Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Rada kraje
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO NA ZELENÉ HOŘE
Části památky:
areál kostela s ambity
Rejstříkové číslo v ÚSKP ČR:
11797/7-4653
Vlastník:
Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II.
Stavba kostela byla zahájena v roce 1719 poté, kdy byl v dubnu téhož roku při otevření hrobu Jana Nepomuckého v Praze nalezen jeho neporušený jazyk. Ještě než byla stavba dokončena a vysvěcena, došlo 31. května 1721 k beatifikaci tohoto zpovědníka královny Žofie, manželky Václava IV. Proces kanonizace byl pak úspěšně dovršen v roce 1729, kdy byl Jan Nepomucký papežem Benediktem XIII. prohlášen za sv..
Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven na vrcholu kopce dnes zvaného Zelená hora, východně od původního cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Samotný kostel je centrální stavba postavená na půdoryse pěticípé hvězdy. Ambit, s nímž tvoří dokonale jednotně koncipovaný architektonický celek, byl postaven ve tvaru desetiúhelníku s konkávně prolomenými stěnami, do jejichž středů jsou střídavě umístěny čtyřboké brány a pětiboké kaple. Celý areál poutního kostela byl dokončen až v průběhu 30. letech 18. století. Dny rozmachu a slávy chrámu neměly dlouhého trvání: několik požárů krátce po sobě toto unikátní architektonické dílo výrazně poškodilo. O jeho záchranu se na konci 18. století a v průběhu 19. století zasadil tamní mnich Bonifác Procházka (kostel a ambit byly opraveny pro hřbitovní účely) a kněz Matěj J. Sychra.
Způsob využití:
Kostel je přístupný veřejnosti.
Více informací: https://www.zelena-hora.cz/cz
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se