Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Příroda
Slavnostní zahájení Hračkobraní, nad kterým převzal záštitu i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, se uskutečnilo dnes dopoledne na nádvoří zámku. Pozvaní hosté otočili připraveným klíčem a odemknuli tak 11. ročník festivalu. První návštěvníky pozdravila i radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. „Každý rok tady najdeme něco nového, hračky a originální nápady, které připoutají pozornost a připomínají, že sezení u počítače není jedinou volnočasovou aktivitou a děti si mohou vybrat z řady her a nápaditých hraček, které dokážou rozvíjet jejich kreativitu a nakonec i jejich schopnosti,“ uvedla radní Marie Kružíková. Slavnostního zahájení se zúčastnila i radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. „Letošní rok je Rokem řemesel a mě velice těší, že šikovní a zruční řemeslníci dokáží vyrobit tak krásné, originální a navíc zcela funkční hračky, které ocení děti v každém věku,“ řekla Jana Fialová.
Festival stojí na třech základních pilířích. „Prvním jsou výstavy hraček od historických, přes současné až po návrhy hraček studentů uměleckých škol. Druhou a pro nás stěžejní částí je přehlídka hračkářské tvorby, v rámci které letos vystavuje rekordní počet výrobců v porovnání s minulými ročníky. Třetím bodem je doprovodný program složený z tvořivých dílen a divadelních představení,“ uvedl hlavní organizátor a vedoucí Správy kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou Petr Pech.
Právě zámecký park je k dispozici všem zvídavým dětem i dospělým, kteří si chtějí namalovat skleničku, hrneček, na hrnčířském kruhu vyrobit mističku nebo si třeba namalovat tričko. „Návštěvníci oceňují především klidnou, přátelskou a pohodovou atmosféru Hračkobraní, rádi si vyzkouší vlastní tvorbu a mohou s námi strávit třeba i celý den,“ vyzdvihl výhody Petr Pech.
Také vybraní výrobci hraček si účast na festivalu pochvalují. Někteří jsou vysočinští stejně jako Helena Foltánová z Jihlavy, která se Hračkobraní účastní už po čtvrté a vyrábí textilní drobné i větší figurky, zvířátka, maňásky nebo i polštářky. Jiní přijeli z větší dálky, jako například Martin Matěj Holub, který žije kousek od Českého Brodu. Vyrábí dřevěné hračky a za vyřezávaný kolotoč pro děti získal cenu nej výrobku Hračkobraní 2015. „Aktuálně má deset vyřezaných zvířátek, na kterých se mohou děti svézt. Figurky jsem vyřezával zhruba měsíc, další čas jsem strávil nad samotnou přípravou a dalšími úpravami,“ prozradil Martin Matěj Holub s tím, že před dvěma roky jeho nápad podpořili právě organizátoři Hračkobraní, a tak se do výroby kolotoče pustil.
Minulý ročník navštívilo festival téměř sedm tisíc návštěvníků. V roce 2014 to bylo vzhledem k slunečnému počasí ještě o tisíc příznivců hraček z přírodních materiálů víc. Přejeme tedy slunečné počasí, spokojené návštěvníky a pokud zrovna nevíte, co budete dělat o volném víkendu, vyrazte do Kamenice nad Lipou.
Historie Hračkobraní na zámku v Kamenici nad Lipou
Že Hračkobraní se odehrává právě v Kamenici nad Lipou, byla souhra několika okolností. Zámek, který do té doby sloužil jako dětská ozdravovna, v roce 1998 převzalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, jehož ředitelka Helena Koenigsmarková je zaměřením hračkářka. Navíc před druhou světovou válkou byla v Kamenici státní hračkářská dílna. To vše vedlo k tomu, že zámek nezůstal veřejnosti uzavřený, sídlí v něm městské muzeum a je neodmyslitelně spjatý s Hračkobraním i se soutěží Správná hračka.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se