Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Znaku Kraje Vysočina s jeřabinami je právě 15 let (AUDIO)

Znak Kraje Vysočina
Jeden ze symbolů Kraje Vysočina – znak – oslaví už tuto neděli 20. listopadu 2016 patnáct let od svého schválení Zastupitelstvem Kraje Vysočina. Stalo se tak na historicky šestém jednání zastupitelstva kraje, které se konalo v Bystřici nad Pernštejnem a zastupitelé rozhodovali mezi třemi variantami – dvěma s jeřabinami a návrhem s vločkou. Zastupitelé dali přednost variantě samostatných jeřabin, které navrhl Miloslav Daněk z Pacovska.
 

 
 

Znak KVZnak Kraje Vysočina

Čtverečný štít, v 1. modrém poli stříbro-červeně šachovaná, zlatě korunovaná orlice se zlatou zbrojí, ve 2. stříbrném poli červený ježek, ve 3. stříbrném poli červené jeřabiny na zelené svěšené větvi o dvou listech, ve 4. červeném poli stříbrný, zlatě korunovaný lev se zlatou zbrojí.


Symbolika:

1. pole - moravská orlice - symbol historické moravské zemské příslušnosti východní části kraje

2. pole - ježek - symbol sídelního města kraje (tzv. klíčový derivát městského znaku hlavního města kraje - Jihlavy)

3. pole - symbol dílčí identity kraje - jeřáb jako typický strom Vysočiny, vyjadřující nezdolnost a prostou krásu regionu

4. pole - český lev - symbol historické české zemské příslušnosti západní části kraje


Tři části znaku jsou pouze propůjčené, čtvrtá část je pro Vysočinu typická.

 

20. listopadu 2001 rozhodovala čtyřicítka přítomných zastupitelů Kraje Vysočina celkem o třech variantách návrhu krajského znaku. O návrhu se samostatnou figurou jeřabiny, o návrhu se samostatnou figurou vločky a o kombinaci trojvrší se sníženým prostředním vrchem a jeřabinou. Postupným hlasováním byla ve finále přijata plným počtem přítomných dodnes užívaná čistá varianta jeřabiny, resp. jedenácti jeřabin – tedy plodů jeřábu ptačího (Sorbus aucuperia), odolné rostliny z čeledi růžovitých pocházející z Evropy. V případě Vysočiny patří k tradičním domácím dřevinám, nenáročným, odolným. Plody jeřábů jsou bohaté na vitamin C a pektin, jsou součástí potravy ptáků a neodmyslitelnou podzimní dekorací krajiny Vysočiny.

 

K užívání znaku Kraje Vysočina však bylo nutno ještě požádat podvýbor pro heraldiku a vexilologii výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovy tehdejší Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a následně požádat předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o udělení znaku Kraje Vysočina.


Kraj Vysočina využívá vlastní znak čistě k oficiálním a slavnostním úkonům. Dominuje sálu krajského zastupitelstva, stejně jako pracovně všech hejtmanů, je umístěn na budovách kraje a uvozuje složky všech důležitých dokumentů Kraje Vysočina. Častěji využívá Kraj Vysočina logo – název Kraje Vysočina v modré barvě s originálním háčkem symbolizující dvě nejvyšší hory kraje. S ním se veřejnost setkává v běžném životě častěji.


Znak KV


  • Jitka Svatošová, oddělení tiskové,
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz
  • Audio: Monika Brothánková
 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 18.11.2016 / 18.11.2016

Počet návštěv: 15354
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek