Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Zažijte originální muzejní noc v Havlíčkově Brodě. Do kalendáře si zapište datum 28. května

Zažijte originální muzejní noc v Havlíčkově Brodě. Do kalendáře si zapište datum 28. května
Muzejní noci se staly fenoménem bezprostředně od svého vzniku. Dnes je to již tradiční nicméně stále velmi oblíbená akce ze strany široké veřejnosti, která vždy přináší něco nového. „V rámci nadcházející muzejní noci v Havlíčkově Brodě můžete zavítat do krajského muzea i sousedící galerie, kde mají pro návštěvníky připraven mimořádný program za účelem prezentovat kulturu a kulturní dědictví v neotřelé podobě,“ srdečně zve Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že základní přehled aktivit je uveden v přiloženém programu.
 

 
 

V České republice se poprvé v roce 2004 konala Pražská muzejní noc, která vzbudila zájem řady dalších muzeí a galerií o nevšední formu propagace a popularizace muzejnictví, což vedlo ke vzniku celorepublikového Festivalu muzejních nocí. Organizace tohoto festivalu se od roku 2005 ujala Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem. Letos se koná již úctyhodný XVII. ročník! Sbírkotvorné organizace se představují atraktivním způsobem a svým návštěvníkům nabízejí bohatý kulturní program za účelem zprostředkování nevšedních zážitků. Hromadné setkávání je ještě stále částečně omezeno, ale nicméně to nebrání uskutečnění aktivit samozřejmě za dodržení aktuálních hygienických opatření. Oficiální slavnostní národní zahájení se letos koná v pátek 18. června v jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Ale řada akcí probíhá průběžně od konce května až do 19. září 2021. Přehled zapojených muzeí a jejich akce jsou k dispozici na webu https://www.cz-museums.cz/prihlasky/festival_muzejnich_noci/.

 

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod je pro vás například připraven poznávací kvíz mizejícího města, komentované prohlídky po městě, u dětí oblíbená šipkovaná a v čase od 17 do 19 hod. bude volně přístupná nárožní věž z hradeb městského opevnění tzv. Štáflova bašta, ve které je stálá expozice věnovaná místnímu rodákovi Otakaru Štáflovi. V baště jsou k vidění i dioramata ze života Karla Havlíčka Borovského, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme.

 

V Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě čeká na návštěvníky volný vstup na výstavu „Hříchy a hříčky naší doby. Výtvarný humor Pavla Matušky“, dále například kvízová hra, výtvarná dílna a dokonce i koncert, který se odehraje na zadním traktu galerie směrem od Smetanova náměstí.

.

A pokud Vám to časově nevyjde, můžete samozřejmě zajít do muzea či galerie kdykoliv v jejich otevírací době. V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod je vedle stálých expozic aktuálně k vidění výstava Creaks: umění ve hře. Už jste někdy hráli počítačovou hru Creaks? Nebo jste o ní něco aspoň slyšeli? Pokud ne, využijte jedinečné možnosti dozvědět se o ní něco více. Neboť se jedná o českou počítačovou hru, která vyšla v roce 2020. Její vývoj však trval osm let. A to původně vznikala jako diplomová práce Radima Jurdy a Jana Chlupa a teprve později začali tito dva tvůrci spolupracovat se studiem Amanita Design. Výsledkem je celosvětově úspěšná hra, ve které se postava studenta dostává do tajemných míst za stěnou svého pokoje. Hra je založena na psychologickém jevu zvaném pareidolie. Hráč se postupně dostává do neprozkoumaných oblastí za pomoci různých vlastností při řešení logických hádanek. Přijďte si prohlédnout řadu výtvarných podkladů v podobě rozmanitých skic, kreseb a maleb, které byly zapotřebí k vytvoření finálního díla v podobě několika hodinové hry. Autoři přitom strávili stovky hodin na těchto materiálech, které se následně převedly do elektronické podoby a opět dále zpracovávaly. K výstavě je plánována vernisáž, která by se měla v havlíčkobrodském muzeu konat v pátek 4. června v 17 hod. Bližší informace jsou dostupné na webové stránce muzea.


muz noc

creak

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 26.5.2021 / 26.5.2021

Počet návštěv: 1659
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek