Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2019

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Zlato z Estonska putuje do Žďáru nad Sázavou

Zlato pro Alenu Roseckou
Do estonského Talinnu, který v srpnu hostil Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu (WMOC), přijelo více než 3500 orientačních běžců ze 42 států. A úspěch slavili i zástupci Kraje Vysočina. Ze tříčlenné skupinky orientačních běžců ze Žďáru nad Sázavou, jejichž účast na akci finančně podpořil Kraj Vysočina, se nejlépe dařilo Aleně Rosecké. Zvítězila v kategorii W60 ve sprintu a na klasické trati obsadila skvělé páté místo.

„Mám velkou radost z toho, že krajská dotace pomohla sportovcům s pokrytím nákladů souvisejících s účastí na mistrovství a ti tak mohli bez větších organizačních komplikací ukázat co v nich je a dokonce vybojovat cenný kov pro Kraj Vysočina,“ konstatovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová s tím, že finanční náročnost často omezuje nadějné talenty, a to se Kraj Vysočina snaží svou podporou eliminovat.

WMOC se koná každá rok a účastnit se mohou běžci od 35 let věku. Letos byla nejstarší účastnicí Astrid Andersson ze Švédska v kategorii W95. „V každé disciplíně musí závodníci projít nejprve kvalifikací a podle výsledků jsou pak rozdělení do finálových skupin A, B, C,… o cca 80 členech, kde pouze startující ve finále A bojují o medailové pozice,“ uvedla Alena Rosecká s tím, že nejpočetnější kategorie byly letos v ženách W65 (240 závodnic) a v mužích M65 (375).

Oba závody ve sprintu se konaly přímo v Tallinu – kvalifikace v parku Kadrioru, finále pak přímo v historickém centru města, kde se závodníci kromě mapových nástrah museli vyrovnat i s velkým množstvím turistů. Alena Rosecká zaběhla dobře kvalifikaci, kde ve svém rozběhu zvítězila. Svůj výkon zopakovala i ve finále a nejtěsnějším rozdílem jediné vteřiny zvítězila.

Na závody na klasické trati pozvali pořadatelé účastníky do lesů 60 km východně od Tallinu. Charakter terénu hodně připomínal skandinávské lesy, které patří k těm orientačně hodně náročným vzhledem k množství jemných terénních tvarů, spoustě bažin a močálů a minimu cest. Finále na klasické trati předchází dokonce dva kvalifikační závody a o postupu rozhoduje součet časů v obou závodech.

Aleně Rosecké gratulujeme a přejeme hodně dalších sportovních úspěchů!