Kraj Vysočina je partnerem této regionální akce.

   
 • Houbařská poradna při Muzeu Vysočiny Jihlava je opět k dispozici (2.9.2022)
  Houbařská poradna při Muzeu Vysočiny Jihlava je opět k dispozici

  Přestože lesů na Vysočině zase ubylo, zůstává stále poměrně vysoký počet zanícených houbařů, kteří každoročně vyrážejí za houbařskými úlovky. „Nejenom pro tyto nadšence, ale pro všechny zájemce spouští jihlavské muzeum ve spolupráci s Mykologickým klubem Jihlava pravidelnou podzimní mykologickou poradnu,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

   
 • Ukončení příjmu žádostí o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti (2.9.2022)

  Během celého měsíce srpna mohli obyvatelé Kraje Vysočina předkládat žádosti o poskytnutí dotace na výměnu starého kotle v nízkopříjmových domácnostech. Celkem bylo na Krajský úřad Kraje Vysočina doručeno 839 žádostí o dotaci.

   
 • KACPU bude v září fungovat v nezměněném režimu (1.9.2022)

  Výsledkem dnešního jednání Krizového štábu Kraje Vysočina je rozhodnutí o dalším fungování KACPU pro Kraj Vysočina, které působí od začátku března letošního roku na Vrchlického ulici v Jihlavě. „Po konzultaci s členy krizového štábu jsme rozhodli, že KACPU budeme provozovat i po celé září v dosavadním režimu agend dostupných na jednom místě. Otevřeno bude dva pracovní dny v týdnu, tato praxe se také nemění,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Na konci září bude skutečný zájem o služby KACPU vyhodnocen a případně upraven provoz nebo bude navrženo, aby se agendy vrátily zpět na svá původní pracoviště konkrétních úřadů.

   
 • Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek dnes zahájil nový školní rok s prvňáčky v Koutech (1.9.2022)
  škola

  První zvonění dnes přivítalo 34 školáků, kteří usedli do lavic v Základní a Mateřské škole Kouty. Kromě pedagogů školy, vedení obce a rodičů přijel děti podpořit a zahájit s nimi nový školní rok i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. V celém regionu nastoupilo do prvních tříd základních škol 5 650 dětí, sedm z nich se během následujících deseti měsíců bude učit psát a počítat právě v Koutech.

   
 • Od září je opět průjezdná silnice v průtahu Čejova (1.9.2022)
  Od září je opět průjezdná silnice v průtahu Čejova

  S dvouměsíčním předstihem byla zprovozněna modernizovaná silnice II/347 v průtahu obce Čejov nedaleko Humpolce. Technický stav komunikace nevyhovoval z hlediska plynulosti a bezpečnosti dopravy a vzhledem k současným intenzitám dopravy byla nutná její rekonstrukce. Modernizovaný úsek v délce 840 metrů je součástí širšího konceptu postupné přestavby celého silničního tahu mezi Světlou nad Sázavou, Humpolcem a dálnicí D1. Na projekt II/347 Čejov - průtah s rozpočtem stavebních prací ve výši 10,6 mil. Kč má kraj přislíbenu dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

   
 • Zemřel malíř a grafik Emanuel Ranný. Byl držitelem kamenné medaile – nejvyššího ocenění Kraje Vysočina (1.9.2022)
  Zemřel malíř a grafik Emanuel Ranný. Byl držitelem kamenné medaile – nejvyššího ocenění Kraje Vysočina

  Ve středu 31. srpna 2022 ve věku 79 let zemřel významný český grafik a malíř Emanuel Ranný, který žil a tvořil v Třebíči. V uměleckých kruzích proslul zejména grafickou technikou suché jehly, které určil dosud neznámé či nepoužívané cesty. Jasně posunul hranice oboru, čímž si získal obdiv současníků, uznání odborných kruhů a mezinárodní věhlas. Jeho jméno je spojeno s nespočtem mezinárodních výstav a řadou prestižních ocenění. Za své umění a propagaci dobrého jména Kraje Vysočina obdržel v roce 2012 Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina v podobě kamenné medaile. Čest jeho památce.

   
 • Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě přivítala muzejní odborníky z celého světa (1.9.2022)
  Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě přivítala muzejní odborníky z celého světa

  V minulém týdnu proběhla v Kongresovém centru v Praze 26. Generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM Prague a muzejní odborníci z celého světa zde nastavili nová témata i směřování muzejního oboru na další minimálně tři roky. Diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek oboru. Zabývali se sílou muzeí a jejich příspěvkem k rozvoji společnosti, využíváním nových technologií i tím, jak muzea mohou spoluutvářet udržitelný svět a přijali novou definici muzea, která nahradila původní z roku 1974.

   
 

Zobrazeno je 20 z celkem 63 záznamů na stránce:  

< předchozí stránka  1 2 -3- 4  další stránka >
 
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy - 2022 > Tiskové zprávy - září 2022

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 5437

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek