Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Získat. Objevit. Zažít...antický starověk na třech místech letošní Dolnorakouské zemské výstavy

Získat. Objevit. Zažít...antický starověk na třech místech letošní Dolnorakouské zemské výstavy
Partnerský region Dolní Rakousko nabízí další ročník Dolnorakouské zemské výstavy. Ideálním prázdninovým cílem se tak i pro turisty z Vysočiny mohou stát příhraniční města Petronell-Carnuntum, Bad Deutsch-Altenburg nebo Hainburg, kde se díky velkorysému pojetí expozic může kdokoli vrátit do doby slávy Římské říše. V expozici se postupně seznámíte s ekonomickými dějinami, překvapí vás záludnosti osídlování blízkého území a dojde i na dějiny technických vynálezů nebo na přesné napodobeniny antických stavebních technik. Lákavá je nabídka procházky po cestách dlážděných kameny, po kterých před stoletími jezdily římské povozy. V rámci partnerské spolupráce s Dolním Rakouskem výstavu navštívil také hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Sympatické je také umístění jednotlivých expozic výstavy, mezi kterými autem přejedete do 10 minut.
 

 
 

Zastavení první

Muzeum pod širým nebem Petronell - Carnuntum

Na původních římských základech vystavěla novověká civilizace 21. století zcela věrné kopie několika budov původně 50 tisícového města. Zažít vlastními smysly opravdovou atmosféru z dob starých Římanů pomůže návštěvníkovi i fakt, že výstava je plně kontaktní - všem je umožněno cokoliv z expozice ochutnat, na cokoli si sáhnout, vyzkoušet. Celosvětově jedinečné jsou původními stavebními technikami a pomocí původních materiálů vystavěné římské lázně. Do této chvíle se podařilo obnovit pouhá tři procenta původní zástavby. Prohlídkový okruh však nabízí průřez toho nejzajímavějšího z dosud odhaleného.

 

Zastavení druhé

Bad Deutsch – Altenburg – Muzeum Carnuntinum

Na půdě nejznámějšího rakouského muzea římských vykopávek , které již funguje více než jedno století, jsou na ploše dvou pater prezentovány nejúžasnější objevy antického města Carnuntum. Muzeum disponuje také několika miliony exemplářů uložených v archivech. Výstava se téměř celá skládá z originálů vykopávek, nabízí prostřednictvím napínavých rekonstrukcí, zajímavých filmů a obrazových znázornění působivý průřez nejen římskými náboženskými zvyklostmi.

 

Zastavení třetí

Kulturfabrik, Hainburg

Bývalá továrna na tabák - pozdější sklad zbraní věnuje pozornost v rámci DRZV širokému pojmu DOBÝVÁNÍ a objevování. Opět se zde zmiňuje velké římské osídlení Carnuntum. Vedle dobývání nových území ve všech možných podobách, dobách a formách je zobrazováno také dobývání v jiných slova smyslech - dobývání náboženských kultur, nových světadílů, dobývání nových poznatků, dobývání moří, dobývání nerostných surovin, dobývání vesmíru a internetu.

 

Dolnorakouská zemská výstava 2011 bude přístupná až do 15. listopadu.

 

Mimochodem, přípravy na Dolnorakouskou výstavu 2013 probíhají už nyní. Další ročník se uskuteční v oblasti Asparn a. d. Zaya a Poysdorf a nostným tématem budou „Chléb a víno“.

 

 • Více informací:
  Hana Špejtková
  oddělení vnějších vztahů
  kraj Vysočina
   mail: spejtkova.h@kr-vysocina.cz
  tel.: 564 602 337

 • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 25.7.2011 / 25.7.2011

Počet návštěv: 19669
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek