Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Záslužné medaile Kraje Vysočina letos uděleny za záchranu lidských životů i za mimořádnou aktivitu v době pandemie

Záslužné medaile
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil předali 22. června 2021 celkem 21 záslužných medailí Kraje Vysočina II. a I. stupně zástupcům složek krajského integrovaného systému za mimořádné pracovní nasazení, zásluhy nebo za záchranu lidských životů. Tři mimořádná ocenění medailí I. stupně byla udělena i civilistům, kteří neváhali nasadit vlastní život při záchraně druhých.
 

 
 

„Zavolat na čísla integrovaného záchranného systému – hasičům, záchranářům i policii považujeme dnes za něco přirozeného, za něco normálního. Automaticky očekáváme, že po zavolání přijde vždy pomoc. Systém nám umožňuje, abych se dovolali tam, kde jsou nám připraveni 24 hodin pomoci. Je třeba si ale i připomenout, kdo za touto veřejnou službou stojí, že jsou to lidé s obrovskou odvahou, rozhodností, odhodláním. Ocenění jejich práce je poděkováním a vyjádřením velké úcty,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek s tím, že je poctěn poznat a vyznamenat i hrdiny, kteří neváhali zachránit  lidské životy byť tím ohozili život vlastní.

 

„Je dobře, že si dnes připomeneme mnoho ze zásluh složek integrovaného záchranného systému i v souvislosti se zvládáním pandemie kovidu. Díky nejen oceněným, že jsou pro ostatní příkladem. Do budoucna bych si přál, abychom si nastavení fungování složek IZS vážili, abychom dokázali nadále propojení udržet, abychom nevymýšleli věci jiné, když ty současné dobře fungují a soustředili se na větší péči o lidi. Je zřejmé, že bez samospráv a obecné veřejné podpory by integrovaný záchranný systém nemohl fungovat,“  upozornil předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil.

 

Záslužná medaile Kraje Vysočina I. stupně za záchranu lidského života byla udělena těmto osobám

 • Josef Eisner

Loni 20. února ve večerních hodinách nahlásil na tísňovou linku 112 mimořádnou událost, ke které došlo v restauraci na Bechyňově náměstí v Přibyslavi. Oxidem uhelnatým se zde přiotrávilo 8 osob. Jmenovaný ještě před příjezdem jednotek hasičů s nasazením vlastního života začal vyvádět osoby z objektu, pomohl tak zachránit pět osob, dalším pomohli záchranáři.

 

 • Ivo Šimanovský

Loni začátkem června projížděl kolem frekventované MHD zastávky Humpolecká v Havlíčkově Brodě, kde ležela na zemi žena. Okamžitě zastavil a zahájil nepřímou masáž srdce, ve které pokračoval do příjezdu záchranné služby. Ta ženu pomocí defibrilátoru probrala k vědomí a okamžitě ji transportovala na koronární jednotku. Ivo Šimanovský svou všímavostí, pohotovostí a rychlou reakcí nezdravotníka pomohl zachránit lidský život.

 

 • Roman a Renata Vychytilovi

Loni v září si pan Vychytil všiml neznámého objektu na hladině nádrže v Putimově. Okamžitě zareagoval a zjistil, že na hladině plave bezvládné tělo dvouletého dítěte. Manželé okamžitě vytáhli dítě na břeh, zavolali záchrannou službu a začali provádět nepřímou masáž srdce. Po několika minutách se dítě probralo, začalo plakat a reagovat na podměty. Dítě následně převzali do péče záchranáři, kteří jej transportovali do Fakultní nemocnice v Brně. Záchranáři potvrdili, že pro záchranu dívčina života byl zcela zásadní a rozhodující okamžitý a duchapřítomný zásah manželů Vychytilových. Dívenka nemá žádné zdravotní následky a těší se pevnému zdraví. Za osobní statečnost, všímavost a lidskost, se kterou oba manželé bojovali o život dítěte, jim hejtman Kraje Vysočina uděluje záslužnou medaili I. stupně.

 

Za složku Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina byli oceněni medailí II. stupně:

 • Renata Aubrechtová
 • Lenka Martínková
 • Aleš Ošťádal
 • Alena Veselá

a tým Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina zasahující u velice vážné dopravní nehody školního autobusu v pátek 4. prosince 2020. V pátek 4. prosince 2020 přijal dispečink krajské zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina hlášení o nehodě školního autobusu u Puklic. Okamžitě se spustilo sehrané soukolí doprovázející nejnáročnější zásahy, aktivován byl traumatologický plán. Různě zraněné děti byly ve spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému rychle transportovány do nemocnic. Na místě zasahovalo 40 zdravotníků, dnes za všechny oceníme tři z nich. Uznání za profesionálně zvládnutý zásah patří všem ostatním nasazeným nejen zdravotníkům, ale i hasičům a policistům, kteří více než dvě hodiny pomáhali třicítce zraněných, především dětí, ale i jejich doprovodu. Cenu za záchranáře převzali Kateřina Vrzalová, Dalibor Honsa a Radek Přecechtěl.

 

Za složku Policie ČR byli oceněni medailí II. stupně:

 • major Martin Hečko
 • kapitánka Michaela Nerudová
 • Martina Svobodová
 • medailí I. stupně podpraporčík Pavel Hrnčíř a praporčík Miloslav Kružík

Loni 14. října zachránili společně život sedmadvacetiletému muži, který chtěl ukončit život skokem z dálničního mostu nad Velkým Meziříčím. Na dálnici byl v tu dobu kvůli rekonstrukci sice omezený, ale přesto velice hustý provoz. Oba policisté se chovali profesionálně, snažili se muže upoutat a navázat kontakt. Muž byl demotivován, bez zábran začal ručkovat z mostu dolů. Až neustálé naléhání hlídky se vrátil zpět za zábradlí servisní plošiny. Oba zasahující policisté využili tohoto okamžiku a muže vytáhli do bezpečí, následně jej předali k ošetření zdravotnické záchranné službě.

 

Za složku Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska byli oceněni medailí II. stupně:

 • Eva Brancuzská
 • Pavel Kotas
 • plukovník Vladimír Sobotka
 • Miloslav Přibyl
 • Aleš Vencelídes
 • nadporučík Zdeněk Bartoš
 • nadporučík Josef Doležal
 • nadporučík Helena Doskočilová
 • nadporučík Petr Teplý
 • Jitka Vaníčková

 

Záslužné medaile Kraje Vysočina jsou udělovány na návrh ředitelů složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a jednotlivých organizací Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska od roku 2008. Každý rok je oceněna zhruba třicítka osob.

Záznam z letošního předávání záslužných medailí je možné shlédnout od odkazem: https://youtu.be/wt_mIIpvLPs


ZZS KVPČRHZSHZSI. stupen záslužných medailímedaile

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.6.2021 / 23.6.2021

Počet návštěv: 2336
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek