Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Zápisy ze zasedání
Vyberte:
Zpěvník navazuje na úspěšnou spolupráci obou výše uvedených institucí z let 2011-2015, která vyústila ve vydání tří svazků lidových písní z Podhorácka – Lidové písně z Podhorácka I. Náměšťsko a Velkobítešsko, Lidové písně z Podhorácka II. Třebíčsko, Hrotovicko, Moravskobudějovicko a Jemnicko a Lidové písně z Podhorácka III. Tišnovsko a Bystřicko. Materiál k tomuto rozsáhlému souboru obsahujícímu více než 900 písní čerpaly editorky zejména z fondů etnologického ústavu, jenž uchovává písňové rukopisné prameny ze sběratelské činnosti národopisných pracovníků.
Aktuálně vydaný Zpěvník z Horácka a Podhorácka s podtitulem Výběr písní pro školy tento vydavatelský počin uzavírá. Při sestavování zpěvníku bylo zohledněno několik hledisek, mimo jiné měl výběrově pojmout písně z celého kraje, umožnit využití ve všech školách na Vysočině a být přizpůsoben hlasovým možnostem nejmladší generace zpěváků. Cílem editorek knihy, Marty Toncrové z brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd ČR a Silvy Smutné z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, bylo vybrat písně, které se dětem budou nejen líbit, ale i dobře zpívat a hrát, budou pro ně zajímavé a obohatí jejich hudební repertoár.
„Vydání Zpěvníku z Horácka a Podhorácka je významným regionálním počinem, který má podpořit rozvoj zpěvnosti dětí a návrat regionálních lidových písní do repertoáru dětí i dospělých," doplnila náměstkyně hejtmana Jana Fischerová. Zpěvník vyšel za finanční podpory Ministerstva kultury na konci listopadu a byl distribuován do všech základních, mateřských, základních uměleckých škol a rovněž folklorním souborům v Kraji Vysočina.
Slavnostní uvedení knihy proběhlo v Muzeu Vysočiny Třebíč ve čtvrtek 7. prosince 2017 za účasti obou editorek, zástupců Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzea Vysočiny Třebíč, zástupců brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd České republiky, Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a Kraje Vysočina.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se